Zavrieť

Porady

Turkestánsky brest - zivy plot

jks jks

jks je offline (nepripojený) jks

Dobrý večer,
chcela by som sa opýtať, či má niekto už nejaké skúsenosti s turkestánskym brestom /"zázračný živý plot"/. Ponuka na internete je veľmi lákavá, no stále mám pocit, že to nemôže byť až také úžasné, resp. že existujú aj určité nevýhody tejto rastliny.
Naposledy upravil arizona : 02.05.13 at 16:46
Usporiadat
Kuzelnicka Kuzelnicka

Kuzelnicka je offline (nepripojený) Kuzelnicka

som kuzelnik bezneho zivota:))) ...viac
Dala som si vygooglovat Turkestánsky brest a nic mi nenaslo ale slovne spojenie "zázračný živý plot" ano...sranda...
Ak som spracvne pochopila tak je to Ulmus pumila, brest drobnolisty a ten pestujem doma ale nie ako zivy plot ale ako bonsaj. Je naozaj nenarocny ale zeby narastol 3metre behom 2 rokov s ami verit nechce.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
jks jks

jks je offline (nepripojený) jks

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Možno to skúsim risknúť a o dva roky pošlem do porady fotky 2-m plotu alebo len zosušené papeky.
Ďakujem
0 0
fusta fusta

fusta je offline (nepripojený) fusta

Ten turkestánsky brest má celý latinský názov ulmus pumila celer. Tiež som sa na neho pýtal priateľa botanika, ktorý pracuje v botanickej záhrade v Ke. Priznal sa, že som ho zaskočil, lebo o tomto strome nič nevedel, ale sľúbil, že mi to v krátkej dobe zistí, čo je na tom pravdy, teda na tom rýchlom raste. Až bude niečo mať, dám to tu na vedomie.
0 0
jks jks

jks je offline (nepripojený) jks

Ďakujem veľmi pekne za ochotu. Ja som to potom ešte hľadala aj inde na internete a zistila som, že ho ponúkajú na stránkach v Maďarsku a v Rumunsku. A neviem čo si mám myslieť. Dúfajme, že Váš známy nám to objasní.

Dobrý deň
0 0
LaM LaM

LaM je offline (nepripojený) LaM

Ja som to našiel vo wikipedii, keď volakto vie aspoň trošku po anglicky ten to pochopí.

http://en.wikipedia.org/wiki/Siberian_Elm vyzerá to tak, že na tej stránke píšu pravdu, len pravopis nepoznaju. Turkestan je po slovensky správne Turkmenistan, skúsim ich na to upozorniť.
Vyzera to tak, že povodne je to dosť veľký strom (to píšu aj na Maďarskej stránke), a toto je nejaká dopestovaná odroda pre živý plot.

Myslím, že ja si tých 25 kusov objednám, uvidím čo bude. Ak už volakto máte skúsenosti s jednaním odpovedzte prosím.
0 0
LaM LaM

LaM je offline (nepripojený) LaM

LaM Pozri príspevok
Ja som to našiel vo wikipedii, keď volakto vie aspoň trošku po anglicky ten to pochopí.

http://en.wikipedia.org/wiki/Siberian_Elm vyzerá to tak, že na tej stránke píšu pravdu, len pravopis nepoznaju. Turkestan je po slovensky správne Turkmenistan, skúsim ich na to upozorniť.
Vyzera to tak, že povodne je to dosť veľký strom (to píšu aj na Maďarskej stránke), a toto je nejaká dopestovaná odroda pre živý plot.

Myslím, že ja si tých 25 kusov objednám, uvidím čo bude. Ak už volakto máte skúsenosti s jednaním odpovedzte prosím.

Už to mam, jedna známa mi napíslala toto:

Hovorila som s riaditelom botanickej zahrady v BA - RNDr. Jaroslavom Bellom, ktory sa vyjadril k nazvu - Turkménsky brest je slovensky spravny vyraz.
0 0
koel koel

koel je offline (nepripojený) koel

Podľa mňa je tá drevina Ulmus pumila dosť invázny druh, ktorý je na Slovensku menej známy. Už len preto, že má také silné rastové schpnosti. Ja by som si ju do záhrady nedávala, je predsa množstvo iných - našich drevín napr. Ligustrum - vtáči zob, alebo napr. aj obyčajný hrab alebo javor poľný a pod. sú vhodné do živých plotov. Ja by som sa obávala toho, že ak tak rýchlo rastie, tak prerastie do nežiadúcich rozmerov a aj toho, že to potom bude treba často strihať, teda bude vyžadovať zvýšenú údržbu. A ak je to invázna rastlina, tak bude veľký problém sa jej v budúcnosti zbaviť. Ako bonsaj je asi idálna, lebo znesie rez, tvarovanie aj nepriaznivé podmienky a ako pestovaná v nádobe sa nemôže šíriť do okolia. Pravdepodobne sa aj ľahko a rýchlo množí, preto ju ten pestovateľ ponúka. Asi dobrý biznis.
0 0
me23 me23

me23 je offline (nepripojený) me23

a kde by som si teda mohol kupiť tento turkestánsky brest??
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
me23 Pozri príspevok
a kde by som si teda mohol kupiť tento turkestánsky brest??
Niekedy sa na internete dajú nakúpiť rastliny, ktorých pestovanie na našom území nie je dovolené (napr. zlatobyľ), takže odporúčam preveriť zdroj.
0 0
SASAN SASAN

SASAN je offline (nepripojený) SASAN

ja som si objednal 25 ks ,dostal som 3 perc.zlavu,poslu mi to na dobierku ,otestujem a uvidim ,ak to nebude fungovat tak ako slubuju , osobne ich pojdem pozriet do Lehnic,
Ja som si plot vypestoval sam ,zo semena DRACA ,zname zlte a oranzove bobule, ktore si nazbierate ,roztlacite ,zasejete a ono vam to narastie ,rastlinka je pichlava, teda nepriepustna v plote a stalo zelena ,,samozrejme k tomu potrebujete trosku stastia a zrucnosti,,,ak mate dost trpezlivosti ,caka vas uspech v podobe pekneho plota ,ak nie kupte si sadenicku za 10 az 150 sk ,,,
0 0
lasena lasena

lasena je offline (nepripojený) lasena

no tak ako ?? ma uz niekto z vas aj osobne skusenosti s tym zazracnym krikom??ak ano napiste prosim
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ešte nemám skúsenosti, lebo len v novembri som to vysadila. Teraz to zostrihám a uvidím. Výsledok môžem povedať až na jeseň.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

wagner Pozri príspevok
Ešte nemám skúsenosti, lebo len v novembri som to vysadila. Teraz to zostrihám a uvidím. Výsledok môžem povedať až na jeseň.
.....wagner, ako veľké ti prišli tie rastlinky ? Sú stálozelené? Ako ti to prezimovalo? Hoď foto z porastu, ak sa dá. Keď zostriháš, skús odrezky zasadiť
......aj ja som dnes objednala, tak uvidíme, budeme si porovnávať..
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Rastlinky už mali zhodené listy, ale na lome boli živé. Sadila som ich v novembri. Keď bolo veľa snehu tak boli ohnuté. Musela som ich zo snehu vyslobodzovať. Zatiaľ stoja, keď budem zostrihávať, tak určite odrezky posadím. Ešte tiež potrebujem vysadiť. Rastliny boli vysoké okolo 1 metra, niektoré boli slabšie, na jar uvidím, ako prezimovali.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

wagner, v stredu mi doručia zásielku, som veľmi zvedavá na rastlinky.... potom dám vedieť, ako vyzerali a budeme si vymieňať skúsenosti pri pestovaní...:-))
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Podľa návodu ktorý k tomu dostaneš, ich musíš namočiť do vody na 24 hodín. Vykopať rigol, zaliať vodou a rastliny musíš sadiť na vodu. Keď som ich sadila, rigol som mala pripravený ale na 40 ks rastlín. Oni mi poslali 60 ks a keďže som bola ledva dva týždne po operácii ruky a rigol mi nemal kto kopať, tak som jednou rukou vyryla motykou jamky a do toho som to posadila. Zaliala som ich vodou ale vôbec nie v takom množstve, ako doporučujú, lebo keď som ich sadila, tak padal sneh. Potom sa spustil, tak mali trochu vody. Tak sa to opakovalo celú zimu, aj zajtra má pršať. Prajem príjemné sadenie.
0 0
hrabenka hrabenka

hrabenka je offline (nepripojený) hrabenka

prosím o radu kde sa dá objednať turkestánsky brest ? ďakujem
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

no hocikde, napríklad : http://zivy-plot.podlupou.sk/
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

wagner.... no sadenice sú už doma, sú vysoké 80-90cm, namočila som ich do vody, len som trošku sklamaná, že je to opadavé, to som prehliadla, obrázok z reklamy mi vyzeral ako stálozelené rastliny.
Aj ty si to zostrihala na 15-20cm??? Veď to bude odpadu....... ale keď to chceme mať pekne zahustené, tak to tak musíme urobiť. Ja som nepredpokladala, že budú také vysoké, niečo som chcela do črepníkov a debničiek na balkóne tvarovať, ale tie korene sú veľké...... skúsim z nich na niekoľkých rastlinkách zostrihnúť a uvidím. Budeme si meniť svoje skúsenosti s jeho pestovaním.



wagner Pozri príspevok
Podľa návodu ktorý k tomu dostaneš, ich musíš namočiť do vody na 24 hodín. Vykopať rigol, zaliať vodou a rastliny musíš sadiť na vodu. Keď som ich sadila, rigol som mala pripravený ale na 40 ks rastlín. Oni mi poslali 60 ks a keďže som bola ledva dva týždne po operácii ruky a rigol mi nemal kto kopať, tak som jednou rukou vyryla motykou jamky a do toho som to posadila. Zaliala som ich vodou ale vôbec nie v takom množstve, ako doporučujú, lebo keď som ich sadila, tak padal sneh. Potom sa spustil, tak mali trochu vody. Tak sa to opakovalo celú zimu, aj zajtra má pršať. Prajem príjemné sadenie.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

hrabenka Pozri príspevok
prosím o radu kde sa dá objednať turkestánsky brest ? ďakujem
Hrabenka pozri ss
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať