Zavrieť

Porady

vodomery na studenú vodu

chcel by som sa opytat ohladom vodomerov na studenu vodu ako je to ?? ja mam pocit ze platim ovela viac za studenu vodu ako miniem. chcel by som si namontovat vodomer ale spravca bytovky nesuhlasi stym ze aj tak by som musel platit tak ako sa vyrata ma bytovku a rozrata medzi najmonikov. a este jedna otazka podla coho sa znizuje platenie za kurenie na bytoch na kraji bytovky??? su na to nejake normy???? dakujem poradte prosim nekdo
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Llívia Pozri príspevok
Dobre, ale čo/ako/koľko/na základe čoho mu vyúčtuješ? V predchádzajúcich príspevkoch je písané, že vždy je nejaká strata medzi pomerovými meračmi a fakturačným meračom, takže toto všetko nemôže zaplatiť ten jeden byt.
Ak sa mu dokáže špekulácia, zaplatí to on, ak nie rozpočíta sa strata koeficientov presne tak ako u studenej vody medzi všetkých.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

No, inak srandy bokom, ale tie neantimagnetické skutočne idú zastaviť magnetom. Preto sme v bytovke dali namontovať antimagnetické merače, aby to nikoho nepokúšalo...
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ale tak to bolo so všetkými novotami, nie, nie, nie. So všetkým pohli peniaze. Studená voda, nebolo potrebné pomerové meranie, nie je potrebné, ani nebude potrebné, ale cena za vodu smerom hore to zariadi.

Poviem podľa iného, čo je povinné, teplá voda musí byť pomerovo meraná zo zákona. Teda musí byť aj na to finančné zabezpečenie. Čo je v zákone 182/1993? Vlastníci musia prispievať do FOaU podľa majetkového podielu v dome. Tie pomerové vodomery slúžia domu, všetkým bytom na objektívnejšie rozdelenia spoločných nákladov domu za teplú vodu. Podľa mňa sú pomerové vodomery ako výťah, alebo strecha, opravujú sa z FOaÚ teda prispievajú na ich opravu, výmenu všetky byty. Prečo by vodomery mali hradiť byty? Preto, ako napísal Chobot v príspevku č,128, že niektoré majú dva, teda spolu aj na studenú vodu, štyri.

Ak niektorý vlastník požiada súd, aby rozhodol, či je byt povinný uhradiť výmenu pomerového vodomeru aj napriek tomu, že je povinný zo zákona prispievať do FOaÚ. A na fonde je dostatok peňazí, ak nie tak je to niečia chyba, kto by mal vedieť o výmene a v predstihu upraviť tvorbu FOaÚ, aby boli. Predpoklad je, že dá za pravdu tomu vlastníkovi.

Keď som si previedol byt do osobného vlastníctva a bývam na prvom podlaží, v tom byte mám aj veci, ktoré slúžia všetkým vlastníkom bytov v dome. Sú to stúpacie rozvody tepla, teplej, studenej vody, plynu, ventily a regulačné ventily, termostatické hlavice na vykurovacom systéme, radiátory v prípade poruchy, havárie, pomerové meranie tepla a pomerové vodomery na teplu vodu a studenú vodu, ak sú v dome namontované.

Má to logiku. Vlastníci v prípade, že niektorý vlastník začne štrečkovať, povedia, to je naše, my to platíme a ty sa prispôsobíš nášmu rozhodnutiu ako sa bude nakladať v tvojom byte s vecami, ktoré sú majetkom nás všetkých. A nie ako napísal Chobot, pomerový vodomer majetok je bytu, ale nesmie s nim nič robiť.

Dá sa tu hodne dočítať o rozdelení FOaÚ na vchody, brány, rovnakej úhrada za byt, nie majetkového podielu a podobné problémy. Od 1.4.2011 to skončí, zo zákona je povinnosť tvoriť FOaÚ na opravy, obnovu, výmenu veci, ktoré slúžia všetkým vlastníkom v dome a sú súčasťou spoločných zariadení.

K tým ôsmim litrom na deň a osobu. Nie je predsa problém skontrolovať prerobené rozvody vody po prerobení, či pred vodomerom nie je čierny odber. Prípadne dohodnúť sa v tom byte na mesačnom, námatkovom odpise vodomerov. Správne konštatuješ, ľudia sú špekulanti.

Ako príklad, verkaz a jej pátranie po čiernom odbere elektriny, vlastne pre dom to čierny odber nebol, všetku elektrinu musel dom zaplatiť, bola legálne nameraná na fakturačnom elektromery, len v dome boli vysoké náklady na osvetlenie, prípadne výťah, podľa toho na ktorý elektromer sa byt napojil.

To je môj názor na vec, ako to v skutočnosti v domoch od 1.4.2011 bude? Neviem! Ale čas to ukáže, dočítame sa, ak sa niekto odváži napísať, požiadať o radu.

Ešte dodám jednu perličku.

Vodomery sú rovnakej triedy a presnosti. Medzi fakturačným vodomerom a pomerovými vždy vzniká rozdiel, čí už časom odpisu, čiernym odberom, ovplyvňovaným vodomerov, atď. Rozdiel sa rozdelí podľa počtu nameraných m3. Ten kto má viac namerané viac uhradí aj z rozdielu. Jeden borec presvedčil väčšinu v dome, že keď on má maximálnu spotrebu, rozdiel by sa mal a bude sa rozdeľovať rovným dielom na byt. Takže ostatní mu pomôžu a on sa môže usmievať, už nie sú vodomery rovnakej triedy a presnosti. Aj keď sú ociachované.
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Llívia Pozri príspevok
Doteraz sme mali vlastnú studňu, teraz sa ideme napojiť na "obecnú" vodu. Vlastníci si odsúhlasili merače na SV. Chobot napísal, že by si ich mal každý platiť sám. Sito napísal, že by sa mali hradiť z FO. Takže, ak by sa vlastníci dohodli, že ich zaplatia z fondu opráv, je to možné (nebude to neoprávnené čerpanie prostriedkov z fondu opráv)? V každom byte bude len jeden merač.

My sme sa dohodli, že budú hradené z FO, sú to naše peniaze a ak máme na to rozhodneme sa tak. Každý byt má jeden na TUV a jeden na SV.

Llívia Pozri príspevok
To sa dá, aby mal každý byt vlastný fakturačný merač?
dá, ale nechcela by si to platiť , to nie je merač za 20 €

Llívia Pozri príspevok
Píšete tu o ciachovaných vodomeroch. To sú od výroby alebo sa to robí až po ich namontovaní?
preciachované, alebo repasované sú tie, ktoré už boli použité. Ak sú nové netreba ich ciachovať sú od výroby ako "osvedčené" alebo určené meradlo.
Naposledy upravil Halli : 27.10.10 at 17:57 Dôvod: doplnenie úvodzoviek, pre kvázi pomenovanie :)
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Doteraz sme mali vlastnú studňu, teraz sa ideme napojiť na "obecnú" vodu. Vlastníci si odsúhlasili merače na SV. Chobot napísal, že by si ich mal každý platiť sám. Sito napísal, že by sa mali hradiť z FO. Takže, ak by sa vlastníci dohodli, že ich zaplatia z fondu opráv, je to možné (nebude to neoprávnené čerpanie prostriedkov z fondu opráv)? V každom byte bude len jeden merač.
FOaÚ z neho sa platia opravy, výmeny, obnova, modernizácia domu a jeho spoločných častí. Podľa zákona do to fondu musia prispievať všetci podľa majetkového podielu. Vodomery, pomerové nie sú povinné. Niektorý vlastník povie ja som zaplatil úhradu a už nemám. Prečo mam dávať ešte raz peniaze na niečo, na čo som už dal do FOaÚ. Je v novele zákone uvedené, že vlastníci môžu rozhodnúť inak ako určuje zákon?
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Ako na takýchto vychytralcov? Je možné odsúhlasiť si, že v prípade neprimerane nízkej spotreby vody sa na daný byt urobí vyúčtovanie spotreby nie podľa toho, čo je na merači, ale buď podľa predchádzajúcej spotreby daného bytu, alebo podľa spotreby bytu, v ktorom žije rovnaký počet osôb, alebo podľa prepočítanej spotreby na 1 osobu z ostatných bytov, ktoré podozrivo nízku spotrebu nemali.
Každá vec sa dá využiť, ale aj zneužiť. Čo sa týka teplej vody sú doporučene spôsoby ako postupovať, keď niekto neopravnené zasahuje do vodomerov. V konečnom dôsledku dáva vyhláška možnosť zmeniť to doporučenie.

U studenej vody to nie je, ale je vecou vlastníkov, ak si dajú namontovať pomerové vodomery, dohodnúť si pravidlá rozdelenia nákladov a prípadné sankcie, tak ako pri teplej vode. všetko musí byť v súlade so zákonom 182/1993, § 14.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Llívia Pozri príspevok
Píšete tu o ciachovaných vodomeroch. To sú od výroby alebo sa to robí až po ich namontovaní?
Výrobca zaručuje, že nim vyrobené vodomery, nove zodpovedajú norme. Dajú pečiatku. Po ich dobe platnosti, je možné dať nové, alebo repasované, preverené, tiež s pečiatkou a ciachom. Takže môže slúžiť ďalšie štyri roky, prípadne šesť na studenú vodu.
1 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Skúste sa dohodnúť, aby do každého bytu namontovali vodomery. Potom už zaplatíš podľa skutočného odberu+koeficient.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

mio11 Pozri príspevok
... a este jedna otazka podla coho sa znizuje platenie za kurenie na bytoch na kraji bytovky??? su na to nejake normy???? dakujem poradte prosim nekdo
toto "znižovanie platenia na bytoch na okraji bytovky" sa deje na základe Vyhlášky URSO č. 630/2005, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla,
v tejto vyhláške v prílohe č. 2 sú doporučené koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte, podľa toho, či je to miestnosť rohová alebo prízemná a pod.
vyhlášku prikladám:
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ešte dodám, že ako sa vo vyhláške píše, tieto koeficienty sú len doporučené pokiaľ sa vlastníci nedohodnú inak.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Na tieto otázky si stačí kliknut na "SVB" a dozviete sa aj to čo nechcete vedieť

Len v skratke

pre Mio11 : nemať merače na teplo to pochopím, ale nemať merače na vodu, to sa mi ani nechce veriť, že ste tak pozadu...

pre Denisku: ked si to v tých našich SVBčkach prečitaš, tak sa budeš čudovať ešte viac
Naposledy upravil Halli : 15.12.07 at 23:04
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Denisa Višňáková Pozri príspevok
Moja svokra má merače aj na vodu aj na radiátoroch a keď sa na poslednej schôdzke s predsedom úradu čo im dodáva teplo pýtala prečo aj keď má merače veľa dopláca za vodu jej povedal že to neznamená že keď si dajú ľudia plastové okná a zateplia činžiak budú menej platiť. A tak sa pýtam oplatí sa vôbec dávať nejaké merače keď aj tak od Vás dostanú všetci to svoje? A o plastových oknách a miliónoch za zateplenie ani nehovorím.
Neviem čo majú plastové okná spoločné s vodou? Alebo zateplenie činžiaka s nákladmi za vodu? Deniska píšeš, že majú merače. Majú aj termostatické ventily a vyregulovanú sústavu? Dôležité je používanie termostatických ventilov pri kúrení, takisto aj ich správne používanie. Vodomery majú platné ciachovanie? To sú všetko veci veľmi dôležité pre náklady spojené s bývaním.
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
Aké máte skúsenosti s výmenou vodomerov v bytoch?

1) Za akú priemernú cenu realizujete v súčasnosti samotnú výmenu 1ks vodomeru?

2) Sú dodávatelia ochotní realizovať výmenu aj vo večerných hodinách alebo v sobotu t.j. v čase keď je väčšina bytov prístupných?

3) Požadujete pri montáži vodomeru pre TÚV aj montáž plastovej spätnej klapky?

4) Vyžadujete aby dodávateľ týchto prác splňoval podmienku registrácie pre montáž vodomerov na ÚNMS podľa § 26 zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii (v znení zákona č. 431/2004 Z. z.)
http://www.normoff.gov.sk/201/registracia
http://www.normoff.gov.sk/203/zoznam...trovanych-osob

Viacerí vlastníci bytov si často montujú do prívodu vody v byte za vodomer rôzne "často vraj zázračné" zariadenia na úpravu resp. filtráciu vody (napr. magnetické, elektrické). Ich účelom je zlepšenie kvality vody a zníženie usadzovania vodného kameňa na spotrebičoch, potrubí a pod. Nemáte nejaké skúsenosti s takouto úpravou vody realizovanou centrálne t.j. na päte domu? Nie je to efektívnejšie, ako keď si to káždý rieši individuálne sám?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Vymieňali sme vlani vodomery na TUV.
Výmena jedného vrátane plombovania 100.- bez DPH.
Kúpa jedného 350.- aj s DPH. (antimagnetický, suchobežný, trieda presnosti B 2-5%. Následná výmena sľúbili za 220.- jeden
Ten čo to robil nám dal fotokópiu certifikátu na výmenu vodomerov.
Montáž plastovej spätnej klapky sme nepožadovali.
Spolu za jeden okolo 470- aj s jeho kúpením.
U nás majú niektorí filtre na mechanickú nečistotu. Centrálny filter zatiaľ nemáme.
Chceme si dať centrálnu úpravu vody vrátane filtra ale zdá sa nám to drahé (to čo si chceme dať zatiaľ).
Stačí toľko?
Naposledy upravil Orim : 02.01.08 at 19:34
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

My sme menili v tomto roku za celkovú sumu 618,- Sk za kus.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ja som zohnala preciachované s komplet vymenou a plombou na jeden byt za 420,-sk
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Nás vyšli repasované na teplú vodu 408,- SKK aj s výmenou. Dávali sme montovať aj studené (predtým sme ich nemali), ale tam to vyšlo aj s montážou na 1200,- / ks. Neviem, koľko z toho bol vodomer a koľko práca.
0 0
ivangabris ivangabris

ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

user P406
Chobot Pozri príspevok
Nás vyšli repasované na teplú vodu 408,- SKK aj s výmenou. Dávali sme montovať aj studené (predtým sme ich nemali), ale tam to vyšlo aj s montážou na 1200,- / ks. Neviem, koľko z toho bol vodomer a koľko práca.
máte znčku výrobcu toho vodomeru?
Počul som, že sú viacerí výrobcovia, viaceré kvality. Napr. taký Yzamer, ktorý robí perfektné merače tepla, vraj má aj vodomery, ktoré sú chránené proti magnetom, ktoré ľudia používajú aby merače buď nemerali alebo merali menej vody. Potom to platia ostatní vlastníci. My máme merače v bytovke od roku postavenia 2000. A už sme ich mali meniť, ale nikomu sa nechce do toho ísť. ľudia nemajú motiváciu. Nevieme či merajú zle alebo nie. Predtým sme merali vodu 4x za rok. Tento posledný rok len 2x. Aj tak osoba, ktorá odpisuje vodu by musela ísť odmerať najskôr prívod ako som tu niekde čítal a ten máme v šachte pred bytovkou vyše meter hlboko. Tam to majú vodári umiestnené na potrubí ku nám. a potom by mala odčítavať jednotlivé merače po bytoch a kedže niekedy nie sú všetci doma, nemáme presnú odchylku.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Pokiaľ to máte naozaj tak, tak ich nemôžete používať na rozpočítavanie nákladov. Doba životnosti pri SV je 6 rokov, pri TV 4 roky. Musíte rozrátávať podľa počtu osôb. Keby dakto totiž podal sťažnosť - prehráte.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Vo väčšine sú už všetky vodomery antimagnetické.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať