Zavrieť

Porady

automobil v podnikaní

Ahojte! tak som zvedavá kto mi pomôže vyriešiť môj problém:
otec začal podnikať od marca - jednoduché účtovníctvo neplatca DPH. Používa osobný automobil na podnikanie, ktorý mu ja ako dcéra "prenajímam" ale automobil v skutočnosti vlastní leasingová spoločnosť, lebo bol zobraný na leasing. chcem sa spýtať, či musí byť uzatvorená medzi ním a mnou nejaká nájomná zmluva ( leasingovka povedala že ak je to najbližšia rodina tak nepotrebujem potvrdenie od nich, že niečo prenajímam), dalej ked natankuje benzín ako si bločky môže dať do účtovníctva - do výdavkov, či sa tam ráta nejaká tá sadzba 6,20 alebo celá suma, alebo si musí písať knihu jázd a cestovné príkazy???? toto je dúfam že jediný problém z ktorého sa neviem vymotať lebo každý tu na porade píše inak.

Ďakujem veľmi pekne.
Katka
Usporiadat
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Nájdi si tému - Prenájom auta na podnikanie /nejde mi prilepiť link/. Je to JU. Je to tam rozobraté.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
http://www.porada.sk/t39792-sukromny...ni-4-cast.html

http://www.porada.sk/t39792-sukromny...ni-4-cast.html

http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html


Ja len poznámku .......podnájom MV ktorý je predmetom lízingu , by sa mal nahlásiť aj lízingovej spoločnosti .Pozrite Obchodné podmienky , ktoré ste podpisovali a obdržali a sú súčasťou zmluvy .
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Ja len poznámku .......podnájom MV ktorý je predmetom lízingu , by sa mal nahlásiť aj lízingovej spoločnosti .Pozrite Obchodné podmienky , ktoré ste podpisovali a obdržali a sú súčasťou zmluvy .
Z textu Katulky vyplynulo, že to lízingovke hlásila a povedali jej, že nepotrebuje od nich súhlas.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
cloe Pozri príspevok
Z textu Katulky vyplynulo, že to lízingovke hlásila a povedali jej, že nepotrebuje od nich súhlas.
Hej všimla som si a som prekvapená lebo to podľa OP vyžaduje väčšina lízingových spoločností.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
katulka, čo Ti nie je jasné?
Tvoje príspevky: http://www.porada.sk/search.php?searchid=3762375
Otázku si dala už v 7/2007. Dokonca sme komunikovali cez ICQ. Ale zhrnutie. 1., ) 6,20 v žiadnom prípade.
2., ) Tvoj príjem z prenájmu uviesť v DP
3., ) zahlásiť vozidlo na DU a zaplatiť daň z MV
4., ) súhlas leasingovky je potrebný
5,., do nákladov len spotrebu PHM/km pri splnení podmienok nájmu
Naposledy upravil ekopo : 19.09.07 at 18:30 Dôvod: doplnený bod 5
0 0
katulka336 katulka336

katulka336 je offline (nepripojený) katulka336

ano lízingovke som to nahlásila a povedali mi že ak to je najbližia rodina v mojom prípade dcéra chce prenajímať auto otcovi, že potvrdenie mi nie je treba, ale ide o to že ja ho nemusím prenajímať len aby to bolo z toho účtovného hľadiska správne, aby si on mohol dávať do nákladov spotrebu PHM
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

AHOJ PORADACI, neviem tu nikde najst temu o uctovani auta na leasing (je na zivnost), kt. ho vyuziva aj na sukr. ucely, ako to uctovat? Uctovanie v JU, ma niekto s tym skusenosti, alebo to vsetci davaju cele do nakladov?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

nika.sum Pozri príspevok
AHOJ PORADACI, neviem tu nikde najst temu o uctovani auta na leasing (je na zivnost), kt. ho vyuziva aj na sukr. ucely, ako to uctovat? Uctovanie v JU, ma niekto s tym skusenosti, alebo to vsetci davaju cele do nakladov?
... ja poznám iba takých, ktorí zodpovedajú podčiarknutému .
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

tak co uz nebudem az tak "poctiva" .-)) a dakujem za odpoved
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
nika.sum Pozri príspevok
tak co uz nebudem az tak "poctiva" .-)) a dakujem za odpoved
Tak budeš musieť uroboť zopár korekcií. Musíš mať vedenú knihu jázd z ktorej je zrejmé na koľko využívaš auto na súkromné účely a nakoľko na podnikanie. Cesty súkromné sa budú účtovať ako VNZD, cesty služobné ako VOZD. Z hľadiska nákladov na leasing bude do VOZD zahrnutá čiastka, ktorá zodpovedá využívaniu auta na podnikanie. Ak si platca DPH a máš nárok na odpočet DPH z auta (je to aspoň N1) , musíš z hľadiska DPH postupovať podľa § 49 ods. 5 zák. o DPH, - pomerne odpočítať daň, čiže opäť je rozdeliť na nárokovateľnú a nenárokovateľnú.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ekopo Pozri príspevok
Tak budeš musieť uroboť zopár korekcií. Musíš mať vedenú knihu jázd z ktorej je zrejmé na koľko využívaš auto na súkromné účely a nakoľko na podnikanie. Cesty súkromné sa budú účtovať ako VNZD, cesty služobné ako VOZD. Z hľadiska nákladov na leasing bude do VOZD zahrnutá čiastka, ktorá zodpovedá využívaniu auta na podnikanie. Ak si platca DPH a máš nárok na odpočet DPH z auta (je to aspoň N1) , musíš z hľadiska DPH postupovať podľa § 49 ods. 5 zák. o DPH, - pomerne odpočítať daň, čiže opäť je rozdeliť na nárokovateľnú a nenárokovateľnú.

Asi som to zle napisala, myslela som tym, ze nebudem si to tak komplikovat a radsej to auto vyuzijem len na podnikanie . Dakujem snahu poradit
0 0
Daniela.podhorska Daniela.podhorska
K novému automobilu zakúpenému v októbri 2007 sme
dokúpili zimné pneumatiky v 11/2007,
prosím priradiť a odpisovať spolu, a čo s DPH zo zimných gúm
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Zimné pneumatiky do výdavkov-réžia,nejde o tech.zhodnotenie,DPH uplatniť na vstupe.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

vikinka Pozri príspevok
Zimné pneumatiky do výdavkov-réžia,nejde o tech.zhodnotenie,DPH uplatniť na vstupe.
Podnikateľ zakúpil sadu kolies /zimné pneumatiky + disky/- 4 kolesá- spolu bez DPH 70000,- Sk.
Na miestnom DÚ som dostala informáciu, že sa to odpisuje, pretože ide o rozšírenie vybavenosti automobilu nad 30.000.
Prosím o Váš názor, odpisovať, alebo je to réžia.
0 0
ks1katus ks1katus

ks1katus je offline (nepripojený) ks1katus

Ja by som to asi rozpočítala aby jednotlivé sumy nepresiahli sumu 30000,- aby sa to dalo odpísať hneď. (prevádz.réžia).
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

ks1katus Pozri príspevok
Ja by som to asi rozpočítala aby jednotlivé sumy nepresiahli sumu 30000,- aby sa to dalo odpísať hneď. (prevádz.réžia).
No neviem ako rozpočítať.
Na faktúre je uvedená jednotková cena do 30.000,- x 4 ks.
Vraj ak sa jedná o prvý nákup zimných pneumatík nad 30.000 , je to technické zhodnotenie.
Ak sa opotrebujú a kúpia nové, v tom prípade to je prev.réžia bez ohľadu na cenu.

Trápi ma to.
Podľa mňa nezvyšujem parametre auta, ak si namontujem z bezpečnostných dôvodov zimné pneumatiky.
A čo keď ich za rok ojazdím.......? V tom prípade nespĺňajú ani dobu používania dlhšiu ako 1 rok, teda nejedná sa o DM.
No neviem......
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Posúvam.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

tinaM Pozri príspevok
No neviem ako rozpočítať.
Na faktúre je uvedená jednotková cena do 30.000,- x 4 ks.
Vraj ak sa jedná o prvý nákup zimných pneumatík nad 30.000 , je to technické zhodnotenie.
Ak sa opotrebujú a kúpia nové, v tom prípade to je prev.réžia bez ohľadu na cenu.
Pre to "vraj" je podľa mňa dosť ťažko nájsť oporu v zákone. Auto sa kupuje (je prevádzkyschopné) spravidla so 4 pneumatikami (ak nejde o nejaký špeciál ). 8 pneumatík nemôže byť namontovaných naraz, preto ak kúpim rezervnú sadu (jedno či zimnú pri aute obutom v letných gumách alebo naopak), nikto mi nemôže predpisovať, že to mám účtovať na 042, nie na sklad (alebo v JÚ na zásoby). Čo sa účtuje na 042 do doby zaradenia majetku do užívania, je v postupoch uvedené. Ja tam nijaký materiál na opravu, údržbu alebo obnovu prevádzkou opotrebovaných častí nikde nevidím. Naopak - v § 35 ods. 2 písm. f) je jasne uvedené, čo súčasťou OC (účtu 042) nie je. Okrem iného náklady na údržbu, odstraňovanie opotrebenia a udržanie prevádzkyschopného stavu. Účtovať rezervnú sadu pneu do OC je podľa mňa rovnaký nezmysel, ako keby som mal do OC zahrnúť nejakú súčiastku (napr. prevodovku, stierač alebo výfuk) kúpený do rezervy súčasne s nákupom auta.
Zimné či letné pneumatiky nespĺňajú ani podmienku TZ v zmysle § 29 ods. 1 a 5 ZoDP. Nerozširujú použiteľnosť ani vybavenosť vozidla, akurát zvyšujú bezpečnosť jazdy a zlepšujú jazdné vlastnosti, nič viac...
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

andrej_rv Pozri príspevok
Pre to "vraj" je podľa mňa dosť ťažko nájsť oporu v zákone. Auto sa kupuje (je prevádzkyschopné) spravidla so 4 pneumatikami (ak nejde o nejaký špeciál ). 8 pneumatík nemôže byť namontovaných naraz, preto ak kúpim rezervnú sadu (jedno či zimnú pri aute obutom v letných gumách alebo naopak), nikto mi nemôže predpisovať, že to mám účtovať na 042, nie na sklad (alebo v JÚ na zásoby). Čo sa účtuje na 042 do doby zaradenia majetku do užívania, je v postupoch uvedené. Ja tam nijaký materiál na opravu, údržbu alebo obnovu prevádzkou opotrebovaných častí nikde nevidím. Naopak - v § 35 ods. 2 písm. f) je jasne uvedené, čo súčasťou OC (účtu 042) nie je. Okrem iného náklady na údržbu, odstraňovanie opotrebenia a udržanie prevádzkyschopného stavu. Účtovať rezervnú sadu pneu do OC je podľa mňa rovnaký nezmysel, ako keby som mal do OC zahrnúť nejakú súčiastku (napr. prevodovku, stierač alebo výfuk) kúpený do rezervy súčasne s nákupom auta.
Zimné či letné pneumatiky nespĺňajú ani podmienku TZ v zmysle § 29 ods. 1 a 5 ZoDP. Nerozširujú použiteľnosť ani vybavenosť vozidla, akurát zvyšujú bezpečnosť jazdy a zlepšujú jazdné vlastnosti, nič viac...
Jedná sa síce o jednoduché účtovníctvo, ale daňový zákon je rovnaký.
Toho názoru som aj ja, len ma zneistili na DÚ.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

tinaM Pozri príspevok
Jedná sa síce o jednoduché účtovníctvo, ale daňový zákon je rovnaký.
Toho názoru som aj ja, len ma zneistili na DÚ.
V Postupoch JÚ sa to, čo nie je súčasťou OC, uvádza v § 10 ods. 27 písm. f) Postupov JÚ - znenie je prakticky zhodné s PÚ. Ja by som pri nákupe tú neobutú sadu pneumatík naúčtoval do VOZD a v zmysle § 11 ods. 2 písm. d) PJÚ zároveň do knihy zásob (na sklad). A pri prvom prezutí odúčtoval z knihy zásob do spotreby.
0 0
Načítať ďalšie