Zavrieť

Porady

Doplatok do min. mzdy

Chcela by som aby mi niekto mohol uviesť príklad kedy je treba doplatiť zamestnancovi do min.mzdy., aby v prepočte na odprac.hodinu dosiahol sumu min.mzdového nároku, ďakujem
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
sonička,ak je pracovník odmeňovaný mesačnou mzdou pri stanovenom 40 hod.prac. čase a odpracoval celý mesiac napr. v októbri keď je FPČ 184 hodín - mu nemôžeš dať 7600/súčasný stav/ ale musíš dorátať tak ,aby mal na každú odpracovanú hodinu 43,70/súčasný stav/ čiže jeho mzda bude 8041.- Sk
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Na jednom skoleni k uctovnemu programu nas upozornovali, ze maju informacie z Inspektoratu prace k tejto problematike. Vraj doteraz nejako prehliadali, ak zamestnavatel neprehodnocoval mesacnu mzdu s ohladom na minimalnu hodinovu mzdu, ale planuju s "prehliadanim" skoncit. Ale odkedy??? neviem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.

No, tak toto je pre mňa veľmi prekvapujúce tvrdenie.
Zákonník práce a Zákon o minimálnej mzde takúto "konštrukciu" pripúšťajú?
Mohol by som sa dozvedieť , odkazmi na ktoré ustanovenia všeobecne záväzných predpisov dokážem zdôvodniť takýto výsledok?
Ďakujem.
__________________
Andrej
Aj na toho, kto je odmeňovaný mesačnou mzdou sa vzťahujú stupne náročnosti práce, a minimálny mzdový nárok je aj u mesačne odmeňovaných -hodinový (nehľadať logiku, je to v zákone). Môžu mať stanovené mesačné platy, ale ak má mesiac 22 alebo 23 pracovných dní, mali by dostať doplatok do minimálneho mzdového nároku (prípadne odmenu, osobné ohodnotenie a pod.)fficeffice" />

Zákon pricapím. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com<o:p></o:p>
Naposledy upravil Melnick : 01.08.07 at 14:50
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Andrej,viem,že Ty vieš .

Ja sa riadim §120 ZP
§ 120
Minimálne mzdové nároky
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdové zvýhodnenie za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín podľa odseku 1 sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe.

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy ustanovenej osobitným predpisom pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín a koeficienta minimálne mzdy,
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
evelien Pozri príspevok
Na jednom skoleni k uctovnemu programu nas upozornovali, ze maju informacie z Inspektoratu prace k tejto problematike. Vraj doteraz nejako prehliadali, ak zamestnavatel neprehodnocoval mesacnu mzdu s ohladom na minimalnu hodinovu mzdu, ale planuju s "prehliadanim" skoncit. Ale odkedy??? neviem.
Nielenže plánujú,oni už to robia a dokonca sa im nepáčilo ,keď v dvoch mesiacoch bola v prepočte hodinová mzda 43.69.Sk Od pokuty nás zachránilo práve to prepočítavanie do MMN v mesiacoch keď bolo viac hodín. Som po dvoch kontrolach za 5 rokov a bez pokuty. Takže neviem?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

endrju Pozri príspevok
Ešte raz sa opýtam:
Ktoré ustanovenie (ustanovenia) Zákonníka práce a (alebo) zákona o minimálnej mzde bolo (boli) prehliadané a už nebude (nebudú)?
Andrej, tiež by ma zaujímalo ako to s tým je. Ja som totiž už dávnejšie zistila, že program MRP - v DOS verzii ešte naposledy za rok 2005 túto skutočnosť "prehliadal". Mala som nastavené v parametroch kontrolu minimálnej mzdy - a nedorátaval mi v tomto roku ani predtým doplatok do min.mzdy, pokiaľ vyšla minimálna mzda - mesačná. Od 1.1.2006 to začalo fungovať už s prerátavaním na hodiny. Takže kto potom bude za to zodpovedný? Firma alebo softvéristi - pri veľkom počte zamestnancov sa nedá každého osobitne prepočítavať - na to je predsa softvér, aby túto prácu uľahčil a za tie peniaze sa možno predsa naň spoľahnúť, nie? Našťastie, my sme mali tiež kontrolu z inšpektorátu práce na mzdy - naposledy teraz v máji 2007 za rok 2006-2007 /a dosť podrobnú/ - a bolo všetko OK - tak by sme mohli mať chvíľku pokoj.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
endrju Pozri príspevok
Túto časť výpočtu som v našom programe "spáchal" tak dááááááávno, že jeho "detaily" som už stihol zabudnúť.
Dôvodom na zabudnutie je aj to, že moje pôvodné znalosti o výpočte doplatku do minimálnej mzdy sú "prekryté" hrubým nánosom iných podnetov spôsobených permanentným prísunom legislatívnych "noviniek" nielen zo slovenského, ale aj z českého parlamentu.

Bojím sa,že ten nános nás zachvíľu všetkých prerastie. Mne už sa pomaly nechce nič fixovať,pretože o pár dní zaznamenám aj tak zmenu a potom zmenu zmeny...................................
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Endrju, už ten program nechaj tak. Od septembra pre mesačne odmeňovaných bude platiť mesačný minimálny mzdový nárok.
0 0
Steranková Steranková

Steranková je offline (nepripojený) Steranková

Maja, kedže si už mala kontroly na mzdy a ja ich robím iba druhý mesiac, chcela by som sa poradiť, ohľadom doplatku do minim. mz. nároku.
V mesiaci jún 2007 mal zamestnanec odpracovaných 8 dní - program mi vypočítal VZ zo 7600 - 2893,- Sk
Dovolenka - 9 dní - 3191,- Sk
Dňa 25.06.2007 mal výstup.
Takže VZ pri mesač. mzde 7600,- je 2893+3191=6084,- Sk

Mzdárka , ktorá robila predo mnou si VZ prepočítavala takto 7600:21 prac. dní x 17 /8 odpracov+9 dovolenka/ - takže VZ by mal byť aspoň 6152,- Sk / podľa programu je to 6084,-/
Takže zmluvný plat , pri výpočte mzdy mu navýšila aspoň na 7800,- Sk / vtedy VZ je 2972 + 3191/ spolu 6163,- Sk.
Ktorý postup je správny? Lebo keď prepočítam VZ zo 7600,- za 8 odpracov dní čo je podľa programu 2893,- na hodinu je to 45,203125, tak načo navýšovať zmluvný plat?
A ako si mám prepočítať mzdu /pri mesačnej 7600/, keď má mesiac napr. 23 pracov. dní. Mám tiež navýšiť mzdu? Keď v programe začiarknem doplatok do minim. mzdy tak mi ho pri mesačnej, ak mal odpracovaný celý mesiac nedá. Ďakujem vopred všetkým za radu.Možno po roku práce zo mzdami, sa mi bude zdať tento problém smiešny, no každý raz začínal.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Steranková Pozri príspevok
Maja, kedže si už mala kontroly na mzdy a ja ich robím iba druhý mesiac, chcela by som sa poradiť, ohľadom doplatku do minim. mz. nároku.
V mesiaci jún 2007 mal zamestnanec odpracovaných 8 dní - program mi vypočítal VZ zo 7600 - 2893,- Sk doplatok nemusíš robiť. Tam bol zrejme priemer 45,20
Dovolenka - 9 dní - 3191,- Sk dovolenkový priemer bol zrejme 44,31,takže doplatok do minima pri minimálnej mzde 7600.- Sk robiť nemusíš.
Dňa 25.06.2007 mal výstup. Jeden deň mi tam nesedí. pretože 8 dní odpracovaných je do 12-teho,9 dní "D" je do 25-teho a ukončenie PP je dňom 26-teho.
Takže VZ pri mesač. mzde 7600,- je 2893+3191=6084,- Sk Áno

Mzdárka , ktorá robila predo mnou si VZ prepočítavala takto 7600:21 prac. dní x 17 /8 odpracov+9 dovolenka/ - takže VZ by mal byť aspoň 6152,- Sk / podľa programu je to 6084,-/ Myslím,že program Ti to vyrátal dobre,pretože dovolenkový priemer sa nemusí rovnať priemeru za odpracovanú hodinu.Takže zmluvný plat , pri výpočte mzdy mu navýšila aspoň na 7800,- Sk / vtedy VZ je 2972 + 3191/ spolu 6163,- Sk.
Ktorý postup je správny? Lebo keď prepočítam VZ zo 7600,- za 8 odpracov dní čo je podľa programu 2893,- na hodinu je to 45,203125, tak načo navýšovať zmluvný plat? Súhlas.
A ako si mám prepočítať mzdu /pri mesačnej 7600/, keď má mesiac napr. 23 pracov. dní. Mám tiež navýšiť mzdu? 7600 : počet odpracovaných hodín a rozdiel medzi 43,70 a výsledkom ak je nižší doplatiť. Keď v programe začiarknem doplatok do minim. mzdy tak mi ho pri mesačnej, ak mal odpracovaný celý mesiac nedá. Mne to program dovolí upraviť,len si musím upraviť nastavenie ,ale to už nie je o mzde ,ale o programe. Ďakujem vopred všetkým za radu.Možno po roku práce zo mzdami, sa mi bude zdať tento problém smiešny, no každý raz začínal.
.................................
0 0
Steranková Steranková

Steranková je offline (nepripojený) Steranková

Ďakujem pekne za radu. Na porade som prihlásená asi mesiac, no som prekvapená, koľko ľudí dokáže niekomu pomôcť, keď to súrne potrebuje.Všetci ste super. Vďaka.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac


porada.sk je najlepšia webová stránka na Slovensku (a ak aj nie na Slovensku, tak v Rači určite).
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Mám dotaz k tejto téme, keďže som nerobila tento prepočet mesačnej min.mzdy podľa §120, odprac.hod x min. hod mzda, chcela by som vedieť, či sa to dá nejako spätne opravit. V niektorej staršej porade na túto tému (neviem príspevok nájsť), niekto radil, aby doplatky za rok 2006, kt. neboli urobené, v roku 2007 boli zamestnancom zarátané ako odmeny, pretože prerábať mzdy 2006 by bolo dosť zložité. K tomu vyrobiť rozpis s výpočtom. Otázka je, či by bol možný takýto postup za mzdy 2006, anebo opraviť len 2007a modliť sa, aby kontrola na 2006 neprišla .
0 0
ambroska ambroska

ambroska je offline (nepripojený) ambroska

Dobrý deň,

chcem sa opýtať či doplatok do min. mzdy ide do VZ na SP ?

Min. VZ do SP a ZP sú dodržané

Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ambroska Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa opýtať či doplatok do min. mzdy ide do VZ na SP ?

Min. VZ do SP a ZP sú dodržané

Ďakujem
Áno, vstupuje do VZ pre odvody.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ahojte. Môžte sa mi niekto mrknúť na výpočet tejto mzdy :
Pracovný čas 38,75/ týždeň
Stupeň náročnosti práce : 2
Plánovaný počet hodín : 178,25
Odpracované : 228
Úkolová mzda : 9773
Časová mzda : 115
Príplatok za nadčas : 718
Príplatok za nočnú prácu : 746
Akým spôsobom zistím, či zamestnanec dosahuje min. mzdové nároky : mzda za prácu nadčas a príplatky za prácu nadčas a nočnú prácu sa tam nezarátavajú a ani hodiny nadčas. Budem mu počítať mzdu ako 9888:228 alebo 178,25?
V prvom prípade to bude vyzerať takto :
228x57,70=13156+718+746=14620.
Musím mu teda doplatiť 3268SK za každú odpracovanú hodinu?
A chcela by som sa ešte spýtať, či som použila správnú sadzbu min.mzdového nároku pre prac. čas 38,75, teda 57,70, keďže pani zo spoločnosti, od ktorej máme software stále operovala tým, že ako organizácia máme ustanovený 40 hod. čas a preto máme používať sadzbu 55,90, aj keď ja osobne nechápem aký to ma na to vplyv, keď má raz ustanovený v pracovnej zmluve týždenný pracovný čas 38,75, teda na hodinu 57,70. Ďakujem všetkým za rady a postrehy.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Aj keď síce neviem, či je tento výpočet správny, tiež by som rada vedela odpoveď na otázku, keďže sa stretávam s podobnými prípadmi. Ďakujem.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je teraz online Iveta Matlovičová

Marti.ka Pozri príspevok
Ahojte. Môžte sa mi niekto mrknúť na výpočet tejto mzdy :
Pracovný čas 38,75/ týždeň
Stupeň náročnosti práce : 2
Plánovaný počet hodín : 178,25
Odpracované : 228
Úkolová mzda : 9773
Časová mzda : 115
Príplatok za nadčas : 718
Príplatok za nočnú prácu : 746
Akým spôsobom zistím, či zamestnanec dosahuje min. mzdové nároky : mzda za prácu nadčas a príplatky za prácu nadčas a nočnú prácu sa tam nezarátavajú a ani hodiny nadčas. Budem mu počítať mzdu ako 9888:228 alebo 178,25?
V prvom prípade to bude vyzerať takto :
228x57,70=13156+718+746=14620.
Musím mu teda doplatiť 3268SK za každú odpracovanú hodinu?
A chcela by som sa ešte spýtať, či som použila správnú sadzbu min.mzdového nároku pre prac. čas 38,75, teda 57,70, keďže pani zo spoločnosti, od ktorej máme software stále operovala tým, že ako organizácia máme ustanovený 40 hod. čas a preto máme používať sadzbu 55,90, aj keď ja osobne nechápem aký to ma na to vplyv, keď má raz ustanovený v pracovnej zmluve týždenný pracovný čas 38,75, teda na hodinu 57,70. Ďakujem všetkým za rady a postrehy.
pokúsim sa ti poradiť, i keď k úplne presnej ovpovedei chýbajú určité údaje; pri výpočte doplatku do MM musíš v prvom rade vedieť, či je zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou alebo hodinovou mzdou; z príkladu mi to nie je úplne zrejmé, ak teda budem brať do úvahy, že je odmeňovaný hodinovou mzdou, tak postup pri výpočte doplatku do MM je nasledovný:
1.krok<o:p></o:p>
Vyplatená mzda zamestnanca sa zníži o sumy:mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdové zvýhodnenie za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí (teraz mzdová kompenzácia). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas - tak ako si aj uviedla.
Hrubá mzda v tvojom príklade mi vychádza 11 352 (9773 + 115 + 718 + 746), t.z. na účely výpočtu doplatku do MM budem brať do úvahy mzdu vo výške 9 888 Sk, pretože neviem z príkladu posúdiť, koľko bola mzda za prácu nadčas - tá sa tiež nezapočítava.
<o:p></o:p>
2. krok<o:p></o:p>
Zistená mzda sa vydelí počtom odpracovaných hodín, znížených o hodiny práce nadčas.
V tvojom príklade sú odpracované hodiny bez práce nadčas 178,25.
<o:p></o:p> 3. krok<o:p></o:p>
Takto zistená mzda v prepočte na hodinu sa porovná s výškou príslušného minimálneho mzdového nároku podľa stupňa náročnosti a určeného týždenného pracovného času, teda v tvojom prípade so sumou 57,70 Sk/hod.
Čiže 9 888 : 178,25 = 55,47 Sk

4.krok<o:p></o:p>
Zistený rozdiel sa prenásobí celkovým počtom zamestnancom odpracovaných hodín a táto suma sa pripočíta k celkovej dosiahnutej mzde zamestnanca.
Rozdiel predstavuje: 57,70 - 55,47 = 2,227 x 228 hod. = 508,44 Sk


Ak by šlo o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, tak by si mzdu 9 888 porovnávala s min.mzd. nárokom 9 720 Sk.
<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Naposledy upravil Iveta Matlovičová : 15.11.07 at 11:21 Dôvod: GRAMATIKA
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ďakujem za odozvu. Práve v tom je najväčší problém, že zamestnanec je odmeňovaný úkolovou mzdou a teda ja neviem koľko zarobil za normálny čas a koľko za prácu nadčas. Viem,že zarobil 9773 úkolovo a 115 časovka. T.z. môžem mu počítať týmto spôsobom ako ty /doplatok 508Sk/, keď neviem koľko zarobil za prácu nadčas, aby som ju odpočítala od mzdy na účely porovnania doplatku do min.mzdového nároku? Vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať