Zavrieť

Porady

preúčtovanie DPH

Dobrý deň,
prosím Vás, Vy si na konci zdaniteln. obdobia DPH preúčtovávate DPH z analytických účtov na účet 343000 cez interné doklady,alebo iba stačí,ak si v účtovnom rozvrhu do kolonky "na konci roka preúčtovať na ôčet" zadám účet 343000?
Výsledok bude rovnaký a ušetrím si prácu
Ďakujem za názory
Usporiadat
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Ja účtujem DPH takto: na vstupe 34319, na výstupe 34309 a na konci mesiaca preúčtujem 34319 a 34309 na 34301 - vysporiadanie s DÚ. čiže 19 a 09 bude nulová a na 34301 bude buď daň.povinnosť alebo nadmerný odpočet.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Dúšava Dúšava

Dúšava je offline (nepripojený) Dúšava

Ja mám tých analytických účtov 343 viac, mám dovoz a vývoz, a nadobudnutie a dodanie EU, tak vediem rozsiahlu evidenciu. A preúčtovávam to na konci roka.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Olgica Pozri príspevok
Ja účtujem DPH takto: na vstupe 34319, na výstupe 34309 a na konci mesiaca preúčtujem 34319 a 34309 na 34301 - vysporiadanie s DÚ. čiže 19 a 09 bude nulová a na 34301 bude buď daň.povinnosť alebo nadmerný odpočet.

Súhlasím, treba si to strážiť najmenej pri každom DP DPH, nakoľko prípadné zrady sa hneď podchytia a vyriešia. Robiť to až na záver roka môže byť príliš prácne.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

takže som to pochopila tak,že si to všetci účtujete priebežne,tým vlastne robite aj kontrolu,koľko je DPH k uhrade a či to sedi
vždy ked si urobite daňove DPH,tak sa preúčtujú 343219, 343019 atď
však?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tiež sa snažím preúčtovávať mesačne, ale niekedy sa nedá. Možno chyba softu. Lebo mám napr. dodávateľskú fa, ktorú zaúčtujem dátumom prijatia, ale na uplatnenie DPH mám právo v predchádzajúcom mesiaci. V evidencii to mám zaradené v správnom mesiaci, ale do denníka to soft dáva dátumom zaúčtovania, a vtedy účet 343 nesedí k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 22.11.07 at 20:07
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
smith Pozri príspevok
Tiež sa snažím preúčtovávať mesačne, ale niekedy sa nedá. Možno chyba softu. Lebo mám napr. dodávateľskú fa, ktorú zaúčtujem dátumom prijatia, ale na uplatnenie DPH mám právo v predchádzajúcom mesiaci. V evidencii to mám zaradené v správnom mesiaci, ale do denníka to soft dáva dátumom zaúčtovania, a vtedy účet 343 nesedí k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.
A na konci roka to ako riešiš? K 31.12. by už všetko malo byť v jednom období...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
A na konci roka to ako riešiš? K 31.12. by už všetko malo byť v jednom období...
Moje riešenie asi nie je celkom správne ale funguje. Zatiaľ. Riešim to cez účet 383.
Príklad:
10.01.2008 fa z ST účtovanie: 383/321
V roku 2007 cez ID (priložená kópia fa) 518,343/383.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
smith Pozri príspevok
Moje riešenie asi nie je celkom správne ale funguje. Zatiaľ. Riešim to cez účet 383.
Príklad:
10.01.2008 fa z ST účtovanie: 383/321
V roku 2007 cez ID (priložená kópia fa) 518,343/383.
Nevidím dôvod, prečo by to nemalo byť správne!
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

smith Pozri príspevok
Moje riešenie asi nie je celkom správne ale funguje. Zatiaľ. Riešim to cez účet 383.
Príklad:
10.01.2008 fa z ST účtovanie: 383/321
V roku 2007 cez ID (priložená kópia fa) 518,343/383.

no faktúru z ST môžem mať napríklad vystavenú 6.1.2008, dátum dodania služby je ale 31.12.2007
z hľadiska DPH ju zaradím k dátumu 31.12.2007 (u platcu DPH)
a keď účtujem firmu-neplatcu DPH, zaúčtujem faktúru do roku 2008?
(cez interný doklad ju však zaúčtujem do roku 2007,keďže sa jedná o náklad roku 2007)
alebo ju zaúčtujem do roku 2007 (ma pletie dátum vystavenia faktúry a dátum dodania služby,
ale asi keď ju zaúčtujem do r.2007, nemám to také zložité účtovať faktúru v r.2008 a interný doklad v r.2007)
dúfam že sa dá z tohto môjho uvažovania pochopiť,čo chcel básnik povedať..
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zuzana Boháčová Pozri príspevok

no faktúru z ST môžem mať napríklad vystavenú 6.1.2008, dátum dodania služby je ale 31.12.2007
z hľadiska DPH ju zaradím k dátumu 31.12.2007 (u platcu DPH)
a keď účtujem firmu-neplatcu DPH, zaúčtujem faktúru do roku 2008?
(cez interný doklad ju však zaúčtujem do roku 2007,keďže sa jedná o náklad roku 2007)
alebo ju zaúčtujem do roku 2007 (ma pletie dátum vystavenia faktúry a dátum dodania služby,
ale asi keď ju zaúčtujem do r.2007, nemám to také zložité účtovať faktúru v r.2008 a interný doklad v r.2007)
dúfam že sa dá z tohto môjho uvažovania pochopiť,čo chcel básnik povedať..
Ak k 31.12. nemáš doklad, ako to chceš zaúčtovať? Jedine pomocou ID cez 383. A na to nemá vplyv ani to či je alebo nie je platiteľom DPH.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

smith Pozri príspevok
Ak k 31.12. nemáš doklad, ako to chceš zaúčtovať? Jedine pomocou ID cez 383. A na to nemá vplyv ani to či je alebo nie je platiteľom DPH.
už si to presne nepamatam,ale sa mi marí,že minulý rok mi to soft zobral (OMEGA)
dala som dátum vystavenia rok 2007,ale datum dodania tovaru a služby r.2006

ale veď sa jedná o náklad roku 2007,takže na 518 to musím dať v r.2007?!
hovorné za december 2007
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zuzana Boháčová Pozri príspevok
už si to presne nepamatam,ale sa mi marí,že minulý rok mi to soft zobral (OMEGA)
dala som dátum vystavenia rok 2007,ale datum dodania tovaru a služby r.2006

ale veď sa jedná o náklad roku 2007,takže na 518 to musím dať v r.2007?!
hovorné za december 2007
ROk 2007 518,343/383 interný doklad
Rok 2008 383/321 faktúra.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

smith Pozri príspevok
ROk 2007 518,343/383 interný doklad
Rok 2008 383/321 faktúra.

ahaaaaááá
už chápem
a rovnako účtujem aj pri neplatcovi DPH,áno
len neúčtujem 343,inak všetko tak ako si mi napísal,áno?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
smith Pozri príspevok
Ak k 31.12. nemáš doklad, ako to chceš zaúčtovať? Jedine pomocou ID cez 383. A na to nemá vplyv ani to či je alebo nie je platiteľom DPH.
Už sme raz mali diskusiu ohľadne účtovania dokladov – do ktorého obdobia zaradiť. Podľa môjho názoru si fakt komplikuješ život a nie je to celkom správne (ako si aj sám podotkol).

S účinnosťou od 1.1.2005 Postupy účtovania v PÚ boli doplnené o nový paragraf:

§ 2a
(1) Účtovným prípadom ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka je účtovanie skutočností
a) podľa § 2 ods. 2 zákona, pri ktorých sa účtovný zápis uskutočňuje iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka (ďalej len „závierkové účtovné prípady“),
b) podľa § 2 ods. 2 zákona týkajúcich sa ich stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré účtovná jednotka zistila do dňa zostavenia účtovnej závierky (ďalej len „upravujúce závierkové účtovné prípady“); upravujúcim závierkovým účtovným prípadom nie je účtovanie skutočností, ktoré nastali medzi dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a dňom jej zostavenia, ak nesúvisia so stavom ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, napríklad pokles trhovej ceny cenných papierov v období medzi dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a dňom jej zostavenia,
c) z dôvodu otvorenia účtovných kníh podľa § 16 ods. 10 zákona do dňa schválenia účtovnej závierky.

a toto ustanovenie veľmi úzko súvisí s § 17 zákona o účtovníctve:

(8) Účtovná jednotka je povinná uvádzať v účtovnej závierke informácie podľa stavu ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje; to platí obdobne aj pre všetky účtovné zápisy, ktoré sa uskutočňujú iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ak tento zákon ďalej neustanovuje inak. Účtovná jednotka pritom zohľadňuje aj informácie týkajúce sa stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré účtovná jednotka získala do dňa zostavenia účtovnej závierky.

Chápem tieto znenia tak, že do dátumu zostavenia účtovnej závierky všetky obdržané faktúry týkajúce sa uzavieraného roka sa účtujú priamo, napr. dodavateľské faktúry 5xx / 321, t.j. nevypomáhame si so žiadnymi prekleňovacími účtami (383, atď.)

Pri tejto téme treba poukázať aj na upravujúce závierkové účtovné prípady – viď § 50 postupov účtovania:
(6) Na účte 326 – Nevyfakturované dodávky sa účtujú položky neúčtované ako obvyklé záväzky, napríklad nevyfakturované dodávky, prijaté služby, ak účtovná jednotka na základe zmluvy, dodacieho listu alebo iného dokladu pozná výšku záväzku do dňa zostavenia účtovnej závierky. Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa účtujú upravujúce závierkové účtovné prípady, napríklad ak na základe účtovného dokladu účtovná jednotka získala informáciu o výške záväzku a obstarávacej cene majetku, ktorý bol obstaraný do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Podľa tohoto ustanovenia, ak som vytvoril na nejakú nevyfakturovanú dodávky rezervu k 31.12. (účtoval 554/326), a 28.3. nasledujúceho roka dostanem od dodávateľa účtovný doklad) a ešte nemám uzavretú účtovnú závierku (akože väčšinou ešte v tomto čase vo veľkom finišujeme), tak dokonca mám nie možnosť, ale povinnosť upraviť toto účtovanie na napr. 51x/321. Teda žiaden účet 383.

V zmysle vyššie uvedených ustanovení chápem iné účtovnie záväzkov ako priamo na účet 321 za nepresné. Minimálne do termínu podania DPH, teda do 25.1. (u plátcov DPH).

Ale toto všetko sa dá ošetriť vo vnútropodnikovej smernici.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Svoje príspevky ohľadne účtovania na 383 beriem späť. Pozrite si príspevok od Stefan2005.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
smith Pozri príspevok
ROk 2007 518,343/383 interný doklad
Rok 2008 383/321 faktúra.
V tejto súvislosti by som chcela upozorniť, že na faktúre od ST, T-kom, Orange sú pravidelné poplatky fakturované dopredu, takže nie celá fakturovaná suma (základ dane) je nákladom decembra.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
Podľa tohoto ustanovenia, ak som vytvoril na nejakú nevyfakturovanú dodávky rezervu k 31.12. (účtoval 554/326), a 28.3. nasledujúceho roka dostanem od dodávateľa účtovný doklad) a ešte nemám uzavretú účtovnú závierku (akože väčšinou ešte v tomto čase vo veľkom finišujeme), tak dokonca mám nie možnosť, ale povinnosť upraviť toto účtovanie na napr. 51x/321. Teda žiaden účet 383.

V zmysle vyššie uvedených ustanovení chápem iné účtovnie záväzkov ako priamo na účet 321 za nepresné. Minimálne do termínu podania DPH, teda do 25.1. (u plátcov DPH).
Celkom s tebou nesúhlasím, pretože ak mám vykonať dokladovú inventúru účtu 321 k 31. decembru, inventúrny súpis účtu už potom nemôžem meniť.
V internej smernici si treba stanoviť, do akého dňa sa čaká na došlé faktúry, ktoré účtujeme do decembra na D 321. Po tomto termíne je treba účtovať tak, ako píše Smith, a to cez účet 383, resp. 326
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Rozalka Pozri príspevok
Celkom s tebou nesúhlasím, pretože ak mám vykonať dokladovú inventúru účtu 321 k 31. decembru, inventúrny súpis účtu už potom nemôžem meniť.
V internej smernici si treba stanoviť, do akého dňa sa čaká na došlé faktúry, ktoré účtujeme do decembra na D 321. Po tomto termíne je treba účtovať tak, ako píše Smith, a to cez účet 383, resp. 326
Beriem, veď sám som o potrebe smernice som písal...
Do úvahy však musíme vziať i fakt, že obsahová náplň 383 je trocha iná ako u 321. Aj možná významom v auditovanej spoločnosti.
K tej dokladovej inventúre - aj keď sa robí k 31.12., nevyhotovujem ju do tohoto termínu. Já zas celkom nesúhlasím s tvrdením, že ju nemôžem meniť. Priznám sa, dokladovú inventúru ukončujem s účtovnou závierkou - z prozaického dôvodu - výsledok hospodárenia poznám až pri uzavretí účtovnej závierky, a inventarizácii podlieha majetok, záväzky i rozdiel majetku a záväzkov....
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

už je to tu poriadne .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
Beriem, veď sám som o potrebe smernice som písal...
Do úvahy však musíme vziať i fakt, že obsahová náplň 383 je trocha iná ako u 321. Aj možná významom v auditovanej spoločnosti.
K tej dokladovej inventúre - aj keď sa robí k 31.12., nevyhotovujem ju do tohoto termínu. Já zas celkom nesúhlasím s tvrdením, že ju nemôžem meniť. Priznám sa, dokladovú inventúru ukončujem s účtovnou závierkou - z prozaického dôvodu - výsledok hospodárenia poznám až pri uzavretí účtovnej závierky, a inventarizácii podlieha majetok, záväzky i rozdiel majetku a záväzkov....
Áno, niektoré druhy záväzkov poznáš až pri uzatváraní, ale o účte 321 to neplatí, lebo medzitým pribudnú nové a znížia sa o úhrady - najmä ak ich soft "vypľuje" v reálnom čase.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať