Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Daňové priznanie sa podáva v oboch prípadoch k 31.03. nasledujúceho roka, teda ak ukončíš alebo prerušíš podnikanie DP podávaš k 31.03.2008. Ak úplne zrušíš ŽL musíš sa odhlásiť z SP a ZP a odvody neplatíš. Ak prerušíš podnikanie tiež to musíš ísť ohlásiť do SP a ZP a odvody neplatíš. Ak sa nikde nezamestnáš je potom potrebné si platiť do ZP ako dobrovoľne nezamestnaný.
0 0
OlgaM OlgaM

OlgaM je offline (nepripojený) OlgaM

ČIže dobre to chápem,ak nie som si zatiaľ istá a neviem sa rozhodnúť,či chcem živnosť úplne zrušiť, monentálne nemám 3 mesiace žiadny príjem zo živnosti - stačí keď ju preruším?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Pozor - prerušenie je najmenej na 6 mesiacov
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
OlgaM Pozri príspevok
ČIže dobre to chápem,ak nie som si zatiaľ istá a neviem sa rozhodnúť,či chcem živnosť úplne zrušiť, monentálne nemám 3 mesiace žiadny príjem zo živnosti - stačí keď ju preruším?
áno, stačí Ti prerušíť podnikanie. Prerušenie ŽL je na minimálne 6 mesiacov.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

OlgaM Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
V tejto súvislosti je účelné poznať ustanovenia § 17 Zákona o dani z príjmov :
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Takže , ak dobe rozumiem (potebujem si to ujasniť ): Nespotrebované zásoby mi zvýšia príjmi a čo s majetkom (napr. obchod) ktorý má ešte zostatkovú cenu nap. 60 000,- Sk - to dávam do nákladov.
Je tu niekde rozpacovaný príklad ukončenia živnosti. Mm klienta , ktorý chce ukončiť živnosť k 30.11. kôli dôchodku. Potrebovala by som poradiť ako to bude s účtovníctvom a hlavne s DP. Ďakujem
0 0
Dáša Tajnayová Dáša Tajnayová
Zaujíma ma táto diskusná téma a rada by som vedela,že či pri pozastavení živnosti,napr: od 1/1/2008-31/12/2008 na obdobie jedného roka treba podať daňové priznanie v nasledujucom roku 2009? alebo sa podáva nulové? Ďakujem.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Dobrý deň,
pozastavila som si živnosť na 5 rokov od 31.05.2007 do 31.05.2012.
Uzavrela som účtovné knihy a teraz podám DP "B" a výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkov.
1 .Výkaz o príjmoch a výdavkoch a na nich bude dátum od 01.01.2007 do 31.05.2007 ?
2. Chcem sa spýtať,čo keď vo výkaze o majetku a záväzkoch mi figurujú sumy v kolonkách :
- dlhodobý majetok cca 105000,00 - dať do r.41 DP B(položky znižujúce základ dane) ?
- pohľadávky cca 321000,00 - dať do r.č.40 DP B(položky zvyšujúce základ dane) ?
- záväzky cca 120000,00 - dať do r.41 DP B(položky znižujúce základ dane) ?

Prosím Vás,o odobrenie či to môže takto byť.

Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

books Pozri príspevok
Dobrý deň,
pozastavila som si živnosť na 5 rokov od 31.05.2007 do 31.05.2012.
Uzavrela som účtovné knihy a teraz podám DP "B" a výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkov.
1 .Výkaz o príjmoch a výdavkoch a na nich bude dátum od 01.01.2007 do 31.05.2007 ?
2. Chcem sa spýtať,čo keď vo výkaze o majetku a záväzkoch mi figurujú sumy v kolonkách :
- dlhodobý majetok cca 105000,00 - dať do r.41 DP B(položky znižujúce základ dane) ? NIE
- pohľadávky cca 321000,00 - dať do r.č.40 DP B(položky zvyšujúce základ dane) ? ÁNO
- záväzky cca 120000,00 - dať do r.41 DP B(položky znižujúce základ dane) ? ÁNO

Prosím Vás,o odobrenie či to môže takto byť.

Ďakujem.
..v texte.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Ďakujem.
A čo mám spraviť s tým dlhodobým majetkom,môžete mi poradiť ? Veď ja si ho potom už neodpíšem nikdy.
Nebolo by dobré to spraviť tak,ako so vyššie popísala ?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

books Pozri príspevok
Ďakujem.
A čo mám spraviť s tým dlhodobým majetkom,môžete mi poradiť ? Veď ja si ho potom už neodpíšem nikdy.
Nebolo by dobré to spraviť tak,ako so vyššie popísala ?
To nemôžeš urobiť , tak ako si písala.

Ak uvedený majetok do 5-tich rokov od vyradenia z majetku predáš /predpokladám, že si si ho vyradila/ tak príjem musíš uviesť v § 8 a ako výdaj bude tá zostatková cena.
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

Muška Pozri príspevok
To nemôžeš urobiť , tak ako si písala.

Ak uvedený majetok do 5-tich rokov od vyradenia z majetku predáš /predpokladám, že si si ho vyradila/ tak príjem musíš uviesť v § 8 a ako výdaj bude tá zostatková cena.
Dobre a ďakujem
A chcem sa teraz spýtať takto,čo keď vyradím k 31.05.2007 ten majetok,čo mi ostal,tak môžem celú sumu dať do výdavkov?
Proste ja nebudem z neho žiadny príjem,lebo ho vyradím a zostatkovú sumu dám do réžie.

Veľká vďaka za trpezlivosť,lebo nechcem spraviť dačo zle.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

books Pozri príspevok
Dobre a ďakujem
A chcem sa teraz spýtať takto,čo keď vyradím k 31.05.2007 ten majetok,čo mi ostal,tak môžem celú sumu dať do výdavkov?
Proste ja nebudem z neho žiadny príjem,lebo ho vyradím a zostatkovú sumu dám do réžie.

Veľká vďaka za trpezlivosť,lebo nechcem spraviť dačo zle.
Nemôžeš dať celú sumu do výdavkov. Vyradiť z obch.majetku čím skôr je len preto dobré, aby Ti plynulo tých 5 rokov.

Ak ho do 5-tich rokov predáš, iba vtedy dáš do výdavkov zostatkovú cenu a kúpnu cenu do príjmu

Ak ho predáš po 5-tich rokoch, tak ho už nepriznávaš nikde a samozrejme ani zostatkovú cenu.
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Milí poraďáci,

prosím raďte. SZČO ukončil živnosť k 23.3.2007. Robím DP za rok 2007, ktoré je potrebné odovzdať do 31.3.2008. Má však neuhradené záväzky voči ZP v celkovej výške Sk 9 664. Pri ukočení živnosti sa musí urobiť úprava ZD § 6. O sumu neuhradených záväzkov mám ponížiť základ dane? Nedoplatok voči ZP včera uhradil.

Prosím poraďte mi, či je to správne.
Ď A K U J E M.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Na základe §17 mu upravíš základ dane na str. 4 DP, to znamená, že o sumu záväzku mu znížiš ZD - riadok 41 DP.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Len doplním, ak by išlo o paušalistu, vyplňaš len r.40
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Nie, nejde o paušalistu, riadne účtujem preukázateľné výdavky. Čiže do DP r.41 (položky znižujúce ZD) zahrniem neuhradené záväzky voči ZP, myslíte, že mám priložiť k DP aj doklad o vysporiadaní záväzkov, nakoľko sumu už uhradil teraz v r.2008? Myslím že asi áno. A zásoby nemá, majetok neodpisuje a pohľadávky neuhradené tiež nemá.
Hm?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
K daňovému priznaniu doklad o záväzkoch neprikladáš, je potrebné si ho dobre uschovať a v prípade daňovej kontroly predložiť.
0 0
Kelis Kelis

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Naposledy upravil Kelis : 11.03.08 at 11:42
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať