Zavrieť

Porady

Prerokovanie výpovede so zástupcom zamestnancov

Chcel by som poprosiť či nieko nemá vzor alebo aspoň čo by mala obsahovať písomná dokumentácia ku prerokovaniu výpovede so zástupcom zamestnancov. Viem, že najskôr ho musím požiadať a ten do 10 dní musí vyhovieť a potom to samotné prerokovanie. Ďakujem.
Usporiadat
sasilka sasilka

sasilka je offline (nepripojený) sasilka

Prerokovanie by malo byt preukazatelne. Pozri p. 74 ZP. Ja som to riesila tak, ze som poslala odborom "ziadost o prerokovanie", kde som uviedla vsetky okolnosti a perilozila suvisiace doklady (u nas islo o okamzite skoncenie - tak som tam prilozila korespondenciu so zamestnancom, doklady o absencii, navrh priameho nadriadeneho). Pri vypovedi tam mozte prilozit napr. pisomne rozhodnutie zamestnavatela. Odbory mi potvrdili prevzatie, zvolali kratke zasadnutie vyboru a na kopiu tejto ziadosti uviedli, ze suhlasia. Oni si tu ziadost zaradili do agendy. Ja ich suhlas do osobnej zlozky zamestnanca a dalej som pokracovala v "davani vypovede".
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Poslala si tú žiadosť poštou alebo rovno do ruky - ako ti potvrdili prevzatie?
Podľa § 74 by si ale mala výpoveď prerokovať so zástupcami ty a nie iba odbory samotné. Nie?
Naposledy upravil marekm : 11.07.07 at 07:06
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
marekm Pozri príspevok
Poslala si tú žiadosť poštou alebo rovno do ruky - ako ti potvrdili prevzatie?
Podľa § 74 by si ale mala výpoveď prerokovať so zástupcami ty a nie iba odbory samotné. Nie?
musí vopred výpoveď prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak je výpoveď neplatná. Zástupca zamestnancov musí do 10 dní od doručenia výpoveď prerokovať. Ak k prerokovaniu nedôjde, platí, že k prerokovaniu došlo.
To znamená, že ZĽ nemusí byť prítomný na prerokovaní výpovede.
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Aká je teda postupnosť krokov?
Takto:?
1. dám žiadosť zástupcom, že chcem prerokovať výpovede (zatiaľ ešte žiadne neboli dané)
2. čakám na odpoveď a prípadné prerokovanie, ktorého sa nemusím zúčastniť
3. dám výpoveď na základe výsledkov prerokovania

Zdá sa mi čudné, že má vopred prerokovať a pritom tam nebude - to ako jednostranné rokovanie?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
marekm Pozri príspevok
Aká je teda postupnosť krokov?
Takto:?
1. dám žiadosť zástupcom, že chcem prerokovať výpovede (zatiaľ ešte žiadne neboli dané)
2. čakám na odpoveď a prípadné prerokovanie, ktorého sa nemusím zúčastniť
3. dám výpoveď na základe výsledkov prerokovania

Zdá sa mi čudné, že má vopred prerokovať a pritom tam nebude - to ako jednostranné rokovanie?
Ty svoje argumnty ako ZĽ predložíš zástupcom zamestnancov. Písomne. Oni sa k argumentom vyjadria. Ak budú mať vecné argumenty, prečo nesúhlasiť, určite sa nájdete. Ale nič Ti nebráni s nimi rokovať spoločne. Je to výsostná vec vzájomnej dohody a spôsobu komunikácie.
0 0
sasilka sasilka

sasilka je offline (nepripojený) sasilka

Prerokovanie je vymena nazorov a dialog medzi zastupcami zametnancov a zamestnavatelom. Malo by sa uskutocnit zrozumitelnym sposobom, s primeranym obsahom, s cielom dosiahnut dohodu. Nikde nie je pisane, ze musi byt vylucne ustne.
Zabudla som doplnit, ze ustne som ich informovala o situacii, tuto formu som zvolila s tym, ze je potrebne mat toto "prerokovanie" zdokladovane. Nakolko islo o okamzite skoncenie, ktore je viazane lehotami, bolo potrebne konat rychlo.
Eventualne vsak je mozne prerokovat vsetky skutocnosti ustne a urobit zapisnicu
Zo skusenosti viem, ze pre potreby kontrolnych organov tato forma staci (niektori to dokonca robia tak, ze na kopiu vypovede pripisu zastupcovia zamestnacov suhlas - co sa mi vsak nezdalo v sulade s tym "vopred")
0 0
svetlik svetlik

svetlik je offline (nepripojený) svetlik

Ak u zamestnávateľa pôsobí aj zamestnanecká rada, aj odborová organizácia, s kým sa má prerokovať výpoveď? Ja si myslím, že so zamestnaneckoui radou, len to potrebujem overiť. Thanks vopred
0 0
svetlik svetlik

svetlik je offline (nepripojený) svetlik

Vie niekto????? PLS
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

svetlik Pozri príspevok
Ak u zamestnávateľa pôsobí aj zamestnanecká rada, aj odborová organizácia, s kým sa má prerokovať výpoveď? Ja si myslím, že so zamestnaneckoui radou, len to potrebujem overiť. Thanks vopred
§ 74 ZP
Účasť zástupcov zamestnancov pri skončení pracovného pomeru

Výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak je neplatná. Zástupca zamestnancov je povinný prerokovať výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa do desiatich kalendárnych dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti zamestnávateľom. Ak v uvedenej lehote nedôjde k prerokovaniu, platí, že k prerokovaniu došlo.
<DT>
</DT>
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

zdravim Vás,
ja sa chcem spýtať, že kedy požiadať odbory o prerokovanie výpovede? je mi jasne, že pred daním - doručením výpovede zamestnanncovi
avšak, ak je na rodičovskej dovolenke a v poslednej žiadosti o rodicovsku dovolenku (z roku 2007) mám vyjadrenie zamestnanca: "nástup do zamestnania predpokladám po skončení rodičovskej dovolenky, t.j. dňa 20.08.2009"
dieťa sa narodilo dňa 20.08. čiže podľa mňa, by mala nastúpiť až 21.08.2009, hm?
možem požiadať odbory o prerokovanie výpovede z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca ešte kým bude na RD, aby som už mal pripravenú výpoveď keď nastúpi do práce?
zákaz výpovede počas RD sa vzťahuje len na podanie výpovede zamestnancovi, nie na jej prorokovanie s odbormi, uvažujem správne?
dakujem Vám pekne
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

posúvam si
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

ruci Pozri príspevok
zdravim Vás,
ja sa chcem spýtať, že kedy požiadať odbory o prerokovanie výpovede? je mi jasne, že pred daním - doručením výpovede zamestnanncovi
avšak, ak je na rodičovskej dovolenke a v poslednej žiadosti o rodicovsku dovolenku (z roku 2007) mám vyjadrenie zamestnanca: "nástup do zamestnania predpokladám po skončení rodičovskej dovolenky, t.j. dňa 20.08.2009"
dieťa sa narodilo dňa 20.08. čiže podľa mňa, by mala nastúpiť až 21.08.2009, hm?
možem požiadať odbory o prerokovanie výpovede z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca ešte kým bude na RD, aby som už mal pripravenú výpoveď keď nastúpi do práce? áno
zákaz výpovede počas RD sa vzťahuje len na podanie výpovede zamestnancovi, nie na jej prorokovanie s odbormi, uvažujem správne?
dakujem Vám pekne
Vždy treba akúkoľvek výpoveď zo strany zamestnávateľa prerokovať s odbormi, ak je v spoločnosti odborová organizácia.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

renci, to mi je jasne, že treba prerokovat, ale moja otazke je, že ci ju mozem prerokovať s odbormi, ak je zamestnankyna na rodicovskej dovolenke t.j. v ochrannej dobe, aby som uz mal pripravene veci, ked prvy den dojde do prace, kedze pre nu nie je miesto
hm? ja uz fakt netusim poradte
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

pravdaže môžeš
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

tak teda idem im dat ziadost o prerokovanie
dakujem Vam pekne :-)
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás o radu ihľadom zamestnaneckej rady. Máme zamestnanca, ktorý splnil všetky " podmienky " okamžité prepustenie. Informovali sme o tom zamestanneckú radu, dnes sa máme stretnúť na prerokovaní. A ja nemám ako personalista jednu vec jasnú, čo sa bude diať ak zamestanenecká rad nebude súhlasiť? Jednoducho povedané, ide o kolegu, ku ktorému majú ľudia so zamestnaneck rady veľmi blízko. Čo prosím Vás s tým ? Ďakujem
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu ihľadom zamestnaneckej rady. Máme zamestnanca, ktorý splnil všetky " podmienky " okamžité prepustenie. Informovali sme o tom zamestanneckú radu, dnes sa máme stretnúť na prerokovaní. A ja nemám ako personalista jednu vec jasnú, čo sa bude diať ak zamestanenecká rad nebude súhlasiť? Jednoducho povedané, ide o kolegu, ku ktorému majú ľudia so zamestnaneck rady veľmi blízko. Čo prosím Vás s tým ? Ďakujem
Prosím poradíte mi niekto?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu ihľadom zamestnaneckej rady. Máme zamestnanca, ktorý splnil všetky " podmienky " okamžité prepustenie. Informovali sme o tom zamestanneckú radu, dnes sa máme stretnúť na prerokovaní. A ja nemám ako personalista jednu vec jasnú, čo sa bude diať ak zamestanenecká rad nebude súhlasiť? Jednoducho povedané, ide o kolegu, ku ktorému majú ľudia so zamestnaneck rady veľmi blízko. Čo prosím Vás s tým ? Ďakujem
A ten zamestnanec je členom zamestnaneckej rady? Lebo ak nie (že je to len "rádový" zamestnanec), tak nepotrebuješ súhlas ZR, stačí, že si výpoveď s nimi prerokovala.

Jedine keby to bol člen ZR, vtedy by si potrebovala ich súhlas.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Chobot Pozri príspevok
A ten zamestnanec je členom zamestnaneckej rady? Lebo ak nie (že je to len "rádový" zamestnanec), tak nepotrebuješ súhlas ZR, stačí, že si výpoveď s nimi prerokovala.

Jedine keby to bol člen ZR, vtedy by si potrebovala ich súhlas.
Znamená to, že ak ide o výpoveď rádového zamestnanca ( nie člena zamestnaneckej rady ) tak nepotrebujem súhlas ZR? Lebo teda tento zamestnanec je len obyčajným zamestnancom. Nemusím to ani zamestnaneckej rade dať na vedomie? Ďakujem!
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

jana32 Pozri príspevok
Znamená to, že ak ide o výpoveď rádového zamestnanca ( nie člena zamestnaneckej rady ) tak nepotrebujem súhlas ZR? Lebo teda tento zamestnanec je len obyčajným zamestnancom. Nemusím to ani zamestnaneckej rade dať na vedomie? Ďakujem!
Nesprávne si pochopila.
Každé porušenie sa musí prejednať, nemusí byť výslovný súhlas ZR.
To znamená, že v zápise nemusí byť súhlas ZR, ale vyjadrenie, že dňa ....bolo prejednané porušenie PD a ZR berie na vedomie....
§ 74 ZP
Účasť zástupcov zamestnancov pri skončení pracovného pomeru
Výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak je neplatná. Zástupca zamestnancov je povinný prerokovať výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa do desiatich kalendárnych dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti zamestnávateľom. Ak v uvedenej lehote nedôjde k prerokovaniu, platí, že k prerokovaniu došlo.
Naposledy upravil drobeceva : 28.10.09 at 13:22 Dôvod: doplnenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať