Zavrieť

Porady

fa za služby z iného členského štátu

mám faktúry za služby aj nejaké poplatky a Know-how z iných členských štátov. Mám tieto faktúry samozdaňovať aj uplatniť. V zákone o DPH mi pri službách nie je jasné. Faktúry z Čiech sa služby mám aj s českou DPH.
Ďakujem veľmi mi pomôžete.
Naposledy upravil Dav : 20.10.10 at 04:51
Usporiadat
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

..ja by som dala kurz z piatku
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Dobrý deň, potrebovala by som súrne poradiť. Dostala som faktúru od českej fyzickej osoby - neplátcu DPH za ilustrácie do časopisu + autorské práva. Faktúra je vystavená bez DPH. Aj takéto faktúry samozdaňujem? Ako je to so zahraničnými dodávateľmi - nezdaniteľnými osobami, aké povinnosti vyplývajú pre nás platiteľov z IČŠ. Ďakujem.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Iva1 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som súrne poradiť. Dostala som faktúru od českej fyzickej osoby - neplátcu DPH za ilustrácie do časopisu + autorské práva. Faktúra je vystavená bez DPH. Aj takéto faktúry samozdaňujem? Ako je to so zahraničnými dodávateľmi - nezdaniteľnými osobami, aké povinnosti vyplývajú pre nás platiteľov z IČŠ. Ďakujem.
Na slovensku sa samozdaňujú faktúry aj od neplatcov DPH z iného štátu EÚ.
1 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Jajina Pozri príspevok
Na slovensku sa samozdaňujú faktúry aj od neplatcov DPH z iného štátu EÚ.
Tak to mám problém, ja takého faktúry nesamozdaňujem. Niekde mám dokonca poznačený link, kde vždy zisťujem či je platiteľom DPH v Česku alebo nie je. A nevystavujem doklad Reverse-charge. Je to pre daňovákov moc veľký problém? Myslíte, že by som to mal spätne opraviť? Na výsledku je to jedno.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

V podstate máš pravdu "na výsledku je to jedno"
je to logické : samozdaníš - odpočítaš

Daňový úrad sa však na to díva inými očami:
- samozdaniť musíš, ak nie dodaní ťa, poškodil si štát
- odpočítať nemusíš, ak si DPH neuplatnil na odpočet tvoj problém, nie je to povinnosť, na odpočet máš len nárok pri splnení určitých podmienok

Aj takýto pohľad na vec dáva síce tiež logiku.
Mne sa ale tiež nepáči, keď DÚ dodaní za predchádzjúce obdobie aj s pokutou a odpočítať sa daň môžeš až po dodatočnom zaplatení dane v aktuálnom daňovom priznaní.

Ak máte konkrétne skúsenosti s daňovou kontrolou ohľadom neuskutočneného samozdanenia - podeľte sa s radami.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Môžem poprosiť o odkontrolovanie -
DF za služby / oprava stroja / z CZ pre Slováka platcu - na Slovensku samozdanenie -
na faktúre je uvedené :
den zdan. plnení: 11.5.2010
den vystavení : 14.5.2010
mne prišla 14.5.2010


kurz pre samozdanenie / DPH / z 10.5.2010
kurz pre zaúčtovanie DF do účtovníctva z 13.5.2010

Dakujem
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Jajina Pozri príspevok
V podstate máš pravdu "na výsledku je to jedno"
je to logické : samozdaníš - odpočítaš

Daňový úrad sa však na to díva inými očami:
- samozdaniť musíš, ak nie dodaní ťa, poškodil si štát
- odpočítať nemusíš, ak si DPH neuplatnil na odpočet tvoj problém, nie je to povinnosť, na odpočet máš len nárok pri splnení určitých podmienok

Aj takýto pohľad na vec dáva síce tiež logiku.
Mne sa ale tiež nepáči, keď DÚ dodaní za predchádzjúce obdobie aj s pokutou a odpočítať sa daň môžeš až po dodatočnom zaplatení dane v aktuálnom daňovom priznaní.

Ak máte konkrétne skúsenosti s daňovou kontrolou ohľadom neuskutočneného samozdanenia - podeľte sa s radami.
Dobrý deň,ja som mala daňovú kontrolu na DPH a dodanili nás,lebo sme nesamozdanili fa od českého podnikateľa,neplatcu DPH.
Poslali nám dodatočný platobný výmer a uviedli tam toto:Tovary a služby, pri ktorých príjemca platí daň podľa §69 ods.2 až 4 a 9 až 12 zákona v riadku 09 a 10 DP. Zaplatili sme DPH na výstupe a zároveň,keď sme splnili všetky podmienky na odpočítanie,tak sme si ju hneď aj odpočítali.
3 0
books books

books je offline (nepripojený) books

books Pozri príspevok
Dobrý deň,ja som mala daňovú kontrolu na DPH a dodanili nás,lebo sme nesamozdanili fa od českého podnikateľa,neplatcu DPH.
Poslali nám dodatočný platobný výmer a uviedli tam toto:Tovary a služby, pri ktorých príjemca platí daň podľa §69 ods.2 až 4 a 9 až 12 zákona v riadku 09 a 10 DP. Zaplatili sme DPH na výstupe a zároveň,keď sme splnili všetky podmienky na odpočítanie,tak sme si ju hneď aj odpočítali.
Ešte aj priložím,čo mi odpísali z DR SR na dopyt a odpoveď prišla 16.02.2010:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH č. 222/2004 Z.z. v z.n.p. , zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkáreň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom
s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku.
Zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.
Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je podľa § 15 ods. 2 v znení zákona o DPH do 31.12.2009 miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, čo je vo Vašom prípade tuzemsko, z čoho vyplýva, že ste osobou povinnou platiť daň.
Zároveň Vám vzniká právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b/ a uplatniť si právo na odpočítanie je možné podľa § 51 ods. 1 písm. b/,ak je daň uvedená v záznamoch podľa § 70 zákona o DPH.
Oddelenie metodiky daní a služieb
DR SR pracovisko Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
Firma má sídlo v SR,je platiteľom DPH a prijala faktúru v roku 2009 od českého živnostníka (neplatca DPH),ktorý vykonal stavebné práce na stavbe na SK.
V takomto prípade slovenská firma použije metódu samozdanenia (vstup aj výstup)?
Ďakujem.
Naposledy upravil books : 18.05.10 at 10:53 Dôvod: dplnenie dátumu.
6 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

books, prosím dopíš do tej odpovedi z DU aj dátum odpovede; ďakujem.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

jeso Pozri príspevok
Môžem poprosiť o odkontrolovanie -
DF za služby / oprava stroja / z CZ pre Slováka platcu - na Slovensku samozdanenie -
na faktúre je uvedené :
den zdan. plnení: 11.5.2010
den vystavení : 14.5.2010
mne prišla 14.5.2010


kurz pre samozdanenie / DPH / z 10.5.2010
kurz pre zaúčtovanie DF do účtovníctva z 13.5.2010

Dakujem
rozhodujúci den pre výpočet DPH - samozdanenie pri službe je den zdaniteľného plnenia-
dodanie služby rieši § 19 ods.2- ale tam vypadlo dodanie služby zahraničnou osobou...
skúsi niekto pomôcť
Naposledy upravil jeso : 18.05.10 at 12:13
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

jeso Pozri príspevok
Môžem poprosiť o odkontrolovanie -
DF za služby / oprava stroja / z CZ pre Slováka platcu - na Slovensku samozdanenie -
na faktúre je uvedené :
den zdan. plnení: 11.5.2010
den vystavení : 14.5.2010
mne prišla 14.5.2010


kurz pre samozdanenie / DPH / z 10.5.2010
kurz pre zaúčtovanie DF do účtovníctva z 13.5.2010

Dakujem
posúvam
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

petra:-) Pozri príspevok
(zdanenie - riadok 9 a 10, odpočet dane riadok 19) - platilo v daňových priznaniach do 31.12.2009

v daňovom priznaní od 1.1.2010 sa uvádza zdanenie do riadku 11 a 12, odpočet ostáva na riadku 19



príspevok 96
nemal by byť odpočet na riadku 21 ?
3 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

jeso Pozri príspevok
[/COLOR]


príspevok 96
nemal by byť odpočet na riadku 21 ?
Nie, na r. 21 ide odpočet len z tuzemských faktúr bez dobropisov- § 51 ods. 1 písm. a).
Naposledy upravil lenkam68 : 21.05.10 at 09:01
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

jeso Pozri príspevok
Môžem poprosiť o odkontrolovanie -
DF za služby / oprava stroja / z CZ pre Slováka platcu - na Slovensku samozdanenie -
na faktúre je uvedené :
den zdan. plnení: 11.5.2010
den vystavení : 14.5.2010
mne prišla 14.5.2010

kurz pre samozdanenie / DPH / z 10.5.2010
kurz pre zaúčtovanie DF do účtovníctva z 13.5.2010

Dakujem
jeso Pozri príspevok
rozhodujúci den pre výpočet DPH - samozdanenie pri službe je den zdaniteľného plnenia-
dodanie služby rieši § 19 ods.2- ale tam vypadlo dodanie služby zahraničnou osobou...
skúsi niekto pomôcť

Aj kurz pre samozdanenie, aj kurz pre zaúčtovanie do účtovníctva bude z 10.5.2010, Deň zdaniteľného plnenia je podľa § 19, ods. 2 jednovetovo jasný, odlišná úprava pre zahraničné faktúry od 1..2010 vypadla. Ale pre účtovníctvo zostal ...§ 24, ods. 2, písm. a, ZoÚ ... ktorý hovorí že :

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a)
a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak toustanovuje osobitný predpis, 34)

.... ďalej § 2, ods. 1 PÚP hovorí že :
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru

.... dňom účtovného prípadu je teda deň dodania služby, nie deň doručenia faktúry.
4 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

jeso Pozri príspevok
[/COLOR]


príspevok 96
nemal by byť odpočet na riadku 21 ?
lenkam68 Pozri príspevok
Nie, na r. 21 ide odpočet len z tuzemských faktúr bez dobropisov- § 51 ods. 1 písm. a).
Jasné, že z týchto príspevkov má pravdu jeso, nie lenkam68 .... pretože riadok 21 v priznaní 2010 /viď červenú farbu v príspevku/ nie je určený pre odpočet, ale pre vyčíslenie Daň celkom .
2 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Už som svoju odpoveď škrtla. Nepozorne som si prečítala prísp. č. 96 a vychádzala som z toho, že sa jedná o r. 2009. Ďakujem za opravu.
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Dostali sme Fa za služby /zhotovenie rákosovej strechy/od maď. partnera:"Zjednodušená hotovostná FA". Vyfakturovali nám s 20%-nou DPH. Dole na FA je napísaná, že konečná suma Fa obsahuje 25%-nú DPH.My sme platitelia DPH. Oni majú DIČ, ale asi IČ DPH nie. Hľadala som na stránke drsr - Europa site-kontrola, - IČ DPH neplatné.
Maďarská fy fakturovola slovenskej Fy, a služba bola dodaná v ČR.
My sme prácu vyfakturovali českej fy /platcovi DPH/ bez DPH.
Faktura je vystavená správne? Máme Fa takto zaplatiť, potom samozdaniť?
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

u.erika Pozri príspevok
Dostali sme Fa za služby /zhotovenie rákosovej strechy/od maď. partnera:"Zjednodušená hotovostná FA". Vyfakturovali nám s 20%-nou DPH. Dole na FA je napísaná, že konečná suma Fa obsahuje 25%-nú DPH.My sme platitelia DPH. Oni majú DIČ, ale asi IČ DPH nie. Hľadala som na stránke drsr - Europa site-kontrola, - IČ DPH neplatné.
Maďarská fy fakturovola slovenskej Fy, a služba bola dodaná v ČR.
My sme prácu vyfakturovali českej fy /platcovi DPH/ bez DPH.
Faktura je vystavená správne? Máme Fa takto zaplatiť, potom samozdaniť?
Nedáva to logiku:
- ak maďarská firma neni platca DPH, tak nemôže fakturovať s maďarskou DPH

Miesto dodania:
§ 16 odst.1 - Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť ....... je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Čiže samozdanenie by malo prebehnút v ČR ?
(niekto kto má s týmto problémom väčšie skúsenosti nech ma opraví ak sa mýlim)
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

Dobrý deň, sme plátcovia DPH, dostali sme fa od spoločnosti UPC spolu so sprievodným listom ohľadom zmeny prevádzkovateľa služby. Na faktúre za 6/2010 je už uvedený dodávateľ so sídlom v Luxembursku. IČ DPH dodávateľa je platné. Na faktúre je uvedené: 'DPH je prenesená na príjemcu služby v súlade s článkom 56 a článkom 196 smernice Rady Európskej únie 2006/112/EC z 28.11.200. Čo sa pre nás mení v súvislosti s DPH? Bude to samozdanenie? Riadky priznania 11,12,21? ďakujem
Naposledy upravil irena249 : 08.06.10 at 10:14
0 0
Vivči Vivči

Vivči je offline (nepripojený) Vivči

Dobrý deň, prosím Vás o pomoc vo veci:
1. Sme sro máme IC DPH SK. Česká firma pod IČ DPH CZ ,nám vypomáhala na oprave ciest. Faktúru vystavili bez DPH.Padá to pod par.16, ods.1 zákona o DPH, nakoľko nehnuteľnosť sa nachádza na území SR. Mám to samozdaniť? Ak áno do ktorého riadku uvediem v daňovom priznaní o DPH? Študujem, študujem, ale som už z toho tak pometená.
2. Aj naša firma im vypomáha ak máme voľné kapacity, tiež oprava ciest ale v ČR. Fakturujem bez DPH, par.16 ods.1, nehnuteľnosť v ČR. Neuvediem to do daňového priznania o DPH, ani do súhrnneho výkazu podľa poučenia. Je to správne???

Ďakujem za pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať