Zavrieť

Porady

Koeficientovanie v spotrebe teplej a studenej vody.

Chcela by som vyriešiť v našom SVB predmetný dlho trvajúci problém. Máme neúnosne vysoké koeficientovanie. Na TÚV až 1,30 a SV až 1,29. Je to neúnosné. Doteraz nás spravoval práve CDT. Ten nás vôbec ani neinformoval o vysokých koeficientoch. Máme jeden fakturačný merač pre 3 výškové bytovky. Voda je vedená cez potrubie, dlhé aj okolo 100 m. Kam treba napísať požiadavku na prešetrenie oprávnených koeficientov? Ešte by som poprosila, vychádza mi informačný údaj za dodávku tepla Sk 325,85 na m2 0,45 GJ, na dodávku TÚV mi vychádza informačný údaj Sk 330,21 Sk na m3 0,46 GJ. Potrebujem to už vyrieiť, nakoľko viem, že sa s CDT sa nedohodnem. Vopred úprimná vďaka za každú radu.
Usporiadat
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Na túto dobu sú to dosť vysoké koeficienty, v minulosti sme aj my mali také. V súčasnosti máme na SV 1,00 - teda to čo aj na bytových meračoch, ale merač máme na päte domu - takže vedenie v zemi asi 3 m. Vzdialenosť l00 m je dosť na to, aby vznikali úniky. U nás v meste bol prípad, že 5 domov bolo zapojených na 1 merač a dĺžka potrubia bola asi 300 m. Koeficient mali až 3,00. Po oprave potrubia teraz majú 0,8.
Pri TÚV máme koef 1,1002, vlani to bolo 1,02, tam sa nedá nič robiť, pokiaľ nebudú samostatné merače v jednotlivých domoch. V súčasnost je z centrálneho zdroja napájaných 14 domov.
Podľa mňa by bolo snáď možné reklamovať vyskú spotrebu tepla na ohrev 1m3
tých 0,46 je veľa. My máme 0,335 GJ /m3 a aj to je najvyšší za posledné roky.
Je to spôsobené aj tým, že je nižší odber TÚV a tá cirkuluje a znova a znova sa zohrieva.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Vďaka za odpoveď, ale niečo konkrétnejšie poradiť nevieš? Vieš, ja chcem s tým niečo robiť, ale pripadá mi to celé v rámci monopolnej legislatívy, ako "nepriestrelné". Budem vďačná za každé info na koho, kde sa obrátiť. Ja viem, že je to nehorázne "legislatívne okrádanie". Ale čo s tým. Veď sa platí aj zato čo sa nespotrebuje. Preto sa mi to nepáči. Veď to za rok výjde na krásnu dovolenku, ktorá je aspoň na prospech platiaceho. Ale takto? Čo s tým? Na koho sa obrátiť, keď si CDT nevie nájsť príčinu týchto vysokých koeficientov. Ostatné dve bytovky, ktoré sú s nami na fakturačnom merači napojené, patria pod správu OSBD. Bývalý správca bol ako píšem zároveň pre nás dodávateľom týchto služieb. Nepochopím, prečo je v rámci legislatívy toto prípustné. Nikdy nás neinformoval ani osobne, ani písomne ani cestou predsedu. Pritom sa tvária ako fundovaní, podliehajú sebaľútosti, že sú bohužiaľ takéto koeficienty... Je to fakt nad tou našou legislatívou na zamyslenie.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

S tými koeficientami to nie je také jednoznačné, na koho strane tie rozdiely vznikajú, pritom ich však všetci odberatelia (správcovské spoločnosti a koneční spotrebitelia - úžívatelia bytov) svorne považujú za straty výrobcu, resp. dodávateľa tepla. Iste, aj tam sa niečo raz za čas stratí, ale jedná sa len o malé percento, možno 1 – 2%. Výrobcovia a dodávatelia tepla majú rafinovanejšie spôsoby ako zarobiť (to však nie je predmetom tejto témy)! Vyvstáva teda otázka, ako vznikajú tie rozdiely medzi evidenciou spotreby dodávateľa a spotrebou evidovanou ako súčet spotrieb u konečných spotrebiteľov. Z mojich skúseností, a mám to aj exaktne overené, tento deficit vzniká predovšetkým v objektoch spotreby, teda na vnútorných rozvodoch TÚV až po miesto odberu (tieto rozvody sú obvykle podstatne dlhšie ako rozvody dodávateľa). Príčin je viac. Môže to byť skutočne prasknuté potrubie. V prípade CDT sa tak mohlo stať v pohode v niektorom inom zo zásobovaných objektov. Dodávateľ väčšinou tieto poruchy ani nezaregistruje, alebo sa tvári, že to nevidí (veď prečo si robiť zbytočnú robotu) a objekt (správca) sa k úniku neprizná (veď nech to zaplatia všetci). Tiež jeden z dôvodov, prečo od CZT utekať. Ďalej to sú drobné netesnosti a úniky a to jednak pred meradlami spotreby, ale aj za meradlami. Toto kvapkanie však merače neregistrujú, dodávateľov merač však prietok zaznamená, pretože v konečnom dôsledku sa tam registruje súčet všetkých drobných únikov a ten už merateľný je. Často však ani nejde tak o úbytok, či stratu média, ako skôr o rozdiely spôsobené chybným odčítaním meradiel spotreby, ich poruchami s následnými nesprávnymi odhadmi spotreby, nedovolenou manipuláciou a hlavne rozdielmi z dôvodu rôznej doby odpočtu meradla dodávateľa a meradiel spotreby. Potom tie rozdiely v evidencii spotrieb vyzerajú tak ako vyzerajú a samozrejme výrobca, či dodávateľ sa pochopiteľne tieto rozdiely bráni uznať.
Tento dlhý úvod preto, aby konečný spotrebiteľ nemal pocit, že je okrádaný, pričom príčiny rozdielov často ani nemajú charakter strát, a ak áno, tak skôr na ich strane. Nechápte to však prosím úplne generálne, lebo určite sa nájdu aj opačné skúsenosti.
Problém rozpočítavania však treba rozdeliť na dve časti. Jeden je rozpočítavanie tepla na prípravu TÚV, druhý samotné rozpočítanie vody na jej prípravu. Pretože teplo na prípravu TÚV sa rozpočítava podľa § 8 a 9 vyhlášky č. 630/2005, dodávateľ toto teplo rozpočítava podľa údajov spotreby konečných spotrebiteľov a preto koeficienty vlastne ani nemôžu existovať.
Pri rozpočítavaní vody na prípravu TÚV je to obdobné teda, že v podstate žiadne koeficienty tiež neexistujú, pretože dodávateľ tepla je povinný sa pri rozpočítavaní vody na prípravu TÚV riadiť zákonom č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách ... kde postavenie odberateľa je definované v § 4 ods. (3).
V dodávateľsko – odberateľskom reťazci dodávok TÚV podmienky odberateľa vody spĺňa práve dodávateľ tepla, ktorý je za odobratú pitnú vodu na prípravu teplej úžitkovej vody povinný zaplatiť prevádzkovateľovi verejného vodovodu cenu, teda vodné (§ 28 ods.(3)) a stočné (§ 28 ods. (6)) v zmysle rozhodnutia URSO.
Správcovské spoločnosti, ani ich klienti, teda koneční spotrebitelia (vlastníci, resp. užívatelia bytov a NP) tieto zákonom stanovené podmienky odberateľa vody nespĺňajú. V zmysle zákona č. 442/2002 § 28 ods. (1) však spĺňajú podmienky tzv. konečného spotrebiteľa vody, ktorým je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá odoberá vodu na účely konečnej spotreby vody od odberateľa vody.
V zmysle § 28 ods. (3) vzniká konečnému spotrebiteľovi povinnosť, aby za odobraté množstvo vody zaplatil odberateľovi (správca dodávateľovi tepla) rozpočítanú čiastku (teda nie cez koeficienty, ale na základe nahlásených údajov spotreby od odberateľov).
Z vyššie uvedeného vyplýva, že dodávateľovi tepla nevzniká zákonná povinnosť vyúčtovať odberateľom tepla (správcovským spoločnostiam) za dodávku teplej úžitkovej vody vodné a stočné (tovar) v cenách stanovených rozhodnutím ÚRSO a teda ani koeficientovať spotrebu konečných spotrebiteľov. Takže sa čudujem, že Vám dodávateľ vôbec niečo cez nejaké koeficienty účtoval!!
Je mi jasné, že bez ohľadu na uvedené, tieto rozdiely tu fakticky existujú, stačí si pri vyúčtovaní vziať na pomoc kalkulačku. Oberateľ alebo užívateľ bytu sa fakticky nikdy nedopracuje pri prepočítaní nákladov za vodu cez svoju spotrebu k jednotkovým cenám za vodné a stočné. Rozdiel v jednotkovej cene predstavuje práve tento “koeficient”. Celkové rozpočítavané náklady za vodu sú však od dodávateľa tepla rovnaké, aké zaplatil prevádzkovateľovi verejného vodovodu.
Tie čísla, ktoré uvádzate však toho moc neprezrádzajú o reálnych spotrebách a o tom či sú relevantné, teda nejaké nevymykajúce sa priemerným spotrebám aspoň v regióne, resp. smerným číslam. Z uvedeného vyplýva, že Vaša cena tepla je cca 720 Sk/GJ. Merná spotreba tepla na vykurovanie vyzerá byť v pohode. Horšie je to s mernou spotrebou tepla na ohrev vody, kde aj po prepočte koeficientom, teda na 1 m3 vody spotrebovanej na prípravu v zariadení na ohrev vychádza merná spotreba 0,354 GJ. To je fakt veľa a poznám prípad, keď nemenovaný najväčší výrobca tepla v nemenovanom najväčšom meste v SR účtoval teplo na TÚV neoprávneným spôsobom na úkor konečných spotrebiteľov. Až na základe snáď dvojročných ťahaníc sa podarilo zjednať nápravu (bez sankcií!!!).
S primeranosťou koeficientov to robím tak, že zisťujem, či je množstvo vody reprezentujúce náklady od dodávateľa (náklady/jednotková cena za vodné a stočné), v medziach smerných čísel a tiež, či merná spotreba tepla na prípravu TÚV (normatívny ukazovateľ spotreby tepla) korešponduje s takto určeným množstvom (spotrebou) teplej vody podľa prílohy č. 2 vyhl. ÚRSO č. 328/2005 Z.z. ktorou sa určuje spôsob overovania hospodárnosti prevádzky sústavy tepelných zariadení … Ak to tak nie je, potom dodávateľ dodáva TÚV nehospodárne, čo by malo byť potvrdené v protokole o overení hospodárnosti prevádzky sústavy tepelných zariadení ako nadnormatívna strata a zohľadnené v kalkulácii ceny tepla. Tadiaľto by potom mala viesť aj cesta v prípade preverenia správnosti a oprávnenosti účtovania ceny tepla. Teda jedine cez ÚRSO, alebo sa na základe jasných argumentov s dodávateľom dohodnúť.
Uf …
1 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

svojar Pozri príspevok
Na túto dobu sú to dosť vysoké koeficienty, v minulosti sme aj my mali také. V súčasnosti máme na SV 1,00 - teda to čo aj na bytových meračoch, ale merač máme na päte domu - takže vedenie v zemi asi 3 m. Vzdialenosť l00 m je dosť na to, aby vznikali úniky. U nás v meste bol prípad, že 5 domov bolo zapojených na 1 merač a dĺžka potrubia bola asi 300 m. Koeficient mali až 3,00. Po oprave potrubia teraz majú 0,8.
Pri TÚV máme koef 1,1002, vlani to bolo 1,02, tam sa nedá nič robiť, pokiaľ nebudú samostatné merače v jednotlivých domoch. V súčasnost je z centrálneho zdroja napájaných 14 domov.
Podľa mňa by bolo snáď možné reklamovať vyskú spotrebu tepla na ohrev 1m3
tých 0,46 je veľa. My máme 0,335 GJ /m3 a aj to je najvyšší za posledné roky.
Je to spôsobené aj tým, že je nižší odber TÚV a tá cirkuluje a znova a znova sa zohrieva.
A ten "koeficient" 0,8 je už v poriadku??? Veď z toho vyplýva, že Vám dodávateľ účtuje menej ako v skutočnosti miniete (skôr by som však povedal, že ako zaznamenali Vaše meradlá spotreby v bytoch). Takže tiež na zamyslenie, akú majú vôlastne presnosť!

K tým meračom v domoch. To sú opäť len pomerové merače. Tam ten rozdiel v spotrebách medzi meračom u dodávateľa a v domoch je minimálny, čo potvrdzuje, že straty dodávateľa sú minimálne. Potom ten čierny peter s koeficientami zostane len u vás v dome. Mám to overené. To je to čo som písal v predošlej odpovedi.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Znova treba čítať pozorne. Ja som písal,že my máme koef 1,00, ale u ďalších 5-tich domov napojených na 1 merač, netýka sa nás, po vykonaní opravy majú taký koeficient.
U meradiel je to vždy o presnosti - tak bytových, ako aj fakturačných.
Odberateľ pritom neúčtuje menej, účtuje si podľa fakturačného meradla, len vlasné rozpočítanie v bytoch sa násobí koeficientom. Zarobí ten, kto odoberie viac vody. V byte ide v podstate ako píšeš o pomerový merač.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Adam xx Pozri príspevok
A ten "koeficient" 0,8 je už v poriadku??? Veď z toho vyplýva, že Vám dodávateľ účtuje menej ako v skutočnosti miniete (skôr by som však povedal, že ako zaznamenali Vaše meradlá spotreby v bytoch). Takže tiež na zamyslenie, akú majú vôlastne presnosť!

K tým meračom v domoch. To sú opäť len pomerové merače. Tam ten rozdiel v spotrebách medzi meračom u dodávateľa a v domoch je minimálny, čo potvrdzuje, že straty dodávateľa sú minimálne. Potom ten čierny peter s koeficientami zostane len u vás v dome. Mám to overené. To je to čo som písal v predošlej odpovedi.
Sledoval som v praxi, v rôzných regiónoch okolo 150-200 meracíci miest a na základe toho môžem povedať, že koeficient do 1,2 je celkom prijateľný, vyskytujú sa aj koeficienty pod 1.
Presnosť vodomerov pri overovaní je + - 2 % (alebo až 2,5 % - nepamätam si to presne), v praxi (pri reklamácii) môže byť odchýlka (neistota) vodomera až dvojnásobná. Takže ak si postavite proti sebe fakturačný vodomer proti napr. 40-tim pomerovým vodomerom tak je iluzórne očakávať koeficient 1. Pri tomto probléme je dobre sledovať ročné spotreby za predchádzajúce obdobia. Ak to aj tam výraznejšie poskočí, tak je treba konať.
Pri TÚV ak nie je v dome odovzdávacia stanica (výmenička) a vodomer, tak je meranie spotreby veľmi "popfidérne", lebo ak je napríklad na kotolňu napojených 6 domov a straty vznikajú v jednom z ních, tak si ich cez koeficienty podelia všetci šiesti a neviem kto by sa mal o nápravu postarať.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

svojar Pozri príspevok
Znova treba čítať pozorne. Ja som písal,že my máme koef 1,00, ale u ďalších 5-tich domov napojených na 1 merač, netýka sa nás, po vykonaní opravy majú taký koeficient.
U meradiel je to vždy o presnosti - tak bytových, ako aj fakturačných.
Odberateľ pritom neúčtuje menej, účtuje si podľa fakturačného meradla, len vlasné rozpočítanie v bytoch sa násobí koeficientom. Zarobí ten, kto odoberie viac vody. V byte ide v podstate ako píšeš o pomerový merač.
Sory,máš pravdu, zle som to adresoval, ale podstata sa tým nemení.
Díky
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

Julian Pozri príspevok
Sledoval som v praxi, v rôzných regiónoch okolo 150-200 meracíci miest a na základe toho môžem povedať, že koeficient do 1,2 je celkom prijateľný, vyskytujú sa aj koeficienty pod 1.
Presnosť vodomerov pri overovaní je + - 2 % (alebo až 2,5 % - nepamätam si to presne), v praxi (pri reklamácii) môže byť odchýlka (neistota) vodomera až dvojnásobná. Takže ak si postavite proti sebe fakturačný vodomer proti napr. 40-tim pomerovým vodomerom tak je iluzórne očakávať koeficient 1. Pri tomto probléme je dobre sledovať ročné spotreby za predchádzajúce obdobia. Ak to aj tam výraznejšie poskočí, tak je treba konať.
Pri TÚV ak nie je v dome odovzdávacia stanica (výmenička) a vodomer, tak je meranie spotreby veľmi "popfidérne", lebo ak je napríklad na kotolňu napojených 6 domov a straty vznikajú v jednom z ních, tak si ich cez koeficienty podelia všetci šiesti a neviem kto by sa mal o nápravu postarať.
Toto je presné, je to presne tak.
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Chcela by som vyriešiť v našom SVB predmetný dlho trvajúci problém. Máme neúnosne vysoké koeficientovanie. Na TÚV až 1,30 a SV až 1,29. Je to neúnosné. Doteraz nás spravoval práve CDT. Ten nás vôbec ani neinformoval o vysokých koeficientoch. Máme jeden fakturačný merač pre 3 výškové bytovky. Voda je vedená cez potrubie, dlhé aj okolo 100 m. Kam treba napísať požiadavku na prešetrenie oprávnených koeficientov? Ešte by som poprosila, vychádza mi informačný údaj za dodávku tepla Sk 325,85 na m2 0,45 GJ, na dodávku TÚV mi vychádza informačný údaj Sk 330,21 Sk na m3 0,46 GJ. Potrebujem to už vyrieiť, nakoľko viem, že sa s CDT sa nedohodnem. Vopred úprimná vďaka za každú radu.
Ak Vás spravoval CDT, tak Vam dal vyučtovania a teda vas o koeficientoch, ktore vam vysli výpočtom informoval. Koeficienty sa vypočítavaju a CDTich asi zistil pri vyučtovani. Nemal Vas predtym ako informovat, lebo to ani on sam nemohol vediet. Požiadavku na prešetrenie koeficientov netreba nikam pisať ale si to treba sám prepocitať a skontrolovať. Vidno koleginka opat, že tomu vobec nerozumies. Ako ty mozes robit vyuctovanie ako predseda SVB je pre mna zahadou. Lutujem tych vlastnikov vo Vasom dome. Tý musia platit ako murovatý. Nechcel by som byvat vo vasom dome a tak byt zavysli od tvojej urovne, aby si ma tam svojimi užasnými "skusenosťami" prevalcovala ako ostatnych vo vasom dome. Najhorsie ked zavisite od takehoto nekompetentneho predsedu, lebo tam sa nedovolate najma ak tento podlieha sebeklamu neprekonatelneho poradaka. Ale vsetko ide hádam casom naučit, len co dovtedy....
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

hasta Pozri príspevok
Ak Vás spravoval CDT, tak Vam dal vyučtovania a teda vas o koeficientoch, ktore vam vysli výpočtom informoval. Koeficienty sa vypočítavaju a CDTich asi zistil pri vyučtovani. Nemal Vas predtym ako informovat, lebo to ani on sam nemohol vediet. Požiadavku na prešetrenie koeficientov netreba nikam pisať ale si to treba sám prepocitať a skontrolovať. Vidno koleginka opat, že tomu vobec nerozumies. Ako ty mozes robit vyuctovanie ako predseda SVB je pre mna zahadou. Lutujem tych vlastnikov vo Vasom dome. Tý musia platit ako murovatý. Nechcel by som byvat vo vasom dome a tak byt zavysli od tvojej urovne, aby si ma tam svojimi užasnými "skusenosťami" prevalcovala ako ostatnych vo vasom dome. Najhorsie ked zavisite od takehoto nekompetentneho predsedu, lebo tam sa nedovolate najma ak tento podlieha sebeklamu neprekonatelneho poradaka. Ale vsetko ide hádam casom naučit, len co dovtedy....
Prepáč, ale žiadala o radu a nie ďalšie invektívy, keď chceš poradiť tak poraď a keď máš chuť opäť rozprúdiť perfektnú debatu, na ktorej sa mieniš výborne zabávať tak choď do srandičiek.
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

willma Pozri príspevok
Prepáč, ale žiadala o radu a nie ďalšie invektívy, keď chceš poradiť tak poraď a keď máš chuť opäť rozprúdiť perfektnú debatu, na ktorej sa mieniš výborne zabávať tak choď do srandičiek.
Dakujem willma, ale si naozaj ako pises MIMO temy.
Ked chces radu tak tu je mas: Pozri sa do zakona, tam mas vsetko naopisane a poriadne si ho prestujduj aby si sa v nom trochu zorientovala. Prípadne sa pozri do zmluvy alebo Dodatku. Ked ti to z toho nebude jasne tak si este mozes tu na porade pozret podobne temy, je tam toho dost vela popisane. Prajem pekny dniček. A ozvy sa ako si dopadla.
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Toto je strašná debata !!!
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

hasta Pozri príspevok
Dakujem willma, ale si naozaj ako pises MIMO temy.
Ked chces radu tak tu je mas: Pozri sa do zakona, tam mas vsetko naopisane a poriadne si ho prestujduj aby si sa trochu zorientovala. Prípadne sa pozri do zmluvy alebo Dodatku. Ked ti to z toho nebude jasne tak si este mozes tu na porade pozret podobne temy, je tam toho dost vela popisane. Prajem pekny dniček. A ouvy sa ako si dopadla.
Ja som radu nežiadala
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Polis Pozri príspevok
Toto je strašná debata !!!
Veru, písala som adminovi, že sa tu zrejme moderátori nezdržiavajú a teda ho prosím, aby sa tu niekto venoval aj prispievateľovi, ktorý sa tu snaží a snaží ale akosi nikto sa k nemu nepridáva. Hlavne etiketa by sa mala dodržiavať. Tak dúfam v nápravu, aby porada bola poradou.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

hasta Pozri príspevok
Dakujem willma, ale si naozaj ako pises MIMO temy.
Ked chces radu tak tu je mas: Pozri sa do zakona, tam mas vsetko naopisane a poriadne si ho prestujduj aby si sa v nom trochu zorientovala. Prípadne sa pozri do zmluvy alebo Dodatku. Ked ti to z toho nebude jasne tak si este mozes tu na porade pozret podobne temy, je tam toho dost vela popisane. Prajem pekny dniček. A ozvy sa ako si dopadla.
Milý Hasta,

prosím Ťa bol by si taký dobrý a odcitoval mi ten zákon, v ktorom sa píše o tých koeficientoch, lebo ja som sa o žiadnom koeficientovaní v žiadnom platnom zákone na túto tému nedočítal. Skús prosím Ťa pohľadať a daj vedieť aj ostatním, veď na to Porada slúži. Budem Ti vďačný. Dopredu ďakujem
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

Adam xx Pozri príspevok
Milý Hasta,

prosím Ťa bol by si taký dobrý a odcitoval mi ten zákon, v ktorom sa píše o tých koeficientoch, lebo ja som sa o žiadnom koeficientovaní v žiadnom platnom zákone na túto tému nedočítal. Skús prosím Ťa pohľadať a daj vedieť aj ostatním, veď na to Porada slúži. Budem Ti vďačný. Dopredu ďakujem
Milý Adam,
Samozrejme taky zákon neexistuje. Tá moja odpoved bola len ironická parafráza nic nehovoriaceho textu akože "odpovede" niekomu, kto potrebuje poradiť, požiada o to a dostane takúto odpoved. Aj ja som takú dostal a mnoho iných. Takto sa da odpovedať na vsetko a nič. Presne si to vystihol, je to sposob ako by sa to robit nemalo. Uz som si myslel, že sa nikto neozve. Vďaka.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

hasta Pozri príspevok
Ak Vás spravoval CDT, tak Vam dal vyučtovania a teda vas o koeficientoch, ktore vam vysli výpočtom informoval. Koeficienty sa vypočítavaju a CDTich asi zistil pri vyučtovani. Nemal Vas predtym ako informovat, lebo to ani on sam nemohol vediet. Požiadavku na prešetrenie koeficientov netreba nikam pisať ale si to treba sám prepocitať a skontrolovať. Vidno koleginka opat, že tomu vobec nerozumies. Ako ty mozes robit vyuctovanie ako predseda SVB je pre mna zahadou. Lutujem tych vlastnikov vo Vasom dome. Tý musia platit ako murovatý. Nechcel by som byvat vo vasom dome a tak byt zavysli od tvojej urovne, aby si ma tam svojimi užasnými "skusenosťami" prevalcovala ako ostatnych vo vasom dome. Najhorsie ked zavisite od takehoto nekompetentneho predsedu, lebo tam sa nedovolate najma ak tento podlieha sebeklamu neprekonatelneho poradaka. Ale vsetko ide hádam casom naučit, len co dovtedy....
Ja ale žiaľ, nemôžem s tebou úplne súhlasiť. Ak je do objektov dodávaná voda centrálne, v podstate odberatelia nemajú možnosť počas roka kontrolovať stav meradla spotreby vody na prípravu TÚV, v lepšom prípade len raz mesačne. Ak ale nastane niekde na rozvode napr. skrytá netesnosť, a je to jedno či ten rozvod patrí dodávateľovi alebo odberateľovi, mal by to včas zistiť dodávateľ zo zvýšenej priebežnej spotrebya následne riešiť, takže potom tie rozdiely v spotrebách má v rukách práve dodávateľ, a to už počas roka.
0 0
Juraj xyz Juraj xyz

Juraj xyz je offline (nepripojený) Juraj xyz

Samozrejme taky zákon neexistuje. Tá moja odpoved bola len ironická parafráza nic nehovoriaceho textu akože "odpovede" niekomu, kto potrebuje poradiť, požiada o to a dostane takúto odpoved.

Hasta - TY si nikdy poradit nepotreboval !!! - TY si mal od zaciatku problematiku v malicku..... takze preco to robis ???
- baví ta este takto dokola rýpat do ludí ??? z coho si taký *zakomplexovaný* ??? vsak uz sa na to vykasli..........

"Ked chces radu tak tu je mas: Pozri sa do zakona, tam mas vsetko naopisane a poriadne si ho prestujduj aby si sa v nom trochu zorientovala."

- toto bola tvoja citacia - ale ja by som ti dal radsej inu radu - skus sa viac sustredit ked chces niekomu odpovedat - aby si aspon tie slova *nedeformoval* - ked uz o tebe sa to povedat po tom co tu predvadzas asi neda..........

dakujem
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Koeficienty sa zisťujú z rozdielu na fakturačnom merači a na všetkých bytových meračoch. Pokiaľ sa vám zdá že ten koeficient vo váš neprospech je dosť veľký musíte nechať "preskúšať" fakturačný merač ak sa chcete domôcť vrátenia peňazí. Pokiaľ sa zistí, že ten fakturačný merač je v norme (neodchyľuje sa od skutočnosti viac ako dovoľuje predpis) platíte toto "preskúšanie" vy, v opačnom prípade to platí váš dodávateľ vody a ešte vám vráti aj určitú čiastku, ktorú ste spotrebovali v priebehu roka, alebo doplatíte, že ste spotrebovali viac ako vám napočítali. (Rozdiel platí ten v koho prospech to fungovalo)

Ak je niekde porucha a tečie voda pred fakturačným vodomerom smerom k dodávateľovi vody náklady znáša váš dodávateľ vody. Ak je porucha na potrubí za fakturačným meradlom smerom k jednotlivým odberateľom musíte si toto zaplatiť vy.
0 0
hasta hasta

hasta je offline (nepripojený) hasta

Adam xx Pozri príspevok
Ja ale žiaľ, nemôžem s tebou úplne súhlasiť. Ak je do objektov dodávaná voda centrálne, v podstate odberatelia nemajú možnosť počas roka kontrolovať stav meradla spotreby vody na prípravu TÚV, v lepšom prípade len raz mesačne. Ak ale nastane niekde na rozvode napr. skrytá netesnosť, a je to jedno či ten rozvod patrí dodávateľovi alebo odberateľovi, mal by to včas zistiť dodávateľ zo zvýšenej priebežnej spotrebya následne riešiť, takže potom tie rozdiely v spotrebách má v rukách práve dodávateľ, a to už počas roka.
Správne, raz mesačne si môžeš ako správca zodpovedný za dom (v tomto prípade SVB a menovite predseda je za to zodpovedný, že ľudia toľko platia, lebo nic v tej veci neurobil!!) skontrolovať (keď už inak nie, tak na faktúre), či nemáš neumerne zvysenu spotrebu. To je pravda, ale my sme sa bavili o prepočítavacích koeficientoch pre SV a TUV! A tie počas roka nezistíš, lebo nepoznáš sumár bytových vodomerov. Takže to čo havoríš je pravda, ale o inom.
A ak aj nastane netestnosť - únik vody, dodávateľa to zaujíma len vtedy, ak je to pred domovým vodomerom. Ak je to za ním, len sa teší, že tak dobre obchoduje a spotrebitel toľko od neho odoberá!! Ved je to normálny obchodný vzťah. Prečo by mal kontrolovať každý zvýšený odber, ak je presvedčený, že u neho je vsetko v poriadku? Je to zodpovednosť vlastníkov a správcu domu (SVB), ktorý si zanedbal svoje povinnosti. Koeficienty sa vypočítavajú pri vyúčtovaní, ako to tu už musel "skúseným poraďákom" lopatisticky vysvetliť Orim, a nie že ich predpisuje dodávateľ! Byt dodávatelom, tak by som sa nad takouto hrubou neznalosťou len zasmial. Nečudo, že to aj využívajú vo svoj prospech...ved budú mať na prémie, nie?
Naposledy upravil hasta : 20.05.07 at 10:39
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať