Zavrieť

Porady

Samozdanenie

Môže mi niekto vysvetliť ako je to so samozdaním?
Uskutočňuje sa pri každej faktúre zo zahraničia?
Kedy sa nemôže uskutočniť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Skús [SEARCH]samozdanenie[/SEARCH] , alebo [SEARCH]nadobudnutie z iného členského štátu[/SEARCH] .

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Samozdanenie je taký "sedliacky" termín. Hovorí o tom, že pri zahraničnej faktúre z EÚ je povinnosť zdaniť určitý tovar, službu ale zároveň je aj nárok na odpočítanie tejto dane. Ak sú tieto dva pohyby v jednom daňovom obodbí (mesiac, štvrťrok), tak hovoríme o samozdanení.
    Neuskutočňuje sa pri každej faktúre. K skutkovej podstate dochádza podľa zákona o DPH. V podstate platí, že ak to nezdanil dodávateľ, zdaňuje sa podľa toho, či tovar/služby by sa zdaňovala v SR. Tak isto odpočítanie dane.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    oareta Pozri príspevok
    A môžem si DPH uplatniť na vstupe aj na výstupe ak ide o tovar oslobodený od DPH?
    Nie. Navrhujem, aby si si prečítala zákon o DPH, príslušné paragrafy.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    oareta Pozri príspevok
    A môžem si DPH uplatniť na vstupe aj na výstupe ak ide o tovar oslobodený od DPH?
    Ak ide naozaj o tovar oslobodený od DPH tak postupuješ podľa tohoto:

    §44
    Oslobodenie od dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

    Oslobodené od dane je nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak

    a) by dodanie takého tovaru platiteľom v tuzemsku bolo oslobodené od dane,
    b) by dovoz takého tovaru bol oslobodený od dane alebo a 9
    c) tento tovar je určený bezprostredne na ďalšie dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu alebo na územie tretieho štátu a toto dodanie je oslobodené od dane s možnosťou odpočítania dane.

    V tomto prípade nerobíš samozdanenie a nevstupuje ti to ani do DP DPH.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    oareta Pozri príspevok
    §69, od.6 a §49, ods.2 písm.c ???
    § 2; 11; 11a; 15 ods. 7,8; 16; 17, 19; 20; 23; 25; 26; 44; 49; 69; 74; a ostatné.

    fabianko je offline (nepripojený) fabianko

    fabianko
    vysvetlite mi prosím ako sa samozdańuje na nejakom príklade napr.FA z CR 1000 CZK aká čiastka do ktorého riadku DP DPH

    tifany je offline (nepripojený) tifany

    tifany
    Vysvetlím Ti to na tom tvojom príklade:
    Máš Fa na sumu 1000 CZK. Fa bola vystavená napr.11.12.2007, kurz NBS vyhlásený tento deň je pre CZK 1,272. Výpočet dane: 1000 x 1,272 = 1272 Sk. Vypočítaš si daň 1272 x 19% = 241,70.
    Daň odvedieš na výstupe a ak si platiteľ dane, nárokuješ si ju aj na vstupe. teda riadky v DP 07=1272, 08=242 a riadok 19=242. Do r.21 nejde, tam idú len tuzemské plnenia.

    fabianko je offline (nepripojený) fabianko

    fabianko
    veĺmi pekne dakujem,a čo z bločkami z ĆR/drobný materiál/-nákup tiež to ide do DP DPH

    tifany je offline (nepripojený) tifany

    tifany
    Na bločkoch je uvedená DPH ČR, to nemá s našou DPH nič spoločné. Do tlačiva DPH to nejde. Účtovať to budeš celé aj s českou daňou prepočítané kurzom.

    fabianko je offline (nepripojený) fabianko

    fabianko
    tifany diki a dobrú noc,som už z toho unavená zajtra ma čaká ťažký deń,lebo mám 3 deťúrence 9m.dvojičky a školkára fabianka cau
    dufam,že mi ešte niekedy poradíš

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    tifany Pozri príspevok
    Vysvetlím Ti to na tom tvojom príklade:
    Máš Fa na sumu 1000 CZK. Fa bola vystavená napr.11.12.2007, kurz NBS vyhlásený tento deň je pre CZK 1,272. Výpočet dane: 1000 x 1,272 = 1272 Sk. Vypočítaš si daň 1272 x 19% = 241,70.
    Daň odvedieš na výstupe a ak si platiteľ dane, nárokuješ si ju aj na vstupe. teda riadky v DP 07=1272, 08=242 a riadok 19=242. Do r.21 nejde, tam idú len tuzemské plnenia.
    Nie je tu máličky preklep, nemajú to byť riadky 09 a 10?

    elenka je offline (nepripojený) elenka

    elenka
    Chcem si kúpiť note book v Anglicku - som platiteľom DPH, blok za nákup bude v librách, ako je to s DPH ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.