Zavrieť

Porady

Uhrada dane - chybný variabilný symbol

Milí poraďaci, chcem sa spýtať či nemáte podobnú skúsenosť. Účtovníčka uhradila cestnú daň v správnej výške, z firemného/na DÚ zaregistrovaného/ účtu , ale pod nesprávnym variabilným symbolom.
Zistila to až v septembri, zavolala na DÚ Bratislava 1 a tam je povedali, že žiadosť o preúčtovanie musí napísať firma, ktorej patrí použitý variabilný symbol / bolo použité DIČ Tatrabanky/. Uvedená firma nemá ani tušenie o čo ide, nemá k tomu nijakú informáciu. Zdá sa mi to pritiahnuté za vlasy.
Neriešili Ste niečo podobné ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jopo66 Pozri príspevok
    Ja som dnes platil daň FO za 2011 a namiesto VS 1700992011 som tam dal len 992011. Viem, že každý má teraz vlastné číslo účtu, takže platba by mala prejsť, ale neviem čo teraz robiť. Či to zaplatiť znovu správne a potom žiadať späť, alebo to nechať tak?
    Ak si uviedol správne č.účtu, nemusíš platiť daň druhý raz. Po pár dňoch sa informuj u správcu dane, príp. daj žiadosť o preučtovanie, ak daň priradili inde ako mali.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Takýto prípad som ešte nemala, ale riešila by som to tak, že žiadosť o preúčtovanie by som napísala ja a priložila výpis z účtu, príp. aj štvrťročný prehľad - pre prípad, že by sa im to v učtárni nechcelo hľadať. Je predsa nelogické, aby som platila daň za Tatrabanku.Na písomnú žiadosť musí DÚ reagovať.

    -----------
    Veronika

    Jana2004 je offline (nepripojený) Jana2004

    Jana2004
    Riešila som podobný prípad, kedy SZČO zaplatil daň z príjmu FO taktiež pod iným VS. Zhodou okolností použil VS SZČO v tom istom meste. Vyriešil to podpísaným listom od dotyčnej pani, že súhlasí s preúčtovaním, ale samozrejme, taktiež sa nám to zdalo pritiahnuté za vlasy.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    azla Pozri príspevok
    Milí poraďaci, chcem sa spýtať či nemáte podobnú skúsenosť. Účtovníčka uhradila cestnú daň v správnej výške, z firemného/na DÚ zaregistrovaného/ účtu , ale pod nesprávnym variabilným symbolom.
    Zistila to až v septembri, zavolala na DÚ Bratislava 1 a tam je povedali, že žiadosť o preúčtovanie musí napísať firma, ktorej patrí použitý variabilný symbol / bolo použité DIČ Tatrabanky/. Uvedená firma nemá ani tušenie o čo ide, nemá k tomu nijakú informáciu. Zdá sa mi to pritiahnuté za vlasy.
    Neriešili Ste niečo podobné ?
    Riešila , poplietla som DIČ FO a jeho s.r.o. . Správcovi dane je jedno, kto je majiteľom účtu, z ktorého im prišla platba. Platby párujú podľa uvedeného VS, preto musí žiadosť o preúčtovanie napísať ten, koho DIČ bolo použité. Ak by bolo použité DIČ neexistujúce, platba by bola evidovaná na neidentifikovaných platbách a vtedy môže žiadosť písať ten, kto zaplatil so zlým VS.
    Tatrabanka informáciu o platbe, ktorá bola pripísaná na ich "konto" na Daňovom úrade nemá ako vedieť, musel by ich na to upozorniť Daňový úrad, ktorý by na účte dane z MV mal evidovať preplatok. Lenže - ak nemajú vyrovnané všetky daňové povinnosti, žiadny preplatok evidovaný nie je a ktovie, na akú daň je preúčtovaný .

    alena je offline (nepripojený) alena

    alena
    mne sa to stalo tiež, napísala som na DÚ, že sa stal omyl a že žiadam o správne pridelenie VS k našej platbe, napísala som kedy som to uhradila, z akého účtu a doložila som to výpisom z banky a stačilo to.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    alena Pozri príspevok
    mne sa to stalo tiež, napísala som na DÚ, že sa stal omyl a že žiadam o správne pridelenie VS k našej platbe, napísala som kedy som to uhradila, z akého účtu a doložila som to výpisom z banky a stačilo to.

    Dnes účtovníčka napísala doporučený list s prílohou /bankový výpis/, napriek telefonickej odpovedi, že žiadať ma Tatrabanka. Uvidíme aká príde odpoveď.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Dňa 11.9.2007 som poslala dopyt na daňové riaditeľstvo
    postup v prípade použitia chybného variabilného symbolu v platbe dane

    Prikladám odpoveď : /12.10.2007/
    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    V zmysle § 58 ods. 6 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a
    o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov správca dane je povinný prijať každú platbu na daň, i keď nie je vykonaná daňovým subjektom, a zaobchádzať s ňou rovnakým spôsobom, akoby ju zaplatil daňový subjekt. Vrátenie platby tomu, kto ju za daňový subjekt zaplatil, nie je prípustné.
    Na základe uvedeného taxatívneho vymedzenia daňový úrad nie je oprávnený Vám platbu vrátiť, alebo preúčtovať na Váš nedoplatok.

    S pozdravom

    oddelenie registra a účtovania daní

    ekonom99 je offline (nepripojený) ekonom99

    ekonom99
    Z diskusie vyplýva, že záleží na DÚ ako bude postupovať. Ja som tiež "zažil" aj pýtanie listu od iného daňového subjektu, ale mal som aj prípad, keď DÚ na základe našej žiadosti a kópie bankového výpisu urobil preúčtovanie zaplatenej dane zo mzdy. V konečnom dôsledku predsa daňovému úradu nahlasujeme aj svoje bežné účty pri podnikaní, takže podľa kópie bank.výpisu to akceptoval.

    majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

    majkaaa
    Dobry den,
    chcela by som zaplatit dan z prijmov fyzickej osoby ale mam chaos z variabilneho cisla. Asisteciu som vykonavala cely rok, cize variabilny symbol by mal byt : 1700012011 alebo 8100012011????

    majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

    majkaaa
    Mila dakujem velmi. Aj som si myslela, ale chcem to ist teraz uhrdit a nechcem zle urobit. Dakujem

    majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

    majkaaa
    teraz som si az vsimla ze miesto 01 je 99, cize ak platim za cely rok naraz tak davam 99, lebo keby som dala len 01 tak to bude akoze platim len za januar???

    jopo66 je offline (nepripojený) jopo66

    jopo66
    Ja som dnes platil daň FO za 2011 a namiesto VS 1700992011 som tam dal len 992011. Viem, že každý má teraz vlastné číslo účtu, takže platba by mala prejsť, ale neviem čo teraz robiť. Či to zaplatiť znovu správne a potom žiadať späť, alebo to nechať tak?

    jopo66 je offline (nepripojený) jopo66

    jopo66
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak si uviedol správne č.účtu, nemusíš platiť daň druhý raz. Po pár dňoch sa informuj u správcu dane, príp. daj žiadosť o preučtovanie, ak daň priradili inde ako mali.
    Díky. Ak dobre rozumiem, treba sa obrátiť na DU v mieste bydliska, kde sa podavalo DP.

    1marika je offline (nepripojený) 1marika

    1marika
    Toto je vzor našej logickosti v zákonoch: Bohužial, nesmiete sa mýliť.. pretože mýliť sa nie je až také ľudské... Páni poslanci sú zrejme neomylní..

    Dobrý deň,
    na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
    V zmysle § 58 ods. 6 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a
    o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov správca dane je povinný prijať každú platbu na daň, i keď nie je vykonaná daňovým subjektom, a zaobchádzať s ňou rovnakým spôsobom, akoby ju zaplatil daňový subjekt. Vrátenie platby tomu, kto ju za daňový subjekt zaplatil, nie je prípustné.
    Na základe uvedeného taxatívneho vymedzenia daňový úrad nie je oprávnený Vám platbu vrátiť, alebo preúčtovať na Váš nedoplatok.

    S pozdravom

    oddelenie registra a účtovania daní



    ...No dnes sa už neplatí na variabilné symboly, ale každý daňový subjekt má svoj účet.. ale dá sa aj tam pomýliť. Daňový úrad Vám síce oznámi komu ste to omylom zaplatili, ale vrátiť nevráti a ani nezapočíta. Máte veľkú smolu, ak sa Vám pošťastí .. a náhodou poukážete napr. 2000 eur na daňový účet subjektu, ktorý má daňový nedoplatok.. Nadobro sa môžete so svojimi peniazmi rozlúčiť...K svojim peniazom sa môžte dopracovať súdnou cestou.., len či Vám to bude mať kto vrátiť...

    nepomôže Vám žiadne dokazovanie, že to išlo z Vášho účtu.. nikoho to nezaujíma..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.