Zavrieť

Porady

Novela zakonnika prace a preplatenie dovolenky

Dobry den, chcel by som vas poprosit o radu.

Podla novely zakonnika prace c.348/2007 mozno preplatit zamestnancovi, ktory nevycerpal do konca nasledujuceho kalendarneho roka tu cast dovolenky, ktora presahuje zakladny vymer dovolenky (4 tyzdne).... vid §116, ods.2.

Otazka: Zamestnanec ma v roku 2007 narok na dovolenku vo vyske 5 tyzdnov (25dni). Ku koncu roku 2008 mu zostala nevycerpana dovolenka z roku 2007 vo vyske 12dni.... Ma mu zamestnavatel preplatit 5 dni dovolenky? Alebo mu preplaca dovolenku iba v pripade ak je jej zostatok z roku 2007 21dni a viac?

Dakujem za pomoc.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Má preplatiť 5 dni. Tie roky si nepomýlil?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martinez Pozri príspevok
Dobry den, chcel by som vas poprosit o radu.

Podla novely zakonnika prace c.348/2007 mozno preplatit zamestnancovi, ktory nevycerpal do konca nasledujuceho kalendarneho roka tu cast dovolenky, ktora presahuje zakladny vymer dovolenky (4 tyzdne).... vid §116, ods.2.

Otazka: Zamestnanec ma v roku 2007 narok na dovolenku vo vyske 5 tyzdnov (25dni). Ku koncu roku 2008 mu zostala nevycerpana dovolenka z roku 2007 vo vyske 12dni.... Ma mu zamestnavatel preplatit 5 dni dovolenky? Alebo mu preplaca dovolenku iba v pripade ak je jej zostatok z roku 2007 21dni a viac?

Dakujem za pomoc.
Nie nemá, preplácala by si mu časť dovolenky nad 4 kal. týždne.
V praxi - k 31.12.2008 mu zostane 23 dní dovolenky z roku 2007 - 20 dní mu prepadne a 3 dni mu preplatíš.

-----
Veronika
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

veronikasad Pozri príspevok
Nie nemá, preplácala by si mu časť dovolenky nad 4 kal. týždne.
V praxi - k 31.12.2008 mu zostane 23 dní dovolenky z roku 2007 - 20 dní mu prepadne a 3 dni mu preplatíš.

-----
Veronika
Nesúhlasím, síce sa prepláca časť dovolenky nad 4 kal. týždne, ale z plného nároku, ktorý mu na ten rok vznikol.
Čiže ak sú pomýlené roky, a tá dovolenka je za rok 2006, tak na konci roka 2007 mu môžeš z dovolenky z roku 2006 /pokiaľ mal ročný nárok 5 týždňov/ preplatiť dovolenku nad 4 týždne. To znamená 1 týždeň = 5 dní, samozrejme len v tom prípade, ak jeho zostatok dovolenky nie je nižší. Keby bol napr. jeho zostatok z roku 2006 3 dni, tak preplatíš 3 dni. Ak je jeho zostatok 23 dní, tak preplatíš 5 dní, a 18 dní mu prepadne.
0 0
8alle 8alle

8alle je offline (nepripojený) 8alle

jankasm Pozri príspevok
Nesúhlasím, síce sa prepláca časť dovolenky nad 4 kal. týždne, ale z plného nároku, ktorý mu na ten rok vznikol.
Čiže ak sú pomýlené roky, a tá dovolenka je za rok 2006, tak na konci roka 2007 mu môžeš z dovolenky z roku 2006 /pokiaľ mal ročný nárok 5 týždňov/ preplatiť dovolenku nad 4 týždne.
Ak je zostatok 23 dní, preplatíš 3, 20 dní prepadne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jankasm Pozri príspevok
Nesúhlasím, síce sa prepláca časť dovolenky nad 4 kal. týždne, ale z plného nároku, ktorý mu na ten rok vznikol.
Čiže ak sú pomýlené roky, a tá dovolenka je za rok 2006, tak na konci roka 2007 mu môžeš z dovolenky z roku 2006 /pokiaľ mal ročný nárok 5 týždňov/ preplatiť dovolenku nad 4 týždne. To znamená 1 týždeň = 5 dní, samozrejme len v tom prípade, ak jeho zostatok dovolenky nie je nižší. Keby bol napr. jeho zostatok z roku 2006 3 dni, tak preplatíš 3 dni. Ak je jeho zostatok 23 dní, tak preplatíš 5 dní, a 18 dní mu prepadne.
Janka, v komentári k § 116 a 117 ZP je uvedené ..."Za časť nevyčerpanej dovolenky nad 4 kal. týždne má zamestnanec nárok na preplatenie tejto nevyčerpanej časti dovolenky podľa pravidiel uvedených v § 134 ZP."
Neznamená to teda, že každému zamestnancovi, ktorý má nárok na dovolenku 5 kal. týždňov, možno k 31.12. preplatiť 5 dní nevyčerpanej dovolenky.
Ak som dobre počúvala, takto to vykladal na školení aj p. Mihál.

-------
Veronika
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

martinez Pozri príspevok
Dobry den, chcel by som vas poprosit o radu.

Podla novely zakonnika prace c.348/2007 mozno preplatit zamestnancovi, ktory nevycerpal do konca nasledujuceho kalendarneho roka tu cast dovolenky, ktora presahuje zakladny vymer dovolenky (4 tyzdne).... vid §116, ods.2.

Otazka: Zamestnanec ma v roku 2007 narok na dovolenku vo vyske 5 tyzdnov (25dni). Ku koncu roku 2008 mu zostala nevycerpana dovolenka z roku 2007 vo vyske 12dni.... Ma mu zamestnavatel preplatit 5 dni dovolenky? Alebo mu preplaca dovolenku iba v pripade ak je jej zostatok z roku 2007 21dni a viac?

Dakujem za pomoc.
Nepreplatí mu nič, a tých 12 dní mu prepadne do nenávratna.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

A čo potom povieš na tieto jeho odpovede z draka?

<TABLE id=post562929 style="BORDER-RIGHT: #d1d1d1 1px solid; BORDER-TOP: #d1d1d1 1px solid; BACKGROUND: url(../images/drak/commenthead.gif) repeat-x; BORDER-LEFT: #d1d1d1 1px solid; BORDER-BOTTOM: #d1d1d1 1px solid" cellSpacing=1 cellPadding=6 width="100%" align=center><TBODY><TR><TD>Komentár od Zuzana2 06-11-07 10:36 AM
#22

</TD></TR><TR><TD id=td_post_562929 vAlign=top width="100%">
Viem že sa tu už o tom písalo, ale opakovanie je vraj matkou múdrosti. Takže poprosím ešte raz lopatisticky:
Z roku 2006 zostalo zamestnancom, ktorí majú nárok na 5 týždňov D:
1. 3 týždne,
2. 5 týždňov

Ak som správne pochopila:
Prvý zamestnanec mal nárok na 5 týždňov, vyčerpal si z nich 2 týždne (1. a 2.), zostali mu 3 týždne (3., 4., a 5.). Takže prvému zamestnancovi sa preplatí 1 týždeň D?
A tak isto aj druhému?
</TD><TR><TD style="border-buttom-style: 1px solid #D1D1D1"></TD></TR></TBODY></TABLE>
<TABLE id=post562948 style="BORDER-RIGHT: #d1d1d1 1px solid; BORDER-TOP: #d1d1d1 1px solid; BACKGROUND: url(../images/drak/commenthead.gif) repeat-x; BORDER-LEFT: #d1d1d1 1px solid; BORDER-BOTTOM: #d1d1d1 1px solid" cellSpacing=1 cellPadding=6 width="100%" align=center><TBODY><TR><TD>Riešenie od Jozef Mihál 06-11-07 10:53 AM
#23

</TD></TR><TR><TD id=td_post_562948 vAlign=top width="100%">
Zuzana2:

Ak ide o zostatky dovolenky z roka 2006 a uvažujeme čo s nimi na konci roka 2007, tak:

1. Zo zostatku 3 tyždne sa preplatí 1 týždeň.

2. Z zostatku 5 týždňov sa takisto preplatí 1 týždeň.
</TD><TR><TD style="border-buttom-style: 1px solid #D1D1D1"></TD></TR></TBODY></TABLE>


<TABLE id=post562960 style="BORDER-RIGHT: #d1d1d1 1px solid; BORDER-TOP: #d1d1d1 1px solid; BACKGROUND: url(../images/drak/commenthead.gif) repeat-x; BORDER-LEFT: #d1d1d1 1px solid; BORDER-BOTTOM: #d1d1d1 1px solid" cellSpacing=1 cellPadding=6 width="100%" align=center><TBODY><TR><TD>Komentár od Zuzana2 06-11-07 11:03 AM
#24

</TD></TR><TR><TD id=td_post_562960 vAlign=top width="100%">
Veľmi pekne ďakujem.
Ospravedlňujem sa, že som nezadala detailne otázku. Teda že ide o preplatenie D na konci roka 2007.
Ale p. Mihál pochopil.
Pekný deň prajem.
</TD><TR><TD style="border-buttom-style: 1px solid #D1D1D1"></TD></TR></TBODY></TABLE>


<TABLE id=post563059 style="BORDER-RIGHT: #d1d1d1 1px solid; BORDER-TOP: #d1d1d1 1px solid; BACKGROUND: url(../images/drak/commenthead.gif) repeat-x; BORDER-LEFT: #d1d1d1 1px solid; BORDER-BOTTOM: #d1d1d1 1px solid" cellSpacing=1 cellPadding=6 width="100%" align=center><TBODY><TR><TD>Komentár od MarcelkaT 06-11-07 12:57 PM
#25

</TD></TR><TR><TD id=td_post_563059 vAlign=top width="100%">
Zamestnancovi čo má nárok na 25 dní D ostalo 11 dní. preplatím mu iba 5 dní a ostatné prepadnú? Prosím vyjadrite sa. Ďakujem.
</TD><TR><TD style="border-buttom-style: 1px solid #D1D1D1"></TD></TR></TBODY></TABLE>


<TABLE id=post563500 style="BORDER-RIGHT: #d1d1d1 1px solid; BORDER-TOP: #d1d1d1 1px solid; BACKGROUND: url(../images/drak/commenthead.gif) repeat-x; BORDER-LEFT: #d1d1d1 1px solid; BORDER-BOTTOM: #d1d1d1 1px solid" cellSpacing=1 cellPadding=6 width="100%" align=center><TBODY><TR><TD>Riešenie od Jozef Mihál 07-11-07 09:16 AM
#26

</TD></TR><TR><TD id=td_post_563500 vAlign=top width="100%">
Preplácate dni, znamenajúce 5.-ty, 6.-ty, 7.-my atď. týždeň dovolenky.

Ak zamestnancovi zostalo 11 dní z 25 dní, rozdelíte si to na 6 + 5.

6 dní prepadne, 5 dní preplatíte.
</TD></TR></TBODY></TABLE>

0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak som zle pochopila výklad p. Mihála na školení, ospravelňujem sa. Asi som nebola sama...

---------
Veronika
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Janka, v komentári k § 116 a 117 ZP je uvedené ..."Za časť nevyčerpanej dovolenky nad 4 kal. týždne má zamestnanec nárok na preplatenie tejto nevyčerpanej časti dovolenky podľa pravidiel uvedených v § 134 ZP."
Neznamená to teda, že každému zamestnancovi, ktorý má nárok na dovolenku 5 kal. týždňov, možno k 31.12. preplatiť 5 dní nevyčerpanej dovolenky.
Ak som dobre počúvala, takto to vykladal na školení aj p. Mihál.

-------
Veronika
Výklad som pochopil rovnako. Teda max. počet dní čo sa môže preplatiť z nevyčerpanej dovolenky je 5 dni. Samozrejme môže byť aj menej podľa čerpania.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

martinez Pozri príspevok
Podla novely zakonnika prace c.348/2007 mozno preplatit zamestnancovi, ktory nevycerpal do konca nasledujuceho kalendarneho roka tu cast dovolenky, ktora presahuje zakladny vymer dovolenky (4 tyzdne).... vid §116, ods.2.
§ 116
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.


Všade sa píše o základnej výmere dovolenky a o časti presahujúcej 4 týždne tejto základnej výmery. Nikde sa nepíše o tom, že by sa mal pri preplácaní posudzovať 5-ty týždeň zo zostatku dovolenky.



0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jankasm Pozri príspevok
§ 116
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Všade sa píše o základnej výmere dovolenky a o časti presahujúcej 4 týždne tejto základnej výmery. Nikde sa nepíše o tom, že by sa mal pri preplácaní posudzovať 5-ty týždeň zo zostatku dovolenky.

Ale píše v §116 odst..
Ale píše v §116 odst.2.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad Pozri príspevok
Ak som zle pochopila výklad p. Mihála na školení, ospravelňujem sa. Asi som nebola sama...

---------
Veronika
Doplním ešte : Pri takomto výklade ZP by boli "poškodení" zamestnanci, ktorým ešte nevznikol nárok na 5 týždňov dovolenky. A nezdá sa mi, že by ZP diskriminoval nejakú skupinu zamestnancov.

-------
Veronika
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Nebola som síce na žiadnom školení, no chápem to ako Jankasm. Ak má zamestnanec nárok na 25dní dovolenky, tak mu môžu preplatiť maximálne 25-20dní t.j. 5dní. Teda ak mu ku koncu druhého roka ostane 5 a viac dní, preplatí sa mu 5, ak mu zostane menej ako 5dní, preplatia sa mu všetky.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tweety Pozri príspevok
Ale píše v §116 odst.2.
§ 116
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Kde?
Je napísané "za časť dovolenky, ktorá presahuje 4 týždne základne výmery dovolenky /čiže pri 5 týždňoch je to 5 dní/, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka ... /z toho chápem, že aj keby nevyčerpal akurát len tých 5 dní, presahujúcich základný výmer, majú mu byť preplatené/"

Takže kde sa píše, že sa má posudzovať časť presahujúca 4 týždne zo zostatku dovolenky?

Bola by som rada, keby sa mohol vyjadriť aj p. Mihál. Pretože jeho odpovede, ktoré som citovala z draka v príspevku č. 10, hovoria jednoznačne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Hneď v prvej vete. Za časť dovolenky..... Čiže mám zostatok 23 dni, preplatím si 3 dni, a 20 dní mi odpláva dolu vodou.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tweety Pozri príspevok
Hneď v prvej vete. Za časť dovolenky..... Čiže mám zostatok 23 dni, preplatím si 3 dni, a 20 dní mi odpláva dolu vodou.
Ale nie je napísané, za zostávajúcu časť dovolenky na konci roka, ktorá presahuje 4 týždne.

Ja sa naozaj nechcem hádať so skúsenejšími poraďákmi, ale takto som to pochopila tu na porade, z výkladov od p. Mihála.
Takže myslíš, že sa mýli? Tu je jeho komentár:

Náhrada mzdy za dovolenku (§ 116 a 117)

Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku (§ 134).

Ak si zamestnanec nevyčerpá dovolenku za nejaký rok do konca nasledujúceho kalendárneho roka, zamestnávateľ je povinný vyplatiť mu náhradu mzdy za tú časť nevyčerpanej dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne. Náhrada mzdy sa i v tomto prípade poskytuje vo výške priemerného zárobku.

Zamestnanec nemá nárok na preplatenie nevyčerpaných prvých štyroch týždňov dovolenky - ktoré si zamestnanec nevyčerpal ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

Výnimkou je prípad, kedy zamestnanec končí pracovný pomer. Pri skončení pracovného pomeru sa zamestnancovi vyplatí všetok zostatok dovolenky z predošlého kalendárneho roka a zostatok dovolenky aktuálneho roka.

Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.

Príklad

Zamestnanec mal v roku 2006 nárok na 5 týždňov dovolenky. Dva týždne si vyčerpal ešte v roku 2006, jeden týždeň si vyčerpal v roku 2007. Na konci roka mu zostalo:
  • 2 týždne nevyčerpanej dovolenky z roka 2006 - z celkovo piatoch týždňov mu zostane v poradí štvrtý a piaty. Zamestnávateľ mu preplatí len tú časť nevyčerpanej dovolenky, ktoré presahuje štyri týždne - teda štvrtý týždeň mu nepreplatí a preplatí mu len piaty týždeň
  • 5 týždňov nevyčerpanej dovolenky z roka 2007 - ktoré sa mu "prenášajú" do roka 2008.
Ak si v roku 2008 zamestnanec nevyčerpá ani deň z dovolenky z roka 2007, na konci roka 2008 mu zamestnávateľ preplatí jeden týždeň nevyčerpanej dovolenky z roka 2007, ostatné 4 týždne mu "prepadnú".

http://www.porada.sk/t57288-preplate...dovolenky.html

http://www.porada.sk/t57357-preplate...dovolenky.html
Naposledy upravil jankasm : 11.12.07 at 11:07
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

Dakujem vsetkym za peispevky... osobne sa najviac priklanam k nazoru Jankysm...
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Ak zamestnancovi, ktorý mal v roku 2007 nárok na 25 dní RD zostane k 31.12.2008 12 dní dovolenky z roku 2007 t.z. že v roku 2008 si nečerpal žiadnu dovolenku ???? ( chudák prepracovaný )
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Ak zamestnancovi, ktorý mal v roku 2007 nárok na 25 dní RD zostane k 31.12.2008 12 dní dovolenky z roku 2007 t.z. že v roku 2008 si nečerpal žiadnu dovolenku ???? ( chudák prepracovaný )
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Čučoriedka 5 Pozri príspevok
Ak zamestnancovi, ktorý mal v roku 2007 nárok na 25 dní RD zostane k 31.12.2008 12 dní dovolenky z roku 2007 t.z. že v roku 2008 si nečerpal žiadnu dovolenku ???? ( chudák prepracovaný )
Môže to znamenať aj to, že si čerpal len dovolenku, na ktorú mu vznikol nárok v roku 2008.
0 0
Načítať ďalšie