Zavrieť

Porady

Požičovňa spoločenských šiat

Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Som zamestnaná a popri zamestnaní by som si chcela otvoriť požičovňu spoločenských šiat. Vzťahuje sa na to obchodná živnosť? Musím si otvoriť predajňu, alebo požičiavanie môžem uskutočňovať vo vlastnom byte? Ďakujem za radu.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
klárikaklára Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Som zamestnaná a popri zamestnaní by som si chcela otvoriť požičovňu spoločenských šiat. Vzťahuje sa na to obchodná živnosť? Musím si otvoriť predajňu, alebo požičiavanie môžem uskutočňovať vo vlastnom byte? Ďakujem za radu.
Jednoznačne potrebuješ na to živnosť. Na to či si alebo nie si zamestnaná nemá vplyv. Je to pravidelne vykonávaná činnosť na dosiahnutie zdaniteľných príjmov. Nemusíš mať obchod, ak ti vyhovuje robiť to v byte, tak môžeš.
0 0
klárikaklára klárikaklára

klárikaklára je offline (nepripojený) klárikaklára

ďakujem. ešte chcem vedieť, či je možné dať do podnikania spoločenské šaty, ktoré už mám (pred uzatvorením živnosti)? a ako to zaúčtovať v JU?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
klárikaklára Pozri príspevok
ďakujem. ešte chcem vedieť, či je možné dať do podnikania spoločenské šaty, ktoré už mám (pred uzatvorením živnosti)? a ako to zaúčtovať v JU?
Áno dajú sa, ako vklad podnikateľa. Vklad asi bude v nulovej hodnote. Len treba vytvoriť operatívnu evidenciu. Tú operatívnu evidenciu preto treba viesť aj týchto šatách, aby si vedela pred daňovou kontrolou obhájiť prípadné náklady na opravu, pranie atď na tieto šaty, ktoré si kupovala pred získaním živn.listu.
0 0
klárikaklára klárikaklára

klárikaklára je offline (nepripojený) klárikaklára

chcem vedieť, v prípade, že budem šaty prať, žehliť a opravovať doma - sama, aké náklady si môžem účtovať a ako si ich mám účtovať v JU? Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
klárikaklára Pozri príspevok
chcem vedieť, v prípade, že budem šaty prať, žehliť a opravovať doma - sama, aké náklady si môžem účtovať a ako si ich mám účtovať v JU? Ďakujem.
Nákup pracích prostriedkov by som účtoval pomernou časťou do prevádzkových réžii, nakoľko zrejme budeš prať aj svoje súkromné veci.
0 0
klárikaklára klárikaklára

klárikaklára je offline (nepripojený) klárikaklára

je možné odkúpiť šaty od FO a nemá od nich doklad. Napr. šaty za 3.000 Sk, ktoré mala žena len raz na plese a už sú jej zbytočné. Je možné takéto šaty od tej ženy odkúpiť napr. za 1.000,- Sk a zaúčtovať to? je to možné?
0 0
klárikaklára klárikaklára

klárikaklára je offline (nepripojený) klárikaklára

je možné účtovať aj náklady v pomernej časti na spotrebu elektrickej energie a spotrebu vody? ak áno, tak v akých percentách?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
klárikaklára Pozri príspevok
je možné odkúpiť šaty od FO a nemá od nich doklad. Napr. šaty za 3.000 Sk, ktoré mala žena len raz na plese a už sú jej zbytočné. Je možné takéto šaty od tej ženy odkúpiť napr. za 1.000,- Sk a zaúčtovať to? je to možné?
Je možné, na základe kúpnej zmluvy.
0 0
klárikaklára klárikaklára

klárikaklára je offline (nepripojený) klárikaklára

Na začiatku podnikania musím mať nejaký hotovostný vklad do podnikania, alebo stačí ako vklad do podnikania vložiť spoločenské šaty - aj keď v nulovej hodnote? ako živnostníčka musím mať otvorený podnikateľský účet?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
klárikaklára Pozri príspevok
Na začiatku podnikania musím mať nejaký hotovostný vklad do podnikania, alebo stačí ako vklad do podnikania vložiť spoločenské šaty - aj keď v nulovej hodnote? ako živnostníčka musím mať otvorený podnikateľský účet?
Podnikateľský účet - nie je to povinné, ale pri registrácii na daňový úrad si pýtajú udať číslo účtu, ktorý sa používa na podnikateľské účely.

Hotovostný vklad - ak v pokladni budeš mať nulu, tak teoreticky nevieš uhrádzať počiatočné výdavky, teda v pokladni bude stav mínus, čo podľa zákona o účtovníctve nie je možné.
0 0
klárikaklára klárikaklára

klárikaklára je offline (nepripojený) klárikaklára

Chcem vedieť či sa začina účtovať už od vydania živnostenského listu, tj napr. 100,- kolok na výpis z reg.trestov a poplatok za ŽL.? Pri požičovni spol.šiat je potrebná registračná pokladňa?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
klárikaklára Pozri príspevok
Chcem vedieť či sa začina účtovať už od vydania živnostenského listu, tj napr. 100,- kolok na výpis z reg.trestov a poplatok za ŽL.? Pri požičovni spol.šiat je potrebná registračná pokladňa?
Účtovníctvo začneš viesť od dňa dátumu začatia podnikania (dátum na živn.liste od ktorého dňa môžeš vykonávať činnosť). Výdavky pred týmto dátumom sa účtujú ako nepeňažný pohyb v členení prevádzková réžia ( kolky na výpis z reg.trestov, kolok na ŽL...). S reg.pokladňou ti neviem poradiť, či je potrebné alebo nie.
0 0
klárikaklára klárikaklára

klárikaklára je offline (nepripojený) klárikaklára

Ďakujem za rady. Ako je to u živnostníkov s odmeňovaním? Môžem si účtovať nejakú sumu ako mzdu? A do akej výšky z príjmov?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
klárikaklára Pozri príspevok
Ďakujem za rady. Ako je to u živnostníkov s odmeňovaním? Môžem si účtovať nejakú sumu ako mzdu? A do akej výšky z príjmov?
Mzdu si nemôžeš účtovať. Tvojou odmenou je koncoročný zisk, ktorý v rámci daňového pirznania spolu s príjmami zo závislej činnosti, zdaníš.
0 0
klárikaklára klárikaklára

klárikaklára je offline (nepripojený) klárikaklára

To znamená, že celý zisk bude ako moja odmena? A potom sa do ďalšieho roku neprenáša žiadna hotovosť?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
klárikaklára Pozri príspevok
To znamená, že celý zisk bude ako moja odmena? A potom sa do ďalšieho roku neprenáša žiadna hotovosť?
Ale prenáša sa, ak chceš. Môžeš v pokladni ponechať nejakú hotovosť.
0 0
klárikaklára klárikaklára

klárikaklára je offline (nepripojený) klárikaklára

Je problémom, keď chcem podnikať vo vlastnom byte, ale trvalé bydlisko mám ešte u rodičov? Trvale bydlisko mám napr. vo ZV a bývam v NR? Registrovať sa budem na Živnostenskom úrade vo ZV a je potrebné v NR ohlásiť, že v byte budem mať požičovňu? ak áno, tak na akom úrade? Alebo je výhodnejšie prehlásiť si trvalé bydlisko? Musím evidovať inšpekčnú knihu? Musím mať založené ak knihy došlých a vyšlých faktúr?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
klárikaklára Pozri príspevok
Je problémom, keď chcem podnikať vo vlastnom byte, ale trvalé bydlisko mám ešte u rodičov? Trvale bydlisko mám napr. vo ZV a bývam v NR? Registrovať sa budem na Živnostenskom úrade vo ZV a je potrebné v NR ohlásiť, že v byte budem mať požičovňu? ak áno, tak na akom úrade? Alebo je výhodnejšie prehlásiť si trvalé bydlisko? Musím evidovať inšpekčnú knihu? Musím mať založené ak knihy došlých a vyšlých faktúr?
Živnostenský list si vybavíš na Obvodnom úrade podľa trvalého bydliska. Zároveň aj tu nahlásiš adresu prevádzky. Potrebuješ ktomu inšpekčnú knihu + 50 Sk kolok na autorizáciu.

K tým knihám došlých a vyšlých faktúr:
Aktuálne znenie Postupy účtovania JÚ po novelizácii zákonom 561/2004 Z. z.
§ 16
Pomocné knihy o zložkách majetku a záväzkov

(1) Dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje v knihách dlhodobého majetku podľa jednotlivých vecí, súborov vecí a práv. Finančný majetok sa v knihe finančného majetku účtuje podľa časového hľadiska, podľa druhu, meny a emitentov.


(2) V knihách dlhodobého majetku sa uvádza


a) názov alebo popis dlhodobého majetku, prípadne číselné označenie,


b) dátum obstarania, dátum uvedenia do používania,


c) ocenenie podľa § 25 zákona, odpisový plán účtovných odpisov , ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu odpisov, odpisy a účtovnú zostatkovú cenu,


d) vstupná cena podľa osobitného predpisu ), odpisový plán daňových odpisov, ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu daňových odpisov, daňové odpisy, zostatkovú hodnotu podľa osobitného predpisu3),


e) dátum a spôsob vyradenia.


(3) Zvieratá základného stáda, ťažné zvieratá, plemenné a dostihové kone sa účtujú podľa jednotlivých kusov tak, aby bola zabezpečená riadna evidencia ich stavu, prírastkov, príchovkov a úbytkov; evidencia zvierat sa účtuje v peňažných jednotkách alebo v jednotkách množstva s uvedením ceny za kus alebo sa hmotnostnú jednotku.


(4) Zásoby sa účtujú v knihe zásob. Zásoby sa účtujú podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky, v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách.


(5) Zásoby prijaté na sklad sa účtujú v knihe zásob na základe účtovných dokladov, dodacích listov alebo iných dokladov o prevzatí materiálu. Výdaj materiálu do spotreby sa účtuje na základe výdajok.


(6) Ceniny sa účtujú v knihe cenín.


(7) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je otvorených niekoľko pokladní a pokladní v cudzej mene sledujú sa stavy a pohyby peňazí v každej pokladni v pokladničnej knihe.


(8) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je otvorených niekoľko účtov v bankách a účtov v bankách v cudzích menách účtujú sa stavy a pohyby na každom účte v knihe účet v banke.


(9) O pohybe peňažných prostriedkov v pokladničnej knihe sa účtuje na základe pokladničných účtovných dokladov. O pohybe na účte v banke sa účtuje na základe výpisu z účtu v banke.
0 0
klárikaklára klárikaklára

klárikaklára je offline (nepripojený) klárikaklára

Prosím Vás o radu, keby som popri požičovni spol.šiat chcela v malom množstve predávať aj nejaké veci, bolo by to možné? účtovníctvo by bolo spoločné?
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

klárikaklára Pozri príspevok
Prosím Vás o radu, keby som popri požičovni spol.šiat chcela v malom množstve predávať aj nejaké veci, bolo by to možné? účtovníctvo by bolo spoločné?
Treba si dať do živnostenského listu zapísať predmet činnosti: nákup a predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) a môžeš. keďže to budeš vykonávať pod jedným IČO tak účtovníctvo bude spoločné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať