Zavrieť

Porady

zrážky zo mzdy - exekúcia

Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Z 1.tretiny budeš posielať naďalej na neprednostné pohľadávky (pokiaľ prišli naraz tak pomerne na obidve exekúcie. Pokiaľ exek.príkazy prišli postupne, tak v takom poradí budeš posielať v akom prišli) a z 2. tretiny pošleš zrážky na prednostnú pohľadávku.
Nezabudni pri výpočte exekúcie, že od 1.7. zvýšili živ.minimum .
0 0
bonboane bonboane

bonboane je offline (nepripojený) bonboane

Ďakujem za radu. Mám ešte jednu otázku. Volala som so súdnou tajomníčkou, ktorá to má na starosti a tá mi povedala, že prednostná exekúcia má prednosť pred neprednostnými a tie neprednostné musím pozastaviť. Ako to je?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
bonboane Pozri príspevok
Ďakujem za radu. Mám ešte jednu otázku. Volala som so súdnou tajomníčkou, ktorá to má na starosti a tá mi povedala, že prednostná exekúcia má prednosť pred neprednostnými a tie neprednostné musím pozastaviť. Ako to je?

Má pravdu, preto sa to volá prednostná, lebo má prednosť pred neprednostnou, ale keď mu vyjdú aj na tie neprednostné, tak zrážaj aj na tie, ako Ti radili vyššie. Len v tom prípade ich zastav, ak mu na tie nič nevyjde.

§ 71 Zákon č. 233/1995 exek. poriadok

Prednostnými pohľadávkami sú

a) pohľadávky výživného,
b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví,
c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi,
d) pohľadávky daní, poplatkov a ciel, pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, ktoré sú povinné platiť príspevky na starobné dôchodkové sporenie, pohľadávky na preplatkoch na náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávkach sociálneho poistenia, dôchodkoch starobného dôchodkového sporenia, prídavku na dieťa, pohľadávky náhrady za príspevok na výživu dieťaťa a príspevok na úhradu potrieb dieťaťa zvereného do pestúnskej starostlivosti, pohľadávky úhrady za sociálne služby poskytované podľa osobitného predpisu. 8b)
Naposledy upravil Barbara : 15.07.11 at 06:59
0 0
bonboane bonboane

bonboane je offline (nepripojený) bonboane

Takže iba pre uistenie: na neprednostné zrážam 73€, to je 1/3 mzdy a na prednostnú teraz začnem ďalších 73€ - 2/3 mzdy. Mám to nechať tak, alebo aj tú prvú tretinu dať na prednostnú?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

a nie je to takto? z 340 čistého po odpočítaní 113,89 = 226,11 z toho deliteľné 3 = 75,37 a z toho 2/3 = 150,74 ???
Naposledy upravil srska : 15.07.11 at 07:26 Dôvod: úprava hodnôt
1 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Druhá tretina je určená na prednostné pohľadávky ak nestačí tak zrážame spolu s ost.pohľadávkami z prvej tretiny. Nakoľko z prvej tretiny zrážame podľa poradia v akom došli, tak z prvej tretiny pokračuješ v zrážkach na neprednostnú pohľadávku, lebo prišla prvá a nakoľko Tvoj zamestnanec má nízku mzdu a vysoký dlh, celá prvá tretina ide na neprednostnú, nič Ti tam nezostane, že by si mohla aspoň čiastočne uspokojiť aj niečo na prednostnú.

Pre istotu Ti pripájam aj §-y :
§ 71 EP
(1) Z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli smerom nadol na sumu deliteľnú troma a vyjadrenú v celých korunách, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Na prednostné pohľadávky uvedené v odseku 2 sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny, a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.

§ 72 EP
(1) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.
2 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Dobrý deň.

Potrebujem poradiť, mám zamestnanca, na ktorého mi prišla prednostná exekúcia, zamestnanec má čistú mzdu 321,23€, koľko mu mám zraziť? Je rozvedený, bezdetný, mám zraziť 70,66€ alebo 141,32€.?Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nepostihnuteľná suma je 111,22, na prednostnú pohľadávku vychádza 140 € presne.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Jana Motyčková Pozri príspevok
Nepostihnuteľná suma je 111,22, na prednostnú pohľadávku vychádza 140 € presne.
140,00 - do 30.06.11
138,00(živ.min. od 01.07.2011 = 189,83eur)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

áno, ale to až z júlovej výplaty.
0 0
btt12 btt12

btt12 je offline (nepripojený) btt12

Dobry den, co v pripade, ak som zistila, ze boli zrazky zrazane vyssie ako mali byt? Zamestnanec pracoval na dohodu o vykonani prace a zrazky mu boli zrazane dohodou. Problem vsak je, ze islo o exekuciu na zaklade sudneho rozhodnutia. Co teraz?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

btt12 Pozri príspevok
Dobry den, co v pripade, ak som zistila, ze boli zrazky zrazane vyssie ako mali byt? Zamestnanec pracoval na dohodu o vykonani prace a zrazky mu boli zrazane dohodou. Problem vsak je, ze islo o exekuciu na zaklade sudneho rozhodnutia. Co teraz?
pokiaľ viem, ak zamestnanec súhlasí aj s vyššími zrážkami ako mal by mať podľa výpočtu je to oki.....daj si ten súhlas ním podpísať....
0 0
btt12 btt12

btt12 je offline (nepripojený) btt12

Mila123 Pozri príspevok
pokiaľ viem, ak zamestnanec súhlasí aj s vyššími zrážkami ako mal by mať podľa výpočtu je to oki.....daj si ten súhlas ním podpísať....
Tiez som na to myslela, ale nasla som nieco taketo:
! Poznámka: Pri súdnom výkone rozhodnutia výkon zrážok vo väčšom rozsahu, ako dovoľuje zákon, je neprípustný. Vyplýva to z § 281 Občianskeho súdneho poriadku. Takže pokiaľ by sa oprávnený domáhal svojho uspokojenia povinným súdnou cestou v rámci výkonu rozhodnutia zrážkami zo mzdy, nebude povinný môcť plniť viac, než je predpisom stanovené.
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
btt12 Pozri príspevok
Tiez som na to myslela, ale nasla som nieco taketo:
! Poznámka: Pri súdnom výkone rozhodnutia výkon zrážok vo väčšom rozsahu, ako dovoľuje zákon, je neprípustný. Vyplýva to z § 281 Občianskeho súdneho poriadku. Takže pokiaľ by sa oprávnený domáhal svojho uspokojenia povinným súdnou cestou v rámci výkonu rozhodnutia zrážkami zo mzdy, nebude povinný môcť plniť viac, než je predpisom stanovené.
Problém sa tu už riešil:

Jana Motyčková Pozri príspevok
Podľa §73 EP zrážky vo väčsom rozsahu je prípustné vykonávať len ak s tým povinný súhlasí, pritom nie je možne siahnuť na nepostihnuteľné sumy. Súhlas by som vyžadovala písomne.
Ivana 1511 Pozri príspevok
§ 281 občiansky súdny poriadok hovorí že

Vykonávať zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu, ako dovoľujú ustanovenia tohto zákona, je neprípustné, a to i keď s tým povinný súhlasí.
Jana Motyčková Pozri príspevok
Ivana 1511 : áno, ale u neho sa nevykonávajú zrážky podľa OSP ale podľa Exekučného poriadku, čiže vyššie zrážky sú možné za podmienok ako som uviedla vyššie.
Naposledy upravil witch : 11.08.11 at 07:07
0 0
encik encik

encik je offline (nepripojený) encik

Ja mám taký problém, že zamestnancovi sa zráža exekúcia tak, že mu ostáva len to potrebné minimum, ale chcem sa opýtať, či je možné mu sťahovať viac na základe jeho písomného súhlasu.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
encik Pozri príspevok
Ja mám taký problém, že zamestnancovi sa zráža exekúcia tak, že mu ostáva len to potrebné minimum, ale chcem sa opýtať, či je možné mu sťahovať viac na základe jeho písomného súhlasu.
podľa mňa nie je možné siahať na nepostihnuteľné sumy, a to ani so súhlasom
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
V príspevku 715 napísané červene , že nie je možné! a bola som predbehnutá
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
prepáááááááááááááč
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Som pomalááá..
0 0
encik encik

encik je offline (nepripojený) encik

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať