Zavrieť

Porady

povinnosť vypočítavať koeficient DPH

O koeficiente som si teraz čítala dosť príspevkov. Ale chcem vedieť len to - kedy vzniká povinnosť vypočítavať koeficient. Vôbec tomu nerozumiem, aj napriek tomu, že som si čítala zákon, a aj príspevky na porade. Má niekto čas mi to jednoducho vysvetliť?
Usporiadat
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

§ 49 Zákona o DPH:

(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.

To znamená, že ak si platiteľ DPH a predávaš tovar alebo služby z ktorých si povinná odvádzať DPH a zároveň vykonávaš činnosti oslobodené od dane podľa § 28 - 41 /viď odst.3/ si povinná podľa § 50 uplatňovať pomerné odpočítanie dane /koeficientovať/.

Napr. mám počítač, ktorý využívam aj na činnosti oslobodené od DPH aj na činnosti podliehajúce DPH, tak nemôžem pri jeho nákupe odpočítať celú DPH, ale koeficientujem.
Tiež platím za energie - to isté ako pri počítači.

Dá sa povedať, že celá réžia, ktorá súvisí s činnosťami oslobodenými od dane a činnosťami podliehajúcimi dani sa prepočítava koeficientom.
0 0
DELCO DELCO

DELCO je offline (nepripojený) DELCO

Prípady, kedy sa koeficient vypočítava sú viac menej jasne v zákone uvedené. Ide o prípady, keď svoje nákupy ku ktorým je uplatnená DPH použijete na činnosti, ktoré su od DPH oslobodené a zároveň aj na tie, pri ktorých Vám vzniká povinnosť odviesť daň. Nároka na odpočet Vám vzniká iba v pomernej čiastke (podľa výšky koeficientu).

Z otázky som však porozumel, že sa pýtate na čas, kedy sa koeficient vypočítava. Prvý krát keď takáto činnosť nastane. V tomto prípade určíte koeficient odhadom so súhlasom správcu dane §50 ods.3. Po skončení kalendárneho roka vypočítate ročný koeficient za celý tento rok a budete ho používať počas celého nasledovného roka.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dobrý den, nadviažem na temu.
Podnikateľ ktorý sa venuje výlučne predaju a prenajmu bytov sa stal platcom DPH pretoze dosiahol prijem 1500tis /JU/. Kedže inú činnosť nerobí, a táto je od dane oslobodená podľa par. 38, zo všetkých výdavkov týkajúcich sa jeho podnikania nemôže odpočítať DPH. Podotýkam že predáva a prenájima zatiaľ iba neplatičom. Nie som si istá či mám vypočítať koeficient alebo nie kedže nemám príjmy oslobodené a zároveň aj s povinnosťou odvodu. Či mám výdavky dávať celé do réžie aj v rátane DPH. Prosím poradte mi.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

certik Pozri príspevok
Podotýkam že predáva a prenájima zatiaľ iba neplatičom.
no neplatičom by som nič nepredala ani neprenajala....

Vážne: Ak prenajíma bytové jednotky len neplatiteľom DPH tak v takomto prípade nemôžeme hovoriť o koeficiente, pretože podnikateľ neuskutočňuje súčasne plnenia s daňou aj od dane oslobodené.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

certik Pozri príspevok
Dobrý den, nadviažem na temu.
Podnikateľ ktorý sa venuje výlučne predaju a prenajmu bytov sa stal platcom DPH pretoze dosiahol prijem 1500tis /JU/.
Postup pri dodaní a nájme je v par. 38 DPH.
Dodanie nehnuteľností.
Ak sa dodanie nehnuteľností usjutočnuje do 5 rokov od prvej kolaudácie, je oslobodené od dane. Platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie nehnuteľnosti nebude oslobodené. Rozhodnutie platiteľa DPH nie je v tomto prípade viazané na žiadne podmienky a to: kupujúci platiteľ, neplatiteľ DPH. (na rozdiel od prenájmu, kde je podmienka, kde pre neeplátcu bude nájom od dane oslobodený).
Ak sa dodanie uskutočňuje do 5 rokov od prvej kolaudácie, je dodanie nehnuteľností v režime DPH. Ak sa uskutočnia ´dalšie kolaudácie na nehnuteľnosti pre účely uplatnenie DPH (zdanenie, oslobodenie) do úvahy sa neberú.

Platiteľ DPH predáva nehnuteľnosť, kt. bola skolaudovaná v roku 2005. Dodanie nehnuteľnosti podlieha režimu DPH. Ide o dodanie nehnuteľnosti, čím vzniká daňová povinnosť. Dań 19%.

Platiteľ DPH predáva nehnuteľnosť skolaudovanú v roku 2000 a rozhodne sa:
- dodanie bude oslobodené od dane
- dodanie nebude oslobodené od dane bez ohľadu na to, či predávam plátcovi, alebo neplátcovi DPH

A teda, keďže predávate nehnuteľnosti, môže tota dodanie byť v režime DPH.

Prenájom nehnuteľností:
postup pri odpočítaní dane uplatní platiteľ dane-prenajímateľ podľa toho, komu prenajímate nehnuteľnosť:
- platiteľom-dań si môžete odpočítať v plnej výške
- neplatiteľom, kt. je oslobodený a teda nemôžeme odpočítať daň
- platiteľľomi neplatiteľom, pričom uplatnujem oba spôsoby- odpočítanie dane v pomernej výške.

pri nákupe tovarov a služieb člením tovary a služby:
- s možnosťou odpočítania
- bez možnosti odpočítania
- s možnosťou pomerného odpočítania dane (koeficient par. 50).

Udávate, že sa zaoberáte predajom a prenájmom nehnuteľností. Nevieme, či ich opravujete, robíte TZ......(bolo by potrebných viac info..)

V ramci svojho predmetu činnosti máte predaj a nájom, a ak by ste predaj nehnuteľnosti nepovažovali za oslobodený v horeuvedených podmienkach a bol by v režime DPH a uskutočňovali by ste nájom len pre neplátcov DPH, potom by ste počítali koeficient: Čím by ste realizovali ako platiteľ dane zdaniteľné obchody, pri kt. si môžete odpočítať daň (predaj) a zdaniteľné obchody (nájom), kt. je z odpočítania dane vylúčený.

Počítanie koeficientu by bolo určite pre Vás vyhodnejší spôsob, ako neuplatniť si žiadne odpočítanie dane.

Ermon uviedla jednu poznámočku, s kt. súhlasím, i keď ide o diskrimináciu neplátcov DPH. Žiaľ je to tak a veľa ľudí sa tým riadi.
Ale na druhej strane máte možnosť počítať koeficient, a radšej koeficient ako nič.

Rada: Začnite prenajímať i plátcom DPH, ked ste i vy.... (a vôbec stačí...)
Naposledy upravil betka : 11.08.07 at 11:49 Dôvod: zvýraznenie textu tučným
1 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dakujem za odpovede. Doplnim že nehnuteľnosti predávame a prenajímame iba neplatiteľom. Ak by som sa rozhodla že predaj bytu nebude oslobodený /to môžem aj ked predávam neplatiteľovi, t.z. že na kúpnej zmluve bude vyčíslená DPH/ a prenájom bude oslobodený /tam na výber nemám/, tak z Vasej odpovede vyplýva že by som mohla použiť koeficient a z plnení si DPH uplatniť pomernou časťou.
Takže prípadné opravy alebo TZ bytu, energie, telefon, PHM z tohoto všetkého si podla Vás môžem koeficientom DPH odpočítať. Neviem či som to správne pochopila.
Naposledy upravil certik : 11.08.07 at 13:43
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
e) predaja vratných fliaš s výnimkou tých, ktoré sa predajú z tuzemska do iného členského štátu alebo sa vyvezú na územie tretieho štátu.


Ano, správne ste pochopili.

A ak predávate túto nehnuteľnosť do 5 rokov, vždy ide o dodanie tovaru.

koef.=predaaj nehnuteľností/predaj nehnuteľností+ prenájom.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Takže ak by sme sa rozhodli, že predaj bytu bude oslobodené plnenie /pretože dan na vstupe je nízka a mali by sme dosť vysokú povinnosť platiť DPH/ tak koeficient nepočítam a DPH na vstupe účtujem do daňových výdavkov /JU/ podla zákona o dani z príjmu par. 19, odst. 3, písm.k a v daňovom priznani vyplnam iba riadok 6 /plnenia oslobodené bez možnosti odpočtu/. Pýtam sa takto "polopate" aby som mala istotu, že to robím správne.
Naposledy upravil certik : 12.08.07 at 06:40
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

ermon Pozri príspevok
no neplatičom by som nič nepredala ani neprenajala....

Vážne: Ak prenajíma bytové jednotky len neplatiteľom DPH tak v takomto prípade nemôžeme hovoriť o koeficiente, pretože podnikateľ neuskutočňuje súčasne plnenia s daňou aj od dane oslobodené.
Červeným som označil podľa mňa nesprávne pomenovaný problém pri koeficientoch.

Problém je v tomto: Platca dane nemôže odpočítať DPH zo vstupov, ktoré používa na zabezpečenie tržieb oslobodených od dane.

Z toho vyplýva, že niekto bude platiteľ DPH, ale neodpočíta ani korunu, lebo všetky tržby idú bez DPH, ale registráciu na DPH mať bude.

apo
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

apo, vôbec nechápem, čo som nesprávne pomenovala. Odpovedala som na konkrétnu otázku, nie na to, že niekto môže byť platiteľ DPH ale nemá nárok na odpočet ale registráciu mať bude...

len som odpovedala, že podnikateľ nebude DPH na vstupe prepočítavať koeficientom lebo nemá prečo, keďže má len oslobodené plnenia...

môžeš mi ešte raz vyvrátiť príp. vysvetliť, kde som zadávateľa /prísp. 4/ mylne informovala?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

ermon Pozri príspevok
apo, vôbec nechápem, čo som nesprávne pomenovala. Odpovedala som na konkrétnu otázku, nie na to, že niekto môže byť platiteľ DPH ale nemá nárok na odpočet ale registráciu mať bude...

len som odpovedala, že podnikateľ nebude DPH na vstupe prepočítavať koeficientom lebo nemá prečo, keďže má len oslobodené plnenia...

môžeš mi ešte raz vyvrátiť príp. vysvetliť, kde som zadávateľa /prísp. 4/ mylne informovala?
Až teraz poobede som sa dostal k Porade tak vysvetlím:

Cammino sa pýtala:
O koeficiente som si teraz čítala dosť príspevkov. Ale chcem vedieť len to - kedy vzniká povinnosť vypočítavať koeficient. Vôbec tomu nerozumiem, aj napriek tomu, že som si čítala zákon, a aj príspevky na porade. Má niekto čas mi to jednoducho vysvetliť?

V duchu jej otázky som upresnil formulácoiu odpovede tak, aby vedela kde je sever. Pýtala sa kedy vzniká povinnosť. Tak som podľa môjho chápania vzniku povinnosti počítania koeficientu dal taký text na odpoveď, ktorý odpovedá na otázku momentu vzniku povinnosti KOEFICIENTOVAŤ v DPH. Týmto monentom je existencia príjmov oslodobedných od dane.

Označením textu som nijako nespochybnil jeho správnosť. Ozaj som mal za cieľ vypichnúť to čo je prvé pri rozhodovaní či budú koeficienty alebo nie.

Ja osobne mám problém s koeficientami a žiaľ nik sa nechytá na odpoveď.

Pozdravujem všetkých Poraďákov.

apo
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

oukej apo, takže sa chápeme... ty si reagoval na otázku cammino, ja som pôvodne odpovedala certikovi http://www.porada.sk/510834-post4.html

Pozdravujem teda aj ja.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Zdravím, tiež neviem kedy mám začať počítať koeficient, nová s.r.o. platca DPH v septembri kúpila tovar a byt, ktorý chce následne predať bez DPH (par. 38). Ďalej kúpila DHIM a služby. Pri dodávkach, ktoré sa viažu k bytu som DPH neodpočítavala pri ostatných dodávkach áno. V septembri neuskutočnila žiadne dodanie tovaru (nepredala ani tovar ani byt). Kedy začnem počítač koeficient, už v septembri alebo až pri predaji bytu?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Kája. Pozri príspevok
Zdravím, tiež neviem kedy mám začať počítať koeficient, nová s.r.o. platca DPH v septembri kúpila tovar a byt, ktorý chce následne predať bez DPH (par. 38). Ďalej kúpila DHIM a služby. Pri dodávkach, ktoré sa viažu k bytu som DPH neodpočítavala pri ostatných dodávkach áno. V septembri neuskutočnila žiadne dodanie tovaru (nepredala ani tovar ani byt). Kedy začnem počítač koeficient, už v septembri alebo až pri predaji bytu?
ak si vieš pekne a hlavne jednoznačne oddeliť vstupy na také, kde si uplatníš plný nárok na odpočítanie (lebo nesúvisí s bytom)
a vstupy súvisiace s bytom, kde si naopak neodpočítaš prezieravo ani korunu, tak potom koeficient nebudeš počítať vôbec.
ALE
kedže už byt si kúpila, a robíš kroky k jeho predaju, tak asi máš vstupy, ktoré sú spoločné pre budúce plnenia (tovar a predaj bytu) Ako príklad môže byť telef.účet, PHM - pri jazdách autom, nájom s DPH (a je) na kanceláriu, v ktorej pôsobíš ap. Takže tieto dáš do skupiny pre budúci koeficient.
Koeficient ti vyjde ažv tom mesiaci (štvrťroku), v ktorom byt predaš.
=================
Ešte ťa chcem upozorniť, že ak nie si napr. realitka, a tento byt kúpiš a predáš ako jednorazovú akciu, považuje sa to za príležitostný predaj a s koeficientom sa vôbec nemusíš trápiť.
==================
vzhľadom na pokročilú hodinu sa nezaťažujem a svoje tvrdenia odcitovať príslušné §§ - príspevok upravím, ak bude treba, zajtra.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Kejka ďakujem, k bytu sa zatiaľ neviažu žiadnu spoločné vstupy, nakoľko s.r.o. ešte nemá ani telefón ani PHM, mne sa jedná o to či začnem počítať koeficient až vtedy keď ten byt predám, t.z. až v 4q. Podľa môjho názoru to nemôžem brať za príležitostný prevod nehnuteľnosti, nakoľko ten byt bol kúpený za účelom jeho predaja a je predpoklad, že sa to ešte zapakuje. Prosím ťa nevieš ako by som to mala účtovať, môžem to účtovať ako tovar a ostatné náklady na opravu bytu ako služby na príslušných analytikách?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Kája. Pozri príspevok
Kejka ďakujem, k bytu sa zatiaľ neviažu žiadnu spoločné vstupy, nakoľko s.r.o. ešte nemá ani telefón ani PHM, mne sa jedná o to či začnem počítať koeficient až vtedy keď ten byt predám, t.z. až v 4q. Podľa môjho názoru to nemôžem brať za príležitostný prevod nehnuteľnosti, nakoľko ten byt bol kúpený za účelom jeho predaja a je predpoklad, že sa to ešte zapakuje. Prosím ťa nevieš ako by som to mala účtovať, môžem to účtovať ako tovar a ostatné náklady na opravu bytu ako služby na príslušných analytikách?
A z čoho chcete úpočítať K?
Píšete, že ste kúpili byt na predaj=oslobodený (musí ale mať viac ako 5 rokov). Vstupy ktoré ste mali súvisiace s bytom, píšete že ste si neuplatnili DPH to je dobre. ďalej píšete, že nemáte také Fa, ktoré majú spoločné využitie pre byt aj ostatnú činnosť.
Podľa mňa by sa to mohlo počítať aj za príležitostné, k tomu je usmernenie, nesmie to byť velký objem peňazí k ostatným výnosom, nie je to vaša činnosť...
Teoreticky ma ako spoločná Fa napadá napr. Fa za telefó, resp. PHM ak ste to tam chodili pozerať. No ale K začnete rátať až to predáte ako oslobodené.

Prečo vlastne neuplatňujete daň s tých vstupov.? byt predáte asi až budúci rok, vy vôbec nemusíte dnes vedieť či s DPH alebo bez.ak tam bola DPH na vstupe a vy to predáte oslobodené tak to vysporiadate cez § 54-len byt.
Ale tie služby okolo by mohli zostať s DPH uznanou. Nič mi nekáže sa k nim vracať. Alebo sa mýlim. Opravte ma niekto.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Nadviažem na moje príspevky pred troma mesiacmi. Momentálne mám pred sebou danú s.r.o., ktorá ani v štvrtom kvartáli byt nepredala a predá sa až v novom roku. Ale už mám na vstupe faktúry za nájom a telefóny, ktoré sa viažu na neoslobodené plnenia ale viažu sa aj na budúce oslobodné plnenia. Mám nárok na plný odpočet z týchto služieb alebo nie? Ďakujem za radu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
máš tie oslobodené plnenia v IV.Q.2007?
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Nie nemám.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak máš iba plnenia s DPH a majetok používaš na dosahovanie príjmov, tak máš plný nárok na odpočítanie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať