Zavrieť

Porady

zrážky zo mzdy - exekúcia

Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

mirkajanco Pozri príspevok
Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Budeš vychádzať z čistej mzdy. Tu máš tabuľku v exceli s výpočtami, stačí dosadiť čistú mzdu, počet vyživovaných osôb a počet tretín na zrážku. http://www.porada.sk/t26710-vykony-r...y-zo-mzdy.html
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

mirkajanco Pozri príspevok
Prišiel mi príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Chcem sa spýtať, ako vypočítam sumu, z ktorej môžem vykonať zamestnancovi zrážku.
Ďakujem za každú radu!
Zo zákona o zrážkach:<o:p></o:p>
  • Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy v zmysle § 278 ods. 1 občianskeho súdneho poriadku a § 70 ods. 1 exekučného poriadku, je 60 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky. Od 1.7.2006 je to suma 2988 Sk.<o:p></o:p>
  • Na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, sa započítava 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky; rovnako to platí aj na manžela povinného, ktorý má samostatný príjem. Od 1.7.2006 je to suma 1245 Sk.<o:p></o:p>
  • Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú z miezd oboch manželov, započíta sa 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky na dieťa, ktoré spoločne vyživujú, každému z nich osobitne.<o:p></o:p>
  • 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky, sa nezapočítava na tú osobu, v ktorej prospech trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného.
Počíta sa teda z čistej mzdy, od nej sa odpočíta minimum na osobu, ktorej sa exekúcia týka, t.j.2988, a prípadne ďalšie minimá podľa hore uvedeného a potom sa výsledné číslo vydelí tromi. 1/3 určuje možnosť zrážky na bežné exekučné zrážky, a 2/3 na prioritné zrážky.
0 0
mirkajanco mirkajanco

mirkajanco je offline (nepripojený) mirkajanco

Vyšla mi suma 1659,67. Ako to mám zaokrúhliť?
Pochopila som že druhá tretina sa používa na výživné a tretia na prednostné zrážky, ale neviem aké zrážky do tých prednostných patria.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

mirkajanco Pozri príspevok
Vyšla mi suma 1659,67. Ako to mám zaokrúhliť?
Pochopila som že druhá tretina sa používa na výživné a tretia na prednostné zrážky, ale neviem aké zrážky do tých prednostných patria.
V príspevku od Zitky je odvolávka na stránku porady, kde sú tieto zrážky vypísané podľa kategórií priority. Zaokrúhliť môžeš matematicky, v tomto prípade hore.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zaokrúhľuje sa ešte pred výpočtom tretín na čislo deliteľné tromi nadol. T.j. prakticky tá tretina na Sk nadol.
A ešte - tretia tretina ide zamestnancovi, 2.tretina spolu s 1. idú na zrážky. neprednostné sa zrážujú iba z 1. tretiny, prednostné vrátane výživného aj z 2.tretiny.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 15.06.07 at 09:31
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Zita4 Pozri príspevok
Budeš vychádzať z čistej mzdy. Tu máš tabuľku v exceli s výpočtami, stačí dosadiť čistú mzdu, počet vyživovaných osôb a počet tretín na zrážku. http://www.porada.sk/t26710-vykony-r...y-zo-mzdy.html
Chcem poprosiť o radu. Prvý krát mám exekučný príkaz a akosi nerozumiem tým tretinám.
V doručenom exekučnom príkaze dňa 25.10.2007 mám uvedené:
- vykonať zrážku z dvoch tretín do sumy 27 051,-Sk a z jednej tretiny do sumy 126 663,-Sk.
Zamestnanec u nás nastúpil do zamestnania 9.10.2007, je slobodný,bezdetný a jeho čistá mzda v mesiaci 10/07 bola 5486,-Sk.
Do uvedenej tabuľky som zadala počet tretín na zrážku 3.
Suma zrážky v mesiaci 10/07 mi vyšla 2406,-Sk. Je to správne, že mu zrazím tuto sumu a jemu ostane k výplate 3080,-Sk.
Je môj výpočet správny?
Ďakujem.
Naposledy upravil Ludula : 19.11.07 at 08:43
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie. Nemôžeš zraziť viac ako 2 tretiny. Vypočítaj si výšku prvej tretiny, výšku druhej tretiny. Druhá tretina celá ide na tých 27051, prvú tretinu by si mala rozdeliť pomerne podľa výšky pohľadávky na 27051 a 126663. T.j.
1.tretina x 27051/153714 + 2. tretina pôjde na 27051
1.tretina x 126663/153714 pôjde na 153714.

Ale ak je to na jednom exekučnom príkaze, môžeš celú sumu (2 tretiny) poslať exekútorovi a exekútor sumu rozdelí medzi oprávenných a vyplatí im ju.
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Jana Motyčková Pozri príspevok
Nie. Nemôžeš zraziť viac ako 2 tretiny. Vypočítaj si výšku prvej tretiny, výšku druhej tretiny. Druhá tretina celá ide na tých 27051, prvú tretinu by si mala rozdeliť pomerne podľa výšky pohľadávky na 27051 a 126663. T.j.
1.tretina x 27051/153714 + 2. tretina pôjde na 27051
1.tretina x 126663/153714 pôjde na 153714.

Ale ak je to na jednom exekučnom príkaze, môžeš celú sumu (2 tretiny) poslať exekútorovi a exekútor sumu rozdelí medzi oprávenných a vyplatí im ju.
Áno je to na jednom exekučnom príkaze.
Zadala som to do tabuľku a vyšlo mi že mám zraziť sumu 1604,-Sk.
Je to potom už správne ako som uviedla v tabuľke?
Veľmi prosím o skontrolovanie.
Ďakujem. Ludula
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak celú sumu chceś poslať exekútorovi, tak je to správne - pošleš mu 1604 ale vopred ho informuj, prípadne mu napíš list, že keďže sa zrážka zráža viacerým oprávneným, zasielaš na základe §81 exekučného poriadku uvedenú sumu exekútorovi aby vykonal jej rozdelenie a výplatu oprávneným.

Ak by si to chcela rozdeliť,
tak na 27051 by išlo 943 Sk,
na 126663 by išlo 661 Sk.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Zamestnancovi, ktorému idem vykonať exekučnú zrážku zo mzdy, tak jeho čistá mzda bude: hrubá mzda - poistné - daň a ak si prispieva na DDS, tak odpočítam z toho aj ten jeho príspevok?Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Príspevok na DDS neodpočítaš.
0 0
monikad monikad

monikad je offline (nepripojený) monikad

Ahojte poradaci..
Zamestnancovi s min. mzdou vykonavam zrazky na zaklade exek. prikazu. No polovicu novembra bol na PN a ja by som teraz mala oznamit socialke, ze pocas PN, je ona povinna vykonat zrazky z nem.davok (aspon podla exekutora)
Viete mi poradit, co by mal taky list do socialky obsahovat? Oznamujem nieco aj exekutorovi?

Dakujem.
0 0
Katka91 Katka91

Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

Asi by bolo najlepšie urobiť fotokópiu exekučného príkazu, pretože na jeho základe sociálka vykoná a pošle zrážku. Na druhú otázku, či treba oznámiť niečo exekútorovi - neviem, či to ukladá právny predpis, ale ja by som z opatrnosti exekútorovi oznámila, že povinný bol PN a exekučný príkaz si zaslala sociálke. Bude to tak lepšie, lebo z vlastnej skúsenosti viem, že nie každý zamestnávateľ príkazy sociálke zasiela a potom sú zbytočné problémy. Budeš to mať z krku:-)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

monikad Pozri príspevok
Ahojte poradaci..
Zamestnancovi s min. mzdou vykonavam zrazky na zaklade exek. prikazu. No polovicu novembra bol na PN a ja by som teraz mala oznamit socialke, ze pocas PN, je ona povinna vykonat zrazky z nem.davok (aspon podla exekutora)
Viete mi poradit, co by mal taky list do socialky obsahovat? Oznamujem nieco aj exekutorovi?

Dakujem.
Si povinná oznámiť exekútorovi PN po 10.dni, zároveň mu oznamuješ pobočku SP, ktorá bude platiť nemocenské.
SP oznamuješ, že bol na zamestnanca vydaný EP, ktorým exekútorom a v čí prospech, príp.poradie zrážok. Príkaz na začatie exekúcie a exekučný príkaz nekopíruješ a neposielaš, to je povinnosťou exekútora.

Doplním - skončenie PN oznamuješ tiež exekútorovi.
0 0
libikka libikka

libikka je offline (nepripojený) libikka

Dobrý deň,chcem sa spýtať, ak exekučný príkaz prišiel bez uvedenia tretín ,ako budem postupovať.Výška záväzku je 11000,-,čistý príjem zamestnanca je 17500,-.
Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak v exekučnom príkaze nie je počet tretín, tak tam možno je napísané, že ide o prednostnú (2/3) alebo neprednostnú (1/3) pohľadávku. Ak tam nie je ani to, tak je tam napísané čo sa tou exekúciou spláca, potom pozri do §71 ods.2 Exekučného poriadku - tam sú uvedené prednostné pohľadávky.
0 0
libikka libikka

libikka je offline (nepripojený) libikka

Platobný výmer vydala zdravotná poisťovňa,teda ide o nedoplatok v zdravotnom poistení.Z koľkých tretín budem vychádzať.
Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nezaplatené ZP je prednostná pohľadávka, t.j. 2/3.
0 0
libikka libikka

libikka je offline (nepripojený) libikka

Ďakujem za radu , tak že ak rátam podľa pomocnej tabuľky,pri čistom mes.príjme17500,-a 1vyživov.osobe , z dvoch tretín zrazím spolu 10575,-.
Ď.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Moze mi niekto poradit.
Zamestnancovi vykonavam exekucne zrazky zo mzdy (neprednostna pohladavka), teraz vsak dosiel dalsi exekucny prikaz (tiez neprednostna pohladavka). Je spravne, ze vykonavam zrazky iba na tu 1.exekuciu a tu druhu mozem zrazat az vtedy, az sa splati prva? Alebo mam tu jednu tretinu rozdelit na dve polovice a poslat obom exekutorom?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať





Pridať pochvalu