Zavrieť

Porady

Pozastavená živnosť

Mám SZČO, ktorý má pozastavenú živnosť k 31.12.2003 a jedného, ktorý má pozastavenú živnosť k 30.1.2OO4. Obaja mali v roku 2004 príjmy len zo závislej činnosti.Môžem im obom urobiť zúčtovanie dane ako zamestnancom, alebo by mali podať DP typu"B"?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Neviem ako pri tom čo pozastavil v 2003, ale ten čo pozastavil v 2004 musí určite podať DP typ B, a v prípade, že neobnoví činnosť živnosti do termínu podania DP upravuje základ dane ako pri skončení živnosti.

    solaris je offline (nepripojený) solaris

    solaris
    Ja som mal pozastavenú živnosť do 30.6.04. Za rok 2004 som mal príjmy zo závislej činnosti aj zo živnosti, podávam DP typ B.
    Mám ale problém s uplatnením odpisov. Môžem si v roku 2004 uplatniť 100% alebo len pomernú časť za obdobie, kedy som fungoval ako živnostník, t.j. za 6 mesiacov?
    Dík

    jks je offline (nepripojený) jks

    jks
    Vlastne teraz som si pozrela §22 ods.11 a z toho mi vyplýva, že môžeš odpísať 100%, pretože ide o majetok, ktorý máš evidovaný k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
    No aj tak si myslím, že ak Ti to nebude chýbať tak môžeš to odpisovanie prerušiť.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    solaris
    Ja som mal pozastavenú živnosť do 30.6.04. Za rok 2004 som mal príjmy zo závislej činnosti aj zo živnosti, podávam DP typ B.
    Mám ale problém s uplatnením odpisov. Môžem si v roku 2004 uplatniť 100% alebo len pomernú časť za obdobie, kedy som fungoval ako živnostník, t.j. za 6 mesiacov?
    Dík
    Nemôžeš odpisy uplatniť ani 100%, vôbec nie pomernú časť a ani prerušiť. Už to bolo skôr preberané v inej téme skús pohľadať.

    solaris je offline (nepripojený) solaris

    solaris
    Nike
    Nemôžeš odpisy uplatniť ani 100%, vôbec nie pomernú časť a ani prerušiť. Už to bolo skôr preberané v inej téme skús pohľadať.
    Pozeral som iné diskuse a v diskusii "Prerusenie zivnosti a odpisy" si zase napísala ze podla "§ 22 ods.11 ZDP- má nárok na celý odpis za rok 2004."
    Medzitým som dostal aj odpoveď od Poradcu s.r.o.:
    "Ak ste podnikali k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia a majetok ste mali k tomuto dňu v obchodnom majetku, do daňových výdavkov si môžete uplatniť celé ročné odpisy podľa § 27 – rovnomerné, alebo § 28 - zrýchlené odpisy".

    Takze asi fakt môžem odpisať všetko.
    Naposledy upravil solaris : 14.02.05 at 08:36

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Ups, Solaris, prepáč, poplietli sa mi príspevky a dátumy.
    V tvojom prípade prerušená živnosť do 30.6.2004 t.j. k 31.12.2004 je možné uplatniť odpisy. presne ako to máš potvrdené to myslím aj ja.

    V prípade pozastavenia k 31.12. nie je možné uplatniť ani prerušiť odpisy.

    Pardon

    solaris je offline (nepripojený) solaris

    solaris
    Nike to je v pohode. Ja som mal pozsatavenú živnosť aj v roku 2003 a to od 1.7.03 az do konca roka, t.j. do 31.12.03. Podľa vtedy platného zákona som si uplatnil polovicu z výšky odpisov. Teraz neviem či som to urobil správne. A naviac neviem, ako mám vypočítat odpis v tomto roku, t.j. či tá polovička, čo som si nemohol uplatniť v roku 2003 je nenávratne stratená alebo nie.

    apolenka je offline (nepripojený) apolenka

    apolenka
    Prosím Vás, chcela by som vedieť, že ak SZČO ukončí
    živnosť, či musí aj naďalej platiť odvody alebo nie? Môj známy po ukončení živnosti v decembri, musel platiť odvody do nasledujúceho roka do mája.
    Ako to teda je?
    Ďakujem
    Cauko

    apolenka

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Pri ukončení živnosti podnokateľ odovzdá rozhodnutie živnostenského úradu na poisťovne a daňový úrad. Najvhodnejšie je, ka si pri tejto príležitosti overí svoje platby a vyrovná prípadné nedostatky. Už nie je podnikateľ, prečo by mal teda platiť odvody?

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Prosím Vás Klient SZČO pozastavil činnosť k 13.01.2005 teraz mu robím DP. Má auto na leasing do dnešného dňa ho ďalej spláca. Podľa §17 ods.8 sa pozastavenie berie ako ukončenie živnosti. V 01/2005 mu ešte nabehli 80.000,- Sk FA12/2005. Ako to všetko zaúčtovať v účtovníctve. Nechcem robiť paušál pretože si nepovýšil ZD o tých 80000,- a neponížil o záväzky za rok 2004. Ako bude vyzerať V o M a Z pri pozastavení.....

    Nebolo by lepšie urobiť Dodat. DP za rok 2004 kvôli úprave prechodu z účt. na paušál, rok 2005 by bolo 0000000000,,,,,,,,

    Veľmi Vás prosím

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.