Zavrieť

Porady

automobil, odpis, danova strata,...

som platca dph, vo februari 2005 som mal autonehodu (nie moja vina) a prisiel som o auto, ktore bolo v majetku firmy. par mesiacov na to som si kupil nove auto ale vo firme som nemal dostatok financii, tak som vlozil do firmy vlastne peniaze - osobny vklad podnikatela, kupil som auto, zaradil do dm. v rokoch 2005 a 2006 sa mi nedarilo a dostal som sa do straty spolu cca 370 000,- sk. v roku 2007 a aj 2008 by som mal uplatnit odpis ale nemam dostatocny prijem. mozem prerusit odpisy dm a z prijmu odpisat stratu z minulych 2 rokov a potom pokracovat v odpise dalej? odpis nema vyznam ked som v strate, lebo strata len narasta a po 5 rokoch si uz neuplatnim stratu....
popri zamestnani som aj zivnostnik a podarilo sa mi dostat sa do skoly -prednasky v lm (ba-lm-ba = 600km). cesta firemnym autom (zivnost) sa povazuje ako sukromna cesta alebo je to danovo uznatelny vydavok vzhladom na zvysenie kvalifikacie a mozem si evidovat tuto cestu ako firemnu? co vsetko k tomu potrebujem evidovat?

dakujem
milan
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    turinic Pozri príspevok
    som platca dph, vo februari 2005 som mal autonehodu (nie moja vina) a prisiel som o auto, ktore bolo v majetku firmy. par mesiacov na to som si kupil nove auto ale vo firme som nemal dostatok financii, tak som vlozil do firmy vlastne peniaze - osobny vklad podnikatela, kupil som auto, zaradil do dm. v rokoch 2005 a 2006 sa mi nedarilo a dostal som sa do straty spolu cca 370 000,- sk. v roku 2007 a aj 2008 by som mal uplatnit odpis ale nemam dostatocny prijem. mozem prerusit odpisy dm a z prijmu odpisat stratu z minulych 2 rokov a potom pokracovat v odpise dalej? odpis nema vyznam ked som v strate, lebo strata len narasta a po 5 rokoch si uz neuplatnim stratu....
    popri zamestnani som aj zivnostnik a podarilo sa mi dostat sa do skoly -prednasky v lm (ba-lm-ba = 600km). cesta firemnym autom (zivnost) sa povazuje ako sukromna cesta alebo je to danovo uznatelny vydavok vzhladom na zvysenie kvalifikacie a mozem si evidovat tuto cestu ako firemnu? co vsetko k tomu potrebujem evidovat?

    dakujem
    milan
    K prerušeniu odpisovania - áno môžeš:
    § 22 zákona o dani z príjmov:
    (9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

    Výdavky na vzdelanie: pozri prílohu

    turinic je offline (nepripojený) turinic

    mino turinic
    vdaka
    a ako to je ked na zivnosti nemam dostatocny prijem, aby som mohol zivit auto, mozem ho vyradit z majetku aj v priebehu roka a presunut na sukromnu osobu? ako to je s odpisom? berie sa odpis za cely rok alebo sa prepocita na dni??? zatial som odpisal rok 2005 a 2006, caka ma rok 2007. kedze som bol ale hlboko v strate a rok 2007 nevyzera lepsie, auto som prakticky neodpisal a ked do 5tich rokov nezarobim tak to bolo uplne zbytocne ho mat na zivnosti, lebo tie vydavky mi zato nestali hmmm?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    turinic Pozri príspevok
    vdaka
    a ako to je ked na zivnosti nemam dostatocny prijem, aby som mohol zivit auto, mozem ho vyradit z majetku aj v priebehu roka a presunut na sukromnu osobu? ako to je s odpisom? berie sa odpis za cely rok alebo sa prepocita na dni??? zatial som odpisal rok 2005 a 2006, caka ma rok 2007. kedze som bol ale hlboko v strate a rok 2007 nevyzera lepsie, auto som prakticky neodpisal a ked do 5tich rokov nezarobim tak to bolo uplne zbytocne ho mat na zivnosti, lebo tie vydavky mi zato nestali hmmm?
    Ak vyradíš auto z obchodného majetku v priebehu roka, tak nemáš nárok na odpisy. Odpisy sa uplatňujú z majetku, ktorý je na stave k 31.12.
    Dobrý deň prajem. Firma mala prerušené odpisovanie automobilu na dve zdaňovacie obdobia rok 2005,2006. teraz v roku 2007 v októbri by chcela predať toto auto nevieme určiť cenu predaja pretože neboli odpisy nieje ZC. Je možné urobiť odpis v roku 2007 za rok 2005,2006 a upraviť ZC na predaj automobilu.

    ekonom99 je offline (nepripojený) ekonom99

    ekonom99
    Anja111 Pozri príspevok
    Ak vyradíš auto z obchodného majetku v priebehu roka, tak nemáš nárok na odpisy. Odpisy sa uplatňujú z majetku, ktorý je na stave k 31.12.
    treba upozorniť, či hovoríte o daňových alebo účtovných odpisoch.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    marcelaStanakova Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem. Firma mala prerušené odpisovanie automobilu na dve zdaňovacie obdobia rok 2005,2006. teraz v roku 2007 v októbri by chcela predať toto auto nevieme určiť cenu predaja pretože neboli odpisy nieje ZC. Je možné urobiť odpis v roku 2007 za rok 2005,2006 a upraviť ZC na predaj automobilu.
    Mali ste prerušené odpisovanie v zmysle zákona o daniach, takže daňové. Účtovné odpisy ste boli povinný účtovať v zmysle odpisového plánu. Keď chcete predať auto, tak stanovenie ceny auta predsa nesúvisí s účtovnou, ale trhovou cenou. No ale to je váš problém. Vás bude zaujímať rozdiel účtovnej a zostatkovej ceny, pretože ste až do predaja boli povinný účtovať o účtovných odpisoch, a daňové odpisy ste mali prerušené. Pri vyradení vozidla použijete účet 541 a rozdiel medzi účtovnou a daňovou ZC upravíte v DP.

    automobil, odpis, danova strata,...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.