Zavrieť

Porady

DPH v cestovných kanceláriach

Prajem pekný deň,

no tým novým zákon sa nam to trochu skomplikovalo. Nemáte niekto skúsenosti s novým zákonom o DPH v súvilosti s CK. Napr. vystavovanie provízii kedy je s DPH kedy bez. Napr. som počul že ak si vystavujete províziu z dopravy tak to tam treba percentuálne rozdeliť na to koľko prejde cez územie EU (to je s DPH) a koľko mimo EU (oslobodené od DPH). potom ako to je s prirážkou ak dopravu dávam do kalkulovanej ceny? nejaký som z toho mimo. Idem sa vrhnúť do kníh ale neviem či čosi vyriešim.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petra je offline (nepripojený) petra

    petra
    Zdravim Vas, pomerne dlho sa vrtam v tychto veciach a nie je mi z toho veselo. Takze Vam napisem, ako to robim ja a vlastne, s cim som sa stretla.
    1. provizia z sprostredkovania - vid §47 ods. 12 - tam sa pise, ze ak sa vykona sluzba mimo EU je to bez dane. Ak sa vykona sluzba v EU je to s danou 19% (nasou). problem je naozaj v tom percentualnom rozpocitavani. Riesenie: vacsina cestoviek mi posiela na objednavke rozpis provizie, presne mi tam napisu co je s danou a co nie. este tam rozpisu tie percenta. A tie cestovky, ktore mi to nepisu, tak im zavolam a oni mi to nadiktuju cez telefon. Uz som sa stretla aj s tym, ze ja ako uctovnicka by som to mala vediet. niektore cestovky posielaju v tabulke rozpis percent a kilometrov podla krajin. Zaver: ak neviem, volam tam.
    2. provizia z poistenia - momentalne ju davam s DPH, lebo uz to nie je medzi oslobodenymi. ale v blizkej buducnosti mozno ocakavat odpoved z DR SR ohladne toho poistenia. ak to nahodou bude oslobodene, aj tak sa uz nebude pocitat koeficient, lebo je to vo vlastnom mene na cudzi ucet.
    3. preprava - preprava osob podla §46 - oslobodena. prirazku som dala do ceny za prepravu a dala som to bez DPH. to by sme dopadli, keby sme mali vsetko rozpisovat, to je nemyslitelne.
    To je asi tak vsetko, co k tomu viem, ale co faktura, to problem.

    DPH v cestovných kanceláriach

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.