Zavrieť

Porady

Prvý zateplený panelák na Slovensku

mta mta

mta je offline (nepripojený) mta

[FONT='Verdana','sans-serif']Všetky domy sú po zateplení a iných obnovách pekné ale vie niekto akú to má trvácnosť? Môj barák bol na Slovensku uteplený ako prvý a to v roku 1993. Bola to výskumná úloha a peniaze na to boli ešte z federálneho rozpočtu. Po tých 14 rokoch farby skoro úplne vybledli a pod farbou je vidieť spoje polystyrénu a na severnej stene začína rásť niečo zelené, asi nejaká forma machu je jasné že bude nutné aplikovať novú maľovku, ale doteraz mi nikto nevie povedať ako a čím steny očistiť, či na to existuje nejaká chemikália alebo čo. Má niekto nejaký typ?
P.S. Ak sa toto bude prejavovať na všetkých zateplených barákoch tak už teraz mi je ľúto tích ktorí si na zateplenie zobrali úvery s dobou splatnosti 20 rokov a ešte ani nesplatia úver už budu musieť do baráku znovu investovať.[/FONT]
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Zisti akú omietku Vám na dom použili. Akrylát, silikon, silikát...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

mta Pozri príspevok
[FONT='Verdana','sans-serif']Všetky domy sú po zateplení a iných obnovách pekné ale vie niekto akú to má trvácnosť? Môj barák bol na Slovensku uteplený ako prvý a to v roku 1993. Bola to výskumná úloha a peniaze na to boli ešte z federálneho rozpočtu. Po tých 14 rokoch farby skoro úplne vybledli a pod farbou je vidieť spoje polystyrénu a na severnej stene začína rásť niečo zelené, asi nejaká forma machu je jasné že bude nutné aplikovať novú maľovku, ale doteraz mi nikto nevie povedať ako a čím steny očistiť, či na to existuje nejaká chemikália alebo čo. Má niekto nejaký typ?[/font]
[FONT='Verdana','sans-serif']P.S. Ak sa toto bude prejavovať na všetkých zateplených barákoch tak už teraz mi je ľúto tích ktorí si na zateplenie zobrali úvery s dobou splatnosti 20 rokov a ešte ani nesplatia úver už budu musieť do baráku znovu investovať.[/font]
Tak presne na toto som čakala, že niekto napíše !! Darmo budem tvrdiť, že toto sa dalo predpokladať. Je jasne, že už existujú nové prípravky, ale verím, že pri takom kurení a takých "šetriacich opatreniech" ako bude v týchto panelákoch dopadnú tak aj ostatné. Ja som odfotila v Zlíne panelak po 6tich rokoch a vyzerá hrozne. Veľmi ti ďakujem za tvoj príspevok.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

slavica Pozri príspevok
Tak presne na toto som čakala, že niekto napíše !! Darmo budem tvrdiť, že toto sa dalo predpokladať. Je jasne, že už existujú nové prípravky, ale verím, že pri takom kurení a takých "šetriacich opatreniech" ako bude v týchto panelákoch dopadnú tak aj ostatné. Ja som odfotila v Zlíne panelak po 6tich rokoch a vyzerá hrozne. Veľmi ti ďakujem za tvoj príspevok.
Ale vonkajšia omietka má pramálo spoločné s vnútorným kúrením. Tu ide skutočne o použitú vonkajšiu omietku. Možno len vonkajšiu farbu.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Skús u fundovanejších

Napríklad tu je dobrá stránka : http://www.zpzb.sk/ , prípadne skús aj toto : http://www.trhrealit.com/modules.php...s&new_topic=26
0 0
mta mta

mta je offline (nepripojený) mta

Infarkt Pozri príspevok
Skús u fundovanejších

Napríklad tu je dobrá stránka : http://www.zpzb.sk/ , prípadne skús aj toto : http://www.trhrealit.com/modules.php...s&new_topic=26
Diky za stranky, preštudujem si to a dam tam dotazy
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Infarkt Pozri príspevok
Skús u fundovanejších

Napríklad tu je dobrá stránka : http://www.zpzb.sk/ , prípadne skús aj toto : http://www.trhrealit.com/modules.php...s&new_topic=26
... áááále však to sú všetko reklamné články a ponuky.... nebude niekto haniť to, čo chce presadiť, aby na tom získal.
Nebudem sa už radšej k tomu vyjadrovať, "škoda času", ale ako som povedala --- čas ukáže, potom bude ale neskoro, lebo toto je o 20 tich rokoch a obrovských peniazoch, nie nachvíľu... aj ked omietka "vraj" nemá nič spoločné s kúrením, čo by som až tak nepodceňovala, čo urobí slabé kúrenie v týchto domoch o tom nechcem ani len tušiť...
Naposledy upravil Halli : 14.11.07 at 14:01
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Súhlasím zo slavicou. Stačí že som si prečítal vetu, ktorá bola v úvode článku: Naším zámerom je presvedčiť Vás o prednostiach zatepľovania to naozaj nechce žiadny komentár. Vidím ako sa "zatepluje" v panelákoch. Polystyrén lepia na vrstvu ktorou bol panelák "ohádzaný". Volá sa DIKOPLAST a pre ozrejmenie: je to nepriepustný vrchný náter. Viem si predstaviť, čo bude zachvíľu pod polystyrénom. Tiež som videl paneláky po 7-8 rokoch a musím povedať nič moc. Už sa hovorí aj o polystyrénovej mafii - tá totiž pretláča zateplovanie. Môj názor, kto sa chystá "zatepliť" panelák (nie nový) na juhu Slovenska, tak nech počíta so zbytočne vyhodenými peniazmi. Medzi juhom a stredom Slovenska je totiž v priemere 5 stupňový teplotný rozdiel.
0 0
patrikK patrikK

patrikK je offline (nepripojený) patrikK

Panelák po 15 rokoch má problémy s fasádou? Čo bude o dalších 10 rokov?
Pritom vlastníci platia napr.20 ročnú hypotéku.Vie niekto odhadnuť skutočnú návratnosť,trvácnosť zateplenia už dnes v priemere 20-30 rokov
starého paneláka?
Súhlasím s názorom tkz. zetepľovacej mafie,určite ide aj o veľké loby stavebných firiem ktoré tlačia do zateplenia.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
slavica Pozri príspevok
... áááále však to sú všetko reklamné články a ponuky.... nebude niekto haniť to, čo chce presadiť, aby na tom získal.
Nebudem sa už radšej k tomu vyjadrovať, "škoda času", ale ako som povedala --- čas ukáže, potom bude ale neskoro, lebo toto je o 20 tich rokoch a obrovských peniazoch, nie nachvíľu... aj ked omietka "vraj" nemá nič spoločné s kúrením, čo by som až tak nepodceňovala, čo urobí slabé kúrenie v týchto domoch o tom nechcem ani len tušiť...
Mno, aspon ta prva stranka je stranka obcianskeho zdruzenia, kde najdes aj vyjadrenia Technickeho skusobneho ustavu a rôznych odborníkov, ale samozrejme aj firiem, ktore v zateplovani podnikaju...samozrejme svoj nazor si musis urobit sam, takze nechapem hanenie niecoho, co moze prispiet k vytvoreniu plularitneho nazoru toho-ktoreho cloveka...no comment !
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

patrikK Pozri príspevok
Panelák po 15 rokoch má problémy s fasádou? Čo bude o dalších 10 rokov?
Pritom vlastníci platia napr.20 ročnú hypotéku.Vie niekto odhadnuť skutočnú návratnosť,trvácnosť zateplenia už dnes v priemere 20-30 rokov
starého paneláka?
Súhlasím s názorom tkz. zetepľovacej mafie,určite ide aj o veľké loby stavebných firiem ktoré tlačia do zateplenia.
Financna navratnost spociva predovsetkym v usporach na kureni, a nie v tom, ze o 20 alebo 30 rokov dom bude vyzerat ako v den, ked murari, ktori robili zateplenie demontovali lesenie.

Samozrejme - existuje kvalitna a nekvalitna praca, kvalitnejsie a menej kvalitne omietky a pod, ale to uz je skor na inu temu. Neviem, ci sa da v suacsnosti hovorit o tlakoch zateplovacej mafie, nakolko je obrovsky problem firmu na tuto pracu vobec zohnat. Dopyt vyrazne prevysuje ponuku.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

ekopo Pozri príspevok
Už sa hovorí aj o polystyrénovej mafii - tá totiž pretláča zateplovanie. Môj názor, kto sa chystá "zatepliť" panelák (nie nový) na juhu Slovenska, tak nech počíta so zbytočne vyhodenými peniazmi. Medzi juhom a stredom Slovenska je totiž v priemere 5 stupňový teplotný rozdiel.
Už sme doma, teda na Slovensku. Ak sa niečo rozbehne vo veľkom, správny slovák zaujme okamžite obranný postoj a samozrejme za úspechom polystyrénu (teda aj zatepľovacej eufórie) nezbadá nič iné, ako zatepľovaciu, resp. polystyrénovú mafiu. Iste, každá dobrá myšlienka sa dá znehodnotiť, ak sa začne presadzovať za každú cenu a realizovať neodborne. Je samozrejme nutné vždy zvážiť "následky", teda, či je daná investícia návratná. A tá predsa počíta aj so životnosťou diela, ale aj s prevádzkovými nákladmi, atď. veď každému je to jasné. Nuž a keď sme pri tej životnosti, tak tá samozrejme nie je nekonečná. Veď taká fasáda je jednou z najviac poveternostne namáhaných konštrukcií domu. Tak že sa nemožno čudovať, že životnosť tu má svoje limity. Životnosť bude tým dlhšia, čí kvalitnejšie materiáli sa použijú a čím kvalitnejšie sa zateplenie zrealizuje. A tu je kameň úrazu: nekvalitná, šlendriánska realizácia, bez dodržania elementárnych technologických pravdiel, neodborníkmi a fušermi. Často si za to môže aj sám investor, pretože šetril na dbornom stavebnom dozore, alebo na materiáloch, atď. Nevravím teda, že nejaké tie mafie tu nefungujú, ale v konečnom dôsledku sa snažia o správnu vec, takže na nich by som to neválal.
0 0
Adam xx Adam xx

Adam xx je offline (nepripojený) Adam xx

ekopo Pozri príspevok
Už sa hovorí aj o polystyrénovej mafii - tá totiž pretláča zateplovanie. Môj názor, kto sa chystá "zatepliť" panelák (nie nový) na juhu Slovenska, tak nech počíta so zbytočne vyhodenými peniazmi. Medzi juhom a stredom Slovenska je totiž v priemere 5 stupňový teplotný rozdiel.
Už sme doma, teda na Slovensku. Ak sa niečo rozbehne vo veľkom, správny slovák zaujme okamžite obranný postoj a samozrejme za úspechom polystyrénu (teda aj zatepľovacej eufórie) nezbadá nič iné, ako zatepľovaciu, resp. polystyrénovú mafiu. Iste, každá dobrá myšlienka sa dá znehodnotiť, ak sa začne presadzovať za každú cenu a realizovať neodborne. Je samozrejme nutné vždy zvážiť "následky", teda, či je daná investícia návratná. A tá predsa počíta aj so životnosťou diela, ale aj s prevádzkovými nákladmi, atď. veď každému je to jasné. Nuž a keď sme pri tej životnosti, tak tá samozrejme nie je nekonečná. Veď taká fasáda je jednou z najviac poveternostne namáhaných konštrukcií domu. Tak že sa nemožno čudovať, že životnosť tu má svoje limity. Životnosť bude tým dlhšia, čím kvalitnejšie materiáli sa použijú a čím kvalitnejšie sa zateplenie zrealizuje. A tu je kameň úrazu: nekvalitná, šlendriánska realizácia, bez dodržania elementárnych technologických pravdiel, neodborníkmi a fušermi. Často si za to môže aj sám investor, pretože šetril na dbornom stavebnom dozore, alebo na materiáloch, atď. Nevravím teda, že nejaké tie mafie tu nefungujú, ale v konečnom dôsledku sa snažia o správnu vec, takže na nich by som to neválal.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Infarkt Pozri príspevok
Mno, aspon ta prva stranka je stranka obcianskeho zdruzenia, kde najdes aj vyjadrenia Technickeho skusobneho ustavu a rôznych odborníkov, ale samozrejme aj firiem, ktore v zateplovani podnikaju...samozrejme svoj nazor si musis urobit sam, takze nechapem hanenie niecoho, co moze prispiet k vytvoreniu plularitneho nazoru toho-ktoreho cloveka...no comment !
Tiež si pripadám, ako Don Quichote ... Chýba kultúra diskusie? Je to smutné. Čo dokáže vyvolať jeden článok pre pleseň na obvodových múroch. Ja som myslela, že potrebuje poradiť čo má ďalej podniknúť a nie vyvolať prázdne diskusie. Ale za tie roky by už mala byť známa ekonomika tohto prvého zatepleného domu. Nepodelíš sa? Inak si mylsím, že je to práve v použití omietky alebo náteru. Zrejme akrylátové zloženie. To skutočne sa nedá tolerovať zateplenie, merače? Veď kto chce si dá, zavedie, urobí... nikto nikoho nenúti a tu sa nastolil problém, ktorý treba riešiť. Stačí sa pozrieť do ostatných tém týkajúcich sa tohto problému k čomu sa to zvrhlo. Napr. ja to nepochopím. Ale tadiaľ cesta nevedie a nepohneme sa ďalej v tom čo má význam a čo nemá. http://www.porada.sk/t18073-p16-zate...tml#post565723
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

mta Pozri príspevok
Diky za stranky, preštudujem si to a dam tam dotazy
Nemohol by si sa s nami podeliť s ekonomikou? Vopred vďaka.
0 0
mta mta

mta je offline (nepripojený) mta

OK pripravím si materiály a ozvem sa.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

[quote=Adam xx;568726]Už sme doma, teda na Slovensku. Ak sa niečo rozbehne vo veľkom, správny slovák zaujme okamžite obranný postoj a samozrejme za úspechom polystyrénu (teda aj zatepľovacej eufórie) nezbadá nič iné, ako zatepľovaciu, resp. polystyrénovú mafiu. quote]

No Adam, áno sme doma, na Slovensku. Treba tým slovákom natlcť do hláv, že treba zateplovať, bez ohľadu na to AKO!...treba ich zadlžiť úvermi, aby nemohli reptať, aby potrebovali prácu a držali huby, aby mohli splácať tie úvery a robili sviatky, piatky,soboty, nedele... Ja nie som zásadným odporcom, ale keď vidím akým štýlom sa to robí? Ako ovce, kde naženú- tam sa ide. Nerozmýšľajú, že niekde majú panelák same okno a balkon, že treba v prvom rade vyregulovať,výmeniť okná, dvere, schodištové presklenia, pivničné okná, že treba perfektne vyšparovať panely. A koniec koncov ten krasny vzhľad sa dá vyriešiť perfektým fasadným naterom, ktorých je tiež na trhu dosť a v dobrej kvalite. Nič sa tým nepokazí tak, ako nesprávne zateplený panelák. A to mi ver, že som počula ako sa da ušetriť pri jednotlivých materiáloch a može tam byt sto stavebných dozorov. A posledna moja veta. Až ma naženú do zatepľovania a zadlžim sa na 20rokov, budem ospevovať ako je super mať zateplený panelák... čo už
Naposledy upravil Halli : 14.11.07 at 19:59
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Čo chýba týmto panelákom? Verím, že urobili čo najviac pre úsporu tepla a dosiahli aj pekný vzhľad za oveľa oveľa menšej zadĺženosti.
Samozrejme nemýlim si zateplenie s náterom ThermoShield



Realizované náterom ThermoShield: september 2006
24_01.jpg  
25_02.jpg  
1/1
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Údaj prebraný z odborných kruhov: Priemerná návratnosť vložených finančných prostriedkov pri zateplení činžovného domu je cca. 12,5 roka. Čo viem, v okolí ľudia musia splácať úver 20 rokov. A nie je to 200 Sk ale čo mám vedomosti tak približne od 800,- 1.200,- Sk/ mesiac. Dom nebude potrebovať za uvedenú dobu opravu strechy, čiastočné opravy "fasády".....? Určite po 10 rokoch aj zateplená strecha bude potrebovať čiastočné opravy. Pretože taký ladovec a vietor dokáže robiť divy. Aj na fasáde. Ešte uvediem : nie som absolútne zástancom zateplovania starších činžovných domov (cca 10 a viac ročných). Tam to podľa mňa z ekonomického hľadiska nemá význam. Tam by som sa v rámci dostupných finančných možností zameral na všetky "diery" (okná, dvere, okná na medziposchodí...) a vyspárovanie medzier medzi panelmi a nakoniec kvalitné vymalovanie fasády. To zvonka. Pri novostavbách má jednoznačne význam rovno s výstavbou aj primerane zatepliť.
A keď sa niekomu nepáčia iné názory ako jeho tak to hneď musí vyhlasovať za nekultúru diskusie? No ale dobre aj tak.
0 0
mta mta

mta je offline (nepripojený) mta

Nešiel by som nikdy do zateplenia s vedomím splácania úveru po dobu 15-20 rokov čo je v sučasnej dobe bežná doba splátok. Je to neúmerne vysoká položka čo sa týka efektívnosti šetrenia teplom. Predsa je dokázané že väčší efekt v úsporach tepla prináša hydraulické vyregulovanie a termostatizácia. Ale ľudia nerozmýšľajú ekonomicky ale keď vidia vedľa svojho baráku novo zateplený s peknou fasádou tak hor sa ideme zateplovať aj my nech vyzeráme pekne nech to stojí čo to stojí. U nás v Martine sa zatepľujú dokonca už aj tehlové baráky bez akehokoľvek projektu (nakoľko si myslím že postup pri zateplení panelového a tehlového domu by mal byť odlišný aspoň čo sa týka možno hrúbky polystyrénu a pod.)stačí ak im firma nakuká že sa neoplatí opravovať fasádu že za tú istú cenu im ho celý zateplia a ľudia naletia. My máme aspoň tú výhodu že sme za to zateplenie neplatili a dosiahli že cena za zateplenie sa neodrazila ani pri kúpe bytov do osobného vlasníctva. Zato teraz budeme mať problémy čo s tým ďalej.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Neviem,ale takáto debata tu už bola. Niekto nechce o zateplení ani počuť, natrie si dom peknou farbou - vyzerá to super,ale za tých 14 rokov to tiež bude barabizňa, možno ošúpaná, možno popraskaná,ale studená.
U nás tiež zateplovali jednu štítovú stenu asi v 1994, nevyzerá super, ale zateplenie drží, potrebovala by náter a bude vyzerať dobre,ľudia, ktorí bývajú vtýchto bytoch majú odvtedy teplo, nevniká im vlhkosť do bytu, nemajú plesne a žijú a užívajú byt v pohode.
&medzitým zateplili druhú štítovú stenu, budú pokračovať ďalej a dom bude tiež pekný a k tomu ešte budú vykazovať aj úspory za kúrenie. Ľudia si postupne vymieňajú okná, a tým všetkým si skvalitňujú bývanie, riešia ďaľšie práce a sú spokojní. Nebrali si úver - ide to pomalšie, ale dá sa. Ochránia si svoj majetok, aby sa im nepoškodil ešte viac.
Takže dá sa riešiť všelijako. Verím, že aj zateplenie domu,ktorí bol na Slovensku prvý sa dá pomôcť - možno na to nebudú potrebné ani obrovské financie, len treba počuť názory odborníkov.Nechať si vypracovať viac cenových ponúk na opravu a vybrať si.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať