Zavrieť

Porady

zrážky zo mzdy - exekúcia

Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

prosím mohli by ste mi poradiť - zamestnanec čistá mzda cca 20 tis., rozvedený- 2 deti, prišiel mu exekučný príkaz z nedoplatku na ZP. Započítava sa mu aj výživné, ktoré platí na deti (spolu 4 tis/mes), alebo len odpočet na neho?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Andyke Pozri príspevok
Máš pravdu, ja som tie sumy všetky ani nekontrolovala(moja chyba! ) iba výslednú sumu k výplate a a celkovú zrážku - a tie boli správne.
Aká tvoja chyba? Veď si dobre napísala, že výsledok je dobrý. Ja som to opravila len preto, aby to niekoho nepoplietlo a zbytočne nad tým nematuroval.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Miriam.x Pozri príspevok
prosím mohli by ste mi poradiť - zamestnanec čistá mzda cca 20 tis., rozvedený- 2 deti, prišiel mu exekučný príkaz z nedoplatku na ZP. Započítava sa mu aj výživné, ktoré platí na deti (spolu 4 tis/mes), alebo len odpočet na neho?
Podľa mojich vedomostí mu patrí nepostihnuteľná časť mzdy na neho vo výške 3234,- Sk a nepostihnuteľná časť mzdy na 2 deti, na ktoré platí výživné vo výške 2 x 1347,- Sk (ale iba v prípade, že sa nejedná o exekúciu výživného na tieto deti). Výživné vo výške 4000,- mesačne sa vo výpočte nezohľadňuje.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Katija Pozri príspevok
Podľa mojich vedomostí mu patrí nepostihnuteľná časť mzdy na neho vo výške 3234,- Sk a nepostihnuteľná časť mzdy na 2 deti, na ktoré platí výživné vo výške 2 x 1347,- Sk (ale iba v prípade, že sa nejedná o exekúciu výživného na tieto deti). Výživné vo výške 4000,- mesačne sa vo výpočte nezohľadňuje.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
Ďakujem, a ak žije v spoločnej domácnosti s matkou, ktorá je "ČID" - nepracuje, má nárok na výživné aj na ňu?
0 0
Lara11 Lara11

Lara11 je offline (nepripojený) Lara11

Katija ďakujem za upozornenie, máš pravdu v tej rýchlosti som sa prepísala. Ospravedlňujem sa ak som tým niekoho zmiatla. Ďakujem aj ostatným za kontrolu
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Miriam.x Pozri príspevok
Ďakujem, a ak žije v spoločnej domácnosti s matkou, ktorá je "ČID" - nepracuje, má nárok na výživné aj na ňu?
Tak toto ti nepoviem. Našla som o vyživovaných osobách tieto príspevky.
http://www.porada.sk/371510-post11.html
http://www.porada.sk/371512-post13.html

Ja by som vdovu, nepracujúcu matku s príjmom pod životné minimum asi uznala, ale nemala som taký prípad. Pozri si príspevky a príslušné pargrafy. Viac poradiť neviem a odborník na rodinné právo na poradu zatiaľ zdá sa nezablúdil.

O vyživovacej povinnosti detí voči rodičom sú v zákone 36/2005 Z.z.iba dva paragrafy.
§ 66
Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

§ 67
(1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Katija Pozri príspevok
Tak toto ti nepoviem. Našla som o vyživovaných osobách tieto príspevky.
http://www.porada.sk/371510-post11.html
http://www.porada.sk/371512-post13.html
Ja by som vdovu, nepracujúcu matku s príjmom pod životné minimum asi uznala, ale nemala som taký prípad. Pozri si príspevky a príslušné pargrafy. Viac poradiť neviem a odborník na rodinné právo na poradu zatiaľ zdá sa nezablúdil.

O vyživovacej povinnosti detí voči rodičom sú v zákone 36/2005 Z.z.iba dva paragrafy.
§ 66
Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.

§ 67
(1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
Ďakujem Katija, tie paragrafy som čítala, práve preto som nad tým premýšľala.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Katija Pozri príspevok
Podľa mojich vedomostí mu patrí nepostihnuteľná časť mzdy na neho vo výške 3234,- Sk a nepostihnuteľná časť mzdy na 2 deti, na ktoré platí výživné vo výške 2 x 1347,- Sk (ale iba v prípade, že sa nejedná o exekúciu výživného na tieto deti). Výživné vo výške 4000,- mesačne sa vo výpočte nezohľadňuje.
__________________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
a nie je náhodou povinný platiť výživné v plnej výške, veď predsa ak to nespraví, bude zas popoťahovaný pre neplnenie vyživovacej povinnosti.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Citát:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: Katija
Podľa mojich vedomostí mu patrí nepostihnuteľná časť mzdy na neho vo výške 3234,- Sk a nepostihnuteľná časť mzdy na 2 deti, na ktoré platí výživné vo výške 2 x 1347,- Sk (ale iba v prípade, že sa nejedná o exekúciu výživného na tieto deti). Výživné vo výške 4000,- mesačne sa vo výpočte nezohľadňuje.
__________________

Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla

</TD></TR></TBODY></TABLE>

willma Pozri príspevok
a nie je náhodou povinný platiť výživné v plnej výške, veď predsa ak to nespraví, bude zas popoťahovaný pre neplnenie vyživovacej povinnosti.
Pri 20 000 čistom príjme mu zostane 11.318 Sk a z tejto sumy má poslať tých 4000 Sk výživného, zbytok je jeho. Nemuselo dôjsť k tejto situácii, keby bol býval navštívil zdrav.poisťovňu a dohodol s nimi splátkový kalendár, tak by ho nedali na exekúciu. A potom v 2. kole mohol navštíviť exekútora a s ním si tiež dohodnúť splátkový kalendár. Doteraz nekonal a tu je výsledok (ešte aj odmenu exekútorovi pekne doplatí a samozrejme aj úroky a všetky ostatné výdavky exekútora)
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

willma Pozri príspevok
a nie je náhodou povinný platiť výživné v plnej výške, veď predsa ak to nespraví, bude zas popoťahovaný pre neplnenie vyživovacej povinnosti.
Platiť plné výživné povinný samozrejme je, ale pri výpočte exekučnej zrážky sa mu môže z čistej mzdy odrátať len nepostihnuteľná suma. A podľa mňa to nie je náhoda, ani omyl.
V konečnom dôsledku na povinnom vždy zarobia exekútori.
Neostáva povinnému na platenie plného výživného? Tak mu vzniká dlh.
1. Časom dlh na výživnom dá bývalá manželka exekútorom.
2. Potom príde mzdárke zrážka výživného a predbehne z druhej tretiny všetky prednostné zrážky.
3. Manželka začne dostávať peniaze, ostatné prednostné pohľadávky z druhej tretiny čakajú, prípadne sú uspokojovné z prvej tretiny ak sú v poradí.
A kto na tom celom zarobí cez trovy exekúcie? Ďalší exekútor.
A takto to môže chodiť dookola.
Splatí povinný dlh na výživnom, začnú sa splácať iné zrážky, neostane mu na plné výživné a začne vznikať dlh.
1. Časom dlh na výživnom dá bývalá manželka exekútorom.
2. Atd.....
3. Atd.....
A kto na tom celom zarobí cez trovy exekúcie? Atd .......
Zákony navrhujú a schvaujú hlavne právnici.
Pre exekútorov takýto systém nemá chybu.
__________________________________________________ _______
Oprava na základe príspevku č. 133 od Janky Motyčkovej.
http://www.porada.sk/832702-post133.html
Takáto podstatná vec mi vôbec nedošla, že to výživné zrejme povinný neplatí na základe dohody, ale ako najprednostnejšiu zrážku zo mzdy. Potom je systém, čo som opísala blbosť (beriem späť) a ospravredlńujem sa členom porady, hlavne willme. Mala som odpovedať takto:
Ak je bežné výživné strhávané zo mzdy na základe súdneho rozhodnutia ako prvá pohľadávka, bude bežné výživné uspokojené ako prvé.
Dlh na výživnom môže v takomto prípade vzniknúť iba z dôvodu veľmi nízkeho príjmu povinného. Lenže potom by sa dlh na výživnom zrejme riešil mimo zrážok zo mzdy. Sú aj iné formy exekúcie.
_______________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
Naposledy upravil Katija : 30.09.08 at 07:33 Dôvod: Oprava odpovede
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

nenachádzam slov, ale asi máš pravdu, jediný kto na tom zarobí je asi naozaj ten exekútor.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Výživné ktoré platí, platí zrejme na základe súdneho rozhodnutia. Toto je prednostnou, resp. najprednostnejšou pohľadávkou - zráža sa pred inými prednostnými pohľadávkami.
0 0
Lara11 Lara11

Lara11 je offline (nepripojený) Lara11

Prosím Vás ešte o jeden názor. Zamestnanec má podpísanú dohodu o zrážkach zo mzdy na príspevky DDP. Príspevok mu rátam vo výške 3% z hrubej mzdy. Mám najskôr vyrátať zrážku na exekúciu a potom zraziť príspevok na DDP alebo najskôr zraziť príspevok na DDP a zo zvyšnej mzdy vypočítať zrážku na exekúciu? Toto mi nie je celkom jasné, prípadne prosím o nejaké usmernenie alebo nariadenie, na základe ktorého sa riadi aj takýto prípad výpočtu. Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Najskôr treba vypočítať a zraziť exekúciu, až potom príspevok na DDP. Exekučné zrázky majú prednosť pred zrážakmi na základe dohody (aj DDP). Vyplýva to nepriamo zo spôsobu stanovenia výšky exekučnej zrážky, kedy sa od čistej mzdy príspevok na DDP neodpočítava.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Katija Pozri príspevok
Platiť plné výživné povinný samozrejme je, ale pri výpočte exekučnej zrážky sa mu môže z čistej mzdy odrátať len nepostihnuteľná suma. A podľa mňa to nie je náhoda, ani omyl.
V konečnom dôsledku na povinnom vždy zarobia exekútori.
Neostáva povinnému na platenie plného výživného? Tak mu vzniká dlh.
1. Časom dlh na výživnom dá bývalá manželka exekútorom.
2. Potom príde mzdárke zrážka výživného a predbehne z druhej tretiny všetky prednostné zrážky.
3. Manželka začne dostávať peniaze, ostatné prednostné pohľadávky z druhej tretiny čakajú, prípadne sú uspokojovné z prvej tretiny ak sú v poradí.
A kto na tom celom zarobí cez trovy exekúcie? Ďalší exekútor.
A takto to môže chodiť dookola.
Splatí povinný dlh na výživnom, začnú sa splácať iné zrážky, neostane mu na plné výživné a začne vznikať dlh.
1. Časom dlh na výživnom dá bývalá manželka exekútorom.
2. Atd.....
3. Atd.....
A kto na tom celom zarobí cez trovy exekúcie? Atd .......
Zákony navrhujú a schvaujú hlavne právnici.
Pre exekútorov takýto systém nemá chybu.
__________________________________________________ _______
Oprava na základe príspevku č. 133 od Janky Motyčkovej.
http://www.porada.sk/832702-post133.html
Takáto podstatná vec mi vôbec nedošla, že to výživné zrejme povinný neplatí na základe dohody, ale ako najprednostnejšiu zrážku zo mzdy. Potom je systém, čo som opísala blbosť (beriem späť) a ospravredlńujem sa členom porady, hlavne willme. Mala som odpovedať takto:
Ak je bežné výživné strhávané zo mzdy na základe súdneho rozhodnutia ako prvá pohľadávka, bude bežné výživné uspokojené ako prvé.
Dlh na výživnom môže v takomto prípade vzniknúť iba z dôvodu veľmi nízkeho príjmu povinného. Lenže potom by sa dlh na výživnom zrejme riešil mimo zrážok zo mzdy. Sú aj iné formy exekúcie.
_______________
Katija
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla
pohodička ja nie som ani mzdárka ani personalistka, len obyčajná poberateľka výživného, preto sa mi zdalo nelogické, že na základe iných exekúcií by som mala byť o plnú výšku výživného ukrátená (teda nie ja, ale dieťa ) Lebo potom vzniká ďalší nepríjemný kolotoč okolo vymáhania.
0 0
Miriam.x Miriam.x

Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

Jana Motyčková Pozri príspevok
Výživné ktoré platí, platí zrejme na základe súdneho rozhodnutia. Toto je prednostnou, resp. najprednostnejšou pohľadávkou - zráža sa pred inými prednostnými pohľadávkami.
Ak výživné platí sám, nie zrážkami zo mzdy, tak mu pripočítam do "nepostihnuteľnej sumy" aj tých 4 tis na výživné, alebo len 2 x 1347,- Sk ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak ho platí sám, tak zamestnávateľ to výživné pri zrážkach nezohľadňuje.
0 0
Zuzana 14 Zuzana 14

Zuzana 14 je offline (nepripojený) Zuzana 14

Prosím poradiť či je možné pri výpočte exekúcie považovať za vyživovanú osobu syna, kotrý ukončil štúdium na VŠ a teraz robí doktorát /denné štúdium/- 3 roky bude dostávať štipendium. V júni dovŕšil 25 rokov.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Za vyživované sa považujú deti podľa Zákona o rodine 36/2005Z.z. Zákon o rodine definuje vyživovaciu povinnosť voči deťom dosť všeobecne - dokiaľ nie sú schopné sami sa živiť. V tomto prípade by som dieťa za vyživovanú osobu pre exekúciu nepovažovala. Pozerala som judikáty,ale nič podobné som neobjavila.
0 0
MIRKA111 MIRKA111

MIRKA111 je offline (nepripojený) MIRKA111

Mám takýto problém, 16.nov.2007 nám prišiel príkaz na začatie exekúcie, zamestnancovi sme robili 1/3 zrážku do výšky ohľadávky, bez úrokov. 30.06.2008 nám prišiek exekučný príkaz na základe ktorého sme sumu z depozitu poukázali na účet a čakala som kedy prídu vyčíslené úroky z omeškania. Teraz po troch mesiacoch mi prišiel dotaz k realizácii exekučného príkazu a zistila som, že okrem úrokov, kolegiňa určitú čiastku z depozitu neuhradila. Čo mám robiť, čiastku z depozitu dodatočne uhradí. Tie úroky budem zražať 1/3 zrážkou? a v dotaze, že súčastne rozhodnú o podaní prokurátorského oznámeia pre marenie súdneho rozhodnutia. Ako sa máme brániť, nieje už neskoro. Nik nieje neomylný..........
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať