Zavrieť

Porady

VELOX, DURISOL, YTONG ALEBO KLASIKA POROTHERM???

Viem, ze uz vela bolo pisane z coho stavat a ziadny material nie je 100% idealny. Mozete mi poradit k comu sa najviac priklanate ak chceme setrit energiu na jednej strane, prirodu a ziv.prostredie na druhej a aj cenove hladisko je viac-menej dolezite???? dik M.
Usporiadat
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Na durisol som počula od známych, že sa s ním dobre pracuje a ak má v sebe aj zatepľovaciu zložku, naozaj stačí len presné kladenie a zalievanie a tiež je to ekol. materiál. V okolí Nitry som tiež videla už pár stavieb, ktoré sa z neho stavajú. Keď sme my uvažovali o stavbe, durisol bol jednou z možností.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
borob borob

borob je offline (nepripojený) borob

Staval som z porotermu je to dobre ale keby som znova tak jednoznacne presne tvarnice Ypor Ytong Hebel takmer je to jedno ale žiadne fory piesku vapna cementu -zarobím kleber a idem takmer na minimeter presne žiadne omietanie obklady lepim rovno na kvadre. Aj izolacia sa lepi rovno na kvader bez omietania.Keby som mal ten rozum a skusenosti čo mam teraz tak celý dom ja z presných tvarnic a ušetrím tisice a týždne za omietky.
Boro
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

borob Pozri príspevok
Staval som z porotermu je to dobre ale keby som znova tak jednoznacne presne tvarnice Ypor Ytong Hebel takmer je to jedno ale žiadne fory piesku vapna cementu -zarobím kleber a idem takmer na minimeter presne žiadne omietanie obklady lepim rovno na kvadre. Aj izolacia sa lepi rovno na kvader bez omietania.Keby som mal ten rozum a skusenosti čo mam teraz tak celý dom ja z presných tvarnic a ušetrím tisice a týždne za omietky.
Boro
Ale zasa by si mal murivo, ktore nedokaze tak dobre regulovat vnutornu vlhkost, pri tenkom zatepleni by ti vonkajsia stena(pod zateplenim) plesnivela, atd...vzdy je to nieco za nieco
0 0
Peter Briatka Peter Briatka

Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

Ak ti ide o šetrenie enrgií a ochranu životného prostredia (a uvažuješ aj s energiami spotrebovanými pri výrobe materiálu) odporučil by som ti postaviť dom na báze dreva alebo slamy - no v tunajších pomeroch by si sa nestretol s porozumením okolia (najmä čo sa týka slamy - aj keď je to vo svete overené)... Žiadny z uvedených materiálov nemá nejaké výrazné nedostatky alebo prednosti. Treba si uvedomiť, že konštrukcia postavená z materiálu, korý má zabudovanú tepelnoizolačnú vložku nikdy nebude dosahovať také tepelnoizolačné parametre ako konštrukcia zateplená rovnakou hrúbkou rovnakého TI materiálu klasickým kontaktným zatepľovacím systémom, čo je spôsobené tepelnými mostami, ktoré sa nachádzajú v každej jednej takejto tvarovke pri spoji vnútornej a vonkajšej nosnej steny tvarovky. Každopádne doporučujem materiály na báze pórobetónu alebo keramiky. Dôvodom je nízka prácnosť (možnosť lepenia na tenkú vrstvu lepidla) a možnosť zatelenia prakticky akoukoľvek hrúbkou akejkoľvek izolácie.
0 0
badoga badoga

badoga je offline (nepripojený) badoga

AndrejG Pozri príspevok
Ale zasa by si mal murivo, ktore nedokaze tak dobre regulovat vnutornu vlhkost, pri tenkom zatepleni by ti vonkajsia stena(pod zateplenim) plesnivela, atd...vzdy je to nieco za nieco
Toto pre mňa nie je argument - prečo by niekto zatepľoval tenkou vrstvou? Ak sa niečo urobí zle, nie je to predsa chyba stavebného materiálu
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

badoga Pozri príspevok
Toto pre mňa nie je argument - prečo by niekto zatepľoval tenkou vrstvou? Ak sa niečo urobí zle, nie je to predsa chyba stavebného materiálu
Bohuzial ludia maju zazite ze ked zateplovat, staci 5cm...co narobis...


p.s. Ale lepit sa da dnes uz aj tehla, netreba maltu. Ytong je zasa vyhodnejsi na svojpomoc, praca je rychlejsia a potom sa jednoduchsie robia rozvody, omietky. Ale fakt treba zateplovat aspon 10cm, idealne 15cm, aby bol rosny bod v zatepleni, nie ytongu.
0 0
Peter Briatka Peter Briatka

Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

AndrejG Pozri príspevok
Bohuzial ludia maju zazite ze ked zateplovat, staci 5cm...co narobis...


p.s. Ale lepit sa da dnes uz aj tehla, netreba maltu. Ytong je zasa vyhodnejsi na svojpomoc, praca je rychlejsia a potom sa jednoduchsie robia rozvody, omietky. Ale fakt treba zateplovat aspon 10cm, idealne 15cm, aby bol rosny bod v zatepleni, nie ytongu.
Mozes mi povedat preco nie v YTONG-u ??? A co si predstavujes pod pojmom "rosný bod"??? A čo je tvoja špecializácia v oblasti stavebníctva??? Veď ku kondenzácii môže dôjsť, je to bežné a vôbec nie škodlivé... podstatné je aby si nemal ročnú bilanciu kondenzácie v poriadku...
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Peter Briatka Pozri príspevok
Mozes mi povedat preco nie v YTONG-u ??? A co si predstavujes pod pojmom "rosný bod"??? A čo je tvoja špecializácia v oblasti stavebníctva??? Veď ku kondenzácii môže dôjsť, je to bežné a vôbec nie škodlivé... podstatné je aby si nemal ročnú bilanciu kondenzácie v poriadku...
Co preco nie v Ytongu? Pod pojmom rosny bod si predstavujem bod, kde kondenzuje voda. Ku kondenzacii pride vzdy, ale ma k nej prist v zatepleni a nie medzi zateplenim a stenou. Ytong nedokaze regulovat vlhkost ako tehla, prepusti jej viac von, takze ked je malo zateplenia, je este viac vlhkosti medzi zateplenim a stenou ako pri tehle. Preto ytong bud nezateplovat vobec alebo potom poriadne. Moja specializacia v stavebnictve je vseved.
0 0
Peter Briatka Peter Briatka

Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

AndrejG Pozri príspevok
Co preco nie v Ytongu? Pod pojmom rosny bod si predstavujem bod, kde kondenzuje voda. Ku kondenzacii pride vzdy, ale ma k nej prist v zatepleni a nie medzi zateplenim a stenou. Ytong nedokaze regulovat vlhkost ako tehla, prepusti jej viac von, takze ked je malo zateplenia, je este viac vlhkosti medzi zateplenim a stenou ako pri tehle. Preto ytong bud nezateplovat vobec alebo potom poriadne. Moja specializacia v stavebnictve je vseved.
Tak aby sme sa rozumeli - ROSNÝ BOD nie je miesto - je to pojem, ktorý vyjadruje teplotu, pri ktorej dôjde ku kondenzácii vodnej pary... Ku kondenzácii nedôjde vždy, ale MôŽE K NEJ DôJSŤ VŽDY, nakoľko teplotechnické posudky sa robia na určité návrhové okrajové podmienky teploty a vlhkosti a ak sa z nejakého dôvodu tieto podmienky aspoň krátkodobo zmenia (nižšia teplota ako návrhová, vyššia vlhkosť v interiéry). Čo máš na mysli pod pojmom "regulácia vlhkosti"? Takze tehla (podla teba) reguluje vlhkosť tým spôsobom, že ju neprepustí do miest s nižším tlakom vodnej pary??? To je blbosť, v tom prípade je podľa teba na regulovanie vlhkosti ideálna parotesná vrstva...??? Oba mateiály majú približne rovnaký faktor difúzneho odporu YTONG = 8 a Tvarovky na báze KERAMICKÉHO ČREPU = 5-10... každopádne sú to malé hodnoty. OK,... ako ti ovplyvní hrúbka izolantu vlhkosť medzi ním a stenou (nehovorme o difúznom odpore izolantu, ktorý s jeho hrúbkou narastá)??? Veď ak tam vlhkosť raz máš čo ti v súvislosti so spomínanou vlhkosťou pomôže keď na zateplenie použiješ väčšiu hrúbku izolantu??? Prečo sa ľudia tak boja vlhkosti a chcú si z domov spraviť dokonale tesnú "vesmírnu stanicu"... veď je to choré... načo zbytočne predimenzovávať veci, všetko musí fungovať s akceptovateľnou mierou rizika...
0 0
borob borob

borob je offline (nepripojený) borob

Vlhkosti sa podla mna musia obavať majitelia starých domov kde to s vodorovnými izolaciami bolo všeliake až niaké,Novostavby riadne založené a odizolované niektoré dokonca viacnásobne podla mna až take velke riziko nepredstavuju.
asi by si mal každý prehodnotiť svoj životý štýl a zvyky a podla toho usudiť kolko vody vyparí ako vetrá ako kuri a až potom začne vedecke polemiky o kondenzacii a rosnom bode. Kde nieje para tam nemá čo kondenzovať a naopak. A vobec si myslim že naši starý a prastarý rodičia žili v domoch kde tepelné výkyvy boli aj 10-15stupnov a boli možno viac v pohode ako my čo žijeme ako sklenniková paprika. Mám plyn kotol a ešte som ho tento rok nazapalil kurim v teplovodnom krbe spalim 1-2 pradlove koše drevneho odpadu denne. Krb za 20 minut po zakurení dodava 85 stup. vodu do radiatorov. Nezateplený dom - po prichode z práce ma v interieri cca 19 stup a behom hodiny dvoch som na 21-22.
Krb sa postará aj o vlchkosť lebo prirodzená výmena vzduch je zabezpečena komínom.Troška zlaviť z konfortu a začať sa hybať nezaškodí nikomu-pomože to vám aj prírode.
A ked mi niekto povie že prekuril 50 000sk to mne stači tak na 8 sezon :-))
Boro
0 0
Xero Xero

Xero je offline (nepripojený) Xero

Poznáte resp. máte niekto skúsenosti so stavebným systémom MGU? (betónová tvárnica, polystyrén, betónová tvárnica)
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Peter Briatka Pozri príspevok
Tak aby sme sa rozumeli - ROSNÝ BOD nie je miesto - je to pojem, ktorý vyjadruje teplotu, pri ktorej dôjde ku kondenzácii vodnej pary... Ku kondenzácii nedôjde vždy, ale MôŽE K NEJ DôJSŤ VŽDY, nakoľko teplotechnické posudky sa robia na určité návrhové okrajové podmienky teploty a vlhkosti a ak sa z nejakého dôvodu tieto podmienky aspoň krátkodobo zmenia (nižšia teplota ako návrhová, vyššia vlhkosť v interiéry). Čo máš na mysli pod pojmom "regulácia vlhkosti"? Takze tehla (podla teba) reguluje vlhkosť tým spôsobom, že ju neprepustí do miest s nižším tlakom vodnej pary??? To je blbosť, v tom prípade je podľa teba na regulovanie vlhkosti ideálna parotesná vrstva...??? Oba mateiály majú približne rovnaký faktor difúzneho odporu YTONG = 8 a Tvarovky na báze KERAMICKÉHO ČREPU = 5-10... každopádne sú to malé hodnoty. OK,... ako ti ovplyvní hrúbka izolantu vlhkosť medzi ním a stenou (nehovorme o difúznom odpore izolantu, ktorý s jeho hrúbkou narastá)??? Veď ak tam vlhkosť raz máš čo ti v súvislosti so spomínanou vlhkosťou pomôže keď na zateplenie použiješ väčšiu hrúbku izolantu??? Prečo sa ľudia tak boja vlhkosti a chcú si z domov spraviť dokonale tesnú "vesmírnu stanicu"... veď je to choré... načo zbytočne predimenzovávať veci, všetko musí fungovať s akceptovateľnou mierou rizika...
Samozrejme vlhkost tam bude aj pri 5cm zatepleni, aj pri 20cm zatepleni. Vlhkosti sa nebojim. Bojim sa toho, ze pri 5cm zatepleni tam bude nielen vlhkost, ale aj idealne podmienky(za predpokladu urcitej teploty v ext. a int.) pre kondenzaciu tej vlhkosti, bude ta stena plesniviet. Videl som domy ktore po 10 rokoch davali dole staru fasadu s 5cm polystyrenom a bola to hroza. Pri 15-20cm zatepleni tam ta vlhkost bude tiez, ale ked tam bude zaroven teplota 20 stupnov, tak nech si tam je, pri takej teplote to nebude plesniviet.
0 0
Peter Briatka Peter Briatka

Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

Bolo mi jasné, kam tým mieriš, ale ak si vezmeš napr. pórobetónové murivo hr. 30 cm zateplené 5 cm EPS (vnútorná teplota 23°C, vnútorná vlhkosť 65% a vonkajšia teplota -15°C) potom zistíš, že povrchová teplota steny pod EPS bude cca. 2,2°C... a relatívna vlhkosť vzduchu v tomto mieste sa dá považovať za 20%. Z tohoto vyplýva, že teplota rosného bodu v takýchto podmienkach je cca. -16°C (STN 73 0540-2) a to je teda dosť ťažko dosiahnuteľné... a nemusíš sa báť vzniku plesní.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Peter Briatka Pozri príspevok
Bolo mi jasné, kam tým mieriš, ale ak si vezmeš napr. pórobetónové murivo hr. 30 cm zateplené 5 cm EPS (vnútorná teplota 23°C, vnútorná vlhkosť 65% a vonkajšia teplota -15°C) potom zistíš, že povrchová teplota steny pod EPS bude cca. 2,2°C... a relatívna vlhkosť vzduchu v tomto mieste sa dá považovať za 20%. Z tohoto vyplýva, že teplota rosného bodu v takýchto podmienkach je cca. -16°C (STN 73 0540-2) a to je teda dosť ťažko dosiahnuteľné... a nemusíš sa báť vzniku plesní.
Pri teorii je najhorsie, ze na kazdy argument sa najde protiargument. Tusim pred 10 rokmi bol v Nemecku boom ohladom zateplovania, samozrejme kazdy zateplovat 5-tkou, ako je to dnes v mode u nas. A prave tie steny su tie ktore som spominal, pod polystyrenom hrozna plesen.

p.s. Skor ako pri -15 by trebalo pocitat skor s teplotami okolo 0, ktore su v zime bezny priemer. Navyse sa vlhkost 20% sa mi nezda...je tam aj kopec vlhkosti z novej stavby, ktora schne aj 3-4 roky. Ked uz zateplovat 5-tkou, az ked je dom dobre suchy. Ale nemozem nespomenut ekonomicky faktor, fasada na m2 stoji mozno 1000SKK(lesenie, zateplovanie, sietka, stierka, omietka), z toho tvori eps 100SKK, ked dame namiesto 5cm 15cm, cena sa zvysi na 1200SKK/m2, to podla mna stoji za to.
0 0
Peter Briatka Peter Briatka

Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

Uplne súhlasím so zateplovaním väčšou hrúbkou. Je mi jasné že náklady na materiál sú v porovnaní s prácami a omietkami zanedbateľné. Nesúhlasím s teplotou 0°C. Keby sme mali iba priemerné teploty - nebolo by potrebné zateplovať... No a tá vlhkosť cca. 20% samozrejme nebola uvažovaná v novostavbe. No ak lepíš YTONG alebo akákoľvek murovací materiál na lepidlo a nestaviaš dom 5 rokov nemusíš sa obávať vysokej zabudovanej vlhkosti.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

O Ytongu sa hovori ze ma vyssiu zabudovanu vlhkost, aj bez pouzitia malty. Ale ci je to pravda, to neviem.

Ale podla mna aj keby boli celu zimu teploty 0 stupnov, sa oplati zateplovat, lebo potom by ani netrebalo klasicky kurit, stacila by rekuperacia.
0 0
Peter Briatka Peter Briatka

Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

Suhlasim so zateplenim aj na teplotu 0°Ć, ale navratnosť zateplenia by bola oveľa vyššia. Nehovoriac o dodatočných nákladoch na rekuperačný systém.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

No rekuperacia by uz dnes mala byt standard. Ked su ludia ochotni dat 150tis. za vybavenie obyvacky, mali by investovat aj do niecoho co im zvysi komfort aj po inej stranke.
0 0
Xero Xero

Xero je offline (nepripojený) Xero

Rekuperácia - nie som odborník, ale (a možno preto) mám nasl. otázky:
- aké sú požiadavky a náklady na údržbu VZT rozvodov, filtrov, ventilátorov a pod.
- ako je vyriešený problém hluku
- aké sú požiadavky na priestorovú prístupnosť pre údržbárske zásahy
- ako je riešený záskok napájania el. energiou pri výpadku štandardného napájania
- ako je riešený problém kondenzovanej vody v rozvodoch a "mikrobiologického znečistenia" rozvodov
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať