Zavrieť

Porady

VZN a rozpočet

Naša obec bez obecného zastupiteľstva vyvesila návrhy všeobecne záv. nariadení a návrh rozpočtu, OZ napadlo toto vyvesenie, že je v rozpore zo zákonom a najskôr sa tieto návrhy rozpočtu ako aj VZN mali prerokovávať na OZ a až potom vyvesiť. Môžete mi poradiť majú pravdu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kokina je offline (nepripojený) kokina

    som presvedčená, že som človekom, takisto v každom človeku vidím človeka ...viac kokina
    Poslanci nemajú pravdu a mali by vrátiť mandáty, pretože by mali mať naštudovaný zákon č. 369/1990 Z.z. v znení neskorších predpisov, kde v § 6 ods. 3 sa hovorí, že

    Návrh nariadenia, o ktorom má rokovať obecné zastupiteľstvo, zverejní obec jeho vyvesením na úradnej tabuli v obci najmenej 15 dní pred rokovaním obecného zastupiteľstva o návrhu nariadenia. Návrh nariadenia sa zverejní aj na internetovej adrese obce v tej istej lehote, ak ju má obec zriadenú, alebo iným spôsobom v obci obvyklým.

    Takže povinnosťou obce je vyvesiť 15 dní pred rokovaním OZ "Návrh" Všeobecne záväzného nariadenia a po rokovaní OZ vyvesiť schválené VZN zasa na 15 dní.

    kokina je offline (nepripojený) kokina

    som presvedčená, že som človekom, takisto v každom človeku vidím človeka ...viac kokina
    opravujem 369/1990 Zb.

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    a ako je to z rozpočtom? Návrh som vyvesila minulý týždeň, OZ ho dalo zvesiť, lebo návrh musia schváliť poslanci a potom, že musí rozpočet po schválení byť vyvesený ešte 15 dní po schválení aby nadobudol právoplatnosť ako to tvrdia oni, pretože ja si myslím, že keď ho schvália tak je schválený a hotovo.

    kokina je offline (nepripojený) kokina

    som presvedčená, že som človekom, takisto v každom človeku vidím človeka ...viac kokina
    S rozpočtom je to isté ako s vzn. V § 9, ods. 3 zákona 369/1990 Zb. je napísané, že:
    Pred schválením je rozpočet obce zverejnený najmenej na 15 dní spôsobom v obci obvyklým, aby sa k nemu mohli obyvatelia obce vyjadriť; to platí aj o záverečnom účte obce, ako aj o návrhu na vyhlásenie dobrovoľnej zbierky.
    A potom po schválení obeným zastupiteľstvom sa znova zverejní na 15 dní, aby nadobudol právoplatnosť.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Trošku poopravím vyššie uvedené odpovede.

    K VZN:
    1.) Návrh VZN, o ktorom má rokovať obecné zastupiteľstvo je obec povinná zverejniť na tzv. verejnú diskusiu (pripomienkovanie) a to spôsobom jeho vyvesenia na úradnej tabuli (a tiež aj napr. na internetovej stránke obce).
    2.) Po schválení VZN obecným zastupiteľstvom sa musí nariadenie vyhlásiť, t.j. aby sa stalo účinným. Vyhlásenie sa vykoná vyvesením VZN na úradnej tabuli v obci najmenej na 15 dní a pätnástym dňom od vyvesenia nadobúda VZN účinnosť.

    K rozpočtu:
    1.) Návrh rozpočtu obce pred jeho schválením je obec povinná zverejniť najmenej na 15 dní na tzv. verejnú diskusiu (pripomienkovanie); to platí aj o záverečnom účte obce !
    2.) Po schválení sa už rozpočet obce nemusí zverejňovať, pretože rozpočet obce na rozdiel od VZN nie je právnym aktom obce a jeho účinnosť nie je podmienaná vyhlásením.

    Pekný deň

    marco04 je offline (nepripojený) marco04

    marco04
    Poprosím, mám problém z niektorými poslancami. OZ schválilo rozpočet na r. 2008 a to tak, že máme 9 poslancov ale na OZ bolo prítomných 7 poslancov, pri hlasovaní o rozpočte 4 boli za a 3 sa zdržali. Teraz tvrdia, že rozpočet nie je schválený, lebo nehlasovalo 5 poslancov za,ale len 4 poslanci. Myslím si, že nemajú pravdu, pretože hlasovanie ako také sa týka poslancov, ktorí boli prítomní a tých bolo 7 a 4 poslanci sú nadpolovičná väčšina. Poradte, ďakujem
    Ps. skoro som zabudla, všetko dobré do Nového roku 2008

    HEBA je offline (nepripojený) HEBA

    mám ekonomické vzdelanie, momentálne účtujem v JU ...viac HEBA
    (2) Obecné zastupiteľstvo rokuje vždy v zbore. Spôsobilé rokovať a uznášať sa je vtedy, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Na prijatie uznesenia obecného zastupiteľstva je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov; na prijatie nariadenia je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny prítomných poslancov. Ak obecné zastupiteľstvo nie je spôsobilé rokovať a uznášať sa, starosta zvolá do 14 dní nové zasadnutie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.