Zavrieť

Porady

Danovy domicil?

Zdravim, riesim celkom pre mna akutny problem - danovy domicil.

info: mam trvaly pobyt na Slovensku, prechodny pobyt vydany Policii CR (na zaklade dlhodobeho pracovneho vztahu - plny pracovny uvazok), dlhodobo sa zdrzujem v CR (360 dni do roka), staly byt v CR a v CR mam uzsie osobne a hospodarske vztahy (tzv stredisko zivotnych zaujmov)

podla zakona som nasiel nasledujuce:

Podľa § 1 ods. 2 zákona o dani z príjmov medzinárodná zmluva má prednosť pred týmto zákonom.

Konkretne podľa "Úplné aktuálne znenie zákona o dani z príjmov 595/2003 Z.z. účinnosť od 1.1.2007":
"(2) Medzinárodná zmluva, ktorá bola schválená, ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom (ďalej len medzinárodná zmluva ), má prednosť pred týmto zákonom."

Dle "Sbírka mezinárodních smlouv č. 100/2003", čl. 4, od. 1:

"1. Výraz „rezident smluvního státu“ označuje pro účely této smlouvy každou osobu, která je podle právních předpisů tohoto státu podrobena v tomto státě zdanění z důvodu svého bydliště, trvalého pobytu, místa vedení nebo jakéhokoli jiného podobného kritéria, a rovněž zahrnuje tento stát a jakýkoliv nižší správní útvar nebo místní úřad tohoto státu. Tento výraz však nezahrnuje žádnou osobu, která je podrobena zdanění v tomto státě pouze z důvodu příjmu ze zdrojů v tomto státě nebo majetku tam umístěného.
2 Jestliže fyzická osoba je podle ustanovení odstavce 1 rezidentem obou smluvních států, bude její postavení určeno následovně:
a) předpokládá se, že tato osoba je rezidentem pouze toho státu, ve kterém má k dispozici stálý byt; jestliže má k dispozici stálý byt v obou státech, předpokládá se, že je rezidentem pouze toho státu, ke kterému má užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmů);
b) jestliže nemůže být určeno, ve kterém státě má tato osoba středisko svých životních zájmů nebo jestliže nemá k dispozici stálý byt v žádném státě, předpokládá se, že je rezidentem pouze toho státu, ve kterém se obvykle zdržuje;
c) jestliže se tato osoba obvykle zdržuje v obou státech nebo v žádném z nich, předpokládá se, že je rezidentem pouze toho státu, jehož je státním příslušníkem;
d) jestliže je tato osoba státním příslušníkem obou států nebo žádného z nich, upraví příslušné úřady smluvních států tuto otázku vzájemnou dohodou.
3. Jestliže osoba, jiná než osoba fyzická, je podle ustanovení odstavce 1 rezidentem obou smluvních států, předpokládá se, že je rezidentem pouze toho státu, v němž se nachází místo jejího hlavního vedení."


Voľný výklad dle Ministerstva zahraničních věcí: "Příslušnost daňových orgánů ČR a SR je dána bydlištěm rezidenta. V případě, že má rezident stálý pobyt na území jak ČR, tak i SR, bude považován za rezidenta v tom státě, ke kterému má užší osobní a hospodářské vztahy (tzv. středisko životních zájmů)."

ak to spravne chapem, tak mam danovy domicil v CR, spravne? dalsia otazka - kde ziskam o tom potrvdenie?

dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Podáš žiadosť o potvrdenie daňového domicilu(DD) na FÚ,........ ďalej v príspevku
    http://www.porada.sk/439630-post36.html
    Ak Ti FÚ potvrdí daňovú príslušnosť, celosvetové príjmy budeš zdaňovať v ČR.
    Potvrdenie o DD predložíš DÚ v SR pri prípadnej výzve na podanie daň.priznania v SR.
    Naposledy upravil Marína : 20.08.07 at 10:06 Dôvod: formálna úprava

    macher je offline (nepripojený) macher

    macher
    Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved

    Este par hlupych otazok, ci som spravne pochopil...

    Ziadost o DD davam na FU v Brne, ano? Je na to nejake tlacivo? Googlil som asi 20min, ale nic rozumne som nenasiel
    človiečik Vladimír Ozimý
    macher Pozri príspevok
    Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved

    Este par hlupych otazok, ci som spravne pochopil...

    Ziadost o DD davam na FU v Brne, ano? Je na to nejake tlacivo? Googlil som asi 20min, ale nic rozumne som nenasiel
    podľa mňa všetko rieši finančný úrad praha 1 - aj potvrdenie domicilu

    macher je offline (nepripojený) macher

    macher
    som teraz volal na DU v Brne, presne som popisal co mam, aky je moj status

    mam doniest
    1, potvrdenie o prechodnom pobyte (tu knizku co vydava policia cr)
    2, "nieco" co dokazuje, ze tu pracujem, tzn zmluva, vyplatne pasky, atd
    3, 100kc kolok

    pytal som sa ako dlho trva vystavenie danoveho domicilu, v jednoznacnych pripadoch do druheho dna, inak max do tyzdna... v specialnych do mesiaca

    za chvilu tam idem osobne, tak potom napisem skusenosti

    macher je offline (nepripojený) macher

    macher
    prave som sa vratil z danoveho

    v podatelni som dostal formular, vyplnil ziadost, zaplatil 100kc kolok, doplnil som kopiu pobytu (vyplatne pasky od zamestnavatela ani nechceli, nakolko som v db) a zajtra sa mam uz pre hotove potvrdenie stavit

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    macher Pozri príspevok
    prave som sa vratil z danoveho

    v podatelni som dostal formular, vyplnil ziadost, zaplatil 100kc kolok, doplnil som kopiu pobytu (vyplatne pasky od zamestnavatela ani nechceli, nakolko som v db) a zajtra sa mam uz pre hotove potvrdenie stavit
    Nepamätáš si ako sa ten formulár volal ?

    macher je offline (nepripojený) macher

    macher
    Johanka Pozri príspevok
    Nepamätáš si ako sa ten formulár volal ?
    bohuzial, uz si nepamatam... nejaky ten piatok to bolo uz

    Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

    Martina CF
    Prosím Vás týka sa to aj zamestnancov slovenskej firmy, ktorí sú vyslaní na práce v ČR?

    Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

    Martina CF
    Martina CF Pozri príspevok
    Prosím Vás týka sa to aj zamestnancov slovenskej firmy, ktorí sú vyslaní na práce v ČR?
    Pomôže mi s tým niekto?

    -Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

    -Dana-
    Ak firma vyšle zamestnancov do ČR, neznamená to, že zamestnanci majú hneď daňový domicil ČR. Ich príjem by však podliehal zdaneniu v ČR, ak by sa tam zdržiavali dlhšie ako 183 dní počas 12-mesačného obdobia, prípadne ak firma, ktorá ich vyslala má v ČR stálu prevadzkáreň. Ak z týchto dvoch podmienok nie je splnená ani jedna, príjem budú mať zdanený iba u nás.
    Ak by príjem podliehal zdaneniu v ČR, lebo tam napr. zamestnanci budú dlhšie ako 183 dní, musia si ešte aj u nás podávať DP a daň zaplatená v ČR sa im potom započíta /nemusí však v plnej výške/.

    Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

    Martina CF
    -Dana- Pozri príspevok
    Ak firma vyšle zamestnancov do ČR, neznamená to, že zamestnanci majú hneď daňový domicil ČR. Ich príjem by však podliehal zdaneniu v ČR, ak by sa tam zdržiavali dlhšie ako 183 dní počas 12-mesačného obdobia, prípadne ak firma, ktorá ich vyslala má v ČR stálu prevadzkáreň. Ak z týchto dvoch podmienok nie je splnená ani jedna, príjem budú mať zdanený iba u nás.
    Ak by príjem podliehal zdaneniu v ČR, lebo tam napr. zamestnanci budú dlhšie ako 183 dní, musia si ešte aj u nás podávať DP a daň zaplatená v ČR sa im potom započíta /nemusí však v plnej výške/.
    No zdržujú sa tam samozrejme viac ako 183 dní v roku. To znamená, že ich príjem podlieha zdaneniu v ČR a je v poriadku, že v mesiaci január mali všetci zamestnanci výplaty o cca. 2 500 Sk nižšie?
    Je možné to následne v roku 2009 vysporiadať na základe podania daňového priznania za rok 2008? A sú títo zamestnanci povinní registrovať sa na Finančnom úrade ako daňový domicil (podotýkam, že v ČR nemajú ani trvalý ani prechodný pobyt, pracovné zmluvy majú uzavreté so slovenskou firmou)?
    Budú musieť podávať daňové priznanie aj v ČR? Alebo len na Slovensku?
    Naposledy upravil Martina CF : 19.02.08 at 12:32

    Martina CF je offline (nepripojený) Martina CF

    Martina CF
    A ešte jedna otázka. Je možné, že odvody títo zamestnanci platili v zmysle slovenských zákonov a daň platili v zmysle českých zákonov?

    continuity je offline (nepripojený) continuity

    continuity
    Dobry den,

    tak som si vybavovala Danovy domicil v CR (FU Praha 6).

    par informacii:
    - vybavuje miestne prislusny financni urad (podla prechodneho pobytu)
    - potrebujete:
    - Potvrdenie o prechodnom pobyte
    - Pracovnu zmluvu alebo potvrdenie od zamestnavatela
    - 100 czk kolok

    - dalej sa vyplni tlacivo, ktore posudzuje rezitenciu podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanienia, takze su tam otazky na staly byt, manzela alebo manzelku, deti a pod. a kde sa danovnik zdrziaval (ja som prisla priamo na oddelenie registracie danovnikov a tam sa to vsetko riesilo - ziadna podatelna).
    - ja som tehotna s Cechom, nie som vydata a zijem v CR a chcem tu aj zostat - to som tam este uviedla a stacilo. Pani to vybavila na pockanie a vysledkom je viacjazycne tlacivo, ktore potvrdzuje danovu prislusnost k CR podla medzinarodnej zmluvy za rok 2008.
    - volala som na Slovensky danovy urad a tam mi povedali, ze staci dodat to tlacivo a vraj si mozem uplatnit odpocitatelnu polozku (mam na SR prijmy z prenajmu). ak mi to vyjde radsej tam zajdem osobne, aby som nemusela riesit dane a cestovat s novorodencom. hodim sem zasa info ako som dopadla.

    chcem sa spytat, mozem si naozaj uplatnit tu odpocitatelnu polozku, ak mam prijmy len z prenajmu a som CR danovy rezitent? zle sa mi tu hlada v akej vyske (viem, ze to zavisi od vysky prijmu)

    dakujem vam pekne

    edit: (aha, tak uz som to nasla), ze mozem.
    Naposledy upravil continuity : 04.02.09 at 12:10 Dôvod: odpoved som ciastocne nasla ;)

    stan013 je offline (nepripojený) stan013

    lexa, harabin, meciar, fico, dzurinda, slota.. vsetko su to narodne poklady, mali by sme ich mumifikovat.. cim skor, tym lepsie - padla otazka, ze ci zaziva? tu odpovedam, ze to by som nechal na odbornikoch, kazdopadne ale do konca kalendarneho roka https://www.youtube.com/watch?v=88f7MHLtS00 ...viac stan013
    Dobrý deň,

    VEĽMI by som vám bol vďačný za váš názor;

    Ak som držiteľom slovenského ŽL, ale všetky príjmy budem mať z územia iného štátu - ČR (takže podľa medz. zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia mám daňový domicil v ČR - všetky príjmy z ČR, stály byt, stredisko záujmov, všetko v ČR......), tak som povinný podať DP aj na SK, resp. - budem na SK dodaňovať (v ČR sú výhodnejšie podmienky pre ŽL, ako na SK)?

    Príjemný zvyšok dňa,

    Stan

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.