Zavrieť

Porady

schodišťový vypínač

Pora´dte mi ako mám zapojiť schodišťový vypínač. Môžte aj schému zapojenia ak máte.Za radu ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jopal je offline (nepripojený) jopal

    Hmm, "Mladi v prdeli a do dochodku daleko"... ...viac jopal
    Chobot Pozri príspevok
    ...A káble už máš natiahnuté?
    No nechcem ti brat iluzie, ale za 3 roky to uz asi stihol.. Ja som temu ozivil, bo som hladal tiez zapojenie takych vypinacov a schema co som nasiel, sa mi videla jasna a zrozumitelna... Tak som chcel pomoct pripadnym dalsim zaujemcov, co budu googlit...

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Ja nie som elektrikár,ale na Tvojom mieste by som sa do toho nepúšťala,môj zať sa tiež niečo podobné pokúšal vykonať a skoro prišiel o život. Odvtedy nemení ani žiarovku. Zver to odborníko,život máš len jeden a po tme chvíľu prežiješ.
    Naposledy upravil lubica_02 : 22.05.07 at 21:31

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Ked kupite viac vypinacov Legrand, tak ich dostanete v krabici a tam je prilozeny aj letak ako sa zapajaju vsetky vypinace z ich produkcie

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    lubica_02 Pozri príspevok
    Ja nie som elektrikár,ale na Tvojom mieste by som sa do toho nepúšťala,môj zať sa tiež niečo podobné pokúšal vykonať a skoro prišiel o život. Odvtedy nemení ani žiarovku. Zver to odborníko,život máš len jeden a po tme chvíľu prežiješ.
    Treba sa zoznámiť s elektrinou.

    220 V zabíja len ojedinele, aj to len v prípade keď človek bosý stojí vo vode a v ruke drží živý vodič.

    Inak strachu niet.

    Treba si vyskúšať zapojenie pokusom a omylom a potom človek to vie "nafurt".

    Napr. obyčajný vypínač sa zapája takto:

    predpokladáme , že máme 3-vodičovú sústavu

    zelenožlté na jednu svorkovnicu /3 ks/
    modrý prívod a modrý nulák /objimka/ na ďalšiu svorkovnicu
    čierný z objimky+ďalší čierny na ďalšiu svorkovnicu
    zostane nám jeden čierny a jeden modrý , na ďalšiu svorkovnicu

    a vypínač funguje , svetlo svieti

    takto som sa to naučil ja

    schodišťový vypínač som ešte nezapajal, sorry.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    kolicok Pozri príspevok
    Pora´dte mi ako mám zapojiť schodišťový vypínač. Môžte aj schému zapojenia ak máte.Za radu ďakujem.
    Záleží od toho, koľko vypínačov tam bude. Na schodištiach sa v strede montujú krížové vypínače a na koncoch striedavé (schémy zapojenia nájdeš v príspevku od comodo). Ak sú len 2 vypínače, stačia oba striedavé.

    Takže už pri kúpe musíš vedieť, aké budeš potrebovať.

    A káble už máš natiahnuté?

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    jopal Pozri príspevok
    Mna ucil kamarat, ze treba mat obute papuce na nohach a jednu ruku mat vo vacku, ked robis s elektrikou. Ja som tie vypinace uspesne zapojil (sak asi hej, ked pisem...). Robil som to vsetko pod prudom a koplo ma asi len 2x....
    Presne tak ,

    aj ja mam jednu ruku za chrbtom, keď robím so živými vodičmi pod prúdom.

    V takom prípade ti prejde prúd cez prsty , ale nie cez srdce , a v tom je rozdiel !!!

    Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

    Vylúčený člen Laco-monter
    Luky89 Pozri príspevok
    Vidím že každý "dodržiavate bezpečnostné predpisy"
    Bezp.predpisy sú bezpečnostné predpisy a realita je realita.

    Tvorcovia zákonov by sa divili ľudovej kreativite v zapajaní el. obvodov.

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Laco-monter Pozri príspevok
    Bezp.predpisy sú bezpečnostné predpisy a realita je realita.

    Tvorcovia zákonov by sa divili ľudovej kreativite v zapajaní el. obvodov.
    To ano. A potom kupis dom po niekom a ides nieco urobit a zabije Ta elektrika, lebo si niekto pusti druhu fazu po zelenozltom...

    jopal je offline (nepripojený) jopal

    Hmm, "Mladi v prdeli a do dochodku daleko"... ...viac jopal
    TomasHC Pozri príspevok
    To ano. A potom kupis dom po niekom a ides nieco urobit a zabije Ta elektrika, lebo si niekto pusti druhu fazu po zelenozltom...
    Suhlas, ale existuje skusacka a pre tych znalejsich aj merak...Mne zhorela cela pivnica, od bojlera. Zaoxidovana zastrcka, velky odber, vysoka teplota=hasici!

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    jopal Pozri príspevok
    Suhlas, ale existuje skusacka a pre tych znalejsich aj merak...Mne zhorela cela pivnica, od bojlera. Zaoxidovana zastrcka, velky odber, vysoka teplota=hasici!
    Proste by som necakal, ze zelenozlty bude faza. Vselijaki majstri su

    jopal je offline (nepripojený) jopal

    Hmm, "Mladi v prdeli a do dochodku daleko"... ...viac jopal
    Laco-monter Pozri príspevok
    220 V zabíja len ojedinele, aj to len v prípade keď človek bosý stojí vo vode a v ruke drží živý vodič.
    Mna ucil kamarat, ze treba mat obute papuce na nohach a jednu ruku mat vo vacku, ked robis s elektrikou. Ja som tie vypinace uspesne zapojil (sak asi hej, ked pisem...). Robil som to vsetko pod prudom a koplo ma asi len 2x....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.