Zavrieť

Porady

pozemkové spoločenstvá, urbáre

Dobrý deň,

v prvom rade sa vopred ospravedlňujem, keď som to zaradila do nesprávnej Porady.
Určite niekto z Vás vedie účtovníctvo pre pozemkové spoločenstvo, alebo urbár. Bola by som veľmi rada, keby sa niekto ozval, s kým sa môžem v niektorých problematických veciach poradiť. Keď môžem byť ešte presnejšia, pracuje niekto s takým PS, ktoré ma vybudovanú vlastnú pílu a na nej spracováva drevnú hmotu zo svojich lesov?

Veľmi pekne ďakujem.
Mária
Usporiadat
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Ja som nedávno začala s účtovaním poz. spoločenstva s právnou subjektivitou (podnikajú s predajom dreva, sú platiteľmi DPH). Trávim dosť veľa času hľadaním informácií o spôsobe zdaňovania aj o spôsobe správneho účtovania. Kvalitnú literatúru som dodnes nenašla (niečo na spôsob Cenigovej by bolo fajn) takže budem veľmi rada, keď budeme na tomto fóre spolu aj s ostatnými diskutovať .
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Ahojte, ja som tiež nováčikom v tejto oblasti. Vediem jednoduché účtovníctvo pozemkovému spoločenstvu - urbariátu s právnou subjektivitou. Mám niekoľko otázok:
1. môže PS prenajímať pozemok na uskladnenie náradia inej s.r.o.?
2. predaj dreva z ťažby je braný ako podnikanie?
3. kde je hranica, kedy to je podnikanie a kedy nie?

Ak mi viete aspoň na niektorú z tých otázok odpovedať, najmä ohľadne toho nájmu, budem veľmi rada. Tiež nemôžem nájsť žiadnu literatúru. Ďakujem
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

Taktiež vediem účtovníctvo PS s právnou subjektivitou. Toto spoločenstvo má živnostenský list, na základe ktorého podniká, je vedené v Registri pozemkových spoločenstiev. Je to v podstate podnikateľský subjekt ako každý iný - keď má právnu subjektivitu, ak nemá, vedie sa len evidencia nákladov a výnosov (neviem, akým spôsobom) a každý podielnik má na nákladoch a výnosoch svoj podiel a musí si podávať daňové priznanie a aj RZZP sám. Takže máme PS s právnou subjektivitou, tým pádom preberá právnu zodpovednosť na seba, teda všetko, čo sa týka porezu, predaja dreva (myslím, že toto sú tie najhlavnejšie podnikateľské činnosti PS), je brané ako podnikanie, prenajímať pozemky môže, na základe nájomnej zmluvy, príjem je zdaňovaný, ale DPH z toho neplynie. Ak máte viac otázok, kľudne sa pýtajte, ak budem vedieť odpovedať, odpoviem.
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

oni totiž vedú JU a ja som niekde čítala, že PS môže viesť JU pokiaľ príjmy neprekročia 3 mil. alebo pokiaľ nepodniká. Takže preto som sa pýtala na tú hranicu.
0 0
heike heike

heike je offline (nepripojený) heike

PS nepodniká, ak nemá príjmy zo svojej podnikateľskej činnosti (napr. na základe spomínaného ŽL). Ak príjmy má, musí o nich účtovať. Hranicu nepoznám, my sme už pred 12-timi rokmi prechádzali na podvojné účtovníctvo a je to oveľa, oveľa prehľadnejšie ako jednoduché. Takže myslím, že je lepšie prejsť na podvojné, aj keď to bude zo začiatku trochu zložité.
0 0
Sarah Sarah

Sarah je offline (nepripojený) Sarah

Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Prosím Vás a ako je to s vytvorenou rezervou na lesnú pestovnú činnosť? V r. 2005 vytvorili rezervu, bývalá účtovníčka ju zaúčtovala do peňažného denníka ako príjem neovpl. ZD (akosi mi to nesedí???) do DP PO to však dala správne do VOZD. Ale teraz neviem ako to rozpúšťať, vôbec s tým nemám skúsenosť. ďakujem za trpezlivosť.
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Rezervu na lesnú pestovnú činnosť môžu vytvárať aj daňovníci účtujúci v sústave JÚ na základe zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve s odkazom na zákon č. 326/2005 Z.z. o lesoch.
Tvorba rezervy sa určuje v projekte lesnej pestovnej činnosti (spracováva odborný lesný hospodár) na obdobie do zabezpečenia mladého lesného porastu (2-12 rokov).
Rezervy sa môžu čerpať len do vytvorenej výšky a na účel, na ktorý boli vytvorené – napr. výdavky na obnovu, ochranu a výsadbu lesných porastov. Sú predmetom dokladovej inventúry.
Učtovanie v JU
Tvorba, čerpanie a zrušenie rezerv sa uvádza v KNIHE REZERV. Zostatok ku koncu účtovného obdobia sa prevádza do nasledovného účtovného obdobia, alebo sa zruší v nepotrebnej výške.
V peňažnom denníku sa účtujú ako uzávierkové účtovné operácie.
Tvorba rezerv – výdavky ovplyvňujúce základ dane – stĺpec prevádzková réžia
Použitie rezerv – ostatné príjmy zahrňované do základu dane
Daňové hľadisko:
Podľa zákona č. 595/2003 Z.z. § 20 ods.9 písm.b daňovým výdavkom je aj tvorba rezerv účtovaná ako náklad na lesnú pestovnú činnosť vykonávanú podľa osobitného zákona.
0 0
Monikov Monikov

