Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

horalecka Pozri príspevok
jej,dakujem Janka,to ste ma velmi potesili a hlavne velmi pomohli!!!
Tak to nás naozaj velmi teší.
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

jankasm Pozri príspevok
Medzi dvomi PN neexistuje žiadna lehota. Nárok budeš mať normálne aj na tú ďalšiu PN.
PN a materská vo výške 5000,- naozaj nie je nič moc, takže napíšem možnosti, ako získať maximum.
1. Prvou možnosťou je tak ako píšeš, pred nástupom na druhú PN, ktorá začne až v roku 2008, sa stačí 1 deň pred jej začiatkom zamestnať ešte v jednom zamestnaní, kde si stanovíš mzdu vo výške maximálny VZ 28142 mínus VZ v prvom zamestnaní. Na PN a následne aj na materskú budeš mať potom nárok z obidvoch zamestnaní, v súčte teda z maxima 28142 a výška tvojej PN a materskej bude cca. 15000 - 15500, v závislosti od dĺžky mesiaca. Je to myslím podstatne viac ako dostávaš teraz.
2. Druhou možnosťou je, dosiahnuť maximum len pomocou súčasného zamestnania a to nasledovne. Ukončiť PP napr. 30.12.2007. Od 31.12.2007 uzatvoriť nový PP s tým istým zamestnávateľom s úplne rovnakou pracovnou zmluvou aj platobnými podmienkami. Za ten jeden deň 31.12.2007 však tvoj plat musí byť vo výške cca. 907,- /základná mzda podľa zmluvy plus nejaké odmeny/. PN aj materská potom budú počítané v roku 2008 z VZ za tento jeden deň, a bude rovnako v maximálnej výške.
Upozorňujem, že pri ukončení PP a novom PP musia byť poriadne urobené všetky odhlášky a nanovo prihlášky do poisťovní.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže ak tomu dobre rozumiem môžem spokojne ukončiť prvú PN, ktorá sa mi bude rátať z VZ z roku 2006 a bude trvať do 30.12.2OO7. Nová PN zahájená od 04.O1.2008 bude tým pádom rátaná už z VZ z roku 2OO7 a bude trvať cca 3 mesiace. Na stránke p. Mihála som sa totiž dočítala o akejsi zmene týkajúcej sa prerušenia PN platnej od O1.01.2008. Je tam uvedený nejaký príklad, že keď je mamička na OČR a po desiatich dňoch sama ochorie, že nemá nárok na PN. Bojím sa, aby sa ma niečo také netýkalo.
Ešte by ma zaujímalo, koľko približne by mal byť hrubý príjem od druhého nového zamestnávateľa za spomínané dva dni /keďže PP by som zahájila 02.01.2008 a druhá PN by začala od 04.O1.2OO8/, keď u prvého som dosiahla za rok 2OO7 hrubý príjem cca 115859.- a odpracovaných mám na základe výkazov na SP 329 kalendárnych dní, keďže som od 26.11.07 na PN, pričom príjem za deň 31.12.2OO7 som zatiaľ nezarátavala /na výkaze na SP mám HM vo výške druhého stupňa min.mzdy/? A hlavne bude stačiť na nárok na nemocenské dávky a materské u nového zamestnávateľa iba odpracované dva dni, teda 02. a 03.01.2008?
Chcem podotknúť, že tá druhá varianta neprichádza do úvahy vzhľadom na nemožnosť dohody so zamestnávateľom.
Počas dní 31.12.2007, 02.a 03.01.2008 budem čerpať dovolenku.

ĎAKUJEM Vám veľmi pekne
Naposledy upravil anka007 : 18.12.07 at 08:33
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

anka007 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže ak tomu dobre rozumiem môžem spokojne ukončiť prvú PN, ktorá sa mi bude rátať z VZ z roku 2006 a bude trvať do 30.12.2OO7. Nová PN zahájená od 04.O1.2008 bude tým pádom rátaná už z VZ z roku 2OO7 a bude trvať cca 3 mesiace. Na stránke p. Migaľa som sa totiž dočítala o akejsi zmene týkajúcej sa prerušenia PN platnej od O1.01.2008. Je tam uvedený nejaký príklad, že keď je mamička na OČR a po desiatich dňoch sama ochorie, že nemá nárok na PN. Bojím sa, aby sa ma niečo také netýkalo.
Ešte by ma zaujímalo, koľko približne by mal byť hrubý príjem od druhého nového zamestnávateľa za spomínané dva dni /keďže PP by som zahájila 02.01.2008 a druhá PN by začala od 04.O1.2OO8/, keď u prvého som dosiahla za rok 2OO7 hrubý príjem cca 115859.- a odpracovaných mám na základe výkazov na SP 329 kalendárnych dní, keďže som od 26.11.07 na PN, pričom príjem za deň 31.12.2OO7 som zatiaľ nezarátavala /na výkaze na SP mám HM vo výške druhého stupňa min.mzdy/? A hlavne bude stačiť na nárok na nemocenské dávky a materské u nového zamestnávateľa iba odpracované dva dni, teda 02. a 03.01.2008?
Chcem podotknúť, že tá druhá varianta neprichádza do úvahy vzhľadom na nemožnosť dohody so zamestnávateľom.
Počas dní 31.12.2007, 02.a 03.01.2008 budem čerpať dovolenku.

ĎAKUJEM Vám veľmi pekne
Takže, čo sa týka platu u toho nového zamestnávateľa, tak tam je podstatné, aký budeš mať plat v prvom zamestnaní, počas týchto dvoch dní, čiže počas čerpania dovolenky. Maximálny VZ na tie dva dni je 28142/31*2=1816,-. Toľko potrebuješ celkový príjem za tie dva dni od obidvoch zamestnávateľov.
Na nárok na PN a materské stačí aj 1 odpracovaný deň v novom zamestnaní. Dôležité je splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, ktorú máš splnenú v prvom zamestnaní.
Len si ma trošku zaskočilo s tým prípadom od p. Mihála, že po skončení OČR nie je nárok na PN. Takže teraz si nie som 100% istá tým mojim tvrdením, že budeš mať nárok na PN po jej prerušení. Netušila som, že je nejaká zmena ohľadom toho v novom zákone. Nevieš mi tu priložiť ten jeho prípad z tej stránky?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

anka007 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže ak tomu dobre rozumiem môžem spokojne ukončiť prvú PN, ktorá sa mi bude rátať z VZ z roku 2006 a bude trvať do 30.12.2OO7. Nová PN zahájená od 04.O1.2008 bude tým pádom rátaná už z VZ z roku 2OO7 a bude trvať cca 3 mesiace. Na stránke p. Migaľa som sa totiž dočítala o akejsi zmene týkajúcej sa prerušenia PN platnej od O1.01.2008. Je tam uvedený nejaký príklad, že keď je mamička na OČR a po desiatich dňoch sama ochorie, že nemá nárok na PN. Bojím sa, aby sa ma niečo také netýkalo.
Ešte by ma zaujímalo, koľko približne by mal byť hrubý príjem od druhého nového zamestnávateľa za spomínané dva dni /keďže PP by som zahájila 02.01.2008 a druhá PN by začala od 04.O1.2OO8/, keď u prvého som dosiahla za rok 2OO7 hrubý príjem cca 115859.- a odpracovaných mám na základe výkazov na SP 329 kalendárnych dní, keďže som od 26.11.07 na PN, pričom príjem za deň 31.12.2OO7 som zatiaľ nezarátavala /na výkaze na SP mám HM vo výške druhého stupňa min.mzdy/? A hlavne bude stačiť na nárok na nemocenské dávky a materské u nového zamestnávateľa iba odpracované dva dni, teda 02. a 03.01.2008?
Chcem podotknúť, že tá druhá varianta neprichádza do úvahy vzhľadom na nemožnosť dohody so zamestnávateľom.
Počas dní 31.12.2007, 02.a 03.01.2008 budem čerpať dovolenku.

ĎAKUJEM Vám veľmi pekne
Na stánkach p.Mihála si sa asi dočítala o prerušení NP (nie PN) napr. z dôvodu OČR nad 10 dní alebo klasického NV, počas ktorých nebude nárok na nemocenské dávky, čo je novota od 1.1.08.
To nie je tvoj prípad, ty dokonca nebudeš mať prerušenú PN ale riadne ukončenú a riadne budeš po jej ukončení nemocensky poistená. Potom nastúpiš na novú PN.
Čo sa týka VZ, maximálny denný VZ v januári je 907,8. Z prvého zamestnania máš z r.2007 DVZ cca 352,15. Ak tvoj nový PP začne 2.1. a nastúpiš ešte ten istý týžden, t.j. 4.1.08 na novú PN, potom by ti mal stačiť mesačný VZ 12800,-. Tvoja HM za tie dva dni bude 1113Sk, takže DVZ= 556,52Sk.

DOPLNAM:
samozrejme je tu ešte maximum za tie 2dni, vid príspevok od Janky. Ak by ti však vznikol, budeš mať preplatok v zamestnaní s nižším VZ (predpokladám v zamestnaní starom, alebo je to inak?). Treba si to podla Jankynej rady prerátať. Tiež prvých 10dní ti platí nový zamestnávatel PN zo svojho, ale s tým dúfam rátaš, teda vlastne on.

Tiež podla príspevkov z Porady asi treba rátať s tým, že tety zo SP ti budú tvrdiť, že nárok z oboch zamestnaní nemáš. Budeš jedna z prvých prípadov, takže bude to chcieť trvať si na svojom a trpezlivosť!
v tomto od 1.1.08 nie je zmena, nebudeš jedna z prvých prípadov, preto škrtám.
Naposledy upravil brčko : 14.12.07 at 12:08
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Na stánkach p.Mihála si sa asi dočítala o prerušení NP (nie PN) napr. z dôvodu OČR nad 10 dní alebo klasického NV, počas ktorých nebude nárok na nemocenské dávky, čo je novota od 1.1.08.
To nie je tvoj prípad, ty dokonca nebudeš mať prerušenú PN ale riadne ukončenú a riadne budeš po jej ukončení nemocensky poistená. Potom nastúpiš na novú PN.
Vidíš, toto ma nenapadlo. Ale znie to logicky.
Takže potom platí všetko tak, ako som písala.
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

DOPLNAM:
samozrejme je tu ešte maximum za tie 2dni, vid príspevok od Janky. Ak by ti však vznikol, budeš mať preplatok v zamestnaní s nižším VZ (predpokladám v zamestnaní starom, alebo je to inak?)
Tiež podla príspevkov z Porady asi treba rátať s tým, že tety zo SP ti budú tvrdiť, že nárok z oboch zamestnaní nemáš. Budeš jedna z prvých prípadov, takže bude to chcieť trvať si na svojom a trpezlivosť!

Nejako som nepochopila tú prvú vetu, čo sa týka preplatku v zamestnaní s nižším VZ. Vôbec nebude vadiť, ak mi druhý zamestnávateľ dá taký príjem, že s príjmom od prvého zamteľa budú prekračovať maxim.VZ.
A môže sa stať, že mi to na SP tety neuznajú? Pretože v takom prípade by som si dala odo dňa 02.01.08 DNP z minima, aby som neprišla o všetko. Tak by som si prilepšila aspoň o 4500.-
Zároveň sa chcem opýtať, aký počet odpracovaných hodín mi má uviesť druhý zamestnávateľ, keď u prvého mám 7,5 hod. prac. čas? Jednalo by sa o dva dni.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Aká bola tvoja HM od 1.10.07 do toho 26.11.07 (nie som zvedavá, len kvôli tomu preplatku).
A vidíš tu som sa sekla, nárok na PN v zamestnaní je odo dna vzniku. Takže tetušky v SP v tomto nemajú novotu. (idem to opraviť)
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

Moja HM v mesiaci október bola cca 12000,-, v mesiaci november cca 8868,-

Len nerozumiem kvôli akému preplatku?

Poraďte mi ešte prosím, koľko odprac. hodín mi má môj druhý zamteľ uviesť za
tie dva odprac. dni?

Ďakujem

Takže môžem to takto urobiť, ako sme tu písali?
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

A vidíš tu som sa sekla, nárok na PN v zamestnaní je odo dna vzniku.
Čo to znamená? Nemám totižto prehľad.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

anka007 Pozri príspevok
A vidíš tu som sa sekla, nárok na PN v zamestnaní je odo dna vzniku.
Čo to znamená? Nemám totižto prehľad.
Opravila som príspevok č.266. Pozri, čo som preškrtla, v tom som sa sekla.
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

Takže aj keby som uzatvorila PP u druhého zamestnávateľa 02.01.2008 a ten istý deň aj zahájila PN, tak mi vzniká nárok na nemocenské? Neviem, či som to správne pochopila.

Prosím Vás, vysvetlite mi ešte ten preplatok, o ktorom sme sa bavili.


ĎAKUJEM
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

A fakt mi neviete povedať, koľko odprac. hodín mi mám mať oficiálne u svojho druhého zamestnávateľa za tie dva prac. dni, keď u prvého mám 7,5 hod. prac. dobu?

ĎAKUJEM pekne
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Takže môžem to takto urobiť, ako sme tu písali?[/quote]

S tým kolko hodín má uviesť, nemám skúsenosť so súbežnými PP, no myslím, že nevadí ani ak 8hod denne. A ty máš v prvom zamestnaní dovolenku, tak potom by to už vadiť vôbec nemalo.

Co sa týka maxima za tie dva dni súbežného zamestnania a možného preplatku:
Tvoja mzda v starom zamestnaní, ak máš HM 12000, v januári 1sviatok +2x dovolenka =mzdu bohužial neviem presne vyrátať cca 12000:23*3= 1565 t.j. DVZ= 521,66

Ak budeš mať v druhom zamestnaní mesačnú HM 12800,-, mzda za 2odpr.dni bude 12800:23*2= 1113 t.j. DVZ= 556,50

súčet tvojich DVZ= 521,66+556,5 = 1078,16
maximum je 907,8
t.j. cca o VZ 170Sk/den navyše z prvého zamestnania x 2dni = 340 x 1,4% = preplatok zamestnanca by bol predpokladám cca 5Sk
Tak by ti mohol vzniknúť malý preplatok. Toto by však nič nemenilo na tvojom nároku na PN z oboch zamestnaní.

(Bohužial sme doma všetci, vrátane mna, chorí, takže odskakujem a musím sa im venovať)
Naposledy upravil brčko : 14.12.07 at 13:41
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

A nebude sa mi nárok na PN z prvého zamestnania náhodou rátať z HM za rok 2OO7?
A ohľadom toho preplatku, t.j. cca o VZ 170Sk/den navyše z prvého zamestnania x 2dni = 340 x 1,4% = preplatok zamestnanca by bol predpokladám cca 5Sk
Tak by ti mohol vzniknúť malý preplatok. Toto by však nič nemenilo na tvojom nároku na PN z oboch zamestnaní. Mám to chápať tak, že aj keby mi dal môj druhý zamestnávateľ za 1/2008 za tie dva dni HM z 20000 mesačne, nič by to nemenilo na tom, že PN aj materské by som vždy dostala iba z VZ max. 28142?

ĎAKUJEM Vám veľmi pekne za ochotu, veľmi mi to pomôže.
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

Nie je obmedzený pracovný čas pri súbehu zamestnaní, obmedzené je iba každé zamestnanie osobitne. T.j. môžu byť 2 pracovné pomery na 40 h. týždenne.
Toto som našla na tej stránke. Takže ste mali pravdu. Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

anka007 Pozri príspevok
A nebude sa mi nárok na PN z prvého zamestnania náhodou rátať z HM za rok 2OO7? áno
A ohľadom toho preplatku, t.j. cca o VZ 170Sk/den navyše z prvého zamestnania x 2dni = 340 x 1,4% = preplatok zamestnanca by bol predpokladám cca 5Sk
Tak by ti mohol vzniknúť malý preplatok. Toto by však nič nemenilo na tvojom nároku na PN z oboch zamestnaní.
Mám to chápať tak, že aj keby mi dal môj druhý zamestnávateľ za 1/2008 za tie dva dni HM z 20000 mesačne, nič by to nemenilo na tom, že PN aj materské by som vždy dostala iba z VZ max. 28142 áno.?

ĎAKUJEM Vám veľmi pekne za ochotu, veľmi mi to pomôže.
TAk ešte raz, ak budú ku dnu uplatnovania nároku na PN trvať obidva PP (obe nem.poistenia), potom máte nárok na PN z oboch. Maximálny denná nemocenská dávka uplatnovaná v januári 08 v úhrne zo všetkých NP je cca 499Sk (28142:31dní x 55%)

Z vášho starého zamestnania bude rozhodujúce obdobie na výpočet DVZ rok 2007. Z nového zamestnania bude RO od vzniku NP do dna predchádzajúceho dnu, kedy vznikla PN, teda od 2.-3.1.08.

Treba však pri súbehu viacerých nem.poistení a výpočte odvodov z nich poznať aj § 138 ods. 12 + ods.16 + ods. 17 zo zákonu o Sociálnom poistení (pozrite na spodok tejto stránky a prečítajte si to)

Za tie dva dni môžete mať v úhrne zo všetkých NP odvedené maximálne z VZ 28142:31 *2dni, t.j. ako janka písala z 1815,61. Pre vás je dôležité, že v druhom zamestnaní budete mať vyšší VZ, preto tento VZ a odvod bude uprednostnený (t.j. ostane bez zmeny) pred prvým zamestnaním (vid ods.16). A pre vás, z dôvodu PN v r. 2008, je v období 2.-3.1.08 dôležitejšia výška VZ z druhého PP, pretože z neho sa vám počíta PN-ka.
Naposledy upravil brčko : 14.12.07 at 21:28
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

Takže ešte raz na odsúhlasenie.
Ak mi budú trvať oba PP súčasne, budem mať nárok na PN a MATERSKÉ z oboch. Nič na tom nebude meniť to, že v tom druhom - novom PP nebudem mať splnenú podmienku 270 dní NP, pretože tú som splnila v prvom zamestnaní.
Ja sa len obávam toho, aby si to SP nevysvetlila tak, že nárok na PN a materské mám z prvého zamestnania a z druhého túto podmienku splnenú nemám, takže nebudem z druhého PP nebudem mať nárok.
Ak by mi môj druhý - nový zamestnávateľ uviedol na SP napr. mesačnú mzdu cca 30.000,-, PN aj materskú by som dostala iba z 28.142,-, pričom by mi u prvého zamestnávateľa (kde mám nižšiu mzdu) vznikol preplatok na poistnom, keďže maximum by som dosiahla už u toho druhého. Neviem, či som to dobre pochopila, tak ma prosím Vás opravte.
Zároveň sa chcem opýtať, či by sa náhodou nemenila situácia, keby som si počas tých dvoch spomínaných dni (02. a 03.01.2008), keď mi budú bežať súčasne obidva PP, uzatvorila dobrovoľné NP - napr. od 02.01.2008? Chcela by som tak urobiť preto, lebo som sa dočítala, že po ukončení materskej, po nástupe na rodičovský príspevok už v prípade OČR alebo vlastnej PN nebudem mať nárok na nemocenské. Z toho dôvodu by som chcela uzatvoriť DNP (z minima, alebo by malo zmysel prihásiť sa na DNP od 02.01.2008 aj z maxima? Kedy by malo zmysel prihlásiť sa z maxima?), zdá sa mi, že to by sa v takom prípade dalo využiť. Viem, že by mi v tomto prípade vznikol preplatok na NP, ale dúfam, že by to nič nemenilo na situácii, ktorú chcem dosiahnuť. Síce neviem, čo sa s takýmto vzniknutým preplatkom deje.

A ešte jedna otázka týkajúca sa môjho druhého zamestnávateľa. Kedy je podľa Vás možné ukončiť tento PP? Dočítala som sa, že ho môžem ukončiť niekoľko dní po nástupe na materskú, avšak obávam sa toho, či náhodou nestratím nárok na materské z toho druhého zamestnania.

Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem
Naposledy upravil anka007 : 16.12.07 at 09:03
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

anka007 Pozri príspevok
Takže ešte raz na odsúhlasenie.
Ak mi budú trvať oba PP súčasne, budem mať nárok na PN a MATERSKÉ z oboch. áno Nič na tom nebude meniť to, že v tom druhom - novom PP nebudem mať splnenú podmienku 270 dní NP, pretože tú som splnila v prvom zamestnaní. áno, to je dôležité pri uplatnovaní nároku na materské.
Ja sa len obávam toho, aby si to SP nevysvetlila tak, že nárok na PN a materské mám z prvého zamestnania a z druhého túto podmienku splnenú nemám, takže nebudem z druhého PP nebudem mať nárok. pri uplatnovaní nároku na PN ZO ZAMESTNANIA nemusíš mať splnenú podmienku 270dní NP. Pozri § 33 ods.1 - PN zo zamestnania a porovnaj s odsekom 2 - PN z DNP. Vidíš v ktorom sa spomína 270dní? Čo sa týka nároku na materskú, máš ešte čas a ak budeš sledovať poradu, určite tu budú príspevky mamičiek s podobnými problémami.
Ak by mi môj druhý - nový zamestnávateľ uviedol na SP napr. mesačnú mzdu cca 30.000,-,na SP (ak bolo odvedené poistné) sa do potvrdenia uvádza vymeriavací základ pre NP, nie hrubá mzda, PN aj materskú by som dostala iba z 28.142,-, pričom by mi u prvého zamestnávateľa (kde mám nižšiu mzdu) vznikol preplatok na poistnom, keďže maximum by som dosiahla už u toho druhého. áno Neviem, či som to dobre pochopila, tak ma prosím Vás opravte.
Zároveň sa chcem opýtať, či by sa náhodou nemenila situácia, keby som si počas tých dvoch spomínaných dni (02. a 03.01.2008), keď mi budú bežať súčasne obidva PP, uzatvorila dobrovoľné NP - napr. od 02.01.2008? Ak chceš mať DNP, poisti sa ešte napr. 28.12.07 z maxima (ak si DNP nezrušíš, po ukončení MD, počas RD v r.08 budeš mať nárok na dávky z tohto maxima), a nárok na novú PN 4.1.08 z 8100,- (od lekára budeš potrebovať 3x vystavenú PN-ku). Od 1.1.08 si môžeš VZ znížiť na minimum alebo ponechať maximum. Ak si ponecháš maximum, budeš po ukončení MD platiť dalej z maxima, potom sa ti to vynahradí vo VZ z r. 2008, z ktorého sa ti budú počítať nem.dávky v r. 2009. Platiť odvody do DNP nemusíš v prípade, ak ti bude z DNP vyplácaná nemocenská dávka alebo ak sa odhlásiš. Ak máš ešte 2 zamestnania zároven a tvoj odvod a aj VZ má byť 0, s tým nemám skúsenosť. Ale sú dve možnosti, bud radšej zaplatiť a neskôr žiadať o vrátenie alebo sa dohodnúť so SP a platiť rozdiel, resp. 0 (no hovorím, nemám s tým skúsenosť)
Chcela by som tak urobiť preto, lebo som sa dočítala, že po ukončení materskej, po nástupe na rodičovský príspevok už v prípade OČR alebo vlastnej PN nebudem mať nárok na nemocenské. Z toho dôvodu by som chcela uzatvoriť DNP (z minima, alebo by malo zmysel prihásiť sa na DNP od 02.01.2008 aj z maxima? Kedy by malo zmysel prihlásiť sa z maxima?), zdá sa mi, že to by sa v takom prípade dalo využiť. Viem, že by mi v tomto prípade vznikol preplatok na NP, ale dúfam, že by to nič nemenilo na situácii, ktorú chcem dosiahnuť. Síce neviem, čo sa s takýmto vzniknutým preplatkom deje. na základe tvojej žiadosti o vrátenie, ti peniaze vrátia.

A ešte jedna otázka týkajúca sa môjho druhého zamestnávateľa. Kedy je podľa Vás možné ukončiť tento PP? Dočítala som sa, že ho môžem ukončiť niekoľko dní po nástupe na materskú, avšak obávam sa toho, či náhodou nestratím nárok na materské z toho druhého zamestnania. nestratíš

Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem
Kedže chceš dosť získať, mala by si si dobre naštudovať zákon o soc.poistení, hlavne, čo sa týka DNP. Nečakaj, že v SP všetko pôjde hladko a budú s tebou vo všetkom súhlasiť. Vtedy je najlepšie argumentovať paragrafmi. Ale to je môj názor, nemusia s ním všetci súhlasiť.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Takže idem to skúsiť celé zrealizovať,a chela by som si to všetko overiť, aby som nespravila chybu.
Výpoveď dám ku 27.12.2007 a od 28.12.2007 uzatvorím novú pracovnú zmluvu. Do konca roka ostanú 4 dni, takže môj maximálny VZ bude 28 142/31 * 4. Takže za tieto 4 dni dostanem mzdu aspoň 3 632,- (hrubá mzda plus prémie), aby boli odvody do SP maximálne a v roku 2008 budem mať PN aj materskú okolo 15000. Odvody do SP sa platia za kalendárny mesiac, teda len december bez ohľadu na to kedy je mzda vyplatená zamestnancovi, že? Takže nepotrebujem mať vymeriavací základ maximálny až do dňa výplaty mzdy, tie dni v januári mi neovplyvnia VZ za december,alebo áno? Viem že sa asi pýtam hlúposti, ale prosím o trpezlivosť.

Vďaka za cenné rady.
0 0
bashka bashka

bashka je offline (nepripojený) bashka

Ahojte ahojte, ja som si normalne precitala vsetko od prvej stranky, ale predsalen by som sa chcela spytat. VZ je zakladna mzda, alebo hruba mzda so vsetkymi bonusmi, odmenami, nadcasmi atd? Myslim, ze hej. Januar-April som mala zakladnu mzdu kazdy mesiac inac. Potom od maja som zmenila zamestnavatela a mam vzdy zaklad rovnako. Mozem to tu aj cele rozpisat po mesiacoch ak treba.
Tak som si vypocitala, ze za rok 2007 som spolu dostala 253558 SK so vsetkym dokopy. Takze sa mi to bude delit 12? Rovna sa 21130SK. No a teraz co? Nastup na matersku mam marec 2008. Vedel by mi niekto poradit, kedy si mam zaplatit DNP, kolko, z akeho zakladu. Z 28...SK - 21130SK? Dakujem vam. Stale som zamestnana a ten tah so zmenou zmluvy ci vyplaty sa u mna neda.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať