Zavrieť

Porady

Daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

Prosím poraďte, v roku 1997 sme kúpili pozemok na ktorom sme postavili garáž skolaudovanú v roku 2002, tento týždeň sme ju predali. Budeme platiť daň z príjmu? Ak áno, môžeme odčítať cenu pozemku z kúpnej zmluvy? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Tento príjem je od dane oslobodený § 9/1 b) "...po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku...", teda za predpokadu, že ste nemali v ochodnom majetku garáž resp. pozemok.
    Ďakujem za odpoveď, ale problém vidím v tej garáži, ktorá bola bola kolaudovaná neskôr. Je to vyriešené tým, že sme kúpili pozemok a garáž postavili?

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    No teraz si ma trochu dostala, lebo nie som si istá či kolaudácia je ten moment nadobudnutia. No a asi aj ano. V pondelok pozriem nejakú literatúru.

    Ale ak by garáž nebola oslobodená tak len garáž, ale pozemok je OK veď na LV je to rozdelene ako pozemok a zastavaná plocha.

    Zistím viac.
    Ďakujem za ochotu, ale nie je mi jasné, ako oddelím, koľko stála garáž a koľko pozemok z celej kúpnej sumy, keď nebol vyhotovený ani znalecký posudok, z dôvodu zrušenia dane z prevodu. V kúpnej zmluve je predsa celková dohodnutá cena. Toto je povedzme iba garáž, ale keby tak bol celý dom? Tam už ide o milióny. Ďakujem a teším sa na odpoveď.
    Prosim NIKE, aby sa mi ozvala, či už niečo zistila ohľadne môjho problému s garážou. Ďakujem.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Zrejme bude treba znalecky posudok na garaz. Podla §5 ods.1 pism. b) je vydavkom "cena veci zistená v čase jej nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a) - teda o kupnu cenu preukazatelne zaplatenu za vec (garaz).

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Pokúšala som sa zistiť viac, ale márne, nemám serióznu odpoveď podloženú §. Sorry. Ale neverím, že na Porade nie je nikto, čo by s tým nemal skúsenosť.

    Daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.