Zavrieť

Porady

Prenájom bytu - základy

Poprosím o radu pre začiatočníka v oblasti daní.

1.8.2004 som začal prenajímať byt, ktorý mám v osobnom vlastníctve. Okrem toho som zamestnanec bez žiadnych ďalších (oficiálnych) príjmov. Pri vypisovaní tlačiva dane z príjmu FO tybu B som vyplnil do oddielu VI r.9 príjmy aj výdavky z prenájmu nehnuteľností.
Moja otázka znie ako mám tieto príjmy a výdavky evidovať aby bol DÚ spokojný. Stačí nejaká tabuľka s priloženými dokladmi, alebo to musí byť peňažný denník alebo ...? Okrem toho väčšina výdajov spojených s prenájmom je iba zálohových (spotreba elektriny, plynu, tepla ...) čo keď príde vyúčtovanie ? Mám to zaradiť do evidencie príjmov alebo výdajov ?
Vopred vďaka za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    Ak použiješ pruekázateľne vynaložené náklady musíš viesť peňažný denník, knihu záväzkov a pohľadávok... . Do výdajov dáš všetko čo si naozaj fyzicky v hotovosti alebo z účtu zaplatil v r. 2004 a máš o tom doklad.

    barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

    barbadoss
    Netreba nutne viesť peňažný denník, ak máš príjmy z prenájmu môžeš sa rozhodnúť - buď si výdavky uplatníš percentrom z príjmov (25%), alebo budeš viesť JÚ (potom ten peňažný denník) alebo PÚ alebo budeš viesť evidenciu podľa doleuvedeného odseku :


    § 6 ods. 11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3
    preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého
    zdaňovacieho obdobia evidenciu o

    a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
    b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
    c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

    Tá evidencia môže mať akúkoľvek formu, kludne to zbúchaj aj v EXCELI.

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    Prepočítaj si, co vyjde lepsie, ci preukazatelne vydavky, alebo pausal. Mohol si byt dat vymalovat, zariadit + nejaky nedoplatok vo vyuctovani a pod.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Ked ten prenajom bude do 21050 Sk je to v r. 2004 oslobodeny prijem, ak nejde o prijem z prenajmu vykonavany ako zivnost alebo ako zavisla cinnost. V pripade, ze by islo o vyssi prijem a zmluva o prenajme by bola spisana s manzelmi, ktori maju tento byt v BSM, mozu sa manzelia rozhodnut v sulade s parag. 4 odst. 8 zakona o DzP delit svoje prijmy z prenajmu a ak uhrn prijmov u kazdeho z nich nepresiahne sumu 21050 Sk, je tento prijem oslobodeny od odane z prijmov FO.

    pegot je offline (nepripojený) pegot

    pegot
    Ale ako to bude potom s vyúčtovaním nákladov v prípadoch: a) preplatku, b) nedoplatku ?

    Prenájom bytu - základy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.