Zavrieť

Porady

Problemove dedistvo

Dobry den. Hladame radu. Zdedila som s bratom dom po rodicoch,uz asi 13 rokov dozadu. Brat dom ale nechce v ziadnom pripade predat a nema ani peniaze aby nas vyplatil. Zatial sme to nechali "tak",jeho rodina tam niekedy travi cas, dom ale rokmi chatra. Ako mozeme vyriesit tuto situaciu? On dom urcite nepreda a peniaze na vyplatenie podielu nema... Takisto ako sa postupuje pri urcovani hodnoty domu? Vraj znalci odhaduju dom na lacnejsiu hodnotu nez keby sme to predali na inzerat. Alebo realitke? Dakujem za kazdu radu!! Zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    kvetinka111 Pozri príspevok
    Dobry den. Hladame radu. Zdedila som s bratom dom po rodicoch,uz asi 13 rokov dozadu. Brat dom ale nechce v ziadnom pripade predat a nema ani peniaze aby nas vyplatil. Zatial sme to nechali "tak",jeho rodina tam niekedy travi cas, dom ale rokmi chatra. Ako mozeme vyriesit tuto situaciu? On dom urcite nepreda a peniaze na vyplatenie podielu nema... Takisto ako sa postupuje pri urcovani hodnoty domu? Vraj znalci odhaduju dom na lacnejsiu hodnotu nez keby sme to predali na inzerat. Alebo realitke? Dakujem za kazdu radu!! Zuzana
    AK chceš dom predať, tak si povinná najprv ponúknuť bratovi, nakoľko ako spoluvlastník má predkupné právo. Ak nevyužije túto možnosť, potom kľudne môžeš svoj podiel ponuknúť inému. (A tu som nebral do úvahy možné zhoršenie rodinných vzťahov).
    Dakujem za odpoved. Brat dom chce, ale nema z coho vyplatit nas podiel. Predat ho urcite nechce...Ake je teda riesenie? Ako sa da ponuknut podiel (polovica domu) inemu???Dakujem

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Písomne navrhni bratovi odkúpenie jeho podielu. V návrhu mu napíš cenu, za ktorú by si ho chela odkúpiť a požiadaj ho v tom návrhu, aby sa Ti do určitého termínu vyjadril. Ak sa do daného termínu nevyjadrí, alebo odmietne, môžeš pokračovať ďalej. Čo sa týka ceny, je to vec dohody, môžeš mu navrhnúť aj nižšiu cenu, ktorú by prípadne bol ochotný akceptovať.
    Keďže Vaše spoluvlastníctvo vzniklo dedením, (predpokladám, že ste len 2 spoluvlastníci) patrí každému z Vás polovička každého kúsku domu. Budeš musieť preto požiadať súd o reálne rozdelenie spoluvlastníctva, kde súd určí čo je Tvoje a čo bratove. Ak je vôbec fyzicky možné takéto rozdelenie. Ak brat nepristúpi na Tvoj návrh na odkúpenie jeho podielu, môžeš znova cestou súdu pri rozdelení spoluvlastníctva domáhať sa súdneho nariadenia predať dom a tak vysporiadať spoluvlastníctvo. Je to na dlhé lakte a rozhodne to nepomôže vzťahom medzi Tebou a bratom. Ak dom chátra, môžeš na bratovi žiadať polovicu nákladov, potrebných na udržiavanie domu.
    Všetky tieto naťahovačky sú ale v rodine veľmi nepríjemné a je celkom možné, že kvôli domu, stratíš brata. Musíš si všetko dobre zvážiť.

    P.S. K rozdeleniu spoluvlastníctva budeš potrebovať posudok znalca-geodeta, ktorý vyhotoví presný geodetický plán pozemku aj domu už s rozdeleným vlastníctvom. Mám pocit, že toto rozdelenie vlastníctva sa dá urobiť aj dohodou, ale nechcem zavádzať, už som to dávno nerobila. Snáď Ti k tomu ešte niekto niečo poradí.
    Naposledy upravil Eulalia : 10.11.07 at 09:18 Dôvod: doplnenie

    Bigfisher je offline (nepripojený) Bigfisher

    Bigfisher
    V súčastnosti sa nehnuteľnosti ohodnocujú "trhovým" znaleckým posudkom. Dajte si ho spoločne vypracovať nezávislému znalcovi (aby sa vylúčilo ovplyvňovanie znalca). Ak bude stanovená trhová cena potom doporučujem sa s bratom dohodnúť na vyplatení 1/2 podielu. Ak nemá peniaze, nech si vybaví hypotekárny úver a založí predmetnú nehnuteľnosť a spláca.
    S tým odpredaním "svojho" podielu tretej osobe to nie je jednoduché, lebo už aj tak ten súrodenecký vzťah musíš mať dosť naštrbený a nie som si istý, či nemosí dať brat súhlas ako spoluvlastník.
    Naposledy upravil Bigfisher : 26.11.07 at 20:07

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.