Zavrieť

Porady

refakturácia-aký účet použiť?

Prosím Vás,
ako môžem zaúčtovať refakturáciu služieb:
firma,ktorej účtujem,zaplatila 10 svojim dodávateľom služieb školenie (účtujem na 518) a následne im ho v nezmenenej cene refakturovala - na aký účet to treba správne zaúčtovať?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    Prosím Vás,
    ako môžem zaúčtovať refakturáciu služieb:
    firma,ktorej účtujem,zaplatila 10 svojim dodávateľom služieb školenie (účtujem na 518) a následne im ho v nezmenenej cene refakturovala - na aký účet to treba správne zaúčtovať?
    Ďakujem
    Je to tiež služba, tak 602.
    DušanČ Pozri príspevok
    Je to tiež služba, tak 602.
    602 a analytika-školenie?

    nemalo by to byť náhodou 648-teda keďže tá s.r.o.,ktorá refakturuje školenia živnostníkom,školenie nemá z výpise z OR..

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    602 a analytika-školenie?

    nemalo by to byť náhodou 648-teda keďže tá s.r.o.,ktorá refakturuje školenia živnostníkom,školenie nemá z výpise z OR..
    Je to v každom prípade služba, či už vlastná alebo sprostredkovaná. Analytika je v tvojej právomoci, ak chceš mať pre tento účel analytiku, je to tvoje rozhodnutie. Keďže náklady na školenia "refakturuješ" , to znamená, že si žiadne školenie nevykonala, takže táto činnosť nemusí byť zapísaná v činnosti spoločnosti na živnostenskom liste, resp. výpise z OR. To isté sa týka aj náhodile vykonávaných činností, čo je aj tento prípad.

    Dianka je offline (nepripojený) Dianka

    Dianka
    Pri refakturácií účtujem náklad aj výnos na účet 315 podľa usmernenia od našej audítorky. Je to podľa mňa takto logické, pretože to neskresľuje údaje o výnosoch a nákladoch vo firme.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    Dianka Pozri príspevok
    Pri refakturácií účtujem náklad aj výnos na účet 315 podľa usmernenia od našej audítorky. Je to podľa mňa takto logické, pretože to neskresľuje údaje o výnosoch a nákladoch vo firme.
    Logické áno ale v rozpore so zákonom o účtovníctve.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Dianka Pozri príspevok
    Pri refakturácií účtujem náklad aj výnos na účet 315 podľa usmernenia od našej audítorky. Je to podľa mňa takto logické, pretože to neskresľuje údaje o výnosoch a nákladoch vo firme.
    Snáď treba účtovný prípad inak pomenovať, 315 je pohľadávkový účet, nie nákladový ani výnosový .

    skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

    skvrnka
    Ja mam tiež takú skúsenosť, že to auditor povie rôzne.
    Jeden auditor mi to odsúhlasoval cez 315, terajší mi hovorí,
    že to je náklad a výnos (naviac mi to zdôrazňuje ak som
    platcom DP) a má to ísť cez 5.. a 6.. AE, takže teraz to robíme tak.

    Dianka je offline (nepripojený) Dianka

    Dianka
    takže to považujete za nesprávne, účtovať refakturáciu cez účet 315? overovali sme si to u troch zdrojov a všetky účtujú cez 315.

    skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

    skvrnka
    Ja mam tiež takú skúsenosť, že to auditor povie rôzne.
    Jeden auditor mi to odsúhlasoval cez 315, terajší mi hovorí,
    že to je náklad a výnos (naviac mi to zdôrazňuje ak som
    platcom DP) a má to ísť cez 5.. a 6.. AE, takže teraz to robíme tak.

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    Ja tiež súhlasím že logicky všetky prefakturácie (napr. enegie ak prenajímam nehnuteľnosť, a tieto prefaktúrovávam nájomcom, lebo pri prefakturácii nie sú to moje výnosy, hore uvedený príklad....),by mali ísť cez zúčtovacie vzťahy ale teraz platný zákon to podľa mňa nedovoľuje lebo platí:
    ZÁKON
    č. 431/2002 Z. z.
    o účtovníctve
    § 2
    Všeobecné ustanovenia
    (4) Na účely tohto zákona sa rozumie
    c) výnosom zvýšenie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť,
    d) ekonomickým úžitkom možnosť priamo alebo nepriamo prispieť k toku peňažných prostriedkov a ekvivalentov peňažných prostriedkov,
    e) nákladom zníženie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť,
    § 3

    (2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.
    Preto to tieto prípady sa musia účtovať cez výnosy a náklady. V prípade že audítor je to na ňom- berie zodpovednosť za prípadnú pokutu za vedenie účtovníctva.
    DušanČ Pozri príspevok
    Je to tiež služba, tak 602.
    prosím Vás, analytický účet môžem pomenovať
    Tržba za služby-školenie?
    alebo je správnejšie
    Tržby za služby-refakturácia školenia?
    ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    prosím Vás, analytický účet môžem pomenovať
    Tržba za služby-školenie?
    alebo je správnejšie
    Tržby za služby-refakturácia školenia?
    ďakujem
    To, že ako pomenuješ tú analytiku je iba na tebe.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Peterka Pozri príspevok
    Ja tiež súhlasím že logicky všetky prefakturácie (napr. enegie ak prenajímam nehnuteľnosť, a tieto prefaktúrovávam nájomcom, lebo pri prefakturácii nie sú to moje výnosy, hore uvedený príklad....),by mali ísť cez zúčtovacie vzťahy ale teraz platný zákon to podľa mňa nedovoľuje lebo platí:

    ZÁKON
    č. 431/2002 Z. z.
    o účtovníctve
    § 2

    Všeobecné ustanovenia
    (4) Na účely tohto zákona sa rozumie
    c) výnosom zvýšenie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť,
    d) ekonomickým úžitkom možnosť priamo alebo nepriamo prispieť k toku peňažných prostriedkov a ekvivalentov peňažných prostriedkov,
    e) nákladom zníženie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky v účtovnom období, ktoré sa dá spoľahlivo oceniť,
    § 3
    (2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.
    Preto to tieto prípady sa musia účtovať cez výnosy a náklady. V prípade že audítor je to na ňom- berie zodpovednosť za prípadnú pokutu za vedenie účtovníctva.
    Tiež som zástancom účtovnia refakturácie cez nákladové a výnosové účty. Hlavne kvôli sledovaniu obratu pre povinnosť registrácie na platiteľa DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.