Zavrieť

Porady

dan.kontrola

Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať.
Viedla som účtovníctvo pre firmu, ktorá mala predomnou 2 účtovníčky. Už 1 rok pre túto firmu nepracujem a jej terajší účtovník mi oznámil, že im príde daň kontrola za r.2005 a keď im niečo nebude jasné ma tam zavolá.
Chcem len upresniť, že s danou firmou som nemala uzatvorenú žiadnu zmluvu že budem viesť účto.
Majú právo ma zavolať na daňovú kontrolu? ak firma bola koncom roka 2005 kompletne predaná? ďakujem
Usporiadat
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

Daňová kontrola nám neuznala dosť veľkú faktúru, tým pádom sme nemali v r.2005 stratu, ale išli sme do základu dane. Tým pádom treba odviesť daň. Ale v roku 2004 sme mali tiež stratu. Chceli by sme si odrátať zisk 2005 zo straty 2004. Myslíte že je to v tomto prípade možne? Ďakujem.
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

SERVIS Pozri príspevok
Daňová kontrola nám neuznala dosť veľkú faktúru, tým pádom sme nemali v r.2005 stratu, ale išli sme do základu dane. Tým pádom treba odviesť daň. Ale v roku 2004 sme mali tiež stratu. Chceli by sme si odrátať zisk 2005 zo straty 2004. Myslíte že je to v tomto prípade možne? Ďakujem.

Halóó, prosím, nikto nevie?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

SERVIS Pozri príspevok
Halóó, prosím, nikto nevie?
Nemali sme taký prípad. Asi je potrebné sa baviť s daňovákmi, že vy by ste v prípade zisku uplatnili odpočet straty. Myslím, že by nemali mať s tým problém.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

emgeton Pozri príspevok
V tomto som nenašiel žiadny argument.

Na margo s.r.o.: Daň z príjmu právnických osôb nepozná pojem závislej činnosti. Tá sa týka fyzických osôb.
Trošku oživím túto tému na margo tej sro:

Mal som daňovú kontrolu u FO, ktorá zamestnávala živnostníkov, títo však boli zabezpečení zmluvami o dielo(a ďalšími vecami)...takže u nás vyzeralo byť všetko ok, avšak daňový úrad si vybral jedného živnostníka, ktorý najviac faktúroval našej firme. Keďže ho poznám, viem, že boli u neho a nahliadli mu do účtovníctva, kde našli tiež zopár živnostníkov a jednu sro. Živnostníci v tejto firme zase ok, ale dostali sa až do tej sro a v tejto sro už konečne niečo našli - konkrétne "závislých" živnostníkov...a problém je na svete(našťastie u nás)

Chcel som iba povedať, že posledné 2 roky sa daňoví úradníci nejako veľmi rozbesneli....t.j. hľadajú, pokiaľ niečo nenájdu
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Prosíím poradí mi niekto a týždeň mám daňovú kontrolu na daň z príjmu PO u jedného klienta za rok 2006, a dnes som s hrôzou zistila, pretože ho práve robím až od 2006 že mám kiks v dph pri leasing. splátkach, leasing prebiehla od 2003 . Má niekto skúsenosť či sa moc vrtajú v DPH pri kontrole dane z príjmu a či veľmi kontrolujú staré leasingy? Prosím poraďte mi súrne.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

holubička1 Pozri príspevok
Prosíím poradí mi niekto a týždeň mám daňovú kontrolu na daň z príjmu PO u jedného klienta za rok 2006, a dnes som s hrôzou zistila, pretože ho práve robím až od 2006 že mám kiks v dph pri leasing. splátkach, leasing prebiehla od 2003 . Má niekto skúsenosť či sa moc vrtajú v DPH pri kontrole dane z príjmu a či veľmi kontrolujú staré leasingy? Prosím poraďte mi súrne.
Mám skúsenosť, že pri kontrole DzP PO sa nevŕtajú vôbec v DPH.
Nevylučuje to, ale že môžu začať aj kontrolu DPH...Ešte stále máš možnosť rýchlo podať dodatočné DP z DPH../Je to za polovičnú cenu /
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

evina Pozri príspevok
Mám skúsenosť, že pri kontrole DzP PO sa nevŕtajú vôbec v DPH.
Nevylučuje to, ale že môžu začať aj kontrolu DPH...Ešte stále máš možnosť rýchlo podať dodatočné DP z DPH../Je to za polovičnú cenu /
Evina a čo hlavne kontrolujú pri kontrole dani z príjmu PO na čo sa zameriavajú? A mohla by som teraz podasť dodatočné DP k DPH keď mám nahlásenú kontrolu na daň z príjmu? Potom by mi vznikla daňová povinnosť, lebo som uplaznila vyššiu DPH tj uplatnila nižšie náklady, ako by ste to riešili??
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

holubička1 Pozri príspevok
Prosíím poradí mi niekto a týždeň mám daňovú kontrolu na daň z príjmu PO u jedného klienta za rok 2006, a dnes som s hrôzou zistila, pretože ho práve robím až od 2006 že mám kiks v dph pri leasing. splátkach, leasing prebiehla od 2003 . Má niekto skúsenosť či sa moc vrtajú v DPH pri kontrole dane z príjmu a či veľmi kontrolujú staré leasingy? Prosím poraďte mi súrne.
Vie mi niekto poradiť, čo hlavne kontrolujú?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

holubička1 Pozri príspevok
Evina a čo hlavne kontrolujú pri kontrole dani z príjmu PO na čo sa zameriavajú? A mohla by som teraz podasť dodatočné DP k DPH keď mám nahlásenú kontrolu na daň z príjmu? Potom by mi vznikla daňová povinnosť, lebo som uplaznila vyššiu DPH tj uplatnila nižšie náklady, ako by ste to riešili??
Pri kontrole prezerali všetky doklady, t.j. pokladničné, faktúry, leasingy, plnenie nahlasovacej povinnosti /platby v hotovosti nad 100 tis./, úhrady niektorých faktúr v hotovosti, či prebehli normálne pokladňou. Postupovali podľa hlavnej knihy.
Na DPH by som podala dodatočné DPH a náklady by som teraz už neriešila /o.i. už je nahlásená kontrola/. V prípade chyby v neprospech daňovníka nie si povinná podať DDP /myslím teraz na tie nižšie náklady/. Účtovanie opravíš teraz v roku 2008 zaúčtovaním toho DDP z DPH ...
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Okrem vyššie uvedených dokladov mi pri kontrolách dane z príjmu požadovali aj interné smernice, inventarizácie účtov, skladovú evidenciu a knihu jázd.
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

Ďakujem Vám za cenné rady, takže pripravím to dodatočné DPH a nachystám tie doklady. Pri dodatočnom DPH bude aj pokuta?!
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

holubička1 Pozri príspevok
Ďakujem Vám za cenné rady, takže pripravím to dodatočné DPH a nachystám tie doklady. Pri dodatočnom DPH bude aj pokuta?!
Ak zvyšuješ DP, tak áno. Súčin trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a rozdielu medzi DP a DDP. Nakoľko podáš DDP Ty, tak v polovičnej výške. Do 500 SK sa pokuta nevyrubuje. A od septembra minulého roka podľa § 35 b aj sankčný úrok:
....

2/ Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.
0 0
holubička1 holubička1

holubička1 je offline (nepripojený) holubička1

evina Pozri príspevok
Ak zvyšuješ DP, tak áno. Súčin trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a rozdielu medzi DP a DDP. Nakoľko podáš DDP Ty, tak v polovičnej výške. Do 500 SK sa pokuta nevyrubuje. A od septembra minulého roka podľa § 35 b aj sankčný úrok:
....

2/ Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.
Evina moc Ti ďakujem.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, chcem sa spýtať,daňovníkovi FO vykonávajú kontrolu DPH. Má faktúry, ktoré sú vystavené na základe zmluvy o dielo, nie konkrétnej s určitou sumou, ale podľa potreby dodávateľa. Neviem či je to nesprávne, ale ceny na faktúrach sú podľa dohody ústnej. Na DU chcú doložiť tieto sumy na faktúrach nejakými výkazmi, odpracovanými hodinami, jednoducho doložiť k faktúre, ako vlastne konkrétne ceny vznikli. Neviete mi poradiť na základe akého § zák.o DPH to požadujú? A či môže byť zmluva o dielo ústna a nie s pevne stanovenou cenou? Ďakujem vopred.
0 0
Mariana42 Mariana42

Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

To asi nebude zákon o DPH ale zákon o účtovníctve č. 431/2002 Z.z. . napr.
§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

§ 8
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.

(2) Účtovníctvo účtovnej jednotky je správne, ak účtovná jednotka vedie účtovníctvo podľa tohto zákona a ostatných osobitných predpisov.

(3) Účtovníctvo účtovnej jednotky je úplné, ak účtovná jednotka zaúčtovala v účtovnom období v účtovných knihách všetky účtovné prípady podľa § 3 a za toto účtovné obdobie zostavila individuálnu účtovnú závierku, prípadne konsolidovanú účtovnú závierku, vyhotovila výročnú správu podľa § 20, prípadne konsolidovanú výročnú správu, zverejnila údaje podľa § 21 a má o týchto skutočnostiach všetky účtovné záznamy.

(4) Účtovníctvo účtovnej jednotky je preukázateľné, ak všetky účtovné záznamy sú preukázateľné (§ 32) a účtovná jednotka vykonala inventarizáciu.

(5) Účtovníctvo účtovnej jednotky je zrozumiteľné, ak umožňuje podľa § 4 ods. 7 8 jednotlivo aj v súvislostiach spoľahlivo a jednoznačne určiť obsah účtovných prípadov v nadväznosti na použité účtovné zásady a účtovné metódy (§ 4 ods. 2) a obsah účtovných záznamov v nadväznosti na použité formy účtovných záznamov (§ 31 ods. 2).

(6) Účtovníctvo účtovnej jednotky sa vedie spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov, ak účtovná jednotka je schopná zabezpečiť trvalosť po celú dobu spracovania a úschovy podľa § 31 až 36.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Mariana42 Pozri príspevok
To asi nebude zákon o DPH ale zákon o účtovníctve č. 431/2002 Z.z. . napr.
§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

§ 8
Na začiatok

(1) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.

(2) Účtovníctvo účtovnej jednotky je správne, ak účtovná jednotka vedie účtovníctvo podľa tohto zákona a ostatných osobitných predpisov.

(3) Účtovníctvo účtovnej jednotky je úplné, ak účtovná jednotka zaúčtovala v účtovnom období v účtovných knihách všetky účtovné prípady podľa § 3 a za toto účtovné obdobie zostavila individuálnu účtovnú závierku, prípadne konsolidovanú účtovnú závierku, vyhotovila výročnú správu podľa § 20, prípadne konsolidovanú výročnú správu, zverejnila údaje podľa § 21 a má o týchto skutočnostiach všetky účtovné záznamy.

(4) Účtovníctvo účtovnej jednotky je preukázateľné, ak všetky účtovné záznamy sú preukázateľné (§ 32) a účtovná jednotka vykonala inventarizáciu.

(5) Účtovníctvo účtovnej jednotky je zrozumiteľné, ak umožňuje podľa § 4 ods. 7 8 jednotlivo aj v súvislostiach spoľahlivo a jednoznačne určiť obsah účtovných prípadov v nadväznosti na použité účtovné zásady a účtovné metódy (§ 4 ods. 2) a obsah účtovných záznamov v nadväznosti na použité formy účtovných záznamov (§ 31 ods. 2).

(6) Účtovníctvo účtovnej jednotky sa vedie spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov, ak účtovná jednotka je schopná zabezpečiť trvalosť po celú dobu spracovania a úschovy podľa § 31 až 36.
Ďakujem za citáciu...len pracovala som vo firme, kde živnostínci k faktúram dokladali pracovné výkazy s presnými odpracovanými hodinami. Mali kontrolu a tá im vytkla, že takéto výkazy k faktúram živnostíci prikladať nemajú, lebo to zaváňa závislou činnosťou. Tak sa začali na práce uzatvárať zmluvy o dielo. Tak som bola prekvapená, že u tohto živnostníka to zase naopak kontrola vyžaduje. Tak potom taká zmluva o dielo, kde sa dohodne suma za nejakú zákazku vrátane materiálu je tiež nesprávna lebo nieje preukázaná? Na základe čoho teda správne má fakturovať živnostník vykonané práce?
ináč ešte doplnenie: daňová kontrolorka v rukách držala zákon o DPH, takže tá preukazateľnosť mi tam nejako nesedí... a s účtovným dokladom to bolo v poriadku, faktúra bola vystavená správne a zo všetkými náležitosťami podla zákona o DPH
Naposledy upravil Iwett : 07.05.08 at 13:53 Dôvod: doplnenie
0 0
Mariana42 Mariana42

Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

Iwett Pozri príspevok
firme, kde živnostínci k faktúram dokladali pracovné výkazy s presnými odpracovanými hodinami. Mali kontrolu a tá im vytkla, že takéto výkazy k faktúram živnostíci prikladať nemajú, lebo to zaváňa závislou činnosťou.
Toto sa mi zdá čudné , že daniar takéto niečo povie - náš auditor má na dokladovanie faktúr potom celkom iný názor .....

Asi by som sa opýtala kontrolórky o ktorý paragraf o kt. zákona sa jedná - aby som v budúcnosti k faktúram prikladala také prílohy , aké sa majú prikladať.....
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Mariana42 Pozri príspevok
Toto sa mi zdá čudné , že daniar takéto niečo povie - náš auditor má na dokladovanie faktúr potom celkom iný názor .....

Asi by som sa opýtala kontrolórky o ktorý paragraf o kt. zákona sa jedná - aby som v budúcnosti k faktúram prikladala také prílohy , aké sa majú prikladať.....
No áno, aj ja by som sa opýtala, keby sa to týkalo mňa, ale jedná sa o môjho známeho, ktorý sa ma len pýtal ako to má správne byť keďže mu hrozí, že mu také faktúry neuznajú z pohľadu DPH. A ja som to veru nevedela, tak som myslela, že mi niekto skúsenejší poradí.
0 0
Mariana42 Mariana42

Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

...... ešte ma napadlo , či náhodou to nemysleli tak, že nie je dostatočne dokázané , že účtovný prípad sa uskutočnil, či je práca dodaná? / myslím na to, že pri dodaní tovaru sa vypíše dodací list, pri dodaní DM okrem faktúry aj preberací protokol, atdˇ.... naozaj nie som dosť múdra, ale naozaj som zvedavá čo vymysleli tie tety zas.....
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

aj ja si myslím, že sa to bude uberať týmto smerom, že to nieje dostatočne preukázané, ked bude výsledok kontroly tak napíšem. Zaujímam sa o to preto, lebo čo poznám, každý živnostník pracuje len na základe zmluvy o dielo a všetci vrátane mna si myslia, že je to správne. Tak som bola zvedavá na Vaše názory, že čo ešte prikladajú živnostníci k faktúram za vykonané práce.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať