Zavrieť

Porady

Darovanie podielu a predkupné právo spoluvlastníkov

§ 140 Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, § 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Dobrý deň, poraďte prosím, či je darovanie podielu vlastníckych práv na nehnuteľnosť (rodinný dom s pozemkom) prevodom podielu v zmysle § 140 Občianskeho zákonníka. Darovanie nebolo medzi blízkimi osobami. Bolo moje predkupné právo ako spoluvlastníka nehnuteľnosti takýmto darovaním porušené, alebo nie? Ďakujem za odpovede.
Usporiadat
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

daniel345 Pozri príspevok
§ 140 Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, § 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Dobrý deň, poraďte prosím, či je darovanie podielu vlastníckych práv na nehnuteľnosť (rodinný dom s pozemkom) prevodom podielu v zmysle § 140 Občianskeho zákonníka. Darovanie nebolo medzi blízkimi osobami. Bolo moje predkupné právo ako spoluvlastníka nehnuteľnosti takýmto darovaním porušené, alebo nie? Ďakujem za odpovede.
Právo disponovať so spoluvlastníckym podielom prislúcha každému spoluvlastníkovi. Zmluvná volnosť spoluvlastníka je však obmedzená tým, čo ste citovali, že svoj spoluvlastnícky podiel môže bez ďalšieho previesť iba na blízke osoby. Pri prevode spoluvlastníckeho podielu na iné ako blízke osoby, prípadne aj na jedného zo spoluvlastníkov musí najskôr svoj podiel ponúknuť ostatným spoluvlastníkom. Ak však povinný spoluvlastník nerešpektoval zákonné predkupné právo a svoj podiel previedol na inú než blízku osobu bez toho, aby ho predtým ponúkol ostatným spoluvlastníkom, je právny úkon na základe ktorého došlo k prevodu spoluvlastníckeho podielu neplatný , ale iba v prípade, že sa oprávnení spoluvlastníci dovolajú jeho neplatnosti - jedná sa totiž o relatívnu nie absolútnu neplatnosť právneho úkonu.
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
daniel345 daniel345

daniel345 je offline (nepripojený) daniel345

Ďakujem za odpoveď, ale stále neviem, či je darovanie prevodom. Dotyčný totiž svoj podiel nepredal ... ale daroval.
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

daniel345 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ale stále neviem, či je darovanie prevodom. Dotyčný totiž svoj podiel nepredal ... ale daroval.
Z právneho hľadiska sa aj darovanie považuje za prevod spoluvlastníckeho podielu a darca je rovnako povinný ponúknuť písomne ostatným spoluvlastníkom na odpredaj svoj spoluvlastnícky podiel, a to v tomto prípade za cenu trhovú zistenú z dostupných zdrojov.
1 0
daniel345 daniel345

daniel345 je offline (nepripojený) daniel345

Ďakujem za radu.
0 0
vlado8 vlado8

vlado8 je offline (nepripojený) vlado8

Kto je považovaný za "blízku osobu" pri darovaní podielu nehnuteľnosti?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vlado8 Pozri príspevok
Kto je považovaný za "blízku osobu" pri darovaní podielu nehnuteľnosti?
Stačí si len pozrieť občiansky zákonník § 116 - Blízke osoby:

"§ 116


Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
"
3 0
jamess jamess

jamess je offline (nepripojený) jamess

čiže blízka osoba môže byť aj moja matka? A možem jej prehlasiť trvalí pobyť do bytu kde vlastním 1/2, bez toho aby s tým druhý majiteľ súhlasil. Dakujem
0 0
jamess jamess

jamess je offline (nepripojený) jamess

Takze uz som to našiel (takže len pre ostatných) matka je priama blízka osoba a travalí pobyt môžem nahlásiť len ak ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu. Takže matku nie
0 0
jamess jamess

jamess je offline (nepripojený) jamess

Ked viem že spoluvlastník bytu chce svoj podiel previesť darom na cudziu osobou (a nedal my predkupné právo) dá sa na katastri tomu zabrániť ešte pred tým ako to prevedie?

A ked my dá predkupné právo môže to byť, že mne ten podiel chce predať za cca.1500000 a cudzej osobe ho daruje? (splnila sa požiadavka predkupného práva)
0 0
jamess jamess

jamess je offline (nepripojený) jamess

pls. kde to môžem napadnúť ked som nemal predkupné právo ale spolumajiteľ to daroval cudzej osobe. Na súd alebo stačí na kataster?
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

jamess Pozri príspevok
pls. kde to môžem napadnúť ked som nemal predkupné právo ale spolumajiteľ to daroval cudzej osobe. Na súd alebo stačí na kataster?
Ak spoluvlastník svoj podiel daroval, nemôžeš to napadnúť. Ako spoluvlastník máš v zmysle Občianskeho zákonníka iba predkupné právo, v prípade predaja, ale v prípade daru si nemáš aké právo uplatniť.

Doplnenie: Rada ti to napísala dobre, lenže ak sa budeš súdiť, je to na veľmi dlhú dobu a s dosť neistým koncom.
Naposledy upravil vieroslava : 23.11.08 at 16:41 Dôvod: Doplnenie:
0 0
Rasek Rasek

Rasek je offline (nepripojený) Rasek

Po ocovy som so setrou zdedil 4 luky sestra v 1/4-ine v pomere k celku ja
v 3/4-inach v pomere k celku nahodou som sa raz pozrel na katasterportal.sk
a našiel som tam noveho majitela nakolko si myslim že som mal predkupne pravo považujem tento predaj luk za neplatny pripadne podvod-taktiež ma napada či to nie je považovane už ako tresny čin ,mam toto podat na sude ako spor alebo tresny čin ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Rasek Pozri príspevok
Po ocovy som so setrou zdedil 4 luky sestra v 1/4-ine v pomere k celku ja
v 3/4-inach v pomere k celku nahodou som sa raz pozrel na katasterportal.sk
a našiel som tam noveho majitela nakolko si myslim že som mal predkupne pravo považujem tento predaj luk za neplatny pripadne podvod-taktiež ma napada či to nie je považovane už ako tresny čin ,mam toto podat na sude ako spor alebo tresny čin ?
Myslím, že o trestný čin nepôjde. Akurát nebola dodržaná podmienka ponúknuť spoluvlastníctvo spoluvlastníkovi - to nie je trestný čin.

Dá sa napadnúť na súde neplatnosť darovacej zmluvy - pozri príspevok č. 2.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Rasek Pozri príspevok
Po ocovy som so setrou zdedil 4 luky sestra v 1/4-ine v pomere k celku ja
v 3/4-inach v pomere k celku nahodou som sa raz pozrel na katasterportal.sk
a našiel som tam noveho majitela nakolko si myslim že som mal predkupne pravo považujem tento predaj luk za neplatny pripadne podvod-taktiež ma napada či to nie je považovane už ako tresny čin ,mam toto podat na sude ako spor alebo tresny čin ?
Do troch rokov od prevodu môžeš žiadať, aby ti tie spoluvlastnícke podiely previedol nový vlastník do tvojho vlastníctva za tých istých podmienok, ako ich dostal. Nadobúdateľ nemohl byť dobromyselný, lebo si mal vlastníctvo zapísané v katastri.




Na zákonné predkupné právo spoluvlastníkov k scudzovanému podielu spoločnej veci treba použiť čo do obsahu, účinkov a výkonu ustanovenia zákona o zmluvnom predkupmnom práve (pozri R 122/1953).

Obč. zákonník
§ 140
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

§ 40a)
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. To isté platí, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje dohoda účastníkov (§ 40). Ak je právny úkon v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o cenách, je neplatný iba v rozsahu, v ktorom odporuje tomuto predpisu, ak sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti dovolá.

§ 603
(3) Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, alebo mu zostane predkupné právo zachované.
8 0
Rasek Rasek

Rasek je offline (nepripojený) Rasek

Chobot Pozri príspevok
Myslím, že o trestný čin nepôjde. Akurát nebola dodržaná podmienka ponúknuť spoluvlastníctvo spoluvlastníkovi - to nie je trestný čin.

Dá sa napadnúť na súde neplatnosť darovacej zmluvy - pozri príspevok č. 2.
Ale mam pocit že sestru uviedol do omylu nakolko sestra nepozna zakon a vydela len peniaze ,šlo by obnovit dedičske konanie ked oco zomrel 1992 ?? dakujem
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

rada Pozri príspevok
Z právneho hľadiska sa aj darovanie považuje za prevod spoluvlastníckeho podielu a darca je rovnako povinný ponúknuť písomne ostatným spoluvlastníkom na odpredaj svoj spoluvlastnícky podiel, a to v tomto prípade za cenu trhovú zistenú z dostupných zdrojov.
A to máš odkiaľ, že za TRHOVÚ cenu ???????????????????
0 0
Rasek Rasek

Rasek je offline (nepripojený) Rasek

Mária27 Pozri príspevok
Do troch rokov od prevodu môžeš žiadať, aby ti tie spoluvlastnícke podiely previedol nový vlastník do tvojho vlastníctva za tých istých podmienok, ako ich dostal. Nadobúdateľ nemohl byť dobromyselný, lebo si mal vlastníctvo zapísané v katastri.




Na zákonné predkupné právo spoluvlastníkov k scudzovanému podielu spoločnej veci treba použiť čo do obsahu, účinkov a výkonu ustanovenia zákona o zmluvnom predkupmnom práve (pozri R 122/1953).

Obč. zákonník
§ 140
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

§ 40a)
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. To isté platí, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje dohoda účastníkov (§ 40). Ak je právny úkon v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o cenách, je neplatný iba v rozsahu, v ktorom odporuje tomuto predpisu, ak sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti dovolá.

§ 603
(3) Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, alebo mu zostane predkupné právo zachované.
To je všetko krasne napisane ale ja len chcem aby sa vlastnictvo vratilo do rodiny ,a až navzaj chce sestra predat svoj podiel tretej osobe chcem využit pravo zakona SR „predkupné právo“ ešte sa opytam ked to prevedla nejaka inštitucia mal som dostat oznamenie o vysledku zmeny majitela ??? dakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Rasek Pozri príspevok
Ale mam pocit že sestru uviedol do omylu nakolko sestra nepozna zakon a vydela len peniaze ,šlo by obnovit dedičske konanie ked oco zomrel 1992 ?? dakujem
Dôvod na obnovu dedičského konania si zatiaľ neuviedol. Zdedili ste to vy dvaja v určitých podieloch a to sa obnovou dedičského konania neopravuje.
Sestra sa nemôže vyhovárať na neznalosť zákona, lebo taká neznalosť neospravedlňuje. Kedy tie podiely previedla? Vidíš to aj v katastri: získal vlastníctvo na základe kúpnej zmluvy zo dňa ... Spýtaj sa sestry, za čo mu to predala a za tú istú cenu to od neho odkúp.
4 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

Mária27 Pozri príspevok
Dôvod na obnovu dedičského konania si zatiaľ neuviedol. Zdedili ste to vy dvaja v určitých podieloch a to sa obnovou dedičského konania neopravuje.
Sestra sa nemôže vyhovárať na neznalosť zákona, lebo taká neznalosť neospravedlňuje. Kedy tie podiely previedla? Vidíš to aj v katastri: získal vlastníctvo na základe kúpnej zmluvy zo dňa ... Spýtaj sa sestry, za čo mu to predala a za tú istú cenu to od neho odkúp.
Marika.

A ty si nejaká SILNÁ optimistka .
0 0
Rasek Rasek

Rasek je offline (nepripojený) Rasek

Mal som dostat od katastra nejake vyrozumenie o zmene ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať