Zavrieť

Porady

ošetrovanie člena rodiny (OČR)

Ahoj poraďáci,
zamestnanec mi dnes doniesol OČR chorého dieťaťa.
Čo s tým teraz. Potvrdiť a poslať na Soc.poisťovňu. Ako sa to vypláca a kto to vypláca. Aké doklady treba ešte urobiť.
Treba odhlásiť od 1 dňa zo zdravotného poistenia.
Prosím poraďte mi.
Usporiadat
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Dobrý deň.

Potrebujem sa spýtať,mám zamestnanca,ktorý mal očr od 16.04.2012 do 26.4.2012... t.j. 11 dní.

DO SP som urobila na jeden deň prerušenie, ale neviem čo so ZP? Poradíte mi niekto? Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Farks Pozri príspevok
Dobrý deň.

Potrebujem sa spýtať,mám zamestnanca,ktorý mal očr od 16.04.2012 do 26.4.2012... t.j. 11 dní.

DO SP som urobila na jeden deň prerušenie, ale neviem čo so ZP? Poradíte mi niekto? Ďakujem
v zdr.poisťovni si musí zamestnanec za 11. deň zaplatiť poistné ako samoplatitel. Neide len o zle vystavenú OČR-ku ? 26.4. zamestnanec nebol v práci ?

viď príspevok od p.Motyčkovej
Naposledy upravil veronikasad : 10.05.12 at 10:03
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nesúhlasím, ako samoplatiteľ sa do ZP nehlási. Zamestnávateľ do ZP sa nahlási začiatok 1O 16.4. a koniec 1O 26.4.. Aj počas neplatenej OČR je poistencom štátu.
2 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Jana Motyčková Pozri príspevok
Nesúhlasím, ako samoplatiteľ sa do ZP nehlási. Zamestnávateľ do ZP sa nahlási začiatok 1O 16.4. a koniec 1O 26.4.. Aj počas neplatenej OČR je poistencom štátu.
..a ak sa jedná o PN zamestnanca, tak do ZP zamestnávateľ nahlási začiatok PN 1O 26.4. a 1O koniec 26.4., však ?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

evuš Pozri príspevok
..a ak sa jedná o PN zamestnanca, tak do ZP zamestnávateľ nahlási začiatok PN 1O 26.4. a 1O koniec 26.4., však ?
Áno, správne.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

moze si zamestnanec uplatnit OCR na syna s ktorym nezije v spolocnej domacnosti?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné


(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na ošetrovné, ak vznikla potreba osobného a celodenného ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v odseku 1 písm. a) alebopotreba osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa uvedené v odseku 1 písm. b) a v posledných dvoch rokoch pred vznikom tejto potreby bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(3) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je

a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

day Pozri príspevok
moze si zamestnanec uplatnit OCR na syna s ktorym nezije v spolocnej domacnosti?
Bude sa o syna počas choroby riadne celodenne starať ?
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

Tak to neviem

Dakujem za pomoc
0 0
raya1 raya1

raya1 je offline (nepripojený) raya1

Zamestnankyňa je od 20.5. na OČR - predpokladá dlhšiu dobu. Zamestnávateľ potvrdí a odovzdá do SP, príp. aký je postup?
Ďakujem !
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

raya1
Zamestnankyňa je od 20.5. na OČR - predpokladá dlhšiu dobu. Zamestnávateľ potvrdí a odovzdá do SP, príp. aký je postup?
Ďakujem !
Rovnaký ako pri PN-ke, len ošetrovné prepláca SP od 1. dňa. Ak OČR bude trvať viac ako 10 kal.dní, od 11.dňa nahlásiš v SP prerušenie poistenia.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať