Zavrieť

Porady

Finančný spravodajca č. 3/1998

Pokyn Ministerstva financií SR k uplatňovaniu § 26 ods. 2 a § 33 zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov

Ministerstvo financií SR v záujme zabezpečenia jednotného postupu pri uplatňovaní § 26 ods. 2 a § 33 zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov oznamuje:
Čl. I
Podľa § 26 ods. 2 zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon") sú budovy a stavby bez ohľadu na vstupnú cenu vždy považované za hmotný majetok, ktorý je odpisovaný podľa zákona. Zaradenie do príslušnej odpisovej skupiny sa vykonáva podľa prílohy zákona „Zaradenie hmotného majetku a nehmotného majetku do odpisových skupín", pričom pre účely triedenia budov a stavieb ostáva i naďalej v platnosti vyhláška FŠÚ č. 124/1980 Zb. o jednotnej klasifikácii stavebných objektov a stavebných prác (JKSO).
Zákon nadväzuje na bývalú vyhlášku FMF č. 586/1990 Zb. o odpisovaní základných prostriedkov, ktorou bola všetkým organizáciám uložená povinnosť rozčleniť, najneskôr do konca roka 1992, kombinované technologické a stavebné celky, ktoré sa dovtedy evidovali a opisovali ako jeden základný prostriedok. Preto zákon s možnosťou vytvárania kombinovaných technologických a stavebných celkov po 1. 1. 1993 ani neuvažuje.
Vzhľadom na uvedené, všetky výrobné zariadenia voľne umiestnené v stavbách alebo aj pevne spojené so stavbou, ktoré slúžia na zabezpečenie technologického procesu, sú samostatnými technologickými zariadeniami a podľa § 26 ods. 2 zákona aj samostatnými hnuteľnými vecami (resp. súbormi hnuteľných vecí), ktoré sa odpisujú oddelene od stavieb (§ 31 resp. § 32 zákona).
Súčasťou stavby je všetko, čo k nej podľa jej charakteru a projektovej dokumentácie patrí. Súčasťou stavby podľa§ 33 zákona a § 120 Občianskeho zákonníka je aj vykonané technické zhodnotenie (nadstavby, prístavby, stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie).
1. Pre názornosť uvádzame niektoré príklady vybavenia stavby, ktoré sú jej súčasťou a odpisujú sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine:
1.1 Zdravotnotechnické inštalácie a zariadenia;
1.1.1 Vnútorný vodovod (potrubia a zariadenia na zvyšovanie alebo znižovanie tlaku vody, na akumuláciu vody, úpravu a filtráciu vody, poistné zabezpečovacie zariadenia)
1.1.2 Požiarny vodovod, potrubia, protipožiarne zariadenia, elektrická požiarna signalizácia (hydranty s výzbrojou, stabilné hasiace zariadenia, strojové vybavenie požiarnych čerpacích staníc, sprin-klerové a drenšerové zariadenia)
1.1.3 Zariadenia na ohrev, akumuláciu a úpravu pitnej vody (zásobníky, ohrievače, zásobné nádrže, výmenníky, cirkulačné čerpadlá, úpravne vody, poistné a zabezpečovacie zariadenia), okrem zariadení uvedených v bode 2.1
1.1.4 Plynové odberné zariadenia do 50 kW (domový a priemyselný plynovod, ktorý neslúži pre výrobné prevádzky), okrem zariadení uvedených v bode 2.2
1.1.5 Zostavy zdravotnotechnických zariaďova-cích predmetov (výtokové batérie, zariaďovacie predmety s príslušenstvom)
1.1.6 Vnútorná kanalizácia (potrubia a príslušenstvo, zariadenia proti spätnému prúdeniu odpadovej vody, prečerpávacie zariadenia)
1.2 Vykurovanie: rozvody ústredného vykurovania a vykurovacie telesá s príslušenstvom
Zariadenia kotolní a odovzdávacích staníc (kotly, výmenníky, zásobníky, vyrovnávače tlaku, čerpadlá, kompresory, expanzné nádoby, rozdeľovače a zberače, filtre, poistné a zabezpečovacie zariadenia v obytných domoch a budovách slúžiacich pre administratívu, školstvo atď.), okrem zariadení uvedených v bode 2.2
1.3 Vzduchotechnika: potrubia, distribučné prvky vzduchu, zariadenia pre teplovzdušné vykurovanie, teplovzdušné vetranie, klimatizáciu a odsávanie vzduchu v nevýrobných objektoch (ventilátory, ohrievače a chladiče vzduchu, zariadenia na tlmenie hluku)
1.4 Elektrické silové zariadenia a rozvody nízkeho napätia, umelé osvetlenie a bleskovody, okrem zariadení v bode 2.5
1.5 Elektrické oznamovacie zariadenia a rozvody (bežné rozvody a príslušenstvo pre telefón, rozhlas po drôte, časové zariadenia, spoločné televízne antény a elektrický vrátnik, zabudované rozvody počítačových sietí), okrem zariadení uvedených v bode 2.5
1.6 Zariadenia na vertikálnu a horizontálnu dopravu osôb a nákladu v nevýrobných objektoch
1.7 Rozvody technických a medicinálnych plynov, stlačeného vzduchu a technologických vôd v nevýrobných objektoch (napr. rozvod chladiacej vody pre klimatizáciu)
1.8 Plynové odberné zariadenia nad 50 kW pre zdroje tepla v nevýrobných objektoch (rozvod plynu a regulačné zariadenia pre plynové kotolne)
1.9 Potrubia a zariadenia na príjem, dopravu, zhromažďovanie a spracovanie tuhého domového odpadu
1.10 Izolácie stavebných konštrukcií, potrubí a technických zariadení všetkého druhu (tepelné, hlukové, hydroizolácie)
1.11 Zabudované interiéry vrátane šatňových, špajzových, predsieňových skríň a kuchynských liniek
1.12 Konštrukcie na upevnenie reklamných, informačných a propagačných zariadení a podobných zariadení
1.13 Zabudované umelecké diela v budovách
1.14 Obklady stien a stropov, stavebnicové inštalačné systémy
1.15 Okenice, mreže, rolety, žalúzie, markýzy, automatické dvere a vráta
2. Ďalej uvádzame príklady výrobných zariadení, ktoré sú samostatnými technologickými zariadeniami a v zmysle § 26 ods. 2 zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov aj samostatnými hnuteľnými vecami (resp. súbormi hnuteľných vecí) odpisovanými oddelene od stavieb podľa § 31 resp. § 32 cit. zákona, a to i napriek ich pevnému spojeniu so stavbou:
2.1 Zariadenia vodovodných čerpacích staníc, úpravní vody, čistiarní odpadových vôd
2.2 Zariadenia na výrobu, transformáciu a dopravu tepelnej energie v priemysle určené na priemyslovú výrobu tepla vrátane poľnohospodárstva a zariadení lokálnych kotolní v obytných nájomných domoch
2.3 Vzduchotechnické zariadenia pre zabezpečenie výrobného procesu
2.4 Zariadenia na výrobu a premenu elektrickej energie, transformačné stanice, meniarne, spínacie stanice, všetky náhradné a záložné zdroje elektrickej energie vrátane automatiky a akumulácie
2.5 Spoje, telekomunikácie a rádiokomunikácie (samotné zariadenia na prenos informácií pripojené na rozvodné siete, audiovizuálne zariadenia, telefónne ústredne, verejné telefónne stanice, ústredne pre rozhlas a časové zariadenia)
2.6 Zabezpečovacie zariadenia leteckej a železničnej dopravy, ako aj mestskej dopravnej siete
2.7 Stroje, zariadenia a potrubné systémy v priemyselnej výrobe (vrátane poľnohospodárstva), ktoré slúžia pre výrobu a obsluhu technologických procesov
2.8 Zariadenia a technológie nevyhnutné na zabezpečenie výrobného procesu (kalové, tukové, olejové, čpavkové a pod. hospodárstva, popolčekové a odsávacie zariadenia)
2.9 Skladové hospodárstva všetkých druhov vrátane regálov
2.10 Zariadenia pre mimoobjektovú dopravu a lanové dráhy vo výrobe
2.11 Zariadenia čerpacích staníc ropných produktov
2.12 Protipožiarne a zabezpečovacie zariadenia vo výrobe
2.13 Zariadenia pre vertikálnu a horizontálnu dopravu osôb a nákladov v technologických prevádzkach
2.14 Stroje a zariadenia skúšobní, laboratórií a dielní
2.15 Zariadenia chladiarní a mraziarní v osobitných priestoroch
2.16 Zariadenia stravovacích celkov
2.17 Informačné, reklamné a propagačné zariadenia
2.18 Zariadenia meteorologických staníc
2.19 Zariadenia práčovni, čistiarní a farbiarní
2.20 Mechanizované lávky na umývanie fasád a okien
2.21 Kovové konštrukcie ťažobných a vrtných veží a konštrukcie na obsluhu technologických zariadení
2.22 Účelové zariadenia, prístroje a mobilný nábytok stavieb občianskeho vybavenia (školstvo, zdravotníctvo, kultúra, šport, turistika, cestovný ruch...)
Čl. II
Výdavky na technické zhodnotenie sú v zákone definované ako výdavky na dokončené nadstavby, prístavby, stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie majetku.
Nadstavby, prístavby a stavebné úpravy sú definované vyhláškou FMTIR č. 85/1976 Zb. o podrobnejšej úprave územného konania a stavebnom poriadku nasledovne:
1. nadstavby - zmeny, ktorými sa stavby zvyšujú,
2. prístavby - zmeny, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a sú navzájom prevádzkovo prepojené s doterajšou stavbou
3. stavebné úpravy - zmeny, ktorými sa zachováva vonkajšie pôdorysné a výškové ohraničenie stavby, napr. prestavby, vstavby, podstatné zmeny vnútorného zariadenia, podstatné zmeny vzhľadu stavby.
Rekonštrukciami sa na účely zákona rozumejú najmä také zásahy do majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo zmenu technických parametrov, pričom za zmenu technických parametrov sa nepovažuje použitie iného materiálu s porovnateľnými vlastnosťami.
Modernizáciou sa na účely zákona rozumie najmä rozšírenie vybavenosti a použiteľnosti majetku o také prvky alebo predmety, ktoré tento majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku alebo môže ísť aj o samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok.
Od technického zhodnotenia je potrebné odlíšiť náklady na opravy a udržiavanie, ktoré sú daňovo uznanými výdavkami (nákladmi) v súlade s § 24 ods. 1 zákona a sú definované Opatrením MF SR č. 65/163/1994 zo dňa 17. 6. 1994, uverejnenom vo Finančnom spravodajcovi č. 11/1994 pod poradovým číslom 85, takto:
• opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebenie alebo poškodenie majetku za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu,
• udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebenie, predchádza sa jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady.
Rozdiel medzi technickým zhodnotením a opravou spočíva v tom, že technické zhodnotenie predstavuje zásadnú zmenu technických parametrov majetku, jeho účelu a použitia, rozšírenie príslušenstva. Opravou sa majetok uvedie do pôvodného stavu, v akom sa nachádzal v čase jeho obstarania, zamedzuje sa vzniku poškodenia, zabezpečuje sa plynulosť a bezpečnosť používania majetku, a to i napriek zabudovaniu kvalitatívne nových prvkov, ktoré však neovplyvňujú výkonnosť a spôsob využitia majetku.
Článok I odsek 1 a 2 tohto pokynu vypracovalo Ministerstvo financií SR za účinnej pomoci Prof. Ing. Jaroslava Valaška, CSc., vedúceho katedry technických zariadení Slovenskej vysokej školy technickej a Komory stavebných inžinierov. Za pomoc a spoluprácu im aj touto cestou ďakujeme.
Ing. Eva Šimková, v. r. generálna riaditeľka sekcie daňovej a colnej
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Finančný spravodajca č. 3/1998

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.