Zavrieť

Porady

Preinvestovanie starej straty

Spoločnosť od roku 2002 umoruje stratu. 1/5 každý rok. V roku 2004 kúpila osobné auto na leasing. Auto na leasing musím evidovať v knihe dlhodobého majetku a odpisovať ho. Mohla som toto auto považovať za preinvestovanie straty.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    AdrianaA Pozri príspevok
    Spoločnosť od roku 2002 umoruje stratu. 1/5 každý rok. V roku 2004 kúpila osobné auto na leasing. Auto na leasing musím evidovať v knihe dlhodobého majetku a odpisovať ho. Mohla som toto auto považovať za preinvestovanie straty.
    Áno, môžeš. Je to odpisovaný majetok...

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Mňa ešte zaujíma jedna vec. Tá strata bola 100.000,- . Takže každý rok 20.000,- umorujem. Až do roku 2006. V roku 2004,5,6 ešte musím splniť podmienku výšky DZ nad 150.000,-.
    Okrem toho auta v roku 2004 firma nekúpila žiadny HIM, ktorý by odpisovala. Môžem toto auto nadobudnuté v roku 2004 považovať aj za preinvestovanie umorenej straty v roku 2005 a 2006. Teda, či môžem dopredu obstarať HIM aj na prípadné pomerné časti odpočtu straty v nasledujúcich obdobiach ?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    AdrianaA Pozri príspevok
    Mňa ešte zaujíma jedna vec. Tá strata bola 100.000,- . Takže každý rok 20.000,- umorujem. Až do roku 2006. V roku 2004,5,6 ešte musím splniť podmienku výšky DZ nad 150.000,-.
    Okrem toho auta v roku 2004 firma nekúpila žiadny HIM, ktorý by odpisovala. Môžem toto auto nadobudnuté v roku 2004 považovať aj za preinvestovanie umorenej straty v roku 2005 a 2006. Teda, či môžem dopredu obstarať HIM aj na prípadné pomerné časti odpočtu straty v nasledujúcich obdobiach ?
    Áno, môžeš. Predpokladám, že odpisovaná istina auta je vyššia, ako strata (100 tis. Sk). A podmienku DZ nad 150 tis. Sk v posledných troch rokoch musíš splniť tiež.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Ja som to aj tak urobila, teda, že som to pokladala za preinvestovanie budúcich umorovaní straty. Vychádzala som z vysvetlenia z Poradcu z roku 2/2005, kde je o umorovaní straty niekoľko strán. Tento týždeň sme ale dostali DUPP 11-12/2007 a na str. 342 je otázka : Preinvestovanie straty a tam sa píše :
    " do preinvestovanej sumy možno započítať majetok obstaraný počnúc prvým dňom zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa uplatnil odpočet straty, tj. pri odpočte straty v roku 2004 v priznaní podanom k 31.03.2005 je tento termín od 1.1.2005...."
    Takže podľa tohto som usúdila, že som to urobila zle. Teda nemala som to auto považovať za preinvestovanie budúcich umorovaní.

    Máš k tej svojej odpovedi aj nejaký podklad, nap. z DU alebo z nejakej publikácie ?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    AdrianaA Pozri príspevok
    Ja som to aj tak urobila, teda, že som to pokladala za preinvestovanie budúcich umorovaní straty. Vychádzala som z vysvetlenia z Poradcu z roku 2/2005, kde je o umorovaní straty niekoľko strán. Tento týždeň sme ale dostali DUPP 11-12/2007 a na str. 342 je otázka : Preinvestovanie straty a tam sa píše :
    " do preinvestovanej sumy možno započítať majetok obstaraný počnúc prvým dňom zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa uplatnil odpočet straty, tj. pri odpočte straty v roku 2004 v priznaní podanom k 31.03.2005 je tento termín od 1.1.2005...."
    Takže podľa tohto som usúdila, že som to urobila zle. Teda nemala som to auto považovať za preinvestovanie budúcich umorovaní.

    Máš k tej svojej odpovedi aj nejaký podklad, nap. z DU alebo z nejakej publikácie ?
    Teraz si ma riadne zaskočila... Svoje presvedčenie som čerpala z tých istých zdrojov ako ty. Okrem toho som sa na to pýtala na seminári daňového poradcu, ktorý mi to tiež potvrdil. Ale keď som si teraz prečítala odpoveď v najnovšom DUPP, tak som zneistela... Pre vlastné uspokojenie som hneď napísala dotaz na DR SR. Keď dostanem od nich nejaké usmernenie, určite ho tu hneď zverejním.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    ) ja som tiež posielala dotaz na DR SR. Pre istotu. Takže si potom môžeme porovnať odpovede .

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    AdrianaA Pozri príspevok
    ) ja som tiež posielala dotaz na DR SR. Pre istotu. Takže si potom môžeme porovnať odpovede .
    Budem rada...

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Ešte pred dvomi mesiacmi som posielala na DR SR svoju otázku a hoci som ju aj urgovala, doteraz som odpoveď nedostala. Žeby v tom nemali jasno ani oni? Alebo má niekto z Poraďákov čerstvejšie informácie?

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Ja som dostala odpoveď až teraz 4.9. . Prikladám ju. Neodpovedali mi ale na druhú otázku a to som hlavne chcela.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    AdrianaA Pozri príspevok
    Ja som dostala odpoveď až teraz 4.9. . Prikladám ju. Neodpovedali mi ale na druhú otázku a to som hlavne chcela.
    No, fajn... Takže som to asi dobre vystihla: "ani oni v tom nemajú jasno". Tebe túto odpoveď vynechali a mne neodpovedali vôbec... Super. A čo teraz?

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Rok 2002 a 2003 mám preinvestovaný, rok 2004 som neumorovala a v roku 2005 len 12000,- a v roku 2006 sa rozhodol klient tiež neumoriť aj keď mohol. Takže ma trápi len 12.000,- Sk a má sa to preinvestovať do konca 2008. Možno dovtedy bude v tom jasno alebo možno ešte nejasnejšie, kto vie. Dúfam, že aj tebe príde odpoveď. Potom ju pripni. Som zvedavá.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    AdrianaA Pozri príspevok
    Rok 2002 a 2003 mám preinvestovaný, rok 2004 som neumorovala a v roku 2005 len 12000,- a v roku 2006 sa rozhodol klient tiež neumoriť aj keď mohol. Takže ma trápi len 12.000,- Sk a má sa to preinvestovať do konca 2008. Možno dovtedy bude v tom jasno alebo možno ešte nejasnejšie, kto vie. Dúfam, že aj tebe príde odpoveď. Potom ju pripni. Som zvedavá.
    Ak neuznajú preinvestovanie z roku 2005 aj na uplatnenú stratu v roku 2006 a 2007, tak môj klient musí ešte preinvestovať do roku 2009 a 2010 á 62 tis. Sk/ročne. A to sa mu páčiť nebude... Zostáva mi teda len naďalej pátrať, aby som ho mohla včas informovať. Samozrejme, každú novú informáciu tu zverejním...

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Tak, už som spokojná...
    Práve som dostala odpoveď z DR SR.
    Pripájam:

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    V súlade s ustanovením § 52 ods.8 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov účinného od 1.1.2004 /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ daňovník, ktorý znižoval alebo mohol znižovať základ dane o stratu vykázanú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, pokračuje v jej odpočte podľa doterajších predpisov ( t. j. podľa § 34 zákona č.366/1999 Z. z.).
    Ak daňovník vykázal za zdaňovacie obdobie roku 2002 daňovú stratu, ktorú začal odpočítavať podľa § 34 zákona č.366/1999 Z. z., aj v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach je povinný dodržať podmienky stanovené cit. ustanovením, a to okrem iného aj podmienku povinného preinvestovania na obstaranie hmotného investičného majetku do skončenia tretieho zdaňovacieho obdobia , v ktorom uplatnil odpočet pomernej časti straty.
    Podľa uvedeného znenia zákona o daniach z príjmov do preinvestovanej sumy odpočítavanej straty je možné započítať majetok obstaraný počnúc prvým dňom zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa uplatnil odpočet pomernej časti straty, pričom za splnenie podmienky preinvestovania sa považuje aj prípad, ak sa počas odpočítavania daňovej straty dopredu obstará HIM vyššej hodnoty ako je 1/5 odpočítavanej straty, tzn. ak sa HIM obstará aj vo výške budúcich odpočítavaných pätín straty.

    Váš dopyt:
    Dobrý deň!
    SZČO si uplatňuje každoročne 1/5 straty z roku 2002, ktorá bola v celkovej výške 400 tis. Sk.
    V roku 2005 kúpil nehnuteľnosť, ktorú zaradil do obchodného majetku, v hodnote 800 tis. Sk.
    Môže týmto považovať horeuvedenú stratu za preinvestovanú?
    Vopred ďakujem za odpoveď a zostávam s pozdravom.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Zákon nehovorí o tom, že sa musí preinvestovať každý rok čiastka umorovanej straty. Celkovú stratu treba preinvestovať najneskôr do 3. roku po jej vzniku.
    Ak bola strata 400 tis. Sk a v treťom roku sa kúpila nehnuteľnosť za 800 tis., Sk, potom je všetko vybavené. Odporúčam napísať daňovému úradu list, v ktorom sa preukáže splnenie povinnosti investovania (aby nedostali chuť prísť to preveriť).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.