Zavrieť

Porady

zrážky zo mzdy - exekúcia

Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Správne je, že sa zráža iba 1.exekúcia, po jej skončení sa začne zrážať druhá. Iba ak by v 1.tretine ešte ostala nejaká suma, použije sa na druhú zrážku - to len vtedy ak je 1. zrážka daná sumou (napr.1000/mes.) alebo pri poslednej zrážke.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Ak zamestnanec odchadza a konci pracovny pomer, je potrebne to oznamit exekutorovi?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Samozrejme to musíš oznámiť zamestnávateľovi. Je to tvojou povinnosťou.
0 0
Majkaheged Majkaheged

Majkaheged je offline (nepripojený) Majkaheged

Ja sa chcem tiež spýtať: Včera mi prišiel exekučný príkaz na zrážky zo mzdy. Za mesiac november ešte nebola vyplatená mzda, tak som povinná už z tejto mzdy strhnúť zrážku? Chcem sa spýtať, keď zamestnanec dostane poukážku zo sociálneho fondu v hodnote 400,- Sk, či aj to sa počíta ako príjem, a či budem prihliadať aj na to, a podľa toho počítať výšku zrážky?
Zamestnanec má min. mzdu 8100,- Sk, v čistom po odpočítaní odvodov dostane 7014 sk a 400 Sk poukážku, mám rátať že dostane 7414, a z toho mám potom vypočítať tretinu?
Mne to vychádza tak, že 7014 - 3078 = 3936 : 3 = 1312,- Sk
Alebo: 7414 - 3078 = 4336 : 3 = 1445,-
Potom zamestnanec dostane mzdu: 7014 - 1312 = 5702,- Sk ?
Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Poukážka zo SF nie je mzdou, ani príjmom nahradzujúcim mzdu ani iným príjmom uvedeným v EP, z ktorého sa zážajú exekúcie. T.j. exkúcie sa vypoćítajú z ČM 7014.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Do firmy, ktorá vypláca mzdy na účet, nastúpil zamestnanec, ktorý má exekúciu a svoj účet má zablokovaný. Môže sa stať, že ak firma vyplatí mzdu na účet, zamestnanec zostane bez finančných prostriedkov? Ako to vyriešiť, aby firma nemusela túto jednu mzdu vyplácať v hotovosti, ale aby zamestnancovi zostalo aspoň životné minimum?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Posúvam otázku
0 0
ErikaOl ErikaOl

ErikaOl je offline (nepripojený) ErikaOl

Prosím o odkontrolovanie.
Zamestnanec má čistú mzdu 15.617,- Sk. Mám mu zraziť to v oranžovom políčku (6.127,-)? Nerozumiem celkom žltému políčku.
Ďakujem
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

tento výpočet čiastky na exekúciu sa týka všetkých zamestnancov, však?
ak mám inval. dôchodcu na kratší prac. čas s minimálnou hod. mzdou (čo je cca 3000,- Sk/mesiac) je jasné, že mu niet čo strhávať... takže to len písomne oznámim exekútorovi. bude to stačiť?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Bude to stačiť.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

ErikaOl Pozri príspevok
Prosím o odkontrolovanie.
Zamestnanec má čistú mzdu 15.617,- Sk. Mám mu zraziť to v oranžovom políčku (6.127,-)? Nerozumiem celkom žltému políčku.
Ďakujem
V žltom políčku je vypočítaná výška zrážky, ktorú musíš zraziť zamestnancovi (u ktorého sa uplatňuje nepostihnuteľná časť mzdy na povinného a na jednu vyživovanú osobu) - ak sa jedná o exekúciu, ktorá sa má zrážať len z jednej tretiny. Čiže pri jednotretinovej exekúcii bude zrážka 6 127 Sk. Ako sme sa dopracovali k tejto sume ?
1.) čistá mzda - ako píšeš -zamestnanca je 15 617 - 3078 - 1282 = 11 257 - s touto sumou "budeme pracovať" pri výpočte exekučnej zrážky
2.) zistíme sumu, ktorá prevyšuje 150 % sumy živ.minima = 5130x1,5 = 7695 Sk, teda: 11 257 - 7695 = 3 562 Sk → túto sumu zrazíme zamestnancovi automaticky
3.) k sume 3562 pripočítame 1/3 vo výške 2565 Sk, čo spolu predstavuje čiastku 6 127 Sk a túto zrazíme zamestnancovi v prípade exekúcie, ktorá sa má zrážať len z jednej tretiny
4.) ak by sa jednalo o exekúciu, ktorá sa má zrážať z 2 tretín, tak k sume 3562 pripočítaš 2 tretiny (2x2565=5 130), čo znamená, že zamestnancovi by sa zrazilo 8692 Sk
0 0
asined asined

asined je offline (nepripojený) asined

Ako by to bolo v prípade : 1, exekucia z jednej tretiny na sumu 6000,- a zároveň iná exekúcia z dvoch tretín na sumu 8000,- pri čistej mzde 12000 ,slobodný bez záväzkov. ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Exekúcie prišli naraz?
Ak prišli naraz :
Zvyšok čistej mzdy 12000-3078 = 8922.
Nad 7695 sa vśetko pripočíta k 1.tretine :
1. tretina 7695/3 + (8922-7695) = 3792
2. tretina = 2565
2.tretina ide na neprednostnú pohľadávku.
Ak obe exekúcie prišli naraz, z 1.tretiny sa zrážajú obe naraz v pomere podľa výšky pohľadávky, takže
na prednostnú 3792/14000 x 8000 = 2167 Sk
na neprednostnú 3792/14000 x6000 = 1625 Sk
T.j. spolu :
- na neprednostnú : 1625 Sk
- na prednostnú 2167+2565 = 4732 Sk
Naposledy upravil Jana Motyčková : 12.02.08 at 12:25
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Teda ja som z toho fakt úplne vedľa....prikladám sem tabuľku, ktorú som vyplnila a prosím, aby sa na to niekto múdry pozrel....veď mi to nedáva zmysel....chalan slobodný, bez záväazkov - prišiel príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy povinného v 2.rade....zrážky vykonávať z jednej tretiny zo mzdy.....mi vyšlo podľa tej tabuľky niečo, čo sa mi zdá úplná blbosť.....to mu mám zrážať len 2.565,- Sk? veď to budem dokedy zrážať?....v inej tabuľke mi zas vušlo že mu mám zraziť 12.993,- ...tak už fakt neviem....pomôžte mi, prosím....
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Spolu zrážka 12.993.

Výpočet: 21201-3078=18123
18123-7695= 10428 (výsledok je suma čo predstavuje čiastku nad 150 % a to sa zráža celá)
10428 +2565(jedna tretina z 7695)= 12.993
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Ďakujem veľmi pekne....tak už chápem..
0 0
pravnicka pravnicka

pravnicka je offline (nepripojený) pravnicka

zrážky zo mzdy upravuje Občiansky súdny poriadok č. 99/1963 v § 276 - 302. ked to nariadi súdny exekútor.

Spôsoby výpočtu ustanovuje nariadenie vlády SR č. 89/1997.

0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Prosím a ako je to u výpočte exekučných zrážok u zamestnankyni - dôchodkyni? Podľa priloženej tabuľky ( je super ) som si zrážku vypočítala, ale nie je mi jasné, či skutočnosť že poberá aj dôchodok ovplyvňuje nejako samotný výpočet. Ona žije v domácnosti s manželom, ktorý je tiež dôchodca a nikde nepracuje, počítam ho do počtu ako vyživovanú osobu?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Manžel je vyživovaná osoba, to že poberá aj dôchodok by mala oznámiť exekútorovi, exekútor môže nariadiť uplatnenie iných súm na povinného a na vyživované osoby (časť sa uplatní zo mzdy a časť z dôcchodku) - ale to je vec exekútora. Ak nič také nenariadil, postupuje sa bežným spôsobom.
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Na akú výišk nepostihnuteľnej časti má nárok zamestanec ktorý je rozvedený má jedno dieťa ktoré je s manželkou, ale platí výživné.

Iba na seba ?
Alebo aj na dieťa ? Na dieťa platí pravidelne bez exekúcie.
Exekúcia je zo VšZP.

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať