Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce alebo Dohoda o pracovnej cinnosti

bože keby som to vedela -proste viem len že som ...viac
Dobrý deň,

prosím Vás kto mi vysvetlí tieto dve pojmy Dohoda o vykonaní práce a Dohoda o pracovnej cinnosti - lebo podla mna je to rovnake - a z coho sa ake odvody platia. Viem ze z DoVP sa plati len do SP na garancne a úrazové poistenie. Ale co sa platí na DoPC????

A este by som sa chcela opýtat - ked som zamestnana na TPP a inej firme (nie firma kde som zamestnana) vykonavala by som externe úctovnictvo a mzdy a nie som SZCO - mozem si urobit Dohodu o pracovnej cinnosti alebo Dohodu o vykonaní práce. Viem ze ide o opakovanú pracovnu cinnost ale ako sa takýto prípad rieši. . A kolko dohod mozem mat????
Naposledy upravil Dav : 07.09.09 at 18:25
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AnnaČ Pozri príspevok
Ak uzavriem s dohodárom tri DPC mám ho aj tri krát viesť v zamestnancoch, alebo mu to sčítam a vyplácam v jednej výplate?
ÁNo, tak. Jedna výplata.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Dobrý večer poprosím o radu, ZP aj túto celú tému som si prečítala, aj iné , ale stále som na pochybách- Nez.org.- chce zamestnať na DoVP pána- na vedenie účtovníctva, ktorý je inde na HPP . Problém je v tom, že mne to skôr príde na DoPČ, ale tento pán to nerobí pravidelne , ale nárazovo, keď sú nejaké doklady a možno niekedy 2,3 alebo 4 krát za rok. Pri DoPČ , je problém v 10 hodin/týždeň prac.čase a v evidencii, keďže túto prácu vykonáva doma a vyplatenie odmeny je dohodnuté na 2x ročne. Neviem ako by som poriešila v programe úväzok, evidenciu a následne vyplatenie. Ako rozmýšľam, neviem prísť na nič rozumné a hlavne veľmi nekomplikované. Prosím poradíte, ako by ste to riešili vy?
DoVP by v evidencii hodín bola rozumnejšia- pri uvedení do dohody- spracovanie dokladov a vyhotovenie účtovnej závierky- mohla by to byť DoVP? Napr Vždy od 3-1.- nasledujúceho roku? Potom by sme odhlásili zo SP a znovu prihlásili v marci.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

L-M Pozri príspevok
Dobrý večer poprosím o radu, ZP aj túto celú tému som si prečítala, aj iné , ale stále som na pochybách- Nez.org.- chce zamestnať na DoVP pána- na vedenie účtovníctva, ktorý je inde na HPP . Problém je v tom, že mne to skôr príde na DoPČ, ale tento pán to nerobí pravidelne , ale nárazovo, keď sú nejaké doklady a možno niekedy 2,3 alebo 4 krát za rok. Pri DoPČ , je problém v 10 hodin/týždeň prac.čase a v evidencii, keďže túto prácu vykonáva doma a vyplatenie odmeny je dohodnuté na 2x ročne. Neviem ako by som poriešila v programe úväzok, evidenciu a následne vyplatenie. Ako rozmýšľam, neviem prísť na nič rozumné a hlavne veľmi nekomplikované. Prosím poradíte, ako by ste to riešili vy?
najjednoduchšie by bolo, keby mal ŽL.......
alebo DoPČ alebo DoVP....činnosť by bola asi vhodnejšia......
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Mila123 Pozri príspevok
najjednoduchšie by bolo, keby mal ŽL.......
alebo DoPČ alebo DoVP....činnosť by bola asi vhodnejšia......
Ďakujem, ešte som niečo doplnila do mojej otázky nakoniec, môžeš sa prosím Mila 123 na to pozrieť, už si tu lámem nad tým hlavu asi týždeň
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

aj to by bolo....pokiaľ viem DoVP sa pracuje na také činnosti, kt. nie sú opakujúce.....
0 0
Ivusik_Pampusik Ivusik_Pampusik

Ivusik_Pampusik je offline (nepripojený) Ivusik_Pampusik

Dobrý deň, môže byť DOHODA O VYKONANÍ PRÁCE uzatvorená na dobu NEURČITÚ ??? Ak nie, môže byť uzatvorená napr. od konca roka 2011 do polovice roka 2012, či treba dve zmluvy, jednu do konca roka 2011 a druhú od začiatku roka 2012 ???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ivusik_Pampusik Pozri príspevok
Dobrý deň, môže byť DOHODA O VYKONANÍ PRÁCE uzatvorená na dobu NEURČITÚ ??? Ak nie, môže byť uzatvorená napr. od konca roka 2011 do polovice roka 2012, či treba dve zmluvy, jednu do konca roka 2011 a druhú od začiatku roka 2012 ???
Dohody môžu byť uzatvorené na dobu určitú, rovnako aj na neurčitú.
0 0
Ivusik_Pampusik Ivusik_Pampusik

Ivusik_Pampusik je offline (nepripojený) Ivusik_Pampusik

Tweety Pozri príspevok
Dohody môžu byť uzatvorené na dobu určitú, rovnako aj na neurčitú.
Mne bolo na úrade práce povedané, že mám podľa zákona neplatnú zmluvu, nakoľko ju mám uzatvorenú na dobu neurčitú, čo nemôže byť, tak mi kázala dať si ju prerobiť...asi tak

A ďakujem za odpoveď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ivusik_Pampusik Pozri príspevok
Mne bolo na úrade práce povedané, že mám podľa zákona neplatnú zmluvu, nakoľko ju mám uzatvorenú na dobu neurčitú, čo nemôže byť, tak mi kázala dať si ju prerobiť...asi tak

A ďakujem za odpoveď
Prepáč, rýchlo som čítala, a akosi som opomenula, že máš tam napísanú DoVP. Preto som písala o dohodách.
§ 226
Dohoda o vykonaní práce


(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.
2 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára na vykonanie nejakej činnosti , ktorá je vymedzená a v dohodne sa uvádza, do kedy túto činnosť zamestnanec vykoná.
Skôr si myslím, že tebe mali uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti, ktorá môže byť na dobu neurčitú.
3 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Podľa mňa by DoVP nemala byť na dobu neurčitú. Viď ods. 2 § 226 ZP

§ 226 Dohoda o vykonaní práce


(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

(3) Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Zamestnanec môže od dohody odstúpiť, ak nemôže pracovnú úlohu vykonať preto, že mu zamestnávateľ neutvoril dohodnuté pracovné podmienky. Zamestnávateľ je povinný nahradiť škodu, ktorá mu tým vznikla.
Podľa mňa by v DoVP nemala byť na dobu neurčitú.
4 0
Ivusik_Pampusik Ivusik_Pampusik

Ivusik_Pampusik je offline (nepripojený) Ivusik_Pampusik

Takže ju bude treba dať predsa prerobiť

A ešte raz všetkým ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ivusik_Pampusik Pozri príspevok
Mne bolo na úrade práce povedané, že mám podľa zákona neplatnú zmluvu, nakoľko ju mám uzatvorenú na dobu neurčitú, čo nemôže byť, tak mi kázala dať si ju prerobiť...asi tak

A ďakujem za odpoveď
Možno nebola správna aj preto, že bola uzatvorená na opakujúcu sa činnosť, nebolo to aj tým?
0 0
Ivusik_Pampusik Ivusik_Pampusik

Ivusik_Pampusik je offline (nepripojený) Ivusik_Pampusik

Tweety Pozri príspevok
Možno nebola správna aj preto, že bola uzatvorená na opakujúcu sa činnosť, nebolo to aj tým?
my to máme ako pomocné administratívne práce s tým, že je to dlhodobá brigáda a chodíme tam podľa toho ako kto môže
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ivusik_Pampusik Pozri príspevok
my to máme ako pomocné administratívne práce s tým, že je to dlhodobá brigáda a chodíme tam podľa toho ako kto môže
Na takú prácu nemôže byť uzavretá DoVP.
0 0
Ivusik_Pampusik Ivusik_Pampusik

Ivusik_Pampusik je offline (nepripojený) Ivusik_Pampusik

Tweety Pozri príspevok
Na takú prácu nemôže byť uzavretá DoVP.
Papier očividne znesie všetko
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Vlastním reštauráciu, ktorá má dvoch zamestnancov na pracovnú zmluvu.
Chcel by som zamestnať ešte jednu osobu na 2 hod/denne ako "pomocnú silu do kuchyne"

Možem uzatvoriť dohodou o pracovnej činnosti ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

marek32 Pozri príspevok
Vlastním reštauráciu, ktorá má dvoch zamestnancov na pracovnú zmluvu.
Chcel by som zamestnať ešte jednu osobu na 2 hod/denne ako "pomocnú silu do kuchyne"

Možem uzatvoriť dohodou o pracovnej činnosti ?
áno, tá je vhodnejšia, je to na opakovanú činnosť......max. 10 hod. týždenne
0 0
altt altt

altt je offline (nepripojený) altt

Ak by som chcela zamestnať ľudí z UP na dohodu - predmetom by boli príležitostné práce napríklad: čalúnenie v prípade potreby, servis v prípade potreby a pomocné práce... Stačí na to Dohoda o vykonaní práce? To znamená, že platím len odvody do sociálky a nemusím sa ísť registrovať na daňový úrad? ĎAKUJEM za info
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

altt Pozri príspevok
Ak by som chcela zamestnať ľudí z UP na dohodu - predmetom by boli príležitostné práce napríklad: čalúnenie v prípade potreby, servis v prípade potreby a pomocné práce... Stačí na to Dohoda o vykonaní práce? To znamená, že platím len odvody do sociálky a nemusím sa ísť registrovať na daňový úrad? ĎAKUJEM za info
Musíš sa isť registrovať na daň zo závislej činnosti na DU a mesačne posielať Prehlady a do konca marca nasl.roka ročné Hlásenie (aj keď budú mať podpísané vyhlásenie a žiadnu daň im strhávať nebudeš).
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať