Zavrieť

Porady

postúpenie leasingu z pohľadu dane z príjmov

človiečik
ahojte kamaráti,

takže postupím lízing na druhú osobu zúčtujem ZC 551/082 a prevod na neho ako 474/648 - pričom ostatné odmyslím. Kedže firma zaplatila prvú zvýšenú splatku samozrejme účet 648 a 551 nebude rovnaky a dúfam ako na 551 sú tieto odpisy pripočítateľnou položkou tak aj prevod splátok na druhú osobu 648 je nedaňový príjem...

druhá vec ako druhý nájomca dostane na 022 ZC majetku - nemal by preplatiť rozdiel zo zvýšenej ceny a už uplatneného odpisu z tejto ceny?
Usporiadat
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
zdaňového hľadiska je mi to jasnééé

par. 17 ods. 3 písm g) - príjem súvisiaci z nedaňovým výdavkom sa nezahrňa do základu dane...takže to by bolo vyriešené ale nie je mi jasné ako on to zúčtuje abo mohol odpisovať....
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Tu sme preberali postúpenie leasingu z pohľadu dane z príjmov:
http://www.porada.sk/t63748-predaj-p...a-lizingy.html
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

ZoDP
§ 26
Postup pri odpisovaní hmotného majetku

(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Aljok to všetko viem ja som to práve chcel len z účtovných predpisov to jest chápeš

ZC majetku je 100 000 sk 551/082
vyradenie 082/022
prevod zvyšku splátok na najomcu 70000 tis 474/648
odstupné 315/648

proste ak by som ja neupravoval základ dane vznikne mi strata z tohoto vzťahu ale ja podľa zákona nemám nárok na zvyšok odpisov(ZC) ak auto neodpisujem celý rok ale ukončím ho počas roka...to jest mal by to byť moj nedaňový výdaj a pripočítateľná položka

na druhej strane príjem podľa par. 17 ods 3 písm. g) je takisto nedaňový (prijem vzťahujúci sa na nedaňový výdavok)

no to je jeden z názorov

a druhý z názorov hovorí že netreba to upravovať a basta že nejde o pripočitateľnú položku a odpočitateľnú položku a je to rovno daňový výdavok a daňový príjem čo je divné nie? ale nechám sa poučiť

takže ja neriešim postúpenie z pohľadu porušenia alebo neporušenia ale z pohľadu účtovania a daňového dopadu...
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no ja som sa trochu do toho pustil a myslím si že ak sú dodržané podmienky par. 2 písm s nie je dôvod na úpravu základu dane ak by tieto podmienky dodržané neboli potom by išlo o pripočitateľné a odpočitateľné položky základu dane...a končím som unavený fakt
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Konečne mi ide pridať príloha. Pozri v prílohe príklad účtovania od odborníkov z DR SR
2 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
teraz iná vec: predčasné odkúpenie predmetu lízingu...upravíte to podľa par. 17 ods 26 mňa by však zaujímalo ako to odpíšete ďalej daňovo? normálne
Príklad:

jul 2005 - nakup vozidla 1 mil Sk
jul 2007 - predčasné odkúpenie (vysporiadanie podľa par. 17 ods 26) - zostatková cena k v júli bude 400(znížená o uplatnené odpisy počas lízingu)

ako to odpíšete tu zostatkovú cenu počas 2 rokov(doba odpisovania 4 roky) alebo to odpíšem od dátumu nadobudnutia 4 roky?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
vraciam sa k tomu. Nikto ste neúčtovali odpisovanie majetku ktorý ste skôr odkúpili, t.j. počas lízingu? odpíše sa to? či už nemá nárok na odpis alebo ako...
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Pozri materiál, ktorý priložila Aljok v príspevku č. 7, na strane 13 je spracovaný príklad presne pre Tvoj prípad, čiže predčasné odkúpenie predmetu lízingu.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Vladimír, 2 dni som sa snažila pridať prílohu o účtovaní leasingu a nakoniec zistím, že si ju ani nečítal...
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Najnovšie stanovisko DRSR pri postúpení leasingu bez zmeny podmienok - u pôvodného nájomcu nie je zúčtovanie zostatkovej ceny 551 daňovo uznané (pozor nemusí sa rovnať zostatkovej cene daňovej, mesačný odpis je daňovo uznaný iba ak leasing trvá celý mesiac, čiže ak postúpiš 20.11. leasing, posledný mesiac je 10-07). daňovo neutrálne je aj zúčtovanie 648.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

výška obstarávacej ceny u nového nájomcu - pokyn DRSR hovorí o načítaní istiny zo zvyšku splátok + vysporiadanie akontácie zaplatené pôvodnému nájomcovi.
Na školení p. Ing. Uharka z DRSR Nitra prednášal, že vstupnou cenou je cena u pôvodného nájomcu.

Ja mám tento rok dva postúpenia a ešte aj predčasne ukončený leasing, a nejako mam z toho guľáš.

Ja som Obstarávaciu cenu stanovila splátky + vysporiadanie akontácie, neviem či to idem teraz prerábať.
0 0
S.Ch. S.Ch.

S.Ch. je offline (nepripojený) S.Ch.

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
Aljok to všetko viem ja som to práve chcel len z účtovných predpisov to jest chápeš

ZC majetku je 100 000 sk 551/082
vyradenie 082/022
prevod zvyšku splátok na najomcu 70000 tis 474/648
odstupné 315/648

proste ak by som ja neupravoval základ dane vznikne mi strata z tohoto vzťahu ale ja podľa zákona nemám nárok na zvyšok odpisov(ZC) ak auto neodpisujem celý rok ale ukončím ho počas roka...to jest mal by to byť moj nedaňový výdaj a pripočítateľná položka

na druhej strane príjem podľa par. 17 ods 3 písm. g) je takisto nedaňový (prijem vzťahujúci sa na nedaňový výdavok)

no to je jeden z názorov

a druhý z názorov hovorí že netreba to upravovať a basta že nejde o pripočitateľnú položku a odpočitateľnú položku a je to rovno daňový výdavok a daňový príjem čo je divné nie? ale nechám sa poučiť

takže ja neriešim postúpenie z pohľadu porušenia alebo neporušenia ale z pohľadu účtovania a daňového dopadu...
Ja mam rovnaky problem. Prosím Vás, ako to teda je s tým či náklady 551 a výnosy 648 sú daňové alebo nedaňové. Hľadala som už všade ale neviem sa pohnúť ďalej. Ak by ste mi vedeli poradiť, budem veľmi rada. ďakujem
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Ja mám postúpenie leasingu v JÚ. Mám tam 5 postúpených áut od FO do novovzniknutej s.r.o. Tiež si s tým neviem rady.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Mirkaska Pozri príspevok
Na školení p. Ing. Uharka z DRSR Nitra prednášal, že vstupnou cenou je cena u pôvodného nájomcu.
Ja som Obstarávaciu cenu stanovila splátky + vysporiadanie akontácie, neviem či to idem teraz prerábať.
Vstupnou cenou dlhodobého majetku je v zmysle § 25 ods. 1 písm. a) ZoDP obstarávacia cena. Teda cena, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním. V prípade postúpenia leasingu cena, za ktorú sa majetok obstaral, predstavuje suma neuhradených spátok istiny odo dňa prevzatia prenájmu (vrátane odkupnej zostatkovej ceny pri ukončení prenájmu) a tzv. odstupné (finančné vysporiadanie s pôvodným nájomcom). Medzi najbežnejšie náklady súvisiace s obstaraním patrí poplatok za prevod leasingovej zmluvy. Takto definovaná vstupná cena vyplýva zo znenia ZoDP i zo znenia § 26 ods. 8, ale aj z postupov účtovania v oboch účtovných sústavách. Rovnako je vstupná cena (zostatok splátok istiny + odstupné + náklady súvisiace s obstaraním) uvádzaná napr. aj v Metodickom pokyne DRSR č. 68/2/2006 k obstaraniu majetku formou finančného prenájmu.
Pokiaľ sa nezmení znenie zákona alebo sa súčasný výklad nezmení aspoň Opatrením MF SR, ja by som určite neprerábal účtovanie len na základe výkladu na prednáške.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
teraz iná vec: predčasné odkúpenie predmetu lízingu...upravíte to podľa par. 17 ods 26 mňa by však zaujímalo ako to odpíšete ďalej daňovo?
....odpíšete tu zostatkovú cenu počas 2 rokov(doba odpisovania 4 roky) alebo to odpíšem od dátumu nadobudnutia 4 roky?
Predčasným ukončením finančného prenájmu a odkúpením predmetu leasingu dochádza k ukončeniu užívania a odpisovania na základe nájomného vzťahu a začína sa zaradenie, užívanie a odpisovanie na základe kúpy a vlastníckeho práva.
Pri predčasnom ukončení leasingu a následnom odkúpení predmetu leasingu sa evidentne nejedná o obstaranie hmotného majetku finančným prenájmom v zmysle § 2 písm. s) ZoDP, ale o obstaranie dlhodobého majetku kúpou. Na vstupnú cenu a dobu odpisovania predmetu leasingu obstaraného jeho predčasným odkúpením by sa mali podľa mňa preto vzťahovať všeobecné zásady o odpisovaní, uvedené v § 25 a 26 ZoDP (teda u auta "klasický" 4-ročný odpis).
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Mirkaska Pozri príspevok
Najnovšie stanovisko DRSR pri postúpení leasingu bez zmeny podmienok - u pôvodného nájomcu nie je zúčtovanie zostatkovej ceny 551 daňovo uznané (pozor nemusí sa rovnať zostatkovej cene daňovej, mesačný odpis je daňovo uznaný iba ak leasing trvá celý mesiac, čiže ak postúpiš 20.11. leasing, posledný mesiac je 10-07). daňovo neutrálne je aj zúčtovanie 648.
Toto je niekde publikované?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Zuziana Pozri príspevok
Toto je niekde publikované?
Ja som to na to ako stanovisko DRSR alebo MF SR zatiaľ nenatrafil.
Ale aj bez nejakého stanoviska odpis predmetu leasingu z účtovníctva 551/082 nemôže byť daňovo uznaným výdavkom na základe znenia § 21 ods. 2 písm. f) ZoDP - odovzdanie predmetu leasingu prenajímateľovi nie je ani predaj ani likvidácia dlhodobého majetku, ktorý je podľa § 19 ods. 3 písm. b) ZoDP uznaný za daňový výdavok. (Daňovým výdavkom by bola ešte ZC napr. pri havárii - škode, aj to len do výšky prijatej náhrady).
Na druhej strane vysporiadanie záväzku z leasingu 474/648 by nemalo podliehať dani z príjmu v náväznosti na § 17 ods. 3 písm. f) ZoDP, podľa ktorého dani nepodlieha výnos z odpísaného záväzku, plnenie ktorého prevzal nový dlžník (pri posúpení leasingu preberá dlhodobý záväzok nový nájomca). V znení ZoDP od 1.1.2008 síce odsek v tomto znení už zákon neobsahuje, ale na výnos z odpisu záväzku pri postúpení leasingu sa podľa mňa vzťahuje aj § 17 ods. 3 písm. g) ZoDP, podľa ktorého sa do základu dane nezahŕňa príjem, prislúchajúci k výdavku (nákladu), ktorý nebol uznaný za daňový výdavok podľa § 19, ktorý bol daňovník povinný účtovať. O vyradení predmetu leasingu z účtovníctva daňovník podľa Postupov účtovať musí, tento výdavok nie je výdavkom podľa § 19 a s jeho účtovaním následne súvisí príjem z vysporiadania záväzku. (Tento odsek zostal v § 17 zachovaný aj po ostatnej novele ZoDP).
Naposledy upravil andrej_rv : 23.03.08 at 08:50
1 0
Ing. Pavol Zúber Ing. Pavol Zúber

Ing. Pavol Zúber je offline (nepripojený) Ing. Pavol Zúber

Neviem či som to dobre pochopila v akej hodnote mám zaradiť auto pri postupení leasingu. Je to časť zvýšenej splátky ktorú sme zaplatili a zostatok nesplatených splátok istiny.Z tejto sumy budú odpisy od toho roku v ktorom sme auto kúpili a aj zaradili.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
http://www.porada.sk/t32176-p2-odstupeny-leasing.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať