Zavrieť

Porady

Zateplenie novostavby - polystyrén alebo minerálna vlna

Zdravím všetkých,

na jar začnem stavbu rodinného domu, som z juhozápadného Slovenska, rozhodol som sa pre klasické keramické tehly (Wienerberger alebo Porotherm) o hrúbke 38cm + zateplneie. To je však pre mňa stále záhada, no a mám havne tieto 2 dilemy:

1. akú hrúbku zateplenia zvoliť? 10cm, prípadne stačí v uvedených klimatických podmienkach aj 5cm hrúbka?

2. aký materiál použiť? čítal a počul som o tom, že pri novostavbách sa odporúča minerálna vata, nakoľko prepúšťa vlhkosť a dom môže tak trochu "dýchať" a odparovať všetku tú vodu z mokrých procesov...

Vopred dík za radu...

MK
Usporiadat
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

alltracboy,
a z čoho budeš teda nakonie stavať?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

bjuty smis Pozri príspevok
alltracboy,
a z čoho budeš teda nakonie stavať?
asi z toho co bude lacnejsie. ked z tehal tak brusene, ale neviem ci najdem partiu co to vie robit. Ja som typ ktory ked vidi, ze sa nieco flaka, tak som schopny vyhodit ludi zo stavby a robit si to sam. Vtedy by bol lepsi ytong. Na ytong sa minie menej omietok, kolega z toho tiez staval a urcite vsetko pozistoval.. mozno spravim to co on.. ytong + mineralna vlna.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
alltracboy Pozri príspevok
ako vsetko sa da..ale ci je to aj dobre ja razim filozofiu, " ked je nieco lepsie, treba priplatit" nerad by som potom ten EPS daval dolu a kukal na zhnitu stenu
Ytong a polystyrén no problém.Problém je keď sa to robí všelijak len nie tak ako by sa malo.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
alltracboy Pozri príspevok
http://www.zateplovacimaterial.sk/ce...df/nobasil.pdf

o ytongu som snival dlho pokial som nezacal citat, ze sa to neda zateplit EPS a ked ma vlnu tak to bude vlhnut kvoly rosnemu bodu a neviem co vsetko..
Toto nebude vlhnúť.Rosný bod nemá šancu.
P9280067.jpg  
P9230042.jpg  
1/1
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

OMG to je dom pre sibirske podmienky? Co stoji take zateplenie? m2?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Neviem čo stojí materiál ale bude to brutal cena.Pasívny dom je pasívny dom.Ale, len toľko v interiéri je zavesený teplomer ,zatiaľ na ňom nebadať teplotné zmeny, možno je zaseknutý....
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

220870 Pozri príspevok
Ytong a polystyrén no problém.Problém je keď sa to robí všelijak len nie tak ako by sa malo.
no a ako by sa to malo? odpoved typu ze na to treba 20cm EPS neakceptujem je tajomstvo v detailoch okolo otvorov, alebo v hrubke? videl som stranku kde sa dala zadat hrubka steny a izolacie, vnutorna a vonkajsia teplota, vyhodilo to prechod tepla cez stenu, ale nebola tam stupnica. Takze tazko urcit kde sa nachadza ten kriticky rozsah teplot
0 0
Hop377 Hop377

Hop377 je offline (nepripojený) Hop377

Myslis tuto stranku_..: http://www.stavba-online.sk/pomocky/...e-vypocet.html
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
alltracboy Pozri príspevok
no a ako by sa to malo? odpoved typu ze na to treba 20cm EPS neakceptujem je tajomstvo v detailoch okolo otvorov, alebo v hrubke? videl som stranku kde sa dala zadat hrubka steny a izolacie, vnutorna a vonkajsia teplota, vyhodilo to prechod tepla cez stenu, ale nebola tam stupnica. Takze tazko urcit kde sa nachadza ten kriticky rozsah teplot
Pozrite si moje stránky je tam toho trochu viac .Samozrejme je to všetko o detailoch, napojeniach jednotlivých konštrukcií ale bez hrúbky sa to tiež nedá.Na tých fotto je je 30cm EPS.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

220870 Pozri príspevok
Pozrite si moje stránky je tam toho trochu viac .Samozrejme je to všetko o detailoch, napojeniach jednotlivých konštrukcií ale bez hrúbky sa to tiež nedá.Na tých fotto je je 30cm EPS.
to som vsetko precital... ale moc mudrejsi niesom. teda pokial myslis ten blog v stavebnom denniku. Uvidim ako bude ciners stavat a mozno sa necham inspirovat.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

nie.. myslim tuto: http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=68&h=38&obor=9

ked je rosny bod 12-13 stupnov a ma byt mimo stenu, tak jednoznacne cim lepsia stena, tym hrubsie zateplenie. Pokial by som dal ytong 375 teploizolacny, tak na to aby bola teplota 13 stupnov v polystyrene, musel by som ho dat na to 50cm. pri 250 ytong by stacilo 35cm EPS. Samozrejme, ze pri prvom priklade bol tepelny odpor systemu 14.78 a pri druhom "len" 10,24m2K/W. cize mam pocit v v novych domoch je vzdy rosny bod v stene a to zateplenie sa berie len ako bonus pre nizsie vykurovacie naklady. Jedine ze by niekto fakt staval dom z 20cm betonu a 20 eps.. to by malo akurat parametre ako 375 ytong lambda akurat s tym, ze rosny bod by bol v EPS. Cize mne z toho vychadza, ze akekolvek zateplovanie novostavby len zvysuje tepelny odpor-co je samozrejme, ale mrznutie v stene a rosny bod neodstrani pokial sa tam neda fakt hruba vrstva tepelnej izolacie
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ludia prosim, kaslite uz na rosny bod,ano? Neviem,kde sa tieto teorie nabrali,ale to takto jednoducho nefunguje. Vzdy bude bod v stene,kde teplota bude pod tymi vasimi 13stupnami a potom co? To zavisi od viac faktorov,nie len od priebehu teplot. Jednak tepelna skladba, potom difuzna atd. Stiahnite si aspon demo program Teplo a ten urcite funguje, nejake pseudoprogramy nie. Bolo by dobre,ak to niekoho zaujima komplexne si nastudovat nejaku knihu,napriklad od Chmurneho Tepelna ochrana budov,lebo po precitani par clanoov na nete,si to laik castokrat zle vysvetluje. Tym nechcem niekoho urazat,ale pomoze to aj vam nebat sa vselijakych kecov,co najdete na nete.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

alltracboy, kasli na tu kalkulacku na nete. vobec sa to nepyta na difuzny odpor,ako to tam tak vidim. Predstav si takuto situaciu: 30ka ytong+10cm nobasil+omietka a druhu situaciu 30ka ytong+10cm nobasil+omietka+natres omietku gumoasfaltom. To len tak teoreticky pre pochopenie, nikto to gumoasfaltom natierat nebude
Tu mas 2 skladby, ktore maju rovnaky priebeh teplot v konstrukcii. Jedna bude ok a druha bude vlhnut a plesniviet. Toto je cca myslene tou difuznou skladbou, ze to nezavisi len od priebehu teplot,tam ide o nasytenost a tlaky vodnych par v konstrukcii.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

no jooo.. a ty teda ako s tym domom pre sestru? budete zateplovat ten ytong alebo nie? A dalsia otazka.. vravis ze robite drevenny strop. Robi sa v tom pripade len jeden veniec? Normalne podla projektu je tusim 11 radov tehal potom keramicky strop zaliaty betonom potom jedna rada tehal (alebo dve pri zvysenej variante)a dalsi veniec, na to pomurnice. Da sa stavat z ytongu alebo z tehal ze 12 tehal +1 alebo 2 v pripade zvysenia a potom veniec? neviem co pomrvili na tej alfe 105 ktorej sa rozisli mury, ale zrejme to malo nieco spolocne s vencom
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

alltracboy Pozri príspevok
no jooo.. a ty teda ako s tym domom pre sestru? budete zateplovat ten ytong alebo nie? A dalsia otazka.. vravis ze robite drevenny strop. Robi sa v tom pripade len jeden veniec? Normalne podla projektu je tusim 11 radov tehal potom keramicky strop zaliaty betonom potom jedna rada tehal (alebo dve pri zvysenej variante)a dalsi veniec, na to pomurnice. Da sa stavat z ytongu alebo z tehal ze 12 tehal +1 alebo 2 v pripade zvysenia a potom veniec? neviem co pomrvili na tej alfe 105 ktorej sa rozisli mury, ale zrejme to malo nieco spolocne s vencom
My to robime z Ytongu, cely system Ytong, aj tie ich preklady (keby som vedel,ze jeden ma 200kil,tak to nechcem ). Veniec tiez zalievame do tych ich U profilov a podla toho,aky detail riesime,tak tam doplname aj kombi dosky. zateplovat sa nebude, toto ma odpor vyse 4. Zateplene budu zaklady a strop. My tam mame jeden veniec a na ten ulozime strop a strechu, druhy veniec nebude.
Tam,kde im roztiahlo tie steny urobili hambalkovy krov a nezabezpecili horizontalne reakcie z krovu-ludovo povedane krov sa roztiahol a potiahol aj steny. Mali tam dost vela faktorov na kope, tazky Bramac, zly veniec, klasicky hambalok nie je vhodny,ak mas dreveny strop,treba nejake tiahlo a to tam nebolo a ta firma-to boli dvaja typci,absolutne bez murarskeho ci stavarskeho vzdelania a sami to stavali akoze firma, jeden taky pokrceny jedno oko mu hladelo inde ako druhe a druhy tiez taky divny. A malo to aj zaujimavu dohru-ta kvazy firma chcela zhodit vinu na tesarov,co robili krov,tak som spravil posudok,kde sa stala chyba, bez oznacovania vinnika,cisto technicka chyba. Navrhol som nejake opatrenia len tak a mali si vybrat,co su schopny spravit. Tak tato kvazy firma presvedcila investora,ze statik je zly,ze treba noveho,takeho asi co povie,ze za to mozu ti tesari. Odvtedy ma investor ignoruje, nechal mi kopu veci,co som mu chcel vratit a nemam ako Dokonca som nasiel investora aj tu na porade,kde hladal teda noveho statika. Na posudku sa samozrejma podielalo viac kolegov, tak vlastne tych hlupych statikov bolo viac Tak v stratke popisane,co sa tam stalo teda. Tam boli obvodove steny odtrhnute od vnutornych tak, ze tam sa zmestila ruka, pre predstavu,ze neslo a nejake male puklinky a s tym uz tazko nieco robit,aby to bolo ok.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Dôležité je či firmy postupovali podľa projektu?
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

220870 Pozri príspevok
Dôležité je či firmy postupovali podľa projektu?
Vymenili betonovy strop za dreveny bez toho,aby sa aspon investora spytali. Len to spravili a povedali,ze to je lacnejsie,ale dosledky.....Ved s tym robis, dosledky poznas z dennej praxe
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
images.jpg  
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

ciners Pozri príspevok
Vymenili betonovy strop za dreveny bez toho,aby sa aspon investora spytali. Len to spravili a povedali,ze to je lacnejsie,ale dosledky.....Ved s tym robis, dosledky poznas z dennej praxe
zdalo sa mi, ze si pisal, ze ten trop u tvojej sestri bude tiez drevenny.. hmm. V projekte je keramicky strop, ktory to aj samozrejme drzi viac pokope, ale pokial sa tam daju este dva rady tehal a spravili by ten veniec tak isto, tak sa to tiez rozide nie? Ja len potrebujem vediet, ze ked by som robil drevenny strop ako na to. Len kazdy kto tam dava derevenny ma iny typ stavby.. kejka betonove mury, smith bude mat tiez beton.. zasa upravujem ... ty teda nebudes zvysovat podkrovie a dokonca ho znizis?

Chcel som len vediet ci sa to robi tak, ze sa vymuruje 11 radov, na to da daju tramy, potom sa vymuruju dalsie dva rady a spravy poriadny veniec s dobrym armovanim. Strecha je tam hambalkova takze ten tlak sa snazi roztiahnut ten veniec. Ja by som bol nerad aby sa to stalo aj mne neviem ako to mohla ta "firma" na tom druhom dome tak posrat. Keby mali byt problemy tak radsej dam keramicky strop ako je v projekte
Naposledy upravil alltracboy : 25.10.09 at 22:20
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

My davame dreveny, ale moja sestra ma v rodine 2 statikov tak ma trosku vyhodu. My sme dali 11radov Ytong, na to Uprofil-do neho vystuz venca+beton. Na ten veniec pojde pomurnica a aj tramy stropu. Vodorovne sily budu prenasat tramy,ktore pojdu od jednej pomurnice po druhu a budu s nou zviazane, nieco ako vazny tram stolice.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať