Zavrieť

Porady

Oprava spoločnej terasy

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v oblasti financovania opráv spoločnej terasy bytového domu. Situácia - V našom bytovom dome máme strechu, ktorá je súčasne terasou k jednému bytu. Táto strecha - terasa je evidovaná ako spoločné priestory bytového domu, ale prístup na nu je iba z jediného bytu a preto jej užívateľom je iba vlastník tohto konkrétneho bytu.
Terasu je nutné opraviť. Počula som, že existuje nejaký zákon o spolufinancovaní užívatela terasy na oprave nejakým pomerom, ktorý zohľadnuje, že terasa je spoločným priestorom( strecha) ale ako terasu ju užíva iba jeden majiteľ bytu zo 70 v bytovom dome. Viete mi prosím poradiť, kde by som takéto informácie našla?

Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Lientilka Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v oblasti financovania opráv spoločnej terasy bytového domu. Situácia - V našom bytovom dome máme strechu, ktorá je súčasne terasou k jednému bytu. Táto strecha - terasa je evidovaná ako spoločné priestory bytového domu, ale prístup na nu je iba z jediného bytu a preto jej užívateľom je iba vlastník tohto konkrétneho bytu.
    Terasu je nutné opraviť. Počula som, že existuje nejaký zákon o spolufinancovaní užívatela terasy na oprave nejakým pomerom, ktorý zohľadnuje, že terasa je spoločným priestorom( strecha) ale ako terasu ju užíva iba jeden majiteľ bytu zo 70 v bytovom dome. Viete mi prosím poradiť, kde by som takéto informácie našla?

    Ďakujem!
    Zákon o vlastníctve bytov a nebyt. priestorov v § 2 definuje niektoré pojmy, medi iným aj čo sú spoločné časti domu. Je tam aj spoločná terasa.

    Ako píšeš, tá terasa je spoločným vlastníctvom, teda nemá ju ten majiteľ bytu, ktoý má na ňu prístup, zapísanú ako príslušenstvo bytu. V tom prípade sú povinní všetci povinní podieľať sa na jej oprave (najmä ak je to zároveň spoločná strecha).

    Neviem o tom, že by nejaký zákon tak konkrétne upravoval povinnosť niekoho spolupodieľať sa na oprave spoločných zariadení domu . Hovorí o tom len vyššie uvedený zákon v § 10 ods. 1, kde stanovuje povinnosť vlastníkov prispievať do fondu opráv podľa ich spoluvlastníckeho podielu (pokiaľ sa nedohodnú inak):

    "(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak."

    Z tohto fondu sa potom hradia opravy spoločných častí domu, teda mala by sa aj oprava tej terasy/strechy.

    Ak tú terasu využíva len jeden spoluvlastník, malo by to byť na základe súhlasu ostatných vlastníkov. A tu by som videl priestor na rozumný kompromis.

    Strecha/terasa by sa opravila zo spoločných peňazí - fondu opráv. Tým že ju využíva iba jeden, mal by vlastne platiť nájomné za užívanie spoločného priestoru. Na vašom meiste by som mu navrhol, aby za tú terasu, čo užíva, platil do fondu príslušnú čiastku za m2, akú ste dohodli pre byty. Teda ak platíte 10 SK/m2 a terasa má 20 m2, tak bude mesačne prispeivať do fondu 200 SK. Tým pádom bude zabezpečené, že sa väčšou mierou bude podieľať na financovaní opravy strechy, lebo bude tvoriť fond za tú terasu. Pokiaľ na to nepristúpi, môžete mu pohroziť, že síce opravíte tú terasu/strechu tak aby nezatekala, ale lacnejším spôsobom. Teda tak, aby bola nepochôdzna. Tým by stratil možnosť využívať tú terasu, lebo by na ňu nemohol chodiť.

    Byť na jeho mieste, tak by som pristúpil na takú dohodu.
    Naposledy upravil Chobot : 10.08.07 at 09:55

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Strecha/terasa by sa opravila zo spoločných peňazí - fondu opráv. Tým že ju využíva iba jeden, mal by vlastne platiť nájomné za užívanie spoločného priestoru. Na vašom meiste by som mu navrhol, aby za tú terasu, čo užíva, platil do fondu príslušnú čiastku za m2, akú ste dohodli pre byty. Teda ak platíte 10 SK/m2 a terasa má 20 m2, tak bude mesačne prispeivať do fondu 200 SK. Tým pádom bude zabezpečené, že sa väčšou mierou bude podieľať na financovaní opravy strechy, lebo bude tvoriť fond za tú terasu. Pokiaľ na to nepristúpi, môžete mu pohroziť, že síce opravíte tú terasu/strechu tak aby nezatekala, ale lacnejším spôsobom. Teda tak, aby bola nepochôdzna. Tým by stratil možnosť využívať tú terasu, lebo by na ňu nemohol chodiť.

    Byť na jeho mieste, tak by som pristúpil na takú dohodu.
    __________________
    Ja mám vo viacerých domoch terasy, ktoré sú zároveň strechou bytu o poschodie nižšie a tento priestor je špecifikovaný ako spoločný priestor domu, z podmienkou využívania len vlastníkom príslušného bytu. Platenie za tento priestor neprislúcha v žiadnom prípade vlastníkovi dotknutého bytu. Ide tu o to, že terasa prislúcha na využívanie len jednému vlastníkov - nemusí mu spôsobovať problémy - zatekanie..., ale skôr spôsobuje problém bytu o poschodie nižšie. Preto je potrebné riešiť opravu terasy z FO.Ak berieme opravy balkónov sa tiež opravujú z FO a vlastníci za tieto tiež neprispievajú platbou, tak by to malo byť aj v tomto prípade.
    Pohrozenie v tomto prípade nepomôže.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    [quote=lubica_02;510678]Ak berieme opravy balkónov sa tiež opravujú z FO a vlastníci za tieto tiež neprispievajú platbou, tak by to malo byť aj v tomto prípade.
    quote]

    Ale aj za balkóny sa platí do fondu opráv. A balkón je súčasťou bytu.

    Nevravím, že musí zo zákona prispievať, ale poukazujem na fakt, že využíva sám spoločný priestor domu a preto by mohli ostatní vlastníci za to niečo požadovať. Tiež by som nesúhlasil, keby si niekto v spoločnej kočíkarni zriadil pre seba dieľňu a ostatným by znemožnil tam prístup.

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    S tou kočíkárňou úplne súhlasím,ale pri odpredaji do osobného vlastníctva - boli o tomto prípade určite oboznámení. Čo sa týka balkónov, nie sú zahrnuté do podlahovej plochy bytu, teda vlastníci neplatia za balkón do FO.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lubica_02 Pozri príspevok
    S tou kočíkárňou úplne súhlasím,ale pri odpredaji do osobného vlastníctva - boli o tomto prípade určite oboznámení. Čo sa týka balkónov, nie sú zahrnuté do podlahovej plochy bytu, teda vlastníci neplatia za balkón do FO.
    Nemusí ísť o odpredaj do osobného vlastníctva. Jednoducho niekto by chcel využívať spoločný preistor pre individuálne účely. Tak si nemôže ten priestor svojvoľne zobrať. Musia s tým súhlasiť ostatní. A či budú za to neičo požadovať alebo nie, je na nich.

    Aj keď sa prenajíma časť strechy, tak za určité nájomné. Keby to bolo u nás, tak by som presadzoval, aby za tú terasu niečím prispievali (pokiaľ tá terasa nie je súčasťou ich bytu, ale je to vyslovene spoločný priestor).

    Prípadne tak by som sa opýtal - na základa čoho využíva tú terasu, ak mu nepatrí? Len preto, že prístup na ňu je z jeho bytu?

    U nás sú tiež také terasy, ale pokiaľ byty boli služobné (teraz sú už všetky odpredané), tak firma - majiteľ dal spraviť tie terasy ako nepochôdzne strechy (bolo to lacnejšie). Po odkúpení bytov niektorí vlastníci, ktorí mali prístup na takéto teray, chceli, aby sa z fondu spravili tie terasy pochôdznymi. Vtedy sa ostatní vlastníci zhodli, že pokiaľ tie terasy chcú využívať, tak si uch musia spraviť pochôdznymi sami na vlastné náklady. Strecha je relatívne nová a je v dobrom stave, preto nie je dôvod zasahovať do nej alebo opravovať ju zo spoločných peňazí. Bola to len iniciatíva tých majiteľov. Ani jeden si ju neupravil.

    hrvat je offline (nepripojený) hrvat

    hrvat
    lubica_02 Pozri príspevok
    Čo sa týka balkónov, nie sú zahrnuté do podlahovej plochy bytu, teda vlastníci neplatia za balkón do FO.
    Vlastníci platia do Fondu podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu uvedeného na Liste vlastníctva a v ňom je zahrnutá aj plocha balkónu. Teda vlastníci sú podľa zákona povinní platiť do fondu aj za balkón.

    zivan je offline (nepripojený) zivan

    ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac zivan
    Bohužiaľ plocha balkónu obvykle nebola a nie je zohľadňovaná pri určovaní spoluvlastníckeho podielu, pretože balkón sa paradoxne nepovažuje za súčasť bytu, aj keď ho môže využívať len jeden vlastník. Preto dva úplne rovnaké byty v tom istom dome s rovnakou podlahovou plochou, avšak jeden s balkónom a druhý bez balkónu, majú na liste vlastníctva rovnaký spoluvlastnícky podiel. Predávali sa dokonca za rovnakú cenu a podľa zákona majú prispievať do FO rovnakou čiastkou.

    Je to zjavne nespravodlivé, a preto jediným legálnym východiskom je zriadiť si účtovne mimo FO aj osobitný fond, nazvime ho napr. "Fond údržby balkónov" a do neho by mali podľa odsúhlaseného kľúča prispievať len vlastníci balkónov.

    My v našom SVB to riešime tak, že je to v rovnakej sadzbe ako sa prispieva do FO samozrejme úmerne podľa plochy balkónu.

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Prekontrolovala som si LV z viacerých domov,ale plochy balkonov nie sú zahrnuté v spoluvlastníckom podiele.
    Opravy balkónov prikazuje zákon opravovať z FO,ak sa vlastníci dokážu dohodnúť ako píše zivan je to O.K. , ale nie všade sa to podarí .

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Chobot, ja uznávam,že používanie terasy len 1 vlastníkom je nepravodlivé,ak sa jedná o platenie do FO a znášanie nákladov na opravu . Neviem, či by sme všetci súhlasili,ak by sme v takomto byte bývali,aby tento priestor bol upravený ako nepochôdzny,len preto, lebo je prístupný z bytu.Čo sa týka opravy týmto spôsobom, je určite menej trvácny a kvalitný ako ked sa vykoná dôkladná oprava vrátane dlažby . Vlastník, ktorý býva pod týmto priestorom má znášať zatekanie do bytu len preto,aby nemohla byť terasa využívaná vlastníkom bytu,ktorí vlastne za to nemôže?
    Neviem,nepamätám si zákon podľa ktorého bolo takto definované znášanie nákladov predložené pri odpredaji bytov.

    hrvat je offline (nepripojený) hrvat

    hrvat
    zivan Pozri príspevok
    Bohužiaľ plocha balkónu obvykle nebola a nie je zohľadňovaná pri určovaní spoluvlastníckeho podielu, pretože balkón sa paradoxne nepovažuje za súčasť bytu, aj keď ho môže využívať len jeden vlastník. Preto dva úplne rovnaké byty v tom istom dome s rovnakou podlahovou plochou, avšak jeden s balkónom a druhý bez balkónu, majú na liste vlastníctva rovnaký spoluvlastnícky podiel. Predávali sa dokonca za rovnakú cenu a podľa zákona majú prispievať do FO rovnakou čiastkou.

    Je to zjavne nespravodlivé, a preto jediným legálnym východiskom je zriadiť si účtovne mimo FO aj osobitný fond, nazvime ho napr. "Fond údržby balkónov" a do neho by mali podľa odsúhlaseného kľúča prispievať len vlastníci balkónov.

    My v našom SVB to riešime tak, že je to v rovnakej sadzbe ako sa prispieva do FO samozrejme úmerne podľa plochy balkónu.
    Máš pravdu, plocha balkónu nie je započítaná v spoluvlastníckom podieli bytu.
    Teda opravujem že Lubica mala pravdu a do FPUO sa neplatí za balkón, lodžiu, či terasu. Je to trochu ale problém, pretože balkón nie je spoločná časť domu, podľa kúpnych zmlúv alebo zmlúv o prevode je súčasťou vlastníctva vlastníka bytu. Môže byť veľkostne rôzna a preto nie je spravodlivé financovať prípadné opravy z FPUO, kde prispievajú všetci vlastníci podľa svojho spoluvlastníckeho podielu, naviac ak balkón skutočne slúži len ku prospechu kontrétneho vlastníka. Mal by som probém podporiť takéto uznesenie na schôdzi domu.

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Zákon stanovil opravu balkónov možno z dôvodu poškodzovania bytu o poschodie nižšie a z dôvodu bezpečnosti,viacerí vlastníci nemali záujem a snahu vykonať opravu balkóna na vlastné náklady, z dôvodu,že im nespôsoboval žiadne problémy. Nie je domyslené zákonom,ako k tomuto prídu vlastníci bez balkónov,sú to najviac aj tí čo bývajú na prízemí a opravy balkónov ako aj výťahov znášajú z FO, platby do FO sú rovnaké pre každého a majú potom pocit krivdy.

    Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

    Ofélia
    Chcela by som sa zapojiť do tejto témy. Máme 32 bytov z toho len prízemne byty 8 nemajú balkón, balkóny máme závesené na panely, ozyvaju sa mnohý vlastníci o výmene balkónov. Nemáme ich zahrnuté v zmluvách ani ako naše vlastníctvo ani ako spoločné priestory. Ani v zákone 268 /2007 sa nič nepíše o balkónoch. Môžeme si ich výmenu uplatňovať cez FO? Čí je vlastne ten balkón, keď ani môj ani spoločný a pritom ho využívam, len ja.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    dadina Pozri príspevok
    Chcela by som sa zapojiť do tejto témy. Máme 32 bytov z toho len prízemne byty 8 nemajú balkón, balkóny máme závesené na panely, ozyvaju sa mnohý vlastníci o výmene balkónov. Nemáme ich zahrnuté v zmluvách ani ako naše vlastníctvo ani ako spoločné priestory. Ani v zákone 268 /2007 sa nič nepíše o balkónoch. Môžeme si ich výmenu uplatňovať cez FO? Čí je vlastne ten balkón, keď ani môj ani spoločný a pritom ho využívam, len ja.
    Myslím že v zákone sa píše o balkónoch a to v paragrafe 10:

    "(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

    A hlavne si treba prečítať aj ostatné príspevky o balkónoch.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.