Zavrieť

Porady

Zateplenie novostavby - polystyrén alebo minerálna vlna

Zdravím všetkých,

na jar začnem stavbu rodinného domu, som z juhozápadného Slovenska, rozhodol som sa pre klasické keramické tehly (Wienerberger alebo Porotherm) o hrúbke 38cm + zateplneie. To je však pre mňa stále záhada, no a mám havne tieto 2 dilemy:

1. akú hrúbku zateplenia zvoliť? 10cm, prípadne stačí v uvedených klimatických podmienkach aj 5cm hrúbka?

2. aký materiál použiť? čítal a počul som o tom, že pri novostavbách sa odporúča minerálna vata, nakoľko prepúšťa vlhkosť a dom môže tak trochu "dýchať" a odparovať všetku tú vodu z mokrých procesov...

Vopred dík za radu...

MK
Usporiadat
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ja budem mat sice v projekte 380 tehlu ktora ze cca o 40 az 50% lacnejsia ako family 50, ale asi by tam islo zateplenie. pozeral som sortiment 380 tehal a maju tam rozne 1/2 a 1/3 kusy, kdezto z tej family 50 som taketo nieco nevidel.

Chcel by som robit drevenny strop ako Kejka, ako sa to ma zaizolovat aby to bolo zodpovedajuce tym super tehlam? Ak je povala ako skladovaci priestor tak tie dalsie rady nad vencom uz mozu byt z uzsich tehal nie?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

tymi 1/2 a 1/3 myslis tie extra tehly napr. pre okenne otvory?

my chceme pouzit cely ich kompletny system okrem stropu, kt. bude betonovy... paci sa nam to z hladiska tepelnych strat a mensej pracnosti... u teraz upozornujem manzela, ze pri stavbe nechcem vidiet zamaltovane casty stien, doplacanie toho co chyba a podobne... je nato cely system, tak budu robit z neho a stena bude len tehlovia ziadne patlaniny

no pozeram ich cennik a veruze pri 50tke nemaju tieto doplnkove tehly iba pri 49...

a podla ich tabulky sa 50tke bez zateplenia vyrovna sti38 az s 12cm polystyrenu...
Naposledy upravil andreaS : 18.10.09 at 19:42 Dôvod: doplnenie
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
alltracboy Pozri príspevok
ja budem mat sice v projekte 380 tehlu ktora ze cca o 40 az 50% lacnejsia ako family 50, ale asi by tam islo zateplenie. pozeral som sortiment 380 tehal a maju tam rozne 1/2 a 1/3 kusy, kdezto z tej family 50 som taketo nieco nevidel.

Chcel by som robit drevenny strop ako Kejka, ako sa to ma zaizolovat aby to bolo zodpovedajuce tym super tehlam? Ak je povala ako skladovaci priestor tak tie dalsie rady nad vencom uz mozu byt z uzsich tehal nie?
cca 60 cm vaty.Môžu byť z užších tehál.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Nie každý dokáže dorátať potrebu množstvo prekladov ,kubíkov spotrebovanej malty ,stvrťových ,polovičných tehál spojovacích kotiev na priečky ,uloženia stopu .Prirátať pracnosť zhotovenia fasády a úžitkovú časovú hodnotu diela.Ak by som to chcel trochu porovnať.Dom z lisovaného dreva postavíte cca o 1/4 lacnejšie.Ale môže byť že za 10 rokov stratí 60% svojej hodnoty .U murovaného bude hodnota do budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou rásť.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

dukats: cenovy rozdiel materialu si vypocitam aj sama, len potrebujem mat ten pocet tehal pretoze chceme pouzit cely ich system nie len klasicke tehly a rezat...

este mam dotaz: ten fasadny obklad je vlastne odvetrana fasada? alebo tento obklad neplni ziadnu funkciu okrem estetickej? este som sa tomu nezacala naplno venovat, lebo kym budeme robit fasadu, tak pretecie vela vody
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

andreaS Pozri príspevok
este mam dotaz: ten fasadny obklad je vlastne odvetrana fasada? alebo tento obklad neplni ziadnu funkciu okrem estetickej? este som sa tomu nezacala naplno venovat, lebo kym budeme robit fasadu, tak pretecie vela vody
no zhodou okolnosti som to vcera cital.. pokial das tie cele tehly klinker tak sa to robi ako odvetrana fasada. a ked obkladove pasiky, tak tie sa lepia priamo na budovu. Aj ked zaujimave by bolo spravit odvetranu konstrukciu a na to tie obkladove pasiky. ale neviem ci by pri tom tych usetrenych 7cm to malo zmysel. Pokial si mala na mysli obkladove tehly.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

dakujem

ale myslela som na take tie velke dosky, zvacsa s kovovym efektom... napr. jedna tabula ma rozmer 50x100mm... ale rozmerovo su uplne variabilne, ale nam sa pacia v takych vacsich obdlznikoch...
0 0
momka94 momka94

momka94 je offline (nepripojený) momka94

zateplit co najvacsou hrubkou, dosiahnut co najvacsi tepelny odpor uz v izolacii aby rosny bod nevznikal v tehle,samozrejme pouzit dobru paropriepustnu omietku.......ja by som volila dierovaný polystyren, pozri Baumit-open.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Baumit open je do neba volajúca sprostosť.Ten čo to vymyslel sa musí od smiechu o zem trepať ,koľko Slovače mu na tú hovadinu skočilo.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

mne vychádza ako najlacnejšia stavba z betonových tvárnic Easy blok. Sú hrubé 20 cm + 20 - 25cm EPS. Máte niekdo aj zlý názor na takúto skladbu múrov?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

najlepsiu skladbu steny vymyslel moj kolega, ale... je to problematicke spravit doma bez debniacich pripravkov
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
bjuty smis Pozri príspevok
mne vychádza ako najlacnejšia stavba z betonových tvárnic Easy blok. Sú hrubé 20 cm + 20 - 25cm EPS. Máte niekdo aj zlý názor na takúto skladbu múrov?
Betón bude asi murivo následujúcich rokov.Ak sa tvárnica vyrobí podľa všetkých pravidiel a noriem nemal by byť problém.Určite budete musieť počítať s vyššou cenou práce v porovnaní s tehlovým murivom .Problematickejšie a hlavne drahšie je vysekávanie drážok sietí.Úplnou samozrejmosťou pomerne hrubé zateplenie .S hrúbkou zateplenia rastie aj riziko nestability fasádnych dosiek, tým možné poruchy fasádnych omietok.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

akurat som sa docital o Ytong Multipor . co vy na to?
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

alltracboy Pozri príspevok
akurat som sa docital o Ytong Multipor . co vy na to?
Spodna rada by mala mat zaklad, je to dost tazke. Mne sa to lubi,otazne je,ci to ma fakt take vlastnosti ako pisu,ale zase kedze klamliva reklama je trestny cin,tak nejak torealite zodpovedat musi. Co sa tyka zateplovania novostavby,tu som skepticky-v reklamach porovnavaju zatepleny a nezatepleny dom,ale s tym,ze stary nezatepleny. Bolo by zaujimave porovnat Ytong s odporom vyse 4 a zateplenie s odporom 6, kolko predstavuje taketo usetrenie rocne korun ci eur. Potom by som nad zateplenim novostavby zacal uvazovat.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

mam taky pocit ze ked postavim dom tak v nom budem par rokov byvat nech to preschne a potom sa rozhodnem ci zateplit alebo nie. uz som toho cely zmateny.. cele to zateplovanie. keby bola aspon nejaka jednoznacna formulka, ze tehlovy-EPS, porobeton-mineralna vlna. inak ten multipor je raz tak drahy na m2 ako nabasil tej istej hrubky.-80mm.
tepelny odpor:

multipor 0,045 W(m.K)
EPS 0,038 W(m.K)
nobasil 0,039 W(m.K)

stavat neviem z coho budem, projekt udava heluz 380+80mm izolacia, uvazujem aj na Ytongom..asi co bude lacnejsie, lebo tazko povedat co je lepsie. Je jasne, ze cim vysia teplena izolacia stien tym lepsie, takze ani neuvazujem v podstate ze by som nezateploval. akurat som vyratal ze na zateplenie stropu podla cennikovej ceny nobasilu ma bude stat okolo 900EUR za 40cm izolacie, co sa mi nezda tak drahe.
Naposledy upravil alltracboy : 21.10.09 at 14:43
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

900eur? posli prosim ta link, ja som hladal nieco pre rodicov a take lacne som nenasiel
Ytong castokrat ludia povazuju za blato, aj ked nechapem preco, je lacnejsi ako tehla a ja na nom nevidim nic zle, izoluje lepsie ako tehla, lahsie sa da rezat. Budu ta mozno prehovarat,ze ma nizsiu pevnost, co je pri stavbe bungalovu totalne jedno, aj tak ma 10krat vyssiu pevnost,ako je namahanie v stene.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ciners Pozri príspevok
900eur? posli prosim ta link, ja som hladal nieco pre rodicov a take lacne som nenasiel
http://www.zateplovacimaterial.sk/ce...df/nobasil.pdf

o ytongu som snival dlho pokial som nezacal citat, ze sa to neda zateplit EPS a ked ma vlnu tak to bude vlhnut kvoly rosnemu bodu a neviem co vsetko..
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

alltracboy Pozri príspevok
http://www.zateplovacimaterial.sk/ce...df/nobasil.pdf

o ytongu som snival dlho pokial som nezacal citat, ze sa to neda zateplit EPS a ked ma vlnu tak to bude vlhnut kvoly rosnemu bodu a neviem co vsetko..
Never somarinam z internetu, da sa aj Ytong zateplit polystyrenom a aj min. vlnou. Nie som predajca Ytongu,aby to nevyznelo,ze ho propagujem,ale vzhladom na cenu si myslim,ze je to dobra volba.Akurat teraz kreslim dom, kde na Ytong davam polystyren, nie som kamarat s polystyrenom,ale ked ho tam investor chce,tak mne ostava uz len prepocitat kolko ho tam dat. A mozem ti povedat,ze da sa to.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Alltracboy, diky za link, to som zabudol dopisat vyssie
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ako vsetko sa da..ale ci je to aj dobre ja razim filozofiu, " ked je nieco lepsie, treba priplatit" nerad by som potom ten EPS daval dolu a kukal na zhnitu stenu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať