Zavrieť

Porady

Dohoda o brigadnickej praci studenta v roku 2005

Dobry den,


chcela by som sa opytat, ci aj v roku 2005 este existuje dohoda obrigadnickej praci studenta a ake fondy sa tam odvadzaju, pripadne ci je nejako limitovany rizsah hodin. Predpokladam, ze je potrebne ju dolozit potvrdenim zo skoly. A co sa tycka fondov do zdravotnej poistovne, stale plati limit, ze do 3 000,- Sk sa fondy neodvadzaju? Alebo sa mylim? :-) Vdaka.
Usporiadat
Emma Emma

Emma je offline (nepripojený) Emma

Pracovný čas je polovica norm.stanoveného prac.času.T.j.80hod/mes.Platí sa 0,8% úrazové poistenie do SP z čistého príjmu.Príjem sa zdaňuje,ak ti nepodpíše vyhlasenie o uplatnení odpoč.položky,ak podpíše,tak mzda -6736.Hranica príjmu pre Zp sa už nesleduje mesačne ,ale ročne.Spočíta sa súhrn minim.miezd platných počas roka 2005 a ak jeho príjem prekročí túto hranicu,tak si musí doplatiť ZP.Inak platí poistné za študenta štát.Ak teda výjde príjem viac ako cca 79 000Sk,bude si musieť podať ročné zúčtovanie poistného a zo vzniknutého základu sa platí 14% poistné.Inak musí byť k DBPŠ doložené potvrdenie o návšteve školy(denné štúdium)preddavky na poistné študent neplatí.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Je limitovaná brig. práca počtom hodín ročne? Myslím, že to bolo limitované 300 hod.? Platí to z jednej dohody alebo zo všetkých?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Pozri rozdiel medzi dohodou o vykonaní práce a dohodou o brigádnickej práci študentov. V jednej 300 hodín ročne, v druhej polovica fondu pracovného času.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Mohli by ste prosím niekto prilepiť vzor Dohody o BPŠ?
0 0
Ala Ala

Ala je offline (nepripojený) Ala

Tlacivo dostať v ŠEVT-e.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Vzor: stačí si ho trošku upraviť
Dohoda o brigádnickej práci študentov
(§ 227 a 228 Zákonníka práce)


Zamestnávateľ:


a

Zamestnanec:

u z a t v á r a j ú
dohodu o brigádnickej práci študentov

l. Zamestnanec bude na základe tejto dohody vykonávať prácu ............ od................ v rozsahu troch hodín denne v pracovných dňoch od ....... hod. do ........hod.

2. Práca sa dohodla na dobu:

2. Zmluvné strany dohodli za vykonanú prácu zamestnanca odmenu vo výške vo výške ............Sk mesačne, slovom: ................................, ktorá je splatná pozadu za mesačné obdobie a výplatným termínom je 15. deň v mesiaci.

3. Zamestnávateľ oboznámil zamestnanca s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na vykonávanú prácu a s ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

4. Zamestnávateľ vytvorí zamestnancovi pracovné podmienky zaisťujúce riadny a bezpečný výkon práce a poskytne zamestnancovi osobné ochranné prostriedky.

5. Zamestnanec je povinný vykonať dohodnutú prácu osobne podľa pokynov zamestnávateľa, riadne, svedomito podľa tejto dohody a dodržiavať podmienky dohodnuté v súlade s predpismi vzťahujúcimi sa na jej výkon, hlavne s predpismi o bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

6. Neoddeliteľnou súčasťou tejto dohody je potvrdenie štatútu študenta.

7. Dohoda bola napísaná v dvoch vyhotoveniach. Po jednom vyhotovení dostanú:
- zamestnanec,
- zamestnávateľ



V....................



zamestnávateľ zamestnanec
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Neplatí od 1.1.2005 odpočítateľná položka 87936,-ročne, čiže 7328,-mesačne?
0 0
Lenka PP Lenka PP

Lenka PP je offline (nepripojený) Lenka PP

Môžem študentovi vyplatiť 3000,- Sk mesačne, zaplatím ÚP a on podá sám daňové priznanie. Chcem vedieť, či mu môžem vyplatiť hrubú mzdu. Ďakujem Lenka PP
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Lenkak, si zlatá:-)

Lenka PP môžeš mu vyplatiť 3.000,- ak podpíše u teba vyhlásenie k zdaneniu, aby si mu mohla uplatniť mesačnú odpočítateľnú položku a potom je daň 0,-. Samozrejme podpísať vyhlásenie môže len u 1 zamestnávateľa. Inak ju odávdzaš ty.
0 0
siebertm siebertm

siebertm je offline (nepripojený) siebertm

Dobry den,

mam v tom trochu hokej teraz.
Som zivnostnik-FO a mam bazar s mobilnymi telefonmi, nie som platca DPH.
Chcem na leto zamestnat studenta na Dohodu o brigadnickej praci studenta.
Bude pracovat menej ako 20hod./tyzden. Ma potvrdenie o navsteve skoly (denne studium).

Co vsetko mam spravit krok za krokom? Mozte mi poradit? DAKUJEM!

Ako prve s nim podpisem tuto Dohodu a co potom?
Kde ho mam nahlasit?
Ako odviest s jeho prijmu DPH?
Kolko sa plati urazove poistenie?
Som laik, takze poprosim podrobnejsie vysvetlenie.


Este raz DAKUJEM!
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

siebertm
Ako prve s nim podpisem tuto Dohodu a co potom?
Kde ho mam nahlasit?
Ako odviest s jeho prijmu DPH?
Kolko sa plati urazove poistenie?
Som laik, takze poprosim podrobnejsie vysvetlenie.
Pred nástupom ho musíš prihlásiť do Sociálnej poisťovňe a to buď priamo na tlačive alebo mailom, faxom, SMS. Ak použiješ mail, fax, SMS aj tak tam treba do 3 dní zaniesť tlačivo. Inde ho nenahlasuješ. Ale pokiaľ viem, tak ak je to tvoj prvý zamestnanec, mal by si sa nahlásiť do Sociálnej poisťovne ako zamestnávateľ, a aj na Daňový úrad. Ale tieto formality presne neviem.
DPH z príjmu zamestnanca sa neodvádza, myslel si preddavok na daň ? Buď ten študent podpíše u teba prehlásenie k dani, a môžeš mu odpočitavať nezdaniteľnú časť 7328 Sk, a z rozdielu hrubá mzda-7328 vypočítaš 19%, zaokruhliš nadol - to je preddavok dane a ten odvedieš na DÚ. Ak študent nepodpíše daňové vyhlásenie, z hrubej mzdy vypočítaš 19%, zaokrúhliš nadol a odvedieš na DÚ.
Okrem toho vypočítaš 0.8% úrazové poistenie, zaokrúhliš nahor, vypíšeš výkaz do Sociálnej poisťovne, sumu odvedieš do SP.
Potom po skončení roku, ak mal pracovník podpísané daňové vyhlásenie, buď si požiada o ročné zúčtovanie dane, potom mu ho musíš urobiť, alebo mu vystavíš Potvrdenie o zdaniteľnej mzde .... Ak nemal podpísané daňové vyhlásenie, vystavíš mu Potvrdenie o zdaniteľnej mzde. A potom sa ešte vypisuje Štvrťročný prehľad o zrazených preddavkoch a Hlásenie pre DÚ (neviem teraz presný názov - ročné).
Keďže papiere nerobím, možno ma ešte niekto doplní. Ak som Ťa neodradila od úmyslu niekoho zamestnať.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ešte je tam taká vec, že ak jeho príjem zhrnútý na konci roka prekročí nejakú sumu, tak sa musí prihlásiť na zdravotnú poisťovňu a odviesť preddavky. Ospravedlňujem sa, ale sumu neviem, to si zisti a aj tak to nie je tvoja starosť, to si musí ustrážiť študent. Ale nič sa ti nestane, ak mu to povieš.
0 0
INGRID KRIŽANOVSKÁ INGRID KRIŽANOVSKÁ
chcela by som vedieť či dohoda o brigádnickej práci študenta je limitovaná počtom hodín za rok a či je rozdiel ak uzavriem dohodu o brigádnickej práci študenta so študentom neplnoletým a plnoletým. ďakujem
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Dohoda o brigádnickej práci študenta nie je limitovaná počtom hodín za rok, ale študent môže pracovať 1/2 bežného pracovného času zamestnanca. Či sa dá uzavrieť DoBPŠ s neplnoletým študentom neviem.
0 0
INGRID KRIŽANOVSKÁ INGRID KRIŽANOVSKÁ
na stranke www.epi.sk podľa vyjadrenie p. ing. Valérie Jankovičovej

podľa par.223 ods.2 dohodu o prácach vykonávaných mimo prac. pomeru možno s mladistvým zamestnancom uzatvoriť, len ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, mravnosť al. výchova na povolanie. Pojem mladistvý zamestnanec je definovaný v par.40 ods.3. Je to zamestnanec mladší ako 18 rokov. Vyjadrenie zákonného zástupcu na rozdiel od prac.pomeru sa pri dohodách nevyžaduje. Podľa par.227
ods.1 dohodu o BoPŠ možno uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta. ďalej sa píše predpokladaný rozsah prác nemá prekročiť 100 hodín v kal.roku a zároveň v priemere polovicu týždenného prac.času. Odmena z dohody podlieha zdaneniu vybratím preddavku na daň sadzbou 19%.
takže preto by som chcela vedieť či ten limit nie je len pre neplnoletých študentov a ak tomu dobre rozumiem tak odpočitateľnu položku na daňovníka si môže uplatniiť pri DoPŠ len plnoletý študent. Pochopila som to správne?
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Limit polovica týždenného pracovného času sedí a platí pre všetkých študentov. Limit 100 hodín neplatí, v ZP je napísané, že DoBPŠ sa môže uzatvoriť aj v prípade, že predpokladaný rozsah práce neprekročí 100 hodín. Nie že nemá prekročiť. Pod neplnoletými študentami som si predstavovala deti mladšie ako 15 rokov. Podľa môjho názoru odpočítateľná položka na daňovníka nie je viazaná na vek.
0 0
vierkat vierkat

vierkat je offline (nepripojený) vierkat

ahojte...
zaujímalo by ma, či to potvrdenie o návšteve školy potrebujem vždy?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

vierkat
ahojte...
zaujímalo by ma, či to potvrdenie o návšteve školy potrebujem vždy?
Vždy.Bez toho nemôžeš uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študenta.
Naposledy upravil Denda : 01.07.05 at 07:39
0 0
Vladimír Marcin Vladimír Marcin

Vladimír Marcin je offline (nepripojený) Vladimír Marcin

Duša
Limit polovica týždenného pracovného času sedí a platí pre všetkých študentov. Limit 100 hodín neplatí, v ZP je napísané, že DoBPŠ sa môže uzatvoriť aj v prípade, že predpokladaný rozsah práce neprekročí 100 hodín. Nie že nemá prekročiť. Pod neplnoletými študentami som si predstavovala deti mladšie ako 15 rokov. Podľa môjho názoru odpočítateľná položka na daňovníka nie je viazaná na vek.
Ahoj Duša ďakujem Ti za odpovede, ale ešte stále mi vŕta hlavou či je rozdiel medzi plnoletým a neplnoletým študentom. Mne sa zdá že aj u študenta je vek plnoletosti 18 rokov pre uzatváranie DoBPŠ. Sú tie isté podmienky pre študenta str.školy, ktorý má napr. 17 rokov a pre vysokoškoláka, ktorý má
21 rokov. Ingrid K.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Emma
Pracovný čas je polovica norm.stanoveného prac.času.T.j.80hod/mes.Platí sa 0,8% úrazové poistenie do SP z čistého príjmu.Príjem sa zdaňuje,ak ti nepodpíše vyhlasenie o uplatnení odpoč.položky,ak podpíše,tak mzda -6736.Hranica príjmu pre Zp sa už nesleduje mesačne ,ale ročne.Spočíta sa súhrn minim.miezd platných počas roka 2005 a ak jeho príjem prekročí túto hranicu,tak si musí doplatiť ZP.Inak platí poistné za študenta štát.Ak teda výjde príjem viac ako cca 79 000Sk,bude si musieť podať ročné zúčtovanie poistného a zo vzniknutého základu sa platí 14% poistné.Inak musí byť k DBPŠ doložené potvrdenie o návšteve školy(denné štúdium)preddavky na poistné študent neplatí.
Reagujem na platenie úrazového poistenia z "čistého príjmu".

V odbornej literatúre sú na to uvedené príklady a tam je to vypočítané z "hrubého príjmu."
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať