Zavrieť

Porady

ako predat zadlzeny dom

gajduso

gajduso je offline (nepripojený) gajduso

gajduso
dobry den

Potrebujem vyriesit otazku predaja rodinneho domu mojej maminy. Problem je ale v tom ze otec a mamina nie su rozvedeny ale neziju spolu maju zrusene bezpodielove spoluvlastnictvo, a dom vlastnia spolu kazdy polovicu. Otec ma ale dlzobu voci danovemu uradu a na jeho polovicu domu je zalozne pravo v prspech danoveho uradu. Snazili sme sa na otca nakontaktovat a dohodnut predaj domu ale otec nereaguje a uz je to 4 rok. S danovym uradom je mama dohodnuta ze ked pusti do domu znalca tak danovy urad moze spustit exekuciu ale mamina sa boji ze ked to bude predavat exekutor tak sa to preda lacno a to nechce, a boji sa aby ju neoklamali a pod.
ako sa da takato situacia vyriesit, bez exekutora? neda sa poziadat sud na majetkove vysporiadanie? moze sud predat nehnutelnost tak ze my si zozenieme kupcu , dom sa preda a polovica pojde mamine a otcova polovica pojde danovemu uradu, vyplti sa dlzoba a potom co zustane dostane otec ako hotovos?alebo inym sposobom
prosim poradte mamina je na dochodku
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  Mária27

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
  Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
  Registrovať

  Hlasovalo 5 pouzivatelov

  Užitočné (5)
  zdenka131, Lubaba, Danielle369, arizona, terezamaria
  5
  Mária27

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Ten prvý exekútor ti môže dom predať (nie vlastník), uspokojiť aj iné pohľadávky a zvyšok ti odovzdať. Porozprávaj sa s ním, on ti to všetko vysvetlí. Nie sú až také strašidlá...

  § 36 exekučného zákona (233/1995)
  (3) Začatie exekučného konania bráni tomu, aby v tej istej veci prebiehalo iné exekučné konanie. Ak oprávnený podá návrh na vykonanie exekúcie v tej istej veci niekoľkým exekútorom, exekúciu vykoná ten exekútor, ktorého na vykonanie poverí súd; v ostatných prípadoch sa exekučné konanie zastaví. Proti tomuto rozhodnutiu je prípustné odvolanie.

  (4) Ak sa v priebehu exekučného konania zistí, že vec alebo časť majetku je súčasne predmetom exekúcie vykonávanej podľa osobitného zákona, 4b) prednosť má exekúcia, ktorá sa začala skôr.
  Naposledy upravil Mária27 : 11.01.11 at 15:07
  Mária27

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Choď za exekútorom, ktorý má zapísanú exekúciu ako prvý. Dohodni sa na podmienkach - cene a postupe - a dom odkúp. Potom ho môžeš predať ďalej.
  Ak je tam už potvrdená exekúcia, premlčania sa nedovoláš.
  1. mamina ma predukpne pravo, ak sa bude konat drazba v exekucnom
  konani (nemusi mat ak sa predkupne pravo viaze na vlastnika konkrtnej
  polovice a nie na konkretnu osobu).
  2. ak si to predkupne pravo nevyuzije na drazbe, ma smolu - exekutor udeli
  priklep na drazbe tomu, kto poda najyssie podanie
  3. predkupne pravo dokaze exekutor obis (ak chces vediet ako, daj mi vediet)
  k.i.n.o.

  k.i.n.o. je offline (nepripojený) k.i.n.o.

  k.i.n.o.
  No myslím, že dá sa docieliť, to čo chcete, ale toho exekútora by som z toho práve nevynechával. Exekútor by sa mal snažiť predať 1/2 domu formou dražby, aby uspokojil pohľadávku daňového úradu. Keďže mamina vlastní druhú polovicu domu, mala by mať predkupné právo (ale nie som si istý, či to platí aj pri výkone exekúcie, na to nech odpovedia právnici). Stačilo by odkúpiť otcovu polovicu a potom môže mamina predávať dom vcelku a hlavne bez komplikácií ľubovoľnému záujemcovi. Ak by aj v tomto prípade predkupné právo neplatilo, je málo pravdepodobné, že niekto kúpi v dražbe 1/2 domu, takže s exekútorom by sa malo dať dohodnúť. Treba si dohodnúť cenu, exekútor je viazaný zákonom dodržať minimálnu hranicu (je to stanovené ako xy percent z ceny stanovenej znaleckým posudkom), podktorú nesmie ísť. Z utŕžených peňazí (od maminy) vyplatí pohľadávku daňového úradu, svoju odmenu a trovy a zbytok vyplatí otcovi. Toto je riešenie, ktoré je reálne a netreba sa spoliehať na to, či otec bude spolupracovať, alebo nie. S exekútormi sa dá väčšinou dohodnúť, keďže ich cieľom je hlavne uspokojiť pohľadávku (aspoň by malo byť).
  gajduso

  gajduso je offline (nepripojený) gajduso

  gajduso
  takze ked mamina pusti znalca, ten spravi znalecky posudok, ked bude posudok danovy urad spusti exekuciu,a ona ma pravo odkupit tu polovicu ako prva ? dajme tomu ked znalecky posudok bude na 4 mil. tak polovica je 2 mil. ked sa spusti exekucia tak mamina tu polovicu odkupi , exekutor dajme tomu vyplati dlzobu necha si pre seba a ostatok vyplati otcovy a mamina to potom moze predat dalej? a nemusi mat suhlas otca? a mohlo by to byt aj tak ze si teraz zozenieme kupcu ktory odkupi mamininu polovicu mamina vpusti exekutora ten zacne exekuciu a na drazbe si ten kupec potom odkupi tu druhu polovicu?
  Milan 22

  Milan 22 je offline (nepripojený) Milan 22

  Milan 22
  Exekútor je predstaviteľom štátnej moci a vstup znalca a prípadné obhliadky si môže vymôcť za prítomnosti polície na trovy exekúcie.
  Je možné viesť exekúciu aj predajom veci v podielovom vlastníctve - t.z. že exekútor celý dom predá a z výnosu 1/2 dá manželke a z druhej polovice bude uspokojovať pohľadávku.
  riccado

  riccado je offline (nepripojený) riccado

  riccado
  Milan 22 Pozri príspevok
  Exekútor je predstaviteľom štátnej moci a vstup znalca a prípadné obhliadky si môže vymôcť za prítomnosti polície na trovy exekúcie.
  Je možné viesť exekúciu aj predajom veci v podielovom vlastníctve - t.z. že exekútor celý dom predá a z výnosu 1/2 dá manželke a z druhej polovice bude uspokojovať pohľadávku.
  a preda aj susedovho rexa, cukrovinky cierny princ a cele vysoke tatry


  a teraz vazne, zabudni na to, moze drazit akurat tak spoluvlastnicky podiel povinneho a dalsi podielovi spoluvlastnici maju predkupne pravo
  Dobry den,
  prosim Vas pomože mi niekto?
  Moja mamina, ma dlhy na každej strane, robi to asi 350000,- Na dom su už 3 exekucie a jedna je, že moj ocino ručil bratovi a pravdaže neplati!Neviem ako mam postupovat, chceli by sme dom predat, ale neviem ako na to!!!A ešte som počula o premlčacej dobe, posledne papiere ktore som od mami dostala boli z roku 2006-2007.
  Dakujem Vam a prosim o radu
  Nemusim kontaktovat všetkych exekutorou??Stači ked sa dohodnem s tym prvým?Dalo by sa s nim dohodnut, že by som mu povedala, že mam kupca a v zmluve by bolo zakotvene, že peniaze s kupy domu pojdu všetky na dlhy??Ale tak, že by to nepredaval on, ale že by som si kupca zohnALa SAMA?Ja už som s toho zufala :-(
  Dakujem vam velmi krasne,, pomohli ste mi!!!!!
  Ešte ak možem by som sa chcela opytat, ako je to s tou premlčacou dobou??Mame došli papiere papiere, že je dlžna tolko a tolko......!Ale bolo to už pred 3-4rpravdaže mama nato kašlala, a ja som sa to dozvedela až pred 2 rokmi ja som tie firmy informovala,ža či by sa nedalo s nimi dohodnut na splatkovom kalendary, ale ani jedna firma nereagovala!Akpo to je s tou premlčacou dobo, ako to mam riešit??Dakujem
  prosim vas, ja som napisala prvemu exekutorovi ktory dal dom do exekucie a on nič, že to musime zaplatit atd....ako sa s nimy mam dohodnut, aby sa dom predal???A ako to je zdražbou???Ja už chcem mat s dlhmi pokoj, moja mama je už s toho na nervy!!!!!

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.