Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    Na to som sa pýtala ked sme mali školenie o BOZP,pokial nemá od lekára potvrdenie,že bezpečnostný pás je v tehotenstve nebezpečný tak nemusí.Inak je povinný.Ak vám prekáža pri jazde autom treba ho zhora mierne natiahnut pokial prestane obopínat brucho a zaistit takto natiahnutý pás naboku trebárs kolíkom na prádlo.

    zuzana v je offline (nepripojený) zuzana v

    zuzana v
    Ano, musi. Vo vyhlaske nie je ziadna vynimka pre tehotne zeny. "Cennejsi je zivot matky ako nenarodeneho dietata" - toto som nasla kedysi na nete, ked som si hladala tuto info pre seba.
    Len nech si ta mamina da ten pas pod a nad brucho, nie krizom.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Vsetky odborne clanky co som k tomuto cital sa celkom jasne vyjadrovali v tom zmysle, ze kazda nehoda v pripade tehotnej zeny prinasa vzdy podstatne vacsie riziko ako v pripade, ze nie je tehotna, no toto riziko je jednoznacne este vacsie, pokial zena nie je priputana. Bezpecnostny pas, ktory ide ponad a potom popod brucho je najlepsim riesenim. Privelmi volny pas tiez riziko urazu zvysuje.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Zuzka, zuzička- neviem neviem- ja som sa v autoškole učila, že tehotná žena nemusí mať zapnutý bezpeč.pás!!!
    Idem zavolať kamarátovi policajt
    ovi a ozvem sa ako to je.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Takže je to definitívne jasne- vo výhlaške je výnimka pre tehotné ženy a tie nemusia mať pás. Ja som to vedela ale som si to overovala či sa od roku 1993- vtedy som robila vodičák, niečo nezmenilo, ale nie nezmenilo.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    To je mozne, ale bohuzial nic to nehovori o tom, ze je to aj spravne. V ansej vyhlaske je este mnozstvo "zabudnutych" paragrafov z doby socializmu. Ja som tesne po revolucii dostal pokutu za tretie brzdove svetlo vzadu. Samozrejme som policajtom hovoril, ze teraz uz vsetky auta na zapade jazdia iba s troma brzdovymi svetlami a ze to aj k nam coskoro pride. Policajt - ze vie, ale aj tak mi musi dat pokutu. Takisto tie detske sedacky, 18 rokov po revolucii to neboli schopni schvalit, ale to tiez neznamena, ze je vhodne vozit decko v aute ako psa alebo macku.

    ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

    ludmilla
    Pásy pre tehotné maminy sú nepohodlné. Bruško ale pôsobí ako airbag a bez pásov je to veľmi nebezpečné. V tehotenstve som používala pásy volajú sa BeSafe - sú určené pre tehotné od 2. mesiaca. Nedajú sa bohužial u nás kúpiť. Aj v tehotenstve som trávila veľa času v aute a priznám sa bez pásov by som si jazdu nedovolila. Myslím si, že dlho nepotrvá a tieto pásy sa dostanú aj k nám. Pretože v niektorých krajinách EU sa uvažuje o povinnosti tieto pásy používať.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Podľa mňa, ak tehotná žena jazdí bez pásu, vystavuje seba aj dieťa v prípade nehody väčšiemu riziku, než keby mala ten pás zapnutý. Veď ten pás nie je umiestnený v strede brucha, ale pod bruchom a vedľa smerom hore. Takže teórie, že v prípade nárazu by pritlačila dieťa pásom sú podľa mňa neopodstatnené.

    katarina.j Pozri príspevok
    Takže je to definitívne jasne- vo výhlaške je výnimka pre tehotné ženy a tie nemusia mať pás. Ja som to vedela ale som si to overovala či sa od roku 1993- vtedy som robila vodičák, niečo nezmenilo, ale nie nezmenilo.
    Toto máš z ktorej vyhlášky, lebo ja som to nenašiel? A používať bezpečnostné pásy ukladá vyhláška č. 315/1996 v § 5 ods. 3 nasledovne:

    "(3) Osoba sediaca na sedadle vozidla povinne vybavenom bezpečnostným pásom je povinná byť počas jazdy týmto pásom riadne pripútaná. To neplatí pre
    a) vodiča vozidla ozbrojených síl, ozbrojených zborov, ozbrojených bezpečnostných zborov, Slovenskej informačnej služby, obecnej polície ani požiarnej ochrany a ich spolujazdca, ak to vyžaduje plnenie úloh,
    b) osobu, ktorá vykonáva výcvik alebo skúšku žiadateľa o vodičské oprávnenie v obci,
    c) vodiča taxislužby pri zmluvnej preprave osôb v obci,
    d) vodiča vozidla použitého v obci na zásobovanie predajnej siete a na zvoz alebo na rozvoz poštových zásielok a pre jeho spolujazdcov,
    e) vodiča pri cúvaní,
    f) osobu s telesnou výškou menšou ako 150 cm s výnimkou vodiča, ktorý je povinný používať schválený a preňho určený bezpečnostný systém,
    g) osobu, ktorá to nemôže urobiť zo zdravotných dôvodov na základe lekárskeho potvrdenia s uvedením času jeho platnosti, ktorý nesmie byť dlhší ako jeden rok odo dňa jeho vystavenia; toto potvrdenie musí mať táto osoba počas jazdy pri sebe a na výzvu policajta sa ním musí preukázať."

    Výnimku pre tehotné tam nikde nevidím. Výnimka je jedine na to lekárske potvrdenie, čo môže mať aj iná osoba než tehotná žena. A bez potvrdenia tehotná žena nemá výnimku.

    Ak Ti to povedali len ústne, tak sa mi zase potvrdila moja zásada, že neuverím, pokiaľ to neuvidím čierne na bielom.
    Naposledy upravil Chobot : 11.05.07 at 10:50
    Ja som sa na toto konkrétne pýtala v autoškole a tam som dostala odpoveď, že ak má žena tehotenskú knižku, tak nemubí byť od tohoto času pripútaná, pretože by to mohlo pri nejakej kolízii pri zatrhnutí pásom ublížiť dieťatku

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Jana Tahotna Pozri príspevok
    Ja som sa na toto konkrétne pýtala v autoškole a tam som dostala odpoveď, že ak má žena tehotenskú knižku, tak nemubí byť od tohoto času pripútaná, pretože by to mohlo pri nejakej kolízii pri zatrhnutí pásom ublížiť dieťatku
    To si ten inštruktor skutočne myslí, že pás narobí väčšiu škodu pre dieťa, než keď keď tá osoba preletí čelným sklom pri náraze?

    A pokiaľ sa neodvolal na príslušný predpis, ktorý by to vyslovene uvádzal, držím sa môjho predošlého príspevku.
    Naposledy upravil Chobot : 14.05.07 at 09:56

    olinka6226 je offline (nepripojený) olinka6226

    olinka6226
    no ja som v desat dni pred terminom porodu. pred mesiacom ma zastavili policajti a kontrolovali ci som priputana. jazdu bez pasu by som neriskla. Pas som mala normalne nad a pod bruskom takze ma ani netlacil. akurat mi nadavali, ze preco jazdim v osmom mesiaci tehotenstva a potom som si len zo zvedavosti overovala, ze ci nie je vyhlaskou nejak ohranicene dokedy moze tehotna zena soferovat. ale nasla som len odborne clanky, ze pokial nema zdravotne problemy tak hoci aj do porodu. ja uz teraz nejazdim, ved co keby to na mna prislo. ale do minuleho tyzdna som este jazdila. v kazdom pripade len s pasom...
    ucetni_fantozzi
    jedna kamaratka objavila na tento problem super riesenie. vola sa tummyshield, je to taky sedak, ktorym sa odvedie pas prec od bruska. uz ho dostat aj na slovensku www.tummyshield.sk za celkom dobru cenu...

    stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

    stanco007
    Tehotna zena nemusi byt pocas jazdy priputana! Moja manzelka je cca 2 tyzdne pred porodom a zastavili nas aj policajti a nic jej nepovedali a pritom si nas obzerali ci mame zapnuty pas. Ju videli, ze je tehotna a pohoda. Ani by som jej nedovolil ho zapnut! Radsej nech si sadne dozadu...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.