Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie štatutárov

Mám problém so zdravotným poistením členov predstavenstva a.s. Do 31. 12. 2004 z odmeny za výkon člena predstavenstva sme platili zdravotné poistenie, aj "zamestnanec" aj "zamestnávateľ". Podľa nového zákona o zdravotnom poistení už nie sú povinný to zdravotné poistenie platiť z titulu člena predstavenstva. Keďže ani jeden z členov nemá na území Slovenska trvalý pobyt (sú to cudzinci z EU) moja otázka znie:
Je potrebné v tomto prípade uplatniť § 11 ods. 2 zákona a mali by preto platiť poistné (14%) z titulu iného príjmu zo závislej činnosti ako zo zamestnania alebo podnikania? Doc. Matlák tvrdí, že keďže nie sú zamestannci, ani podnikatelia a nemajú trvalý pobyt na slovensku, tak platiť na zdravotné poistenie nemajú.
Máte niekto skúsenosti s takýmto prípadom? Podotýkam, že majú len zmluvu o výkone člena predstavenstva anemajú pracovnú zmluvu a odmenu dostávajú len za výkon funkcie člena predstavenstva.
V tejto súvislosti ešte jedna otázka súvisiaca s tým nešťastným §11 ods. 2. Jeden z tých členov predstavenstva bude zachvíľu slovenský občan s trvalým pobytom na slovensku. Tu mám otázku, že podľa toho §11 ods. 2 má taký občan platiť zdratovné poistenie, ale za celé obdobie, pokiaľ sa zo zdravotnou poiťovňou nedohodne na mesačných splátkach. pochopil som to dobre, že pokiaľ nebude dohoda so zdravotnou poisťovňou, nemusí platiť mesačne, ale len raz ročne?
vďaka

Peter
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    smiem sa Ťa spýtať, kam ste v predošlom roku platili to zdravotné poistenie, keď boli a sú cudzincami?

    mám s tým skúsenosti a aj som sem v minulosti priložil vyjadrenie auditora...

    kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

    vždy sa rád niečo nové naučím ...viac kazisvet
    Tibor


    asi si celkom nepochopil moju otázku k plateniu zdravotného poistenia za členov predstavenstva a dozornej rady a.s. Do 31. 12. 2004 zákon jasne stanovoval povinnosť takýchto osôb platiť zdravotné poistenie ako zamestnanec a a.s. ako zamestnávateľ, bez ohľadu na to, či boli cudzinci alebo neboli. myslím, že vyjadrenie auditora, ak bolo pred 1. 1. 2005 je nám zbytočné, ak máš vyjadrenie auditora podľa nového zákona o zdravotnom poistení, tak mi ho prosím pošli.
    Preto ešte raz kladiem otázku, čo s členmi predstavenstva a dozornej rady a.s. ak nie sú občanmi SR a nemajú na území SR trvalý pobyt, pritom mimo tohto členstva nemajú žiadny iný prijem na slovensku.

    vďaka

    Peter

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    pochopil - a ešte raz sa Ťa pýtam na základe Tvojich riadkov:

    Do 31. 12. 2004 z odmeny za výkon člena predstavenstva sme platili zdravotné poistenie, aj "zamestnanec" aj "zamestnávateľ". Podľa nového zákona o zdravotnom poistení už nie sú povinný to zdravotné poistenie platiť z titulu člena predstavenstva. Keďže ani jeden z členov nemá na území Slovenska trvalý pobyt (sú to cudzinci z EU)...

    takže kam ste platili to zdravotné poistenie? chceš mi povedať, že oni boli poistení v niektorej z našich zdravotných poisťovní?????

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Podľa mňa ak od 1.1.05 neplatí občan SR - štatutár odvody do ZP, prečo by mal platiť cudzinec - štatutár na území SR. Riadi sa podľa slovenských zákonov. Aspoň ja som to tak pochopila aj realizovala, že neplatia žiadne poistné.

    kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

    vždy sa rád niečo nové naučím ...viac kazisvet
    Tibor

    normálne boli prihlásení do zdravotnej poisťovne a platili sme za seba aj za nich zdravotné poistenie. Vidíš nejaký dôvod, prečo by sme to nemali robiť do 31. 12. 2004? § 10 ods. 3 dovstedajšieho zákona som mal ignorovať?

    Peter

    kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

    vždy sa rád niečo nové naučím ...viac kazisvet
    Magma

    Verlag teraz vydal článok na túto tému, ktorého vysledkom je, že síce (slovenskí) členovia týchto orgánov nie sú povinní platiť za členstvo v orgánoch a za odmenu v tomto orgáne, ale pokiaľ je toto ich jediný príjem, mal by sa na nich vzťahovať §11 ods. 2 nového zákona, t.j. mali by si platiť 14% sami z toho príjmu ak prevyšuje minimálnu mzdu.

    peter

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    § 11 ods.2 sa týka len poistencov, teda osôb, za ktorých by inak platil štát.

    Inak povedané, týka sa len občanov s trvalým pobytom na Slovensku - treba si to dať do súvisu s § 3, kde je definícia poistenca. Mimochodom presne o takomto prípade píšem aj v mojej knihe.

    Takže dávam za pravdu doc.Matlákovi, viď príspevok č.1 v tejto téme.

    kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

    vždy sa rád niečo nové naučím ...viac kazisvet
    Jozef

    asi sa tú knihu predsa oplatí zaobstarať. Všeto čo som doteraz čítal, bolio len citácie zákona, ktoré ale túto problematiku neriešili. A myslím si, že v Bratislave máme takých cudzincov, členov rôznych Boardov, veľa. A v zdravotných poisťovniach z toho majú hokej. Aj keď si osobne myslím, že zákon o zdravotnom poistení bude čoskoro novelizovaný, tada ka na ministerstve zdravotníctva nie sú padlí na hlavu. Aj keď podľa ich výtvorov by sme to mohli úspešne myslieť. Ale môžu sa aspoň vyhovoriť na poslancov, že to zmršili oni a na poslancom má asi každý z nás svoj názor.

    Peter

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Prosím Vás o radu, neviem, či som správne zaradila svoju otázku do témy, ak nie ospravedlňujem sa vopred. Snažila som sa nájsť tu na porade odpoveď na moju otázku ohľadom podania ročného zúčtovania poistného za predsedu SVB (alebo viac menej v jeho mene).
    Predseda SVB je samoplatiteľ (dobrovoľne nezamestnaná osoba). V roku 2005 poberal len odmenu za správu vo výške 5.440,- Sk mesačne. Žiadny iný príjem nemá (t.j. žiaden dôchodok, prípadne príspevky zo štátu) len túto odmenu. V septembri až decembri 2005 dosiahol tento príjem viac ako 13.000,- Sk t.j. musí si podať ročné zúčtovanie. Neviem sa zorientovať v tlačivách, vychádza mi, že musí vyplniť tlačivo C? Potrebuje od SVB nejaký doklad o tom, že dostával v tomto období odmeny? Prosím Vás o radu, ja som z tých tlačív zúfalá a nevieme, kam sa má zaradiť.
    Ďakujem vopred.
    GabiZ

    Zdravotné poistenie štatutárov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.