Zavrieť

Porady

vodomery na studenú vodu

chcel by som sa opytat ohladom vodomerov na studenu vodu ako je to ?? ja mam pocit ze platim ovela viac za studenu vodu ako miniem. chcel by som si namontovat vodomer ale spravca bytovky nesuhlasi stym ze aj tak by som musel platit tak ako sa vyrata ma bytovku a rozrata medzi najmonikov. a este jedna otazka podla coho sa znizuje platenie za kurenie na bytoch na kraji bytovky??? su na to nejake normy???? dakujem poradte prosim nekdo
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

442
Z Á K O N
z 19. júna 2002
o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení
zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach

§ 29, odsek 4

(4) Ak sa odberateľ s konečnými spotrebiteľmi nedohodne inak, odberateľ rozpočíta konečným spotrebiteľom odobraté množstvo vody podľa smerných čísel spotreby vody.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Kontrola SOI je ukončená , bez pokuty, ale žiaľ to ohlásili na Metrologický inšpektorát a tam už podľa mňa bude pokuta určite. Nemáte s tým niekto skúsenosti ,že do akej výšky tú pokutu udelia ?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tak s tým nemám skúsenosti, ale keby boli ticho, bolo by to bez problémov. Tak to sa to aspoň v dome vyjasní. A môžno keď si prejdu podstatu sťažnosti, tiež vám pohrozia prstom.

Tak, či tak budú teraz musieť kúpiť nové najlepšie pred novým rokom a potom každých šesť rokov, buď preveriť, alebo zasa nové. Podľa toho, čo bude pre vlastníkov výhodnejšie, potom rozhodnú.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

No ja by som bola najradšej keby to ostalo len v rovine pohrozenia .Len ma mrzí , že kvôli jedným susedom , ktorý sa nespracú do kože, má družstvo ako správca problémy. A tie vodomery si určite dajú namontovať ešte do konca roka . A pri prerábke vyúčtovania za roky 2006,2007,2008 / SOI nám to odporučila vykonať/ doplatia na to poctivci , ktorí si šetrili vodu a nie špekulanti. Ale v našom štáte to už tak chodí.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

IVEB Pozri príspevok
No ja by som bola najradšej keby to ostalo len v rovine pohrozenia .Len ma mrzí , že kvôli jedným susedom , ktorý sa nespracú do kože, má družstvo ako správca problémy. A tie vodomery si určite dajú namontovať ešte do konca roka . A pri prerábke vyúčtovania za roky 2006,2007,2008 / SOI nám to odporučila vykonať/ doplatia na to poctivci , ktorí si šetrili vodu a nie špekulanti. Ale v našom štáte to už tak chodí.
no neviem si predstaviť prerábať RV od roku 2006, tak to bude veľká sranda...
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Nie je to také strašné jedná sa len o studenú vodu a 8 bytov v dome , takže až taká tragédia to nie je.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

IVEB Pozri príspevok
Kontrola SOI je ukončená , bez pokuty, ale žiaľ to ohlásili na Metrologický inšpektorát a tam už podľa mňa bude pokuta určite. Nemáte s tým niekto skúsenosti ,že do akej výšky tú pokutu udelia ?
Okolo 250 €.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

No ak by to malo byť len toľko tak sa to dá zniesť. Ale mám poučenia na celý život.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Vlastníci sa dohodli a vybrali dodávateľa na výmenu vodomerov. Aký doklad máme požadovať od dodávateľa , že vodomer , ktorý nám ide montovať je overený a vyhovuje ?
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

IVEB Pozri príspevok
Vlastníci sa dohodli a vybrali dodávateľa na výmenu vodomerov. Aký doklad máme požadovať od dodávateľa , že vodomer , ktorý nám ide montovať je overený a vyhovuje ?
Jedno je dodávateľ a druhé je montážnik určených meradiel. Ten druhý je dôležitejší. Montáž určených meradiel (vodomerov) môže vykonávať iba oprávnená osoba, ktorá má platné registračné osvedčenie (vydané ÚNMS). Ten zodpovedá za to, že meradlá budú správne namontované a budú mať aj platné overenie.
Takže ten, kto bude montovať vodomery by sa mal takýmto osvedčením preukázať.
Namontovaný vodomer by mal byť zabezpečený montážnou plombou a mal by mať nepoškodenú overovaciu značku (plombu- na nej je rok overenia a štátny znak, alebo také širšie M a v ňom číslo).
Ďalšie povinnosti viď príspevok 56.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

veľká vďaka
0 0
58vlasta 58vlasta

58vlasta je offline (nepripojený) 58vlasta

Nerozumiem ale, prečo má ten jeden majiteľ dva vodomery? A čo ak ich majú viacerí? Kto tie vodomery predtým montoval, či každý majiteľ bytu sám? A odpis vody by mal robiť jeden človek a má podľa zákona možnosť nahliadnuť na vodomer a zistiť skutkový stav. Tiež by mal byť na tlačive pri odpise vody predchádzajúci odpisovaný stav vody, podľa toho možno zistiť, či sú vodomery v poriadku. U nás sa robia odpisy vody štvrťročne a tak by nemal byť nikto oklamaný.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Prosím Vás vysvetlite mi § 19 ods.2 písm.e zákona 431/2004 o metrologii , ktorý hovorí: - viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumov ich overenia ., čo to v praxi znamená? Pôjdem do bytu opíšem si výrobné číslo vodomera a rok výroby alebo vyčítam údaj z plomby na vodomeri, kde je uvedený rok overenia. To je tá evidencia? Alebo k tomu čo tu píšem musím mať aj ďalšie doklady t.j. montážny list + doklad o tom , že kto to montoval a ten , že má na to oprávnenie? Pýtam sa to preto , lebo po dnešnej kontrole z metrologie , už vôbec ničomu nerozumieme.
Ak je v byte namontovaný vodomer s dátumom výroby 2005 , a nemám k tomu žiadny doklad o montáži , je to overené meradlo a môžem podľa toho rozpočítavať SV ?
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

IVEB, zalezi z akej pozicie riesis tento problem. K montazi predmetneho vodomera by ma zaujimalo, ci plombovanie vodomera je povodne, ktore sa urobilo pri montazi. Ak nie je, tak potom nie je co riesit. Ak je povodne, tak mozno ho riesit rozne......
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

58vlasta Pozri príspevok
Nerozumiem ale, prečo má ten jeden majiteľ dva vodomery? A čo ak ich majú viacerí? Kto tie vodomery predtým montoval, či každý majiteľ bytu sám? A odpis vody by mal robiť jeden človek a má podľa zákona možnosť nahliadnuť na vodomer a zistiť skutkový stav. Tiež by mal byť na tlačive pri odpise vody predchádzajúci odpisovaný stav vody, podľa toho možno zistiť, či sú vodomery v poriadku. U nás sa robia odpisy vody štvrťročne a tak by nemal byť nikto oklamaný.
My máme tiež po dva vodomery, lebo máme po dve stupačky. Na jednej stupačke majú byty kúpelne a WC, na druhej kuchyne. To chceš vedieť?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tiež, ako píše Mária27, nie všetci v dome. Ale to neznamená, že niekto nemôže byť oklamaný, podvedený? To sa deje v bytovom dome vždy! Ide o to či je to v únosnej miere a či vlastníci domu, bytov s tým súhlasia? Dohodnú sa na tom!
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

[QUOTE=najag;1217305]IVEB, zalezi z akej pozicie riesis tento problem. K montazi predmetneho vodomera by ma zaujimalo, ci plombovanie vodomera je povodne, ktore sa urobilo pri montazi. Ak nie je, tak potom nie je co riesit. Ak je povodne, tak mozno ho riesit rozne......


Prosím nerozumiem tomu vysvetli mi to , a riešim to z pozície správcu domu .
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Ak nie je porusena montazna plomba a meradlo je certifikovane na zaklade jeho udajov,uvedenych na meradle, tak je ho mozne uznat, ak ho uznat chcete, pretoze meralo vodu v stanovenej chybovej tolerancii, meranie je mozne povazovat za korektne. Ale na druhej strane mozete byt rigorozni a aj napriek tomu, ze nie je prusene montazne plombovanie, mozete ho povazovat za necertifikovane, ak k nemu nie je certifikacny protokol, montazny list......Mate na vyber, aky postoj k problemu po zvazeni zaujmete.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

No poviem to takto. Kontrola z metrologie , ktorú sme mali včera nám povedala , že ak je tam neporušená plomba s dátumom montáže, resp. overenia nepotrebujeme k tomu ďalšie doklady / čo sa mi zdá divné, ale budiš/ na to aby sme to mohli uznať a podľa toho rozpočítavať. Pri novej montáži musia byť samozrejme všetky doklady. Takže ich vlastne uznáme, ale .....
Máme domy v ktorých majú namontované vodomery len niektorí vlastníci, napr. v dome je 8 bytov z toho namontované meradlá na SV majú dvaja. Ostatní si ich nechcú namontovať. SOI tvrdí , že by sme mali postupovať v zmysle vyhl.MF R-1/1996 / ktorá už síce neplatí / ale taká je prax, že ak nie sú namontované v dome aspoň 80 perc. vodomerov tak všetci musia ísť podľa osobomesiacov.Ale ja nemôžem toto ľudom povedať , nakoľko sa neviem dopátrať k žiadnej platnej vyhláške resp. zákonu , ktorý toto potvrdzuje.A ani sa neviem nikde k tej vyhl. dopátrať / myslím teda k tej pôvodnej/ ona už bola mnohokrát novelizovaná , takže stále neviem ako to máme urobiť , aby sme sa ako správcovia opäť pre nejaké dobré duše nedostali do problémov. Poraďte, čo s tým .
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

IVEB Pozri príspevok
Prosím Vás vysvetlite mi § 19 ods.2 písm.e zákona 431/2004 o metrologii , ktorý hovorí: - viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumov ich overenia ., čo to v praxi znamená? Pôjdem do bytu opíšem si výrobné číslo vodomera a rok výroby alebo vyčítam údaj z plomby na vodomeri, kde je uvedený rok overenia. To je tá evidencia? Alebo k tomu čo tu píšem musím mať aj ďalšie doklady t.j. montážny list + doklad o tom , že kto to montoval a ten , že má na to oprávnenie? Pýtam sa to preto , lebo po dnešnej kontrole z metrologie , už vôbec ničomu nerozumieme.
Ak je v byte namontovaný vodomer s dátumom výroby 2005 , a nemám k tomu žiadny doklad o montáži , je to overené meradlo a môžem podľa toho rozpočítavať SV ?
§19 Zák. 142/2000 hovorí o používaní určených meradiel. Zjednodušene povedané v praxi by to malo vyzerať nasledovne.

Pri montáži určeného meradla montážny pracovnik by mal vystaviť montážny list v ktorom by malo byť uvedené: kde meradlo namontoval, rok overenia meradla, výrobné číslo meradla (aj typ), dátum a podpis vlastníka bytu ak sa jedná napr. o vodomer.

Na základe montážnych listov by malo SVB (správca) zaviesť evidenciu týchto meradiel v zmysle zákona. V akej forme to zákon nenariaďuje tzn. že može to byť na papieri, na CD príp na diskéte.
Mohlo by to vyzerať nasledovne:

meradlo ..................výr. číslo..........byt.č.......... overenie (over. značka)
vodomer SV ZR.............34578993..........45 ..............2008 (št. znak/08)
vodomer SV ZR.............37896211..........46............... 2008 (št. znak/08)
.......mohla by tam byť uvedena aj doba platnosti overenia (6 rokov)
atd......

Doba platnosti sa počíta tak, že rok na značke sa nepočíta. Platnosť overenia 08 končí koncom roka 2014 ak je doba platnosti overenia 6 rokov.
Naposledy upravil Julian : 25.11.09 at 14:24
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať