Zavrieť

Porady

darovanie domu v zlom zdravotnom stave

Dobrý deň...chcel by som vás súrne požiadať o vyjadrenie k môjmu problému.

Moja matka po dvoch mozgových príhodách, zostala pripútaná na lôžku. Nakoľko som si ju nemohol vziať k sebe, zobrala si ju sestra ktorá matkin vážny zdravotný stav zneužila a dala si podpísať darovanie veľkého rodinného domu po matke na seba. Keďže som sa to dozvedel až viac ako po pol roku, lebo to sestra predo mnou zatajila a matka mi to tiež nepovedala, lebo ma poškodenú pamäť.
Sestra má už dom prepísaný aj v katastri a teraz ho predáva. Po podpísaní darovacej zmluvy dala matku do starobinca. Po podpísaní darovacej zmluvy dala matku do starobinca. Za matkou chodím dosť často aj napriek veľkej vzdialenosti. Sestra mi napísala správu, že dom je predaný a sú tam vymenené zámky. Išiel som sa matky spýtať prečo sa rozhodla dom predať. Pri tejto mojej poslednej návšteve sme sa tam stretli všetci súrodenci. Na moju otázku mi odpovedala sestra: "povedala že dom je jej a mňa do toho nič". Veľmi ma to prekvapilo, tak som sa matky spýtal či je to pravda, po pripomenutí sestry povedala "áno". Potom matka povedala, že to má sestra len predať a vyplatiť čiastku súrodencom ((nie je to napísané v darovacej zmluve)), bola to len ústna dohoda. Sestra sa ohradila, že nič také nesľúbila a dom jej bol darovaný a ona nebude nikoho vyplácať. Je možné aby sme s bratom nejakú časť zdedili? Ďakujem.
Naposledy upravil vlado007 : 09.12.07 at 10:23 Dôvod: dopisanie faktov
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Bohužiaľ, matka už asi iný majetok nevlastní, nemáte z čoho dediť. Sestra má pravdu, že dom bol darovaný jej a nemusí nikoho vyplácať - teda v právnej rovine. Súrodenecky by to malo vyzerať inak.Keby predsa len matka niečo mala, mohli by ste hodnotu daru sestre pri dedičskom konaní započítať.

    vlado007 je offline (nepripojený) vlado007

    vlado007
    Mohla matka v takomto zlom zdravotnom stave podpisovať takéto zmluvy? Pravdepodobne nevedela ani čo podpisuje, lebo ležala a nevnímala...

    V mesiaci aprili mala druhú mozgovú príhodu a v mesiaci maji už bola podpísaná darovacia zmluva.Mohol dať notár podpísať v takom kratkom čase po mozgovej príhode takúto dôležitú zmluvu.
    Nie je to trestne?

    Nedala by sa ta zmluva podľa lekárskych správ z toho obdobia zrušiť, aby matka dostala svoj dom späť, lebo sa naň stále pýta.

    Chceme vidieť darovaciu zmluvu... Dá sa k nej dostať, keď je dom v predaji? Ak nie prečo?

    Môže matka zrušiť darovaciu zmluvu? Ako?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podľa mňa darovaciu zmluvu je možné napadnúť len súdnou cestou.....

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    http://www.porada.sk/66788-vydedenie...tml#post585535

    Pozri si tento link. Dana9 tu mala (hoci v trochu inej nadväznosti) poznámku, ktorá by Ťa mohla naviesť na ďalší postup. Je tu otázka primeranosti daru.
    Chce to určite poradiť sa s právnikom o ďalšom postupe a potom sa ešte pokúsiť so sestrou o riadnu a slušnú dohodu. Jej súčasťou by zrejme malo byť posúdenie rôznej miery starostlivosti o mamku a ktovie čo všetko, čo viete len Vy zúčastnení.
    Nuž - veľa šťastia.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Je mozne na sude sa domahat neplatnosti kupnej zmluvy s poukazom na § 38 ods. 2 OZ (Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou.). Bolo by vsak dobre mat k tomu lekarske spravy, ktore potvrdzuju, ze v tom obdobi bola v stave, ze nevnimala okolity svet, neuvedomovala si nasledky svojho konania a pod.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Súbežne podať návrh na zrušenie darovacej zmluvy podľa § 630 OZ,

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    hanelie Pozri príspevok
    Súbežne podať návrh na zrušenie darovacej zmluvy podľa § 630 OZ,
    Ale len za podmienky, ze teraz uz matka je sposobila robit pravne ukony: Darca (t.j. matka) sa môže domáhať vrátenia daru...

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    hiker Pozri príspevok
    Ale len za podmienky, ze teraz uz matka je sposobila robit pravne ukony: Darca (t.j. matka) sa môže domáhať vrátenia daru...
    Ak nie je sposobila, mozno zaroven s podanim zaloby poziadat sud, aby jej urcil opatrovnika - bud nim bude ustav v ktorom je umiestnena, sudny tajomnik, niekto zo socialneho a pod.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    hanelie Pozri príspevok
    Súbežne podať návrh na zrušenie darovacej zmluvy podľa § 630 OZ,
    a rovnako subezne staznost adresovanu ministrovi na postup notara, ktory overoval pravost podpisu darkyne v stave, v akom bola (a prilozit k tomu lekarske nalezy z doby podpisania zmluvy). Teda, ak nejaky dobry pan doktor notarovi v tom case nevystavil potvrdenie - ale aj to sa da napadnut, ak lekar nema atestaciu zo psychologie, prip. neurologie, a aj porovnanim s obsahom chorobopisu; vidim to mozno aj priechodne.

    Priblizny datum uzavretia zmluvy sa dozvies aj na katasterportali, tam je v casti B listu vlastnictva uvedeny pod menom vlastnika aj nadobudaci titul (ako sa k tomu dostal), problem je len ten, ze niekedy sa uvadza datum, kedy bola zmluva uzavreta a niekedy datum, kedy bol povoleny vklad.

    darovanie domu v zlom zdravotnom stave

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.