Monikov je offline (nepripojený) Monikov

SZČO účtovník
Môže poz.spol. s právnou subj. uzavrieť zmluvu o prenájme pôdy a lesov s vlastnými podielnikmi, za ktoré im zaplatí dohodnuté nájomné?
Ja v tom nevidím problém, ale DU áno. Že vraj členom sa môžu vyplácať len podiely na zisku. Prosím Vás, má niekto s tým skúsenosť?
1 0
ede ede

ede je offline (nepripojený) ede

Tiez sa tesim, ze je tu niekto kto uctuje pozemkové spoločenstvo. Prevzala som ucto v PS s pravnou subj. od 9/2007. Teraz od 1.1.2008 ma caka prechod z JU na PU, pretoze sme prekrocili v r. 2007 prijmy 3 mil Sk /podla zak. o uctovnictve, par.9/. Nemate s tym niekto skusenosti, prip. nejaky odkaz na pomoc pri tomto prechode ? Vopred dakujem.
0 0
pagdu pagdu

pagdu je offline (nepripojený) pagdu

Dobrý deň.

Sme pozemkové spoločenstvo bez právnej subjektivity a našim jediným príjmom sú príjmy z predaja dreva. Náš zisk je okolo 500 000 Sk.
Účtujeme v jednoduchom účtovníctve. Doteraz sme neplatili daň z rozdelených podielov na základe § 3 ods.2 písm.d) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov:
"Predmetom dane nie je ... podiel člena pozemkového spoločenstva na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva."
Dočítali sme sa o zmene znenia § 3 ods.2 písm.d) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov kde je doplnené ... s právnou subjektivitou
Nevieme ako ďalej so zdaňovaním a či náš hospodár postupoval doposiaľ správne.
Za prípadnú odpoveď či radu ďakujeme.
0 0
zdenkahn zdenkahn

zdenkahn je offline (nepripojený) zdenkahn

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Rodina si chce spracovať účtovníctvo pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou, chcú odo mňa pomoc, kedže som pracovala ako účtovníčka, ale s týmto účtovaním som sa vôbec nestretla. Spoločnosť mala za rok 07 príjmy vo výške cca 100 tisíc. Chcú urobiť daňové priznanie za celé spoločenstvo spolu. Neviem, či by bolo lepšie a možné každému podielníkovi určiť príjmy a výdavky a nech si to dá každý do svojho daňového priznania. V tom prípade by to sa to bralo ako P a V z poľnoh.činnosti? Ak by to chceli urobiť spoločne za celú spoločnosť v akom účtovníctve to treba spracovať? JU alebo PU? Ak to dáme do PU, ako sa v tom prípade účtuje predaj dreva? Dakujem Vám veľmi pekne...
0 0
cazu3 cazu3

cazu3 je offline (nepripojený) cazu3

Hmmm, tak sa mi dostal do ruk lesohospodarsky plan alebo projekt lesnej pestovnej cinnosti ako to moj svokor nazyva, na doklade je ale nazov "Rozdelenie uloh LHP a L - v JPRL pri zmene uzivatela pocas platnosti LHP v zmysle vyhlasky MP SR c.31 z januara 1999 o LHE" (na dobu od 1998 - 2007), je to ten spravny doklad na tvorbu rezervy alebo to ma vyzerat uplne inak? Je tam povodny predpis, novy predpis pre LSR a vykonane. Vobec nemam totiz sajnu.
Je vobec nutne robit zakonnu rezervu v roku 2007 (548/451), ked les sa kupil v druhej polovici 2007 a vytazilo sa len zopar stromov, co teda nechapem ako uplne vytazeny les. Ako to robite prosim vy? Skusala som sa pytat aj byvalej kolegyne, ci ma v tom vacsie jasno ako ja, ale moc nie, nikdy ani nerobila nieco podobne co sa tyka lesov. Vopred dakujem.
P.S.uctujem v podvojnom uctovnictve a je to s.r.o.
0 0
ede ede

ede je offline (nepripojený) ede

Zdenka, ak ma poz.spolocenstvo prav.subjektivitu, tak podava DP. Ak by nemalo, tak "rozdeli" prijmy a vydaje medzi majitelov lesov a ti si sami podaju DP. Poz.spol. moze viest JU /do vysky prijmov 3 mil Sk, potom PU/.
0 0
zdenkahn zdenkahn

zdenkahn je offline (nepripojený) zdenkahn

Ede dakujem veľmi pekne. Ja som to dala do PU, ale mám problém s tým zaúčtovaním predaja dreva, mám k tomu asi 5 odoslaných faktúr, 1 došlú a nejaké príjmy a výdavky na BU. To je ok, len to drevo mi robí starosti... A ked to dám do JU - berie sa to potom ako príjem zo živnosti? A daňové priznanie? Aký typ mám použiť? Asi na to treba nejaký špeciálny program, ja mám alfu od krosu. Z jednoduchého účta mám teda daňové priznanie B na živnostníka. Som z toho jeleň. Asi to nechám v tom PU. Ale potom ten predaj dreva mi poradte prosím.... Dakujem už teraz...
0 0
cazu3 cazu3

cazu3 je offline (nepripojený) cazu3

Uctovanie asi 311/601.
0 0
ingridpa ingridpa

ingridpa je offline (nepripojený) ingridpa

Vidím, že účtovanie urbariátov riadne pokrivkáva. Ja sama mám dosť problémov. Chcela by som sa spýtať skúsenejších, ako je to v tomto roku 2008? Už tam nie sú príjmy do 300 tis. oslobodené. Teda chápem to tak,že US bude platiť daň zo všetkých príjmov. A ešte taká otázka. Poz. spol. s právnou subjektivitou predalo drevo a vyplatilo podielnikom časť peňazí z predaja. Bolo to treba nejako zdaniť? A v peňažnom denníku to bude výdaj OZD alebo výdaj NOZD??? Poraďte!!!!!!!!!!!!!
0 0
ede ede

ede je offline (nepripojený) ede

zdenkahn Pozri príspevok
Ede dakujem veľmi pekne. Ja som to dala do PU, ale mám problém s tým zaúčtovaním predaja dreva, mám k tomu asi 5 odoslaných faktúr, 1 došlú a nejaké príjmy a výdavky na BU. To je ok, len to drevo mi robí starosti... A ked to dám do JU - berie sa to potom ako príjem zo živnosti? A daňové priznanie? Aký typ mám použiť? Asi na to treba nejaký špeciálny program, ja mám alfu od krosu. Z jednoduchého účta mám teda daňové priznanie B na živnostníka. Som z toho jeleň. Asi to nechám v tom PU. Ale potom ten predaj dreva mi poradte prosím.... Dakujem už teraz...
Ja som zatial uctovala v JU, ale tiez prechadzam od 1.1.08 na PU. Prevzala som to len vlani v oktrobri, takze pokracujem podla predchodcu -uctovnika.Tržba za predaj dreva je zdanitelny prijem. Podavam dan.priznanie právn.osob s prilohami - vykaz prijmov a vydavkov a vykaz maj.a zav. pre neziskove org. Z Alfy od Krosu Ti pojde asi len DP FO, takze DP PO aj spominane prilohy-vykazy si najdi na www.drsr.sk
0 0
ede ede

ede je offline (nepripojený) ede

ingridpa Pozri príspevok
Vidím, že účtovanie urbariátov riadne pokrivkáva. Ja sama mám dosť problémov. Chcela by som sa spýtať skúsenejších, ako je to v tomto roku 2008? Už tam nie sú príjmy do 300 tis. oslobodené. Teda chápem to tak,že US bude platiť daň zo všetkých príjmov. A ešte taká otázka. Poz. spol. s právnou subjektivitou predalo drevo a vyplatilo podielnikom časť peňazí z predaja. Bolo to treba nejako zdaniť? A v peňažnom denníku to bude výdaj OZD alebo výdaj NOZD??? Poraďte!!!!!!!!!!!!!
Podla mna oslobodene prijmy 300 tis - to neplati uz ani pre rok 2007.
Poz.spol. s pravnou subjektivitou by malo viest uctovnictvo a vycislit zaklad dane, ktory zdani a potom rozdeli pre clenov podiely na zisku - dividendy , ale to az po schvaleni rocnej uctov.zavierky na VZ /resp. podla stanov PS/. Takto ziskane dividendy uz clen PS nezdanuje.
Vyplata dividend je VNZD, ale myslim, ze pocas roka nie je mozne vyplacat dividendy, nakolko este neviete s akym vysledkom hospodarenia ten rok skonci...najprv musite rok uzavriet a potom mozete delit dividendy, teda v dalsom roku ich vyplacat.
0 0
mariab mariab

mariab je offline (nepripojený) mariab

Dobrý deň prajem,
pri tlačivách súvaha, výkaz ziskov a strát - pre org. nezriadené za účelom podnikania, sú uvedené opatrenia 22502/2002 92, ďalej opatrenie 3227/2003 92 a opatrenie MF 10648/2004 - 7.
Viete mi poradiť ako sa k nim dostať?
Za pomoc veľmi pekne ďakujem.
Mária B.
0 0
cazu3 cazu3

cazu3 je offline (nepripojený) cazu3

Mohli by ste mi prosim poslat ako vlastne vyzera ten projekt lesnej pestovnej činnosti? Ci je to nejaka tabulka alebo ...? Hladala som nieco take ako priklad na internete, ale bez vysledku. Dakujem vopred.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať