Zavrieť

Porady

vodomery na studenú vodu

chcel by som sa opytat ohladom vodomerov na studenu vodu ako je to ?? ja mam pocit ze platim ovela viac za studenu vodu ako miniem. chcel by som si namontovat vodomer ale spravca bytovky nesuhlasi stym ze aj tak by som musel platit tak ako sa vyrata ma bytovku a rozrata medzi najmonikov. a este jedna otazka podla coho sa znizuje platenie za kurenie na bytoch na kraji bytovky??? su na to nejake normy???? dakujem poradte prosim nekdo
Usporiadat
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

chcel by som sa opytat ohladom vodomerov na studenu vodu ako je to ?? ja mam pocit ze platim ovela viac za studenu vodu ako miniem. chcel by som si namontovat vodomer ale spravca bytovky nesuhlasi stym ze aj tak by som musel platit tak ako sa vyrata ma bytovku a rozrata medzi najmonikov......
mame byt v bratislave, po dohode so spravcom sme si dali namontovat samostatny vodomer ako jedini v dome, spravca teraz vyuctovanie studenej vody robi tak, ze najprv odcita nasu spotrebu a potom zbytok rozdeli medzi ostatne byty (tie nemaju vodomery), je pravda ze odvtedy platime menej, a aj ostatni susedia si ho dali namontovat
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

mamina h. Pozri príspevok
mame byt v bratislave, po dohode so spravcom sme si dali namontovat samostatny vodomer ako jedini v dome, spravca teraz vyuctovanie studenej vody robi tak, ze najprv odcita nasu spotrebu a potom zbytok rozdeli medzi ostatne byty (tie nemaju vodomery), je pravda ze odvtedy platime menej, a aj ostatni susedia si ho dali namontovat
No neviem, či správca postupuje dobre. Ak odpočítá vašu nameranú spotrebu a zvyšok ostaným, tak medzi nich rozdelí aj prípadné ztraty. Vždy platila zásada - keď merať tak všetci alebo nikto, a podľa toho aj rozpočítavať.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Svojar - preco tak opatrne? Spravca jednoznacne nepostupuje v rozuctovani nakladov spravne. Naklady musia byt rozuctovane vsetkym rovnako, teda bud podla meracov (ktore su u vsetkych rovnake t.j. jeden typ,vyrobca) alebo podla osobomesiacov (pripadne ineho kriteria dohodnuteho na zhromazdeni -neviem sice akeho ineho :-)). Za inych okolnosti moze mat spravca problem, samozrejme ak to niekto napadne.

Vy Mamina.h mate tieto moznosti:
1. drzat jazyk za zubami a vytesovat sa z nespravodlivosti, ktora je pachana mozno aj na Vas (v pripade, ze rozuctovanie niekto napadne a budete musiet nieco doplatit).
2. podebatovat so spravcom o adekvatnosti resp. neadekvatnosti Vasho dohovoru ohladom meraca a sposobom rozuctovania (pravdepodobne netusi, ze pochybil) a najst najbezbolestnejsie riesenie.
3. v pripade, ze spravca trva na svojom (co nepredpokladam, kedze islo o dohodu s Vami), informovat o "krivde" vsetkych vlastnikov (ak chcete poriadok v dome) a ziadat od spravcu bud montaz vodomerov, alebo aspon minimalne o spravne rozuctovavanie nakladov.
4. ak Vas nieco napadne-dopiste :-)

Odpoved pre Mio11 - dostal si ju hned v prvom prispevku.Len doplnam,ze v kazdom pripade a celkom urcite tlacte spravcu do montaze vodomerov, najma ak ste z tych co poctivo setria.Inak budete stale len a len doplacat na "kupacov". Tot vsjo.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Peťo, ja sa nedivím, že odpoveď znie opatrne. O tom ako sa konkrétne v ktorom dome rozpočítava voda, či podľa osobomesiacov alebo podľa vodomerov je v zmluve, resp. dodatku SVB. Tak ako všetky ostatné špecifiká. Zákon 182/1993 umožňuje jeden alebo druhý spôsob.
0 0
ivangabris ivangabris

ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

user P406
a treba to odsúhlasiť na schôdzi alebo nie? stačí, keď to ja sám objednám alebo nie ?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Keď sa dohodnú rozpočítavať podľa osobomesiacov aj keď napr. majú vodomery a sú s neplatným ciachovaním... napr. ale ak chcú všetci podľa osobomesiacov aj keď majú vodomery... je to všetko o dohode a o uznesení zo schôdze. Dúfam, že tá dohoda zas nebude pre niekoho problém,lebo to je naozaj tak. Zákon nedáva na výber v jednom dome viacerými spôsobmi, ale jednoznačne určuje, že celý dom buď na osobomesiace alebo podľa meračov. A to je dané aj typom služby, resp. spotreby.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

K Vašej téme, ak je voda meraná len v jednom byte z celého domu : ja by som sa neobávala povedať ostatným obyvateľom domu - ako správca, ža v tomto byte je náklad na spotrebu nižší, naopak by som ich oboznámila o možnosti montáže aj v ostatných bytoch, len treba dodržať rozúčtovanie spotreby vody v dome, teda ten, kto má namontovaný vodomer by mal mať vyúčtovanú spotrebu nameranú vodomerom krat koeficient 1,1 / ak to tak nie je tak ma opravte / ostatní zbytok na osobomesiace. Ak by sa o nižších nákladoch dozvvedeli ostatní určite by uvažovali o montáži tiež a tí čo míňali na úkor ostatných by sa naučili sporiť.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

ivangabris Pozri príspevok
suhlasim s tebou. len ludia u nas v bytovke si stale myslia,ze s tym problem nie je a ze to meria aj tal dobre. Ale bol som upozorneny ze nesiem za to zodpovednost ja a mozeme pripadne prehrat aj sud s niekym kto by nesuhlasil s rozuctovanim. Preto na najblizsej schodzi dam odsuhlasit ich vymenu.
My sme dostali ponuku za tieto ceny:
SV 425 SK
TV 450 SK
mon+demnotaz 120 SK/ks
Myslím, že cena za vodomer je dobrá,aj za montáž, tak nie je o čom uvažovať. Na výmene trvaj a daj si určite do programu schôdze odsúhlasenie výmeny vodomerov . Ak nebudú súhlasiť, tak ich upozorni, že nemôžete nameranú hodnotu brať ako podklad k vyúčtovaniu, ale budete náklady rozúčtovávať na osobomesiace .
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

ivangabris Pozri príspevok
este by som pridal, ze ci je to treba odsuhlasit alebo nie na zhromazdeni?
Ak ste si už raz odsúhlasili, alebo to dokonca máte v zmluve uvedené, že budete vodu rozúčtovávať na základe údajov z meradiel, tak už nie je potrebné žiadne odsúhlasovanie, pretože je to už vaša zákonná povinnosť. Odsúhlasovať by ste mohli akurát tak tú, alebo onú firmu, ktorá to prevedie.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

ľubka, prosím odkiaľ ten koeficient? Rád sa priučím.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Asi ráta s 10% "paušálnym" únikom, ale to sa predsa tak nedá.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Bolo to už síce dávnejšie,ale takto to bolo vo vyhláške , preverím a napíšem - preto som tam dala poznámku, ak to už tak nie je nech ma opraví.
Nechcem tu dávať nesprávne info.
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
peton Pozri príspevok
Svojar - preco tak opatrne? Spravca jednoznacne nepostupuje v rozuctovani nakladov spravne. Naklady musia byt rozuctovane vsetkym rovnako, teda bud podla meracov (ktore su u vsetkych rovnake t.j. jeden typ,vyrobca) alebo podla osobomesiacov (pripadne ineho kriteria dohodnuteho na zhromazdeni -neviem sice akeho ineho :-)). Za inych okolnosti moze mat spravca problem, samozrejme ak to niekto napadne.
Neviem o tom, že by v nejakom legislatívnom predpise bolo určené, že vodomery majú byť presne rovnaké t.j. rovnaký typ a výrobca.
Skôr by som povedal, že je to vhodné, ale nevidím v tom žiadny problém ak sú vodomery v tom istom dome napr. od dvoch výrobcov. Hlavne, že majú zhodné parametre - predovšetkým presnosť.
Samozrejme dodržanie predpísanej polohy montáže a vyhovujúca stavebná dĺžka vodomerov je nevyhnutné.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Zivan, nehadam sa, samozrejme mas aj Ty pravdu. Spravnejsie by moja poznamka v zatvorke mohla zniet (spravidla jeden typ, vyrobca). Je jasne, ze tymto sa rozumeju rovnake parametre. To iste, inymi slovami. ;-)
0 0
janot janot

janot je offline (nepripojený) janot

Re: vodomery na studenú vodu
Keď sa dohodnú rozpočítavať podľa osobomesiacov aj keď napr. majú vodomery a sú s neplatným ciachovaním... napr. ale ak chcú všetci podľa osobomesiacov aj keď majú vodomery... je to všetko o dohode a o uznesení zo schôdze. Dúfam, že tá dohoda zas nebude pre niekoho problém,lebo to je naozaj tak. Zákon nedáva na výber v jednom dome viacerými spôsobmi, ale jednoznačne určuje, že celý dom buď na osobomesiace alebo podľa meračov. A to je dané aj typom služby, resp. spotreby.

Prosím, ktorý paragraf stanovuje, že zákon určuje jednoznačne len jednu možnosť? Ďakujem za odpoveď
0 0
ivangabris ivangabris

ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

user P406
včera sme mali zhromaždenie a ľudia nechcú nové merače aj keď som sa ich snažil presvedčiť, že každý predsa nájde 1115SK na ich výmenu. Chcú ešte previesť kontrolné merania na hlavnom merači a stým, že budú v dohodnutý čas odčítavať hodnoty na meračoch, tie mi potom hodia do schránky. Ale aspoň mám v suchu to ,že nie som za to zodpovedný ja. to je fakt len robota :-(
0 0
hanka kralova hanka kralova

hanka kralova je offline (nepripojený) hanka kralova

dobry den, mam jednu otazku:
moze bytove druzstvo nutit majitelov bytov, aby k spotrebe vody podla vodomerov platili povinne dalsich 10% na pripadne straty?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Musíš si uvedomiť jednu vec a to, že voda sa platí podľa fakturačného vodomeru a ten nemusí sedieť so spotrebou, ktorá je na všetkých vodomeroch (ešte som to v živote nevidel, žeby sa to trafilo do rovnakého čísla) . Musí však byť splnená podmienka, že má platný certifikát. Tento sa vždy vydáva pri jeho kalibrácii. U studenej vody má platnosť 6 rokov.
A môže vzniknúť aj viac než 10%-tný rozdiel.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

//moze bytove druzstvo nutit majitelov bytov, aby k spotrebe vody podla vodomerov platili povinne dalsich 10% na pripadne straty?
Toho by som sa neobával. Pri vyúčtovaní buď máš menší nedoplatok, alebo väčší preplatok. V konečnom dôsledku Ti peniaze nezoberú.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Orim Pozri príspevok
. Musí však byť splnená podmienka, že má platný certifikát. Tento sa vždy vydáva pri jeho kalibrácii.
Tieto vety príspevku sú metúce.

Podľa zákona 142/2000 meradlá používané v obchodnom styku sú zaradené do skupiny "určených meradiel" a tieto meradlá musia splňať požiadavky §8 až §18 tohto zákona alebo požiadavky §12 a §13 zák.264/1999 (vyhlásenie o zhode).
Stručne povedané:
-Určené meradlo musí mať "typové schválenie" alebo "vyhlásenie o zhode". Túto podmienku si uživateľ meradlá nemusí všímať nakoľko sa týka hlavne výrobcov a distribútorov.
-Určené meradlo používané v obchodnom styku musí mať "platné overenie" (prvotné alebo následné). Teda určené meradlá sa overujú a neurčené meradlá sa kalibrujú (napr. tlakomer, meter-pasmo, posuv. meradlo atď.).
Pri overení sa vydá (ale nemusí) overovací list a meradlo sa označí overovacou značku (plomba -klasická alebo nálepka) a pri kalibrácii kalibračný list a označí sa (ale nemusí) kalibračnou značkou.

Overovanie je zákonná povinnosť a overovať meradlá môže iba oprávnená organizácia.

Na overovacej značke je štátny znak (alebo M) a rok overenia.
Naposledy upravil Julian : 07.04.08 at 10:27 Dôvod: Doplnenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať