Zavrieť

Porady

Živnosť pre cudzinca

Môže si cudzinec-talian- vybaviť živnosť na Slovensku na reštauráciu,alebo doma a tu sa zaregistrovať? Ak áno stačí mu prechodný pobyt?
A ako je to podla Vás lepšie??? Ď.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

zk24 Pozri príspevok
Dakujem. Lebo studovala som to a zhanala informacie dost dlho a urobila som tak aj danove priznanie, a teraz ma niekto vypoklonkuje s tym, ze ked tomu nerozumiem, nech si to nastudujem, ze preco by mal byt rozdiel medzi Ukrajincom a Slovakom.

Tak clovek zapochybuje, hlavne ked je novacik.
Zuzka, ty už nie si žiaden nováčik, je to zrejmé z tvojich príspevkov. A vypoklonkovať sa nedaj, alebo ju v tom nechaj, čo už, ak nedá na druhých a hlavne na zákonné ustanovenia. Nie veľa účtovníkov sa stretáva so zahraničnými príjmami, cudzincami podnikajúcimi na našom území. Mala si to najprv pozrieť, dôvodiť. Ja som sa pred časom dosť začala zaujímať o príjmy dosiahnuté v zahraničí a ešte stále si pre istotu overujem, kým niečo vyrieknem. Aj teraz pri tvojej odpovedi. Človek nestačí všetko usledovať, či sa niečo nezmenilo.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Marína Pozri príspevok
Zuzka, ty už nie si žiaden nováčik, je to zrejmé z tvojich príspevkov. A vypoklonkovať sa nedaj, alebo ju v tom nechaj, čo už, ak nedá na druhých a hlavne na zákonné ustanovenia. Nie veľa účtovníkov sa stretáva so zahraničnými príjmami, cudzincami podnikajúcimi na našom území. Mala si to najprv pozrieť, dôvodiť. Ja som sa pred časom dosť začala zaujímať o príjmy dosiahnuté v zahraničí a ešte stále si pre istotu overujem, kým niečo vyrieknem. Aj teraz pri tvojej odpovedi. Človek nestačí všetko usledovať, či sa niečo nezmenilo.
Ja jej potrebujem vratit DPFO(B) za rok 2010, kedze mam iba typ B s pausalnymi vydavkami, a nemam k tomu podklady z PU, ziadna suvaha, vysledovka, nemam zaciatocne stavy, zavazky, pohladavky....

Dam dopyt na drsr.sk, aby som to mala cierne na bielom (to snad zaberie), a poslem jej to späť na podanie DDPFO.... asi
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zuzka, potom tu prilep, prosím, odpoveď z drsr.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Dobrý deň,

na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 36 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov, cit.: "Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku."

Z uvedeného ustanovenia zákona vyplýva, že zápisom fyzickej osoby do obchodného registra, ktorá podniká na území SR na základe živnostenského oprávnenia, jej vzniká povinnosť viesť podvojné účtovníctvo podľa platných opatrení MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania podvojného účtovníctva a zostavovať účtovnú závierku v zmysle § 17 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, ktorá obsahuje okrem všeobecných náležitostí tieto súčasti:
a) súvahu,
b) výkaz ziskov a strát,
c) poznámky.
Ustanovenie § 9 ods. 2 zákona o účtovníctve sa na túto účtovnú jednotku nevzťahuje, to zn. že nemôže viesť jednoduché účtovníctvo.

Ing. Alžbeta Kucková
OdPSPD


Váš dopyt:

Dobry den,

Zahranicna FO s trvalym pobytom mimo SR a mimo EU (Ukrajina) vykonava podnikatelsku cinnost na zaklade zivnostenskeho opravnenia na Slovensku. Tato FO je povinne zapisana do Obchodneho registra SR ako zahranicna fyzicka osoba.

Paragraf 9 Zákona o uctovnictve hovorí, ze: (citujem)

Uctovne sustavy:
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],

Chcela by som sa spytat, ci takato zahranicna FO spada pod vynimku podla odseku 2 pismeno b), a teda "fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3]".

Paragraf 1 Zákona o uctovnictve vymedzuje:
(1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva

1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu.

Moja otazka je:
Zahranicna FO zapisana v Obchodnom registri (s trvalym bydliskom mimo EU, s miestom podnikania na Slovensku so slovenskou zivnostou) je opravnena viest JU (pausalne vydavky) a teda ze spada pod vynimku z paragrafu 9, odsek 2, pismeno b), alebo je povinna viest podvojne uctovnictvo?

Dakujem.

S pozdravom

Zuzana K.
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Marína Pozri príspevok
Zuzka, potom tu prilep, prosím, odpoveď z drsr.
Takze p.uctovnicka neakceptuje ani list z drsr.sk a nebude to prerabat lebo ze nejaka vynimka a neviem co (odkaz cez Ukrajincov, ktori tomu nerozumeli). Tak som ich neprebrala a ostavaju u nej. Ak nepomoze list z DU, tak nepomoze uz nic asi.

Stale ale dufam ze mam pravdu
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

zk24 Pozri príspevok
.......................

Stale ale dufam ze mam pravdu
Zuzka, to vieš, že máš.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Marína Pozri príspevok
Zuzka, to vieš, že máš.
Nechapem takych ludi, ktori si budu tvrdit svoje aj ked ma v rukach list z danoveho uradu.

Ako sa da anonymne poslat danova kontrola?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

zk24 Pozri príspevok
Nechapem takych ludi, ktori si budu tvrdit svoje aj ked ma v rukach list z danoveho uradu.

Ako sa da anonymne poslat danova kontrola?

Nevymýšľaj, bude vedieť odkiaľ vietor fúka, i môže sa stať "aké požičaj, také vráť". Neboj, príde na psa mráz.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Marína Pozri príspevok

Nevymýšľaj, bude vedieť odkiaľ vietor fúka, i môže sa stať "aké požičaj, také vráť". Neboj, príde na psa mráz.
Robim si srandu...
Prisla som o dvoch klientov, co uz. ale aspon nebudem mat s nimi problemy
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

zk24 Pozri príspevok
Robim si srandu...
Prisla som o dvoch klientov, co uz. ale aspon nebudem mat s nimi problemy
Veď ja som pochopila.
0 0
Dašena O. Dašena O.

Dašena O. je offline (nepripojený) Dašena O.

živnostníčka-účtov.
Našla som túto tému, a mám podobný prípad. Občan ČR podniká na Slovensku na základe živnost.oprávnenia, kde je uvedené PODNIK ZAHRANIČNEJ OSOBY, s adresou podnikania na Slovensku. Nie je registrovaný na obchod.registri, môže viesť JU, a má také isté práva a povinnosti ako slov.občan podnikajúci na základe živnost.oprávnenia?
0 0
vierabk vierabk

vierabk je offline (nepripojený) vierabk

Prosím Vás, je u nás v podnájme cudzinec, ktorý má na tejto adrese prechodný pobyt.Ide si vybavovať živnosť a žiada od nás splnomocnenie ako majiteľov, aby si môhol tento prechodný pobyt uvádzať . Neviem kde si to mám overiť, preto sa obraciam na Vás či by ste mi neporadili.
0 0
nalynka nalynka

nalynka je offline (nepripojený) nalynka

...ale aj v pripade zahraničnej osoby, ktora pri registracii na DU napiše Cestne prehlasenie, že sa zdrzava na uzemi SR viac ako 180 dni v roku a DU taku osobu "berie" ako osobu s trvalym pobytom na uzemi SR a v tom pripade staci JU n
Naposledy upravil nalynka : 18.02.13 at 17:09 Dôvod: doplnenie
0 0
nalynka nalynka

nalynka je offline (nepripojený) nalynka

Re: Živnosť pre cudzinca
Prosím Vás, je u nás v podnájme cudzinec, ktorý má na tejto adrese prechodný pobyt.Ide si vybavovať živnosť a žiada od nás splnomocnenie ako majiteľov, aby si môhol tento prechodný pobyt uvádzať . Neviem kde si to mám overiť, preto sa obraciam na Vás či by ste mi neporadili.

Ano ZU urad si to vyžiaduje aby zahranicna osoba mala dovolenie za miestom pobytu mat aj adreu podnikania pre zahranicnu osobu
0 0
Lukáš Petraník Lukáš Petraník
Dobrý návod na zápis cudzinca / zahraničnej osoby do OR
0 0
Peterjaniga13 Peterjaniga13

Peterjaniga13 je offline (nepripojený) Peterjaniga13

Dobry deň, teda Ukrajinec, kt. podnika na základe živnostenského oprávnenia, a je zapísaný v Obchodnom registri, si môže po prehlásení na Daňovom úrade, že sa tu zdržiava viac ako 180 dní v roku, uplatniť aj paušálne výdavky, ako slovenský živnostník? Ďakujem
0 0
Peterjaniga13 Peterjaniga13

Peterjaniga13 je offline (nepripojený) Peterjaniga13

nalynka
...ale aj v pripade zahraničnej osoby, ktora pri registracii na DU napiše Cestne prehlasenie, že sa zdrzava na uzemi SR viac ako 180 dni v roku a DU taku osobu "berie" ako osobu s trvalym pobytom na uzemi SR a v tom pripade staci JU n
Dobry deň, teda Ukrajinec, kt. podnika na základe živnostenského oprávnenia, a je zapísaný v Obchodnom registri, si môže po prehlásení na Daňovom úrade, že sa tu zdržiava viac ako 180 dní v roku, uplatniť aj paušálne výdavky, ako slovenský živnostník? Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